Basically. There's almost always a sale somewhere.I eat vegetables+rice almost every day for dinner but my meals def cost at least $4. How the **** are you buying vegetables+rice for less than 50 cents a meal, do you go hard and buy mad bulk in frozen vegetables from costco or something?
Something else that might explain it are the portions that you use; I usually eat about ~2 serving sizes per meal.