Data Tournament Placing Database & Scoring Project

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#1
It's to the point where this warrants its own topic. I will continue to post results & the like in the Competitive Impression topic, but a public database is necessary. I have my Word files saved to a Cloud, but it's not worth the time or effort for most to dig through threads for tourney results or google docs containing bulk results. Henceforth, this will be the primary database.

TABLE OF CONTENTS
1AA: Goal
1BB: Criteria
1CC: Categorization & Scoring
1DD: Ordering
1EE: Current Character Scores
1FF: Tournament Results Database, Current
1GG: Tournament Results Database, Phase 7
1HH: Tournament Results Database, Phase 6
1II: Tournament Results Database, Phase 5
1JJ: Tournament Results Database, Phase 4
1KK: Tournament Results Database, Phase 3
1LL: Tournament Results Database, Phase 2
1MM: Tournament Results Database, Phase 1
1NN: Final Phase 7 Character Scores
1OO: Final Phase 6 Character Scores
1PP: Final Phase 5 Character Scores
1QQ: Final Phase 4 Character Scores
1RR: Final Phase 3 Character Scores
1SS: Final Phase 2 Character Scores
1TT: Final Phase 1 Character Scores

1AA: GOAL
--------

The goal of this thread is to both document tournament results that fit the established criteria and to score characters based off of their placing, resulting in a results-based "tier"* list.

*Not actual tiers and not intended to be definitive character placements, just data-based results.
---------

1BB: CRITERIA (Updated January 1st, 2017)

-Tournaments should preferably have notable entrants from a given region. Under new categorization rules, entrant numbers aren't exclusionary,they simply reduce the length of the bracket that's being counted.
-Few/no weeklies, as they present too much inflation. A good way to compare my system to one with weeklies would be to advanced search the character rankings on Smashboards' database, starting from the most recent patch date. Certain weeklies like Xanadu will occasionally be an exception, depending on attendees.

1CC: CATEGORIZATION & SCORING (Updated January 1st, 2017)

Tournaments are placed into one of five categories, with each following placement decreasing in value. E.g.: Category 2 tournaments have 6 points awarded to first place, 5 points to second, and so on until the number hits 1.

Category 1 = Top 4 counted (1-4 Points)
Category 2 = Top 8 counted (1-6 Points)
Category 3 = Top 16 counted (1-8 Points)
Category 4 = Top 32 Counted (3-12 Points)
Category 5 = Top 64 Counted (5-16 Points)

Secondaries are counted at half value. One example: If a player using Meta Knight as their primary places first at a Category 2 tournament with Donkey Kong as their secondary, Meta Knight gets 6 points while Donkey Kong gets three.

While this exists as a database, I also count up the results using a point system. Each following placement earns a character an additional point. For Top 16 Weighted lists, 13th nets 1, 9th nets 2, 7th nets 3, and so on, until 1st nets 8. Secondaries are given half-value in weighted lists. I also run a Top 16 unweighted (where secondaries are given the same value as mains), Top 8 weighted, and Top 8 unweighted for comparisons.

Tournaments are categorized to account for differing skill pools.

Category 1 = Locals/Regionals. Average tournies in Europe are category 1 tournies, most odd-state tournies that reach 96+ entrants are category 1 tournies, etc.
Category 2 = Large Regionals or Regionals in very strong regions. 2GGT tournies generally are second category, for example.
Category 3 = Majors and semi-majors. Pound 2016 and GOML are prime examples of this, whereas tournies that skid a few lines like Umebura SAT and KTAR Saga were listed as C3 due to their particularly large skill pools even if they're not quite as stacked as normal majors.
Category 4 = Supermajors. Past examples include tournies such as Apex 2015, EVO 2015, Genesis 3, CEO 2016, SSC 2016, EVO 2016, etc.

Entrant counts highly vary in important to categorization as third and fourth category tournaments are more often defined by entrants. However, I prefer 300-600 for category 3 tournies, and 600+ for category 4 tournies. Anything under 300 is unlikely to be above category 3 unless it has a significant skill pool.

With each category increase, the point shares also increase. Category 1's scoring goes from 1-8, Category 2's scoring goes from 3-10, Category 3's scoring goes from 5-12, and Category 4's scoring goes from 9-16.

Tournies are listed as follows:

(Name) (Date) (Location) (Entrants) (Category)
<Top 64, Top 32, Top 16, Top 8, or Top 4 depending on category>

1DD: ORDERING

Tournies will be kept in spoiler folders, each separated by regions that I have mapped out.

UNITES STATES OF AMERICA REGION MAP:



CANADA REGION MAP:

JAPAN REGION MAP:


All tournies' locations will be listed as one of these regions if the tournament was hosted in the U.S. or Canada. Other countries will simply have their country name.

1EE: CURRENT SCORES (UPDATED JULY 27TH, 2018)

Bayonetta: 564.5
Cloud: 419.75
Diddy Kong: 335.5
Sheik: 308.25
Fox: 259.5
Zero Suit Samus: 236.25
Sonic: 231.75
Rosalina & Luma: 218.5
Mario: 183.5
Mewtwo: 161
Ryu: 150
Meta Knight: 121.5
Marth: 115
Peach: 100.5
Luigi: 95
Corrin: 93.5
Pikachu: 86.5
Captain Falcon: 86
Ness: 76.5
Mega Man: 75.25
Toon Link: 64
Donkey Kong: 66
Olimar: 58.5
Duck Hunt: 48
Shulk: 43
Lucina: 45.75
Mr. Game & Watch: 42.5
Lucas: 40.5
Wario: 39.5
R.O.B.: 36.75
Greninja: 35
Bowser: 34.75
Roy: 32.5
Robin: 23.5
Samus: 23.5
Villager: 22
Little Mac: 22
Yoshi: 18.75
Pac-Man: 18
Link: 17
Ganondorf: 15
Bowser Jr.: 14
King Dedede: 13.75
Lucario: 13
Charizard: 12.25
Palutena: 7
Kirby: 6
Wii Fit Trainer: 6.5
Jigglypuff: 5.5
Ike: 5
Pit: 4
Zelda: 3
Falco: 1.5
Dark Pit: 1
Mii Brawler: 1
Mii Gunner: 1


1FF: TOURNAMENT RESULTS DATABASE, PHASE 7 (UPDATED JULY 27TH, 2018)

GUMS 20 (June 17th) (New England) (64 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Raffi-X (R.O.B.,, Diddy Kong)
5th: Koolaid (Sheik)
5th: Dark Wizzy (Mario)
7th: Craftis (Sonic)
7th: Hawk (Fox)

Tips Out! 1 (June 30th) (New England) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Koolaid (Sheik)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: Hawk (Fox)
4th: Glare (Bayonetta)

Overclocked 3 (July 15th) (New England) (113 Entrants) (Category 2)
1st: Dark Wizzy (Mario)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: Light (Fox)
4th: Kuma (Sonic)
5th: Koolaid (Sheik)
5th: Pugwest (Marth)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
7th: Hen (Ryu, Bayonetta)

GUMS 21 (July 22nd) (New England) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Koolaid (Sheik)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: Craftis (Sonic)
4th: Pugwest (Marth,, Lucina)

Northeast Fusion 2 (August 4th) (New England) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Kuma (Sonic)
2nd: Emerald (Sheik)
3rd: Glare (Bayonetta)
4th: Pelca (Diddy Kong)

Shine 2018 (August 26th) (New England) (472 Entrants) (Category 4)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Mistake (Bayonetta)
3rd: Tweek (Bayonetta)
4th: Light (Fox)
5th: MKLeo (Cloud & Bayonetta)
5th: Jakal (Sonic)
7th: VoiD (Sheik)
7th: Dark Wizzy (Mario)
9th: Dabuz (Rosalina & Luma, Mewtwo)
9th: SDX (Mewtwo)
9th: Cosmos (Cosmos)
9th: ANTi (Mario)
13th: Marss (Zero Suit Samus)
13th: Blacktwins (Cloud)
13th: Smokk (Diddy Kong)
13th: Sinji (Pac-Man)
17th: Pandarian (Meta Knight)
17th: SuperGirlKels (Sonic)
17th: Pugwest (Marth)
17th: AerialAce (Mewtwo & Marth)
17th: Koolaid (Sheik)
17th: Utopian Ray (Rosalina & Luma)
17th: Lima (Bayonetta)
17th: ZD (Fox)
25th: Ralphie (Cloud)
25th: Odyssey (Fox)
25th: Glare (Bayonetta)
25th: Magister (Charizard & Villager)
25th: Goblin (Roy)
25th: Blush (Captain Falcon)
25th: Raffi-X (R.O.B.)
25th: Mr. E (Lucina)

Downtown Throw-Down 2 (May 5th) (Tristate) (54 Entrants) (Category 1)
1st: IcyMist (Samus)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: Geist (Bayonetta)
4th: BlazingPasta (Ness)

XenoSaga XV (May 12th) (Tristate) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Roxas (Bayonetta)
3rd: Dill (Donkey Kong)
4th: Venia (Greninja)

FCX 2 Monthly (May 20th) (Tristate) (42 Entrants) (Category 1)
1st: San (Ike)
2nd: SDX (Mewtwo & Bayonetta)
3rd: Dom (Bayonetta)
4th: Draxsel (Captain Falcon)

ALPHA II (June 9th) (Tristate) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Gen (Ryu, Bayonetta)
4th: Vinnie (Sheik)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: Sinji (Pac-Man)
7th: 6WX (Sonic)
7th: Mr. E (Marth & Lucina)

Smashquest IV (June 24th) (Tristate) (72 Entrants) (Category 2)
1st: Juice (Zero Suit Samus)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: UtopianRay (Rosalina & Luma)
5th: Law (Sheik)
5th: JaKaL (Sonic)
7th: Ralphie (Cloud)
7th: DarkMATTer (Ness)

Smashadelphia 2018 (June 24th) (Tristate) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Juice (Zero Suit Samus)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: The Great Gonzales (Ness)

Brotherly Love: The End (June 29th) (Tristate) (49 Entrants) (Category 1)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Gen (Ryu,, Bayonetta)
3rd: Juice (Zero Suit Samus)
4th: BlazingPasta (Diddy Kong)

Smash Sounds (July 8th) (Tristate) (261 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Mewtwo)
2nd: Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
3rd: Shuton (Olimar)
4th: Light (Fox)
5th: komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: Nairo (Zero Suit Samus)
7th: Kameme (Mega Man & Sheik,, Yoshi)
7th: 6WX (Sonic)
9th: Gen (Ryu, Bayonetta)
9th: Odyssey (Fox)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: SDX (Mewtwo)
13th: Bankai (Zero Suit Samus)
13th: Juice (Zero Suit Samus)
13th: Jay (Rosalina & Luma)
13th: Biddy (Toon Link)

Radiance (July 14th) (Tristate) (119 Entrants) (Category 2)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Juice (Zero Suit Samus)
3rd: Mr. E (Lucina)
4th: Shoyo James (Diddy Kong)
5th: Riz (Sheik & Meta Knight)
5th: Unknown (Sheik)
7th: DarkMATTer (Ness)
7th: Biddy (Toon Link)

Defend The North 2018 (July 22nd) (Tristate) (50 Entrants) (Category 1)
1st: UtopianRay (Rosalina & Luma)
2nd: Dill (Diddy Kong)
3rd: Triple a (Ryu)
4th: Darkblues (Cloud)

XenoSaga XVI (August 18th) (Tristate) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: ANTi (Meta Knight, Charizard)
3rd: Mr. E (Lucina)
4th: Dill (Diddy Kong)

Mason Versus: Rags (May 12th) (MD/VA) (44 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo, R.O.B.)
2nd: Rags (Meta Knight)
3rd: Mr. GVO (Ryu)
4th: Dexter (Corrin & Lucina, Marth)

Defend the Capitol 1 (May 26th) (MD/VA) (32 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: ZD (Fox)
3rd: Dexter (Marth)
4th: Seagull Joe (Sonic & Diddy Kong)

Anvil Smash Monthly 2 (June 24th) (MD/VA) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Black Yoshi (Bayonetta)
2nd: Zephyr (Cloud)
3rd: Squerk (Yoshi)
4th: Promaelia (Corrin)

Defend the Capitol 2 (July 29th) (MD/VA) (34 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo, R.O.B.)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Seagull Joe (Diddy Kong, Sonic)
4th: Zephyr (Cloud)

Super Smash Con 2018 (August 12th) (MD/VA) (1380 Entrants) (Category 5)
1st: MKLeo (Marth & Cloud, Bayonetta)
2nd: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
3rd: Tweek (Bayonetta,, Cloud,, Diddy Kong)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: Nairo (Zero Suit Samus)
5th: Mistake (Bayonetta)
7th: Larry Lurr (Fox)
7th: Salem (Bayonetta)
9th: Ralphie (Cloud)
9th: VoiD (Sheik)
9th: MagiMagi (Mewtwo)
9th: Sonido (Sonic)
13th: IcyMist (Samus)
13th: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
13th: ANTi (Mario)
13th: Captain Zack (Bayonetta)
17th: Sinji (Pac-Man)
17th: SDX (Mewtwo)
17th: Elegant (Luigi)
17th: Mr. E (Lucina)
17th: MuteAce (Peach, Bayonetta)
17th: Craftis (Sonic)
17th: tyroy (Bayonetta)
17th: Fatality (Captain Falcon)
25th: Donquavious (Greninja)
25th: Puppeh (Sheik)
25th: 6WX (Sonic)
25th: Wrath (Sonic)
25th: Konga (Donkey Kong)
25th: Midnight (Rosalina & Luma)
25th: Geist (Bayonetta)
25th: Blank (Sheik)
33rd: Marss (Zero Suit Samus)
33rd: ESAM (Pikachu)
33rd: Zan (Meta Knight & Toon Link)
33rd: Zinoto (Diddy Kong)
33rd: Sho (Meta Knight)
33rd: NAKAT (Ness & Fox)
33rd: Juice (Zero Suit Samus)
33rd: Oatmeal (Meta Knight)
33rd: Captain L (Pikachu)
33rd: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)
33rd: Glare (Bayonetta)
33rd: Nameless (Diddy Kong)
33rd: Dabuz (Rosalina & Luma)
33rd: DarkShad (Ryu)
33rd: Eon (Fox)
33rd: Joe-J (Diddy Kong)
49th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
49th: Locus (Ryu)
49th: Promaelia (Corrin)
49th: Ke-ya (Corrin & Robin)
49th: Ramses (Corrin)
49th: Primid (Fox)
49th: Hex (Sonic)
49th: Drystan (Bayonetta)
49th: Skarfelt (Fox)
49th: MVD (Diddy Kong)
49th: Zephyr (Cloud)
49th: Percy (Cloud)
49th: Kip! (Bayonetta)
49th: Seagull Joe (Diddy Kong & Sonic)
49th: BestNess (Ness)
49th: Blacktwins (Cloud)

Gwinnett Brawl May (May 12th) (Atlantic Southeast) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Salt One (Cloud)
2nd: Sonido (Sonic)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: HyperKirby (Roy)

MomoCon 2018 (May 27th) (Atlantic Southeast) (353 Entrants) (Category 4)
1st:Tweek (Cloud & Bayonetta)
2nd: Salem (Bayonetta)
3rd: komorikiri (Cloud, Sonic, Corrin,, Marth)
4th: Nairo (Zero Suit Samus)
5th: Lima (Bayonetta)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
7th: Samsora (Peach, Rosalina & Luma, Zero Suit Samus)
7th: Wrath (Sonic, Bayonetta)
9th: Manny (Sonic)
9th: Light (Fox)
9th: Fatality (Captain Falcon, Ganondorf)
9th: Mistake (Bayonetta)
13th: Larry Lurr (Fox)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: Mr. R (Sheik)
13th: ANTi (Mario, Cloud)
17th: MuteAce (Peach & Bayonetta)
17th: Cosmos (Corrin)
17th: ScAtt (Mega Man)
17th: VoiD (Sheik, Mewtwo)
17th: dyr (Diddy Kong)
17th: NAKAT (Fox, Ness, Charizard)
17th: Salt One (Cloud)
17th: NovaPixl (Lucas)
25th: Neos (Rosalina & Luma)
25th: falln (Rosalina & Luma)
25th: HyperKirby (Roy)
25th: Peabnut (Mega Man)
25th: Blank (Sheik)
25th: Draxsel (Captain Falcon)
25th: Kiki (Diddy Kong)
25th: Sinji (Pac-Man)

Gwinnett Brawl June 2018 (June 9th) (Atlantic Southeast) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: Salt One (Cloud)
3rd: NovaPixl (Lucas)
4th: Danye (Diddy Kong)

Nevermore 2018 (July 14th) (Atlantic Southeast) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Sonido (Sonic)
3rd: CC (Sonic)
4th: KDK (Donkey Kong)

Gwinnett Brawl July 2018 (July 29th) (Atlantic Southeast) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: Wrath (Sonic, Bayonetta)
3rd: Scatt (Mega Man,, Cloud)
4th: Danye (Diddy Kong)

Clash of the Carolinas (August 18th) (Atlantic Southeast) (143 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: WaDi (R.O.B.,, Mewtwo)
3rd: Salt One (Cloud)
4th: Peabnut (Mega Man)
5th: Donquavious (Greninja)
5th: Sonido (Sonic)
7th: RosaGetsFits (Bayonetta)
7th: Promaelia (Corrin)
9th: Mr. Kamikaze (Yoshi)
9th: DEEPBLUE (Mario)
9th: Dietsoda (Cloud)
9th: Masamune (Toon Link)
13th: Ferf (Sonic)
13th: Dusk (Roy)
13th: Tony Guava (Mewtwo)
13th: Frostbyte (Mewtwo)

Gwinnett Brawl August (August 18th) (Atlantic Southeast) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Danye (Diddy Kong)
2nd: Loco (R.O.B.)
3rd: Highdumpster (Lucas)
4th: LaK (Wario)

The Arkansas Special (May 26th) (Inland/Gulf Southeast) (29 Entrants) (Category 1)
1st: Kasei (Cloud)
2nd: Doctor B (Captain Falcon)
3rd: Makibaz (Bowser)
4th: Dwarf (Shulk)

NOLA Smash Summer Showdown (June 9th) (Inland/Gulf Southeast) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Freelancer Leo (Mewtwo)
2nd: Hoodlife (Donkey Kong, Fox)
3rd: C.Falcon (Rosalina & Luma)
4th: OKZZ (Kirby)

KiT Summer Bash (June 17th) (Inland/Gulf Southeast) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Dr. (Captain Falcon, Diddy Kong)
2nd: Pipp (Donkey Kong)
3rd: Thunderz (Fox)
4th: Kip! (Bayonetta)

Mechacon 2018 (July 29th) (Inland/Gulf Southeast) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Magister (Charizard)
2nd: Freelancer Leo (Mewtwo)
3rd: C. Falcon (Rosalina & Luma)
4th: Zie (Bayonetta)

Unrivaled X (May 12th) (Florida) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: dyr (Diddy Kong)
3rd: Manny (Sonic)
4th: Riot (Bayonetta)

GoTe 4TheKids (May 20th) (Florida) (81 Entrants) (Category 2)
1st: dyr (Diddy Kong)
2nd: Manny (Sonic)
3rd: Rival (Ryu)
4th: Xmas (Mewtwo)
5th: Rideae (Pikachu,, Fox)
5th: GoblinMan (Roy)
7th: Ryo (Corrin & Ike)
7th: Kiki (Diddy Kong)

Overlords of Orlando 3 (June 24th) (Florida) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Kiki (Diddy Kong)
2nd: Kibago (Bowser)
3rd: Goblin (Roy)
4th: King Will (Sonic)

CEO 2018 (June 29th) (Florida) (679 Entrants) (Category 5)
1st: MKLeo (Marth, Cloud, Lucina, Bayonetta)
2nd: Tweek (Bayonetta & Cloud, Donkey Kong)
3rd: Cosmos (Corrin)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Raito (Duck Hunt)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
7th: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
7th: falln (Rosalina & Luma)
9th: Salem (Bayonetta)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: Vinnie (Sheik)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
13th: Wrath (Sonic)
13th: Rideae (Pikachu)
13th: Elegant (Luigi)
13th: Fatality (Captain Falcon)
17th: Karna (Sheik)
17th: Light (Fox)
17th: Nairo (Zero Suit Samus)
17th: tyroy (Bayonetta)
17th: Samsora (Peach)
17th: Sonido (Sonic)
17th: Mr. R (Sheik)
17th: Larry Lurr (Fox)
25th: MVD (Diddy Kong)
25th: dyr (Diddy Kong, Cloud)
25th: ANTi (Mario)
25th: Mistake (Bayonetta)
25th: Rival (Ryu)
25th: Salt One (Cloud)
25th: Ac (Meta Knight)
25th: Shuton (Olimar)
33rd: TM_Seraph (Diddy Kong)
33rd: Sharpyzard (Charizard)
33rd: Sinji (Pac-Man)
33rd: Jayy (Bayonetta)
33rd: ScAtt (Mega Man)
33rd: Charlie (Fox, Bayonetta)
33rd: Ozone (Duck Hunt)
33rd: Pugwest (Marth)
33rd: 8BitMan (R.O.B.)
33rd: Tatuman (Rosalina & Luma)
33rd: Manny (Sonic)
33rd: JarrodKB (Luigi)
33rd: D2da (Meta Knight)
33rd: ESAM (Pikachu)
33rd: Kameme (Mega Man)
33rd: Myran (Olimar)
49th: Rags (Meta Knight, Bayonetta)
49th: SuperGirlKels (Sonic)
49th: Goblin (Roy)
49th: Master Raven (Sheik)
49th: McBenedict (Ryu)
49th: Blank (Sheik)
49th: PK Kid (Ness)
49th: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)
49th: Diabeo (Cloud)
49th: Deluxemenu (Bowser)
49th: NovaPixl (Lucas)
49th: Dakpo (Zero Suit Samus & Luigi & Diddy Kong)
49th: Evilgoku (Kirby & Ganondorf)
49th: ewok (Cloud)
49th: Eon (Fox)
49th: komorikiri (Cloud,, Sonic)

Settle the Score Vol.3 (May 5th) (Midwest) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Miloni (Cloud)
2nd: Daybreak (Cloud, Falco, Fox)
3rd: Sidereus (Lucas)
4th: Ozone (Duck Hunt)

Push More Buttons 2018 (May 12th) (Midwest) (94 Entrants) (Category 2)
1st: tyroy (Bayonetta)
2nd: Falln (Rosalina & Luma)
3rd: NameLess (Diddy Kong)
4th: Yeti (Toon Link, Mega Man, Captain Falcon)
5th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
5th: Ned (Cloud)
7th: MJG (Toon Link & Villager)
7th: Comet (Fox)

Koronbasu Version: Black (May 12th) (Midwest) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
3rd: WOOD (Wario & Mr. Game & Watch)
4th: BugCatcherWill (Lucario)

Apollo 6 (May 19th) (Midwest) (28 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Toon Link & Villager)
2nd: Drystan (Bayonetta)
3rd: Very Freezer (Luigi)
4th: Keis (Wario)

Combo Breaker 2018 (May 27th) (Midwest) (120 Entrants) (Category 3)
1st: Maister (Mr. Game & watch)
2nd: tyroy (Bayonetta)
3rd: ESAM (Pikachu)
4th: MVD (Diddy Kong)
5th: 8BitMan (R.O.B. & Diddy Kong)
5th: Chag (Bayonetta)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
7th: Ned (Cloud)
9th: Dill (Diddy Kong)
9th: HelpR (Diddy Kong)
9th: dekillsage (Fox)
9th: Blacktwins (Cloud, Mario)
13th: Fons (Mario)
13th: Walrus (Bayonetta)
13th: pu55yk1ng (Little Mac)
13th: K.I.D. Goggles (Sonic)

Smash N’ Splash 4 (June 3rd) (Midwest) (527 Entrants) (Category 4)
1st: VoiD (Sheik)
2nd: Salem (Bayonetta)
3rd: MKLeo (Marth & Cloud, Lucina)
4th: Light (Fox)
5th: Elegant (Luigi)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
7th: Shoyo James (Diddy Kong)
7th: Rags (Meta Knight)
9th: komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: Mr. R (Sheik)
9th: Cosmos (Corrin)
9th: tyroy (Bayonetta)
13th: Panda Bair (Villager)
13th: Ally (Mario, Marth)
13th: Captain L (Pikachu)
13th: Ned (Cloud)
17th: Ralphie (Cloud)
17th: Miloni (Cloud)
17th: SDX (Mewtwo)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: Mistake (Bayonetta, Robin)
17th: Blacktwins (Cloud, Mario)
17th: Zaki (King Dedede)
17th: DarkShad (Ryu)
25th: Ozone (Duck Hunt)
25th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
25th: Mekos (Lucas)
25th: Nameless (Diddy Kong)
25th: PowPow (Sonic)
25th: Captain Zack (Bayonetta)
25th: The Great Gonzales (Ness)
25th: Wisdom (Duck Hunt)

Saturday Special 3: Hyrule Prequel (June 9th) (Midwest) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Ned (Cloud)
2nd: tyroy (Bayonetta, Zelda)
3rd: RIN (Link)
4th: SNooFL (Fox,, Diddy Kong)

Bourbon State Gaming: B3 (June 9th) (Midwest) (76 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: ChillyChilli (Mario, Diddy Kong)
3rd: Percy (Cloud,, Bayonetta)
4th: StardusT (Sonic)

COST 2018 (June 17th) (Midwest) (92 Entrants) (Category 2)
1st: Geist (Bayonetta)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: DarkShad (Ryu)
4th: JeBB (Bayonetta)
5th: Astraea (Samus)
5th: WOOD (Wario & Mr. Game & Watch)
7th: Kamui (Corrin)
7th: Hex (Sonic)

Surface Tension (June 17th) (Midwest) (36 Entrants) (Category 1)
1st: sinnyboo242 (Sheik)
2nd: yeti (Toon Link)
3rd: Nameless (Diddy Kong)
4th: PowPow (Sonic, Diddy Kong)

Master Hand Monthly June (June 23rd) (Midwest) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Percy (Cloud)
2nd: Gemini (Bayonetta)
3rd: Benson Obama (Mario)
4th: Russky (Diddy Kong)

Ground Zero: Smash! (June 24th) (Midwest) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Midnight (Rosalina & Luma)
2nd: Cilvanis (Mewtwo)
3rd: Colinies (Fox)
4th: Abyss (Fox)

Conversion (June 29th) (Midwest) (49 Entrants) (Category 1)
1st: LOE1 (Diddy Kong)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: Nanaba (Diddy Kong)
4th: smasher1001 (Mega Man)

Showdown Battle Royale 3 (July 15th) (Midwest) (175 Entrants) (Category 3)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: Ned (Cloud)
3rd: Zinoto (Diddy Kong)
4th: Samsora (Peach)
5th: Captain Zack (Bayonetta,, Peach, Rosalina & Luma)
5th: SDX (Mewtwo)
7th: Fatality (Captain Falcon)
7th: Ally (Mario)
9th: yeti (Mega Man & Toon Link)
9th: Infinity (Cloud)
9th: Midnmight (Rosalina & Luma)
9th: Mistake (Bayonetta)
13th: THUNDER (Ryu)
13th: Blacktwins (Cloud)
13th: DarkShad (Ryu)
13th: Geist (Bayonetta,, Marth)

Master Hand Monthly July 2018 (July 22nd) (Midwest) (81 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Mystearica (Bayonetta)
3rd: Gemini (Bayonetta)
4th: Percy (Cloud, Bayonetta,, Mario)

SOS 5 (July 29th) (Midwest) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Ally (Mario)
2nd: Mystearica (Bayonetta)
3rd: Astraea (Samus)
4th: Midnight (Rosalina & Luma)
5th: WOOD (Mr. Game & Watch)
5th: DarkShad (Ryu)
7th: Mister Eric (R.O.B.)
7th: Butter (Luigi)

Down B July Monthly (July 29th) (Midwest) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Yeti (Mega Man & Toon Link)
2nd: sinnyboo242 (Sheik)
3rd: NameLess (Diddy Kong)
4th: PowPow (Sonic)

Apollo 8 (July 29th) (Midwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Drystan (Bayonetta)
2nd: Zephyr (Sonic)
3rd: Spoinkman (Marth)
4th: Musical (Little Mac)

Meteor Games (August 4th) (Midwest) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Comet (Fox)
2nd: Marshall (Diddy Kong)
3rd: Spencer (Ness)
4th: Kasen (Bayonetta)

Conversion 2 (August 4th) (Midwest) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: smasher1001 (Mega Man & Mario)
4th: Miloni (Cloud)

Master Hand Monthly August (August 18th) (Midwest) (82 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Percy (Cloud)
3rd: Doorstop (Zero Suit Samus)
4th: StardusT (Sonic)
5th: Gemini (Bayonetta)
5th: Renegade (Ryu, Ike,, Cloud)
7th: TriVium (Bowser)
7th: Darkholme (Ike)

Event By Ori: Summer Games (August 18th) (Midwest) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: ??? (Mewtwo)
4th: Boobear (Ness, Mewtwo)

Title Bout 6 (August 25th) (Midwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: Corazon (Peach, Bayonetta)
3rd: Skillager (Villager & Meta Knight)
4th: Kwaz (Ryu & Little Mac)

Denti’s Bizarre Adventure 8 (May 12th) (Texas) (85 Entrants) (Category 2)
1st: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
2nd: Mistake (Bayonetta)
3rd: Karna (Sheik)
4th: Whispy (Diddy Kong)
5th: Light the Lantern (Zero Suit Samus, Corrin)
5th: Captain Zack (Bayonetta)
7th: Lima (Bayonetta)
7th: Awestin (Ness)

TGL 5 (May 26th) (Texas) (53 Entrants) (Category 1)
1st: zeal (Bayonetta)
2nd: Kevo (Rosalina & Luma)
3rd: MeMe (Marth & Yoshi)
4th: Hakii (Zero Suit Samus)

DreamHack Austin 2018 (June 3rd) (Texas) (318 Entrants) (Category 3)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: ESAM (Pikachu, Samus)
3rd: ANTi (Mario, Cloud, Zero Suit Samus)
4th: MVD (Diddy Kong)
5th: Samsora (Peach)
5th: Konga (Donkey Kong)
7th: Lima (Bayonetta, Peach)
7th: Light the Lantern (Zero Suit Samus, Corrin)
9th: SaSSy (R.O.B.)
9th: Crump (Cloud)
9th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
9th: falln (Rosalina & Luma)
13th: Magister (Charizard, Villager)
13th: Karna (Sheik)
13th: McBenedict (Ryu)
13th: Zenyou (Mario)

Super Smash Fight Club 2 (June 9th) (Texas) (135 Entrants) (Category 3)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Shadow_PR (Bayonetta)
4th: Whispy (Diddy Kong)
5th: Manny (Sonic)
5th: Kiki (Diddy Kong)
7th: LightTheLantern (Zero Suit Samus &Corrin)
7th: Trela (Ryu)
9th: Hakii (Zero Suit Samus)
9th: Alxxne (Bayonetta)
9th: dyr (Diddy Kong)
9th: zael (Bayonetta & Cloud)
13th: Weegee (Mario)
13th: KJ (Cloud & Sonic)
13th: Shaft (Cloud)
13th: Candy (Fox)

End of the Line 5 (July 22nd) (Texas) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Elegant (Luigi)
2nd: Lima (Bayonetta)
3rd: tyroy (Bayonetta)
4th: Dakpo (Diddy Kong)

Low Tier City 6 (July 28th-29th) (Texas) (218 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: ESAM (Pikachu)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Lima (Bayonetta)
5th: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
7th: Samsora (Peach, Bayonetta, Rosalina & Luma)
7th: tyroy (Bayonetta)
9th: HotDogKnight! (Bayonetta)
9th: Cosmos (Corrin)
9th: Crump (Cloud, Donkey Kong)
9th: Jumbolias (Ryu)
13th: C2 (Rosalina & Luma)
13th: Dakpo (Diddy Kong & Luigi & Zero Suit Samus)
13th: Hakii (Zero Suit Samus)
13th: Zael (Bayonetta)

Super Smash Fight Club 3 (August 18th) (Texas) (163 Entrants) (Category 3)
1st: SDX (Mewtwo)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: ScAtt (Mega Man)
4th: Fatality (Captain Falcon)
5th: Whispy (Diddy Kong)
5th: Dakpo (Diddy Kong & Zero Suit Samus & Luigi)
7th: Shadow_PR (Bayonetta)
7th: Pandarian (Meta Knight)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: LightTheLantern (Zero Suit Samus & Corrin)
9th: Karna (Sheik)
9th: Lima (Bayonetta)
13th: Maister (Mr. Game & Watch)
13th: BluStriker (Sonic)
13th: Professor Cube (Bayonetta & Diddy Kong)
13th: Hakii (Zero Suit Samus)

N/A

LVL Up Expo 2018 (May 5th) (Southwest) (97 Entrants) (Category 2)
1st: Lycan (Diddy Kong)
2nd: BestNess (Ness,, Mario)
3rd: Brosinex (Ryu)
4th: Snoop (Yoshi)
5th: Exo (Lucario)
5th: Pollo (Marth)
7th: Frawg (Bayonetta)
7th: CaiusRed (Cloud)

May 2018 Smash Jam (May 12th) (Southwest) (42 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness, Sheik)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: PiXL (Ryu,, Fox)
4th: King (Meta Knight, Luigi)

4 Corners Throwdown (May 20th) (Southwest) (36 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: Skylar (Mr. Game & Watch)
3rd: Fahrenheit (Bowser & Donkey Kong)
4th: Newk (Rosalina & Luma & Wario)

Smash on the Rocks Spring 2018 (May 19th) (Southwest) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Shoe (Zero Suit Samus)
2nd: Jesus (Mario)
3rd: Ludi (Greninja)
4th: Nero (Bayonetta)

May 2018 Smash Jam (May 19th) (Southwest) (42 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: PiXL (Ryu)
4th: king (Rosalina & Luma)

June 2018 Smash Jam (June 9th) (Southwest) (40 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: FroZn (Mario)
4th: Calculus (Bayonetta)

Salt Lake Gaming Com (July 8th) (Southwest) (170 Entrants) (Category 2)
1st: BestNess (Ness, Diddy Kong)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: PiXL (Ryu)
4th: Smerky (Zero Suit Samus)
5th: Death Arcana (Palutena)
5th: The Chancellor (R.O.B.)
7th: Diablo (Ryu)
7th: Banana Boy (Yoshi)

Smashmania XI (July 8th) (Southwest) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Stroder (Greninja)
2nd: Fahrenheit (Bowser)
3rd: Tetsuyalol (Marth & Little Mac)
4th: Skylar (Mr. Game & Watch, Luigi)

July Smash Jam (July 15th) (Southwest) (35 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: Zace (Pikachu)
4th: Banana Boy (Yoshi)

Revolt 2018 (July 22nd) (Southwest) (75 Entrants) (Category 1)
1st: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
2nd: Stroder (Greninja, Cloud, Bayonetta,, Captain Falcon)
3rd: Skylar (Mr. Game & Watch, Luigi)
4th: Tetsuyalol (Little Mac)

Chronicles: Aces (July 28th) (Southwest) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Stroder (Greninja, Fox, Zelda, Mr. Game & Watch, Mario)
2nd: JumoJack (Diddy Kong, Mario)
3rd: Silver (Marth, Fox)
4th: Skylar (Mr. Game & Watch, Luigi)

EVO 2018 (August 5th) (Southwest) (1358 Entrants) (Category 5)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Captain Zack (Bayonetta)
3rd: Nietono (Sheik & Diddy Kong)
4th: Mistake (Bayonetta)
5th: Mr. E (Lucina)
5th: MVD (Diddy Kong)
7th: Raito (Duck Hunt)
7th: Choco (Zero Suit Samus)
9th: Cosmos (Corrin)
9th: Elegant (Luigi)
9th: Dabuz (Rosalina & Luma)
9th: falln (Rosalina & Luma)
13th: Ally (Mario)
13th: Yuzu (Rosalina & Luma)
13th: ESAM (Pikachu)
13th: Shuton (Olimar)
17th: komorikiri (Cloud, Sonic)
17th: tyroy (Bayonetta)
17th: Diablo (Ryu)
17th: VoiD (Sheik)
17th: crow (Fox)
17th: Salem (Bayonetta)
17th: Zenyou (Mario)
17th: takera (Ryu)
25th: ANTi (Mario, Zero Suit Samus, Cloud)
25th: Charlie (Fox)
25th: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
25th: JK (Bayonetta)
25th: Larry Lurr (Fox)
25th: Eon (Fox)
25th: shky (Zero Suit Samus)
25th: Kameme (Mega Man & Sheik)
33rd: Vinnie (Sheik)
33rd: VaLoR (Sonic)
33rd: PiXL (Ryu)
33rd: Lui$ (Mario)
33rd: Z (Pikachu)
33rd: Suinoko (Diddy Kong)
33rd: BestNess (Ness)
33rd: KiraFlax (Dark Pit)
33rd: Tyrant (Meta Knight)
33rd: Lea (Greninja)
33rd: El Cobrador (Sheik)
33rd: Nairo (Zero Suit Samus)
33rd: Captain L (Pikachu)
33rd: Ki (Ryu)
33rd: Strike (Sheik)
33rd: NAKAT (Fox)
49th: Stroder (Greninja)
49th: Phoenix (Sonic)
49th: Snoop (Yoshi)
49th: Extra (Mr. Game & Watch)
49th: Ozone (Duck Hunt)
49th: Nanchan (Fox)
49th: Kiki (Diddy Kong)
49th: Vermillion (Cloud, Donkey Kong)
49th: Brosinex (Ryu)
49th: Konga (Donkey Kong)
49th: Ac (Meta Knight)
49th: Dynamo (Cloud, Sheik)
49th: 3xA (Toon Link)
49th: Ty (Sheik)
49th: ImHip (Olimar)
49th: Slither2Hunter (Meta Knight)

Game On Expo 2018 (August 13th) (Southwest) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Stroder (Diddy Kong, Fox, Donkey Kong, Meta Knight, Toon Link, Greninja, Cloud, Bayonetta)
2nd: Widget (Mr. Game & Watch,, Luigi)
3rd: JumboJack (Diddy Kong)
4th: Ronald (Ryu)

Smash Jam August (August 11th) (Southwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: VaLoR (Sonic)
2nd: Smerky (Zero Suit Samus)
3rd: Yep (Ness & Lucas)
4th: Tiberius (Marth & Robin)

Shine Con 2018 (August 19th) (Southwest) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: Snoop (Yoshi)
3rd: Vash (Little Mac)
4th: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)

N/A

Port Priority 3 (May 5th) (Pacific Northwest) (208 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: ANTi (Mario & Zero Suit Samus)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: Mr. E (Lucina & Marth)
5th: SilentRain (Mario & Bayonetta)
5th: Jakal (Sonic,, Bayonetta)
7th: Pokepen (Bayonetta)
7th: Vinnie (Sheik)
9th: Shinkou (Sheik & Lucina)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: Pyreeze (Samus)
9th: Konga (Donkey Kong)
13th: Juice (Zero Suit Samus)
13th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
13th: Snickledorf (Mr. Game & Watch)
13th: Big D (Mario & Captain Falcon)

Vancouver Battle Royale (May 12th) (Pacific Northwest) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario, Peach)
2nd: Captain L (Pikachu, Jigglypuff)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Lemmon (Bayonetta, Zero Suit Samus)

Anime Oasis – Fate Extra (May 27th) (Pacific Northwest) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Pow (Pac-Man)
2nd: FedVsRaga (Luigi)
3rd: S3NPAI (Rosalina & Luma)
4th: TSS (R.O.B.)

Rain City Smash 2 (June 17th) (Pacific Northwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Zak (Diddy Kong)
2nd: Lemmon (Zero Suit Samus)
3rd: Shoghi (Roy)
4th: Grade (Mewtwo)

Shinespiked 10 (July 15th) (Pacific Northwest) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: Zak (Diddy Kong)
3rd: Grade (Mewtwo)
4th: SpamCop (Mario, Cloud)

Cascade 2 (July 28th) (Pacific Northwest) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
3rd: Big D (Mario, Captain Falcon, King Dedede)
4th: LetsTickle (Corrin)

Nemesis II (August 13th) (Pacific Northwest) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Pandarian (Meta Knight)
2nd: Duwang (Mario)
3rd: JoJoDaHoBo (Toon Link)
4th: Qphex (Diddy Kong)

Extra Angle 2 (August 25th) (Pacific Northwest) (24 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: LetsTickle (Corrin)
3rd: Len (Pit,, Sheik)
4th: Grade (Mewtwo)

CCSD 13: Cinco De Mayo (May 5th) (Northern California) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Jtails (Diddy Kong)
2nd: Coasty (Diddy Kong)
3rd: Isiah (Robin)
4th: Ant (Villager)

Smash Royale (May 12th) (Northern California) (117 Entrants) (Category 2)
1st: Razo (Peach)
2nd: King Koopa (Bowser)
3rd: Legit (Diddy Kong)
4th: Twan (Meta Knight)
5th: Lui$ (Mario)
5th: :^) (Mewtwo)
7th: BasK 3xA (Toon Link)
7th: Soulimar (Olimar)

FanimeCon 2018 (May 27th) (NorCal) (134 Entrants) (Category 2)
1st: Legit (Diddy Kong)
2nd: Lui$ (Mario & Luigi)
3rd: Twan (Meta Knight, Bayonetta)
4th: Magister (Charizard, Villager)
5th: Vermillion (Cloud & Wario)
5th: Crazy (Ness)
7th: Domo (Bayonetta)
7th: Nesk (Diddy Kong)

Who’s Your Pappy #13 (June 10th) (NorCal) (76 Entrants) (Category 2)
1st: DSS (Meta Knight)
2nd: Legit (Diddy Kong)
3rd: Lui$ (Mario)
4th: : ^ ) (Mewtwo)
5th: 3xA (Toon Link)
5th: Soulimar (Olimar)
7th: Jehtt (Mega Man)
7th: Twan (Meta Knight)

Bay Area Brawl (July 8th) (NorCal) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Trevbonte (Sheik)
2nd: Legit (Diddy Kong)
3rd: Candy (Fox)
4th: Jehtt (Mega Man)

Who’s Your Pappy 14 (August 20th) (NorCal) (93 Entrants) (Category 2)
1st: Lui$ (Mario)
2nd: Legit (Diddy Kong)
3rd: Jehtt (Mega Man)
4th: Sho (Meta Knight)
5th: 3xA (Toon Link)
5th: : ^ ) (Mewtwo)
7th: Twan (Meta Knight)
7th: woody (Diddy Kong)

Zotcade 2018 (May 26th) (SoCal) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Razo (Peach)
2nd: ImHip (Olimar, Bayonetta)
3rd: Taternator (Bowser Jr.)
4th: Bran (Bayonetta)

Atlantis / No Johns Ally Payne @ TGEX (June 3rd) (SoCal) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Ac (Meta Knight, Fox)
2nd: Phoenix (Sonic)
3rd: Ito (Meta Knight, Bayonetta)
4th: ThatOneRider (Mewtwo,, R.O.B.)
5th: BBC (Corrin,, Lucina)
5th: M.M.Leo (Mega Man)
7th: Charger (Ness)
7th: Flowerz (Bayonetta)

2GG: Hyrule Saga (June 24th) (SoCal) (780 Entrants) (Category 5)
1st: Tweek (Bayonetta, Cloud)
2nd: Mr. R (Sheik)
3rd: Dabuz (Rosalina & Luma)
4th: ANTi (Mario, Zero Suit Samus,, Meta Knight)
5th: Cosmos (Corrin)
5th: CaptainZack (Bayonetta)
7th: SDX (Mewtwo)
7th: MKLeo (Marth, Cloud)
9th: Kameme (Mega Man & Sheik)
9th: Shuton (Olimar)
9th: Salem (Bayonetta)
9th: Samsora (Peach)
13th: Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
13th: Elegant (Luigi)
13th: VoiD (Sheik)
13th: Light (Fox)
17th: Mekos (Lucas)
17th: Ally (Mario)
17th: Maister (Mr. Game & Watch)
17th: Nairo (Zero Suit Samus)
17th: Larry Lurr (Fox)
17th: Chag (Bayonetta)
17th: zaki (King Dedede)
17th: Raito (Duck Hunt)
25th: DarkShad (Ryu)
25th: Captain L (Pikachu)
25th: WaDi (Mewtwo)
25th: tyroy (Bayonetta)
25th: Javi (Sheik, Cloud)
25th: komorikiri (Cloud,, Sonic)
25th: Zenyou (Mario)
25th: falln (Rosalina & Luma)
33rd: NAKAT (Fox)
33rd: Rags (Meta Knight)
33rd: Stroder (Greninja)
33rd: Lima (Bayonetta)
33rd: DSS (Meta Knight,, Mr. Game & Watch)
33rd: yeti (Toon Link)
33rd: T (Link)
33rd: Diablo (Ryu)
33rd: Strike (Sheik)
33rd: Eon (Fox)
33rd: BaSK 3xA (Toon Link)
33rd: Sigma (Toon Link)
33rd: sonicmega (Mega Man)
33rd: Mr. E (Lucina & Marth)
33rd: Blank (Sheik)
33rd: Koolaid (Sheik)
49th: Death Arcana (Palutena)
49th: Phuzix (Sheik)
49th: PiXL (Ryu)
49th: Jdizzle (Toon Link)
49th: Marss (Zero Suit Samus)
49th: Rickles (Ganondorf)
49th: Vermillion (Cloud,, Donkey Kong)
49th: Frawg (Bayonetta)
49th: Nom (Sheik)
49th: NovaPixl (Lucas)
49th: Raven (Robin)
49th: VaLoR (Sonic)
49th: Meteor (Sonic)
49th: Phoenix (Sonic)
49th: Ac (Meta Knight)
49th: Taternator (Bowser Jr.)

2018 eUnlimited Gaming Tournament (June 2nd) (Alaska) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Jerd (Fox)
2nd: Aokiji (Donkey Kong)
3rd: Slow~Hand (Lucina & Link)
4th: Eukklasia (Peach & R.O.B.)

Devolution 2018 (August 4th) (Alaska) (22 Entrants) (Category 1)
1st: Eukklasia (R.O.B.)
2nd: Aokiji (Donkey Kong, Captain Falco, Roy)
3rd: Buckstrom (Bowser)
4th: Slow~Hand (Link,, Charizard)

N/A

Get On My Level 2018 (May 20th) (Ontario) (446 Entrants) (Category 5)
1st: MKLeo (Cloud & Marth, Bayonetta)
2nd: Nairo (Zero Suit Samus,, Bowser)
3rd: Mistake (Bayonetta, Peach)
4th: komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: Lima (Bayonetta)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
7th: Tweek (Cloud, Bayonetta, Donkey Kong)
7th: Larry Lurr (Fox, Marth,, Diddy Kong)
9th: SDX (Mewtwo)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: Samsora (Peach, Rosalina & Luma, Zero Suit Samus)
9th: Locus (Ryu, Bayonetta)
13th: NAKAT (Fox & Ness, Donkey Kong, Lucas)
13th: Glutonny (Wario)
13th: Elegant (Luigi)
13th: ESAM (Pikachu)
17th: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
17th: Captain L (Pikachu, Jigglypuff)
17th: DSS (Meta Knight)
17th: Strike (Sheik)
17th: Blacktwins (Cloud, Mario, Fox)
17th: ANTi (Mario & Cloud)
17th: falln (Rosalina & Luma)
17th: MVD (Diddy Kong)
25th: Venom (Ryu)
25th: blanc (Bowser Jr.)
25th: Fatality (Captain Falcon)
25th: LetsTickle (Corrin)
25th: Charlie (Fox,, Bayonetta,, Meta Knight)
25th: THUNDER (Ryu)
25th: Blush (Captain Falcon)
25th: Ally (Mario)
33rd: Z (Mewtwo & Diddy Kong)
33rd: Meru (Peach)
33rd: Burst (Yoshi)
33rd: GetShulked (Shulk)
33rd: Hoe (Meta Knight)
33rd: iModerz (Fox)
33rd: Deathorse (Mewtwo)
33rd: Smokk (Diddy Kong)
33rd: V115 (Zero Suit Samus)
33rd: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)
33rd: XxNightLordxX (Corrin)
33rd: Infinity (Cloud)
33rd: Scot! (Luigi)
33rd: Sensuell (Fox)
33rd: Blank (Sheik)
33rd: Glare (Bayonetta)
49th: Alashi (Cloud)
49th: Winds (Toon Link)
49th: Alphicans (Little Mac & Diddy Kong)
49th: FSharp (Ryu)
49th: Jw (Greninja)
49th: Exodia (Zero Suit Samus)
49th: smasher1001 (Mega Man & Mario)
49th: Poke (Luigi)
49th: Raziek (Cloud)
49th: Notes (Diddy Kong)
49th: Asprey (Donkey Kong)
49th: SuperGirlKels (Sonic)
49th: Nanaba (Diddy Kong)
49th: Spencer (Diddy Kong)
49th: Big D (Mario)
49th: A1SinceDay1 (Robin)

Saints Gaming Live (June 9th) (Ontario) (56 Entrants) (Category 2)
1st: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
2nd: Tweek (Cloud & Bayonetta)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Mistake (Bayonetta)
5th: Captain L (Pikachu)
5th: Marss (Zero Suit Samus)
7th: THUNDER (Ryu)
7th: Blacktwins (Cloud & Mario)

NXNE 2018 Game Land (June 10th) (Ontario) (60 Entrants) (Category 1)
1st: SDX (Mewtwo, Bayonetta)
2nd: iModerz (Fox)
3rd: Riddles (Ryu)
4th: SuperGirlKels (Sonic)

Revenge of the 6ix: Episode V (June 29th) (Ontario) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud)
2nd: SDX (Mewtwo)
3rd: V115 (Zero Suit Samus)
4th: THUNDER (Ryu)

Smash @ Humber Seasonal (July 8th) (Ontario) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Blacktwins (Cloud)
3rd: Infinity (Cloud)
4th: Sidereus (Lucas)

Revenge of the 6ix Episode VI (July 22nd) (Ontario) (66 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Blacktwins (Cloud, Fox, Donkey Kong)
3rd: THUNDER (Ryu,, Diddy Kong)
4th: Spencer (Diddy Kong)

Grand Capital Smash 9 (July 28th) (Ontario) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Fwed (Fox)
2nd: Deathorse (Mewtwo, Wario)
3rd: Jayy (Bayonetta, Sheik)
4th: Smokk (Diddy Kong)

Grand Capital Smash 10 (August 25th) (Ontario) (47 Entrants) (Category 1)
1st: BreaD (Zero Suit Samus)
2nd: Aerious (Mario)
3rd: YonKs (Diddy Kong)
4th: Deathorse (Mewtwo, Wario)

Pls Invade 2 (May 12th) (Quebec) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Jayy (Bayonetta & Sheik)
2nd: Smokk (Diddy Kong)
3rd: Stroumbert (Lucina)
4th: Z (Mewtwo & Diddy Kong)

Cortex LAN Party 2018 (August 18th) (Quebec) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Stroumbert (Lucina)
2nd: Sensuell (Fox)
3rd: Hoe (Meta Knight, Robin, Cloud)
4th: XxNightLordxX (Corrin)

Canada Cup Master Series (May 12th) (West Canada) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus,, Sheik)
2nd: Mew2King (Cloud)
3rd: MD3 (Sonic)
4th: Blacktwins (Cloud)

Salt Mines 2018 (August 4th) (West Canada) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus, Sheik)
2nd: Alphicans (Diddy Kong, Little Mac)
3rd: Chaizord (Bayonetta)
4th: Silver (Samus,, Sheik)

Animethon 25 – Gaming Hall (August 11th) (West Canada) (108 Entrants) (Category 2)
1st: Exodia (Zero Suit Samus)
2nd: Alphicans (Little Mac & Diddy Kong)
3rd: Sylarius (Cloud)
4th: Silver (Samus)
5th: Parfit (Yoshi)
5th: Nurse (Donkey Kong)
7th: Ashley (Ness)
7th: Pyraxy (Captain Falcon)

Touchdown 2018 (August 25th) (West Canada) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus, Sheik)
2nd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
3rd: MD3 (Sonic)
4th: Nurse (Captain Falcon & Donkey Kong,, Meta Knight)

LGS Smash 4 June (June 3rd) (Nova Scotia) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Bailo (Sheik)
2nd: Raziek (Cloud)
3rd: Asprey (Donkey Kong)
4th: Freye (Fox)

Waveland 2 (June 24th) (Atlantic Canada) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Raziek (Cloud)
2nd: VidyaToast (Ness)
3rd: Croi (Duck Hunt & Sonic, Diddy Kong)
4th: Lysceth (Mewtwo)

Summer Storm (July 15th) (Atlantic Canada) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Vapor (Bayonetta)
2nd: Bailo (Sheik)
3rd: Catalyst (Shulk)
4th: SolarFlare (Bowser)

Summer’s End Salisbury (August 26th) (Atlantic Canada) (24 Entrants) (Category 1)
1st: SolarFlare (Bowser)
2nd: Shuck3y (Luigi)
3rd: Catalyst (Shulk)
4th: Jay2k (Diddy Kong)

N/A

Smash Factor Prelude (June 3rd) (Mexico) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik & Cloud)
2nd: Levi (Roy,, Sheik)
3rd: Hyuga (Toon Link,, Diddy Kong)
4th: Serge (Greninja,, Charizard)

Elemental Tournaments 2nd Anniversary (June 2nd) (Mexico) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Nery (Bayonetta)
2nd: Wonf (Bayonetta & Sonic)
3rd: Ang (Toon Link)
4th: Daige (Sonic)

Smash Revolution 2018 (June 9th) (Mexico) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Ac (Meta Knight)
2nd: falln (Rosalina & Luma)
3rd: Laloba (Bayonetta)
4th: AlexDisCR (Sonic)

Smash MEX 2018 (June 17th) (Mexico) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik)
2nd: Rox (Meta Knight & Sheik, Cloud)
3rd: Wonf (Sonic, Bayonetta)
4th: Hyuga (Toon Link,, Diddy Kong)

Smash Blast 2018 (June 30th) (Mexico) (77 Entrants) (Category 1)
1st: AlexDisCR (Sonic)
2nd: The Cobrador (Diddy Kong)
3rd: AITB (Mario)
4th: Flowerz (Cloud)

Smash Factor 7 (July 22nd) (Mexico) (308 Entrants) (Category 3)
1st: ANTi (Mario, Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: Wonf (Bayonetta, Sonic)
5th: Nery (Bayonetta)
5th: NAKAT (Ness,, Lucina)
7th: Bedgar (Sheik)
7th: QROG (Fox)
9th: Klein (Ryu)
9th: Rox (Meta Knight, Sheik)
9th: Chag (Bayonetta)
9th: Yei (Marth & Lucina, Meta Knight,, Luigi,, Roy)
13th: Genialo (R.O.B.)
13th: Javi (Sheik & Cloud)
13th: LeSou (Donkey Kong)
13th: BryanZZ (Diddy Kong & Sheik)

HEX Smash Edition v5 (August 11th) (Mexico City) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Chag (Bayonetta)
2nd: Javi (Sheik)
3rd: RAWR! (Pikachu)
4th: Dico (Bayonetta)

Digismash 2 (August 18th) (Mexico City) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik, Lucina)
2nd: Chag (Bayonetta, Fox)
3rd: JoJoseph (Cloud)
4th: Diego4NG (Rosalina & Luma)

Lightning Smash Tournament 3rd Strike (August 20th) (Monterrey) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Rox (Sheik & Meta Knight)
2nd: Wonf (Bayonetta & Sonic)
3rd: Addy (Diddy Kong, King Dedede, Corrin)
4th: SeveR (Diddy Kong)

Foxtrot Smash Tournament Series 1 (August 25th) (Mexico City) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik,, Diddy Kong)
2nd: Chag (Bayonetta)
3rd: Estodian (Mewtwo, Cloud)
4th: Mushy (Diddy Kong)

HST 21 (June 17th) (Hokkaido) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Ke-ya (Corrin & Robin)
2nd: Pastar (Rosalina & Luma)
3rd: LAN (Bayonetta & Mario & Cloud)
4th: Sayuringo (Diddy Kong)

HST 22 (August 4th) (Hokkaido) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Nao (Mario, Ganondorf, Cloud)
2nd: Hakadama (Lucas)
3rd: Yario (Fox)
4th: Pochi (Wii Fit Trainer, Yoshi, Luigi)

TSC 8 (August 25th) (Tohoku) (73 Entrants) (Category 2)
1st: Some (Greninja)
2nd: Haru3 (Luigi)
3rd: Es (Zero Suit Samus)
4th: Averu (Sheik, Diddy Kong)
5th: Mige (Ike)
5th: Muyo (Mega Man)
7th: Ria (Donkey Kong, Cloud, Mewtwo, Charizard)
7th: Deeple (Mewtwo, Bayonetta)

Umebura 32 (May 12th) (Kanto) (405 Entrants) (Category 4)
1st: Choco (Zero Suit Samus)
2nd: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
3rd: Eim (Sheik)
4th: Nietono (Sheik & Diddy Kong)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: takera (Ryu)
7th: tsu (Cloud & Lucario)
7th: KEN (Sonic)
9th: huto (Mario, Luigi, Shulk)
9th: Shuton (Olimar)
9th: Gackt (Ness)
9th: Zackray (Corrin)
13th: RAIN (Bayonetta & Cloud)
13th: Es (Zero Suit Samus, Bayonetta)
13th: Matcha (Mewtwo)
13th: shky (Zero Suit Samus)
17th: Mona (Samus)
17th: KaPMK (Meta Knight)
17th: T (Link)
17th: Paseriman (Diddy Kong)
17th: takoman (Cloud)
17th: Kishiru (Pikachu)
17th: Yuzu (Rosalina & Luma)
17th: yaminabe (Little Mac)
25th: Kept (Villager)
25th: Kisha (Mega Man, Bowser)
25th: Shogun (Fox)
25th: Agehasama (Lucas)
25th: Sigma (Toon Link)
25th: Tarakotori (Little Mac)
25th: Kome (Shulk)
25th: Compact (Mewtwo)

Kurobura 10 (July 8th) (Kanto) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Zackray (Corrin, Bayonetta, Marth)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma)
3rd: Nanchan (Fox)
4th: Shinja (Robin)
5th: takera (Ryu)
5th: Tiger (Diddy Kong)
7th: Munekin (Ryu)
7th: taranito (Ness)

Umebura 33 (July 28th) (Kanto) (413 Entrants) (Category 4)
1st: Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
2nd: Kirihara (Rosalina & Luma)
3rd: HIKARU (Donkey Kong, Sheik, Cloud)
4th: Kameme (Mega Man & Sheik)
5th: Etsuji (Diddy Kong)
5th: Choco (Zero Suit Samus)
7th: TOWA (Rosalina & Luma)
7th: Zackray (Corrin, Marth, Bayonetta)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
9th: Raito (Duck Hunt, Marth)
9th: Eim (Sheik)
9th: Kuwa (Ryu)
13th: Rain (Bayonetta)
13th: T (Link,, Sonic)
13th: Songn (Mr. Game & Watch, Diddy Kong, Sheik)
13th: Yamanyon (Zero Suit Samus, Bayonetta, Cloud)
17th: shky (Zero Suit Samus)
17th: Paseriman (Diddy Kong)
17th: Kishiru (Pikachu)
17th: Mao (Cloud)
17th: Shantai (Captain Falcon, Ike)
17th: Umeki (Peach)
17th: Shu (Bayonetta)
17th: Yakara (Fox)
25th: Lea (Greninja)
25th: Masashi (Cloud)
25th: Nao (Mario)
25th: Shogun (Fox)
25th: huto (Mario, Luigi)
25th: Munekin (Ryu)
25th: takera (Ryu)
25th: supa (Mega Man, Sheik)

Umebura 34 (August 25th) (Kanto) (319 Entrants) (Category 4)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma)
3rd: Zackray (Corrin, Marth, Bayonetta, Diddy Kong)
4th: Lea (Greninja)
5th: Nietono (Diddy Kong & Sheik)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
7th: TOWA (Rosalina & Luma)
7th: Matcha (Mewtwo)
9th: Huto (Mario, Luigi)
9th: shky (Zero Suit Samus)
9th: tsu (Lucario, Cloud, Samus)
9th: Paseriman (Diddy Kong)
13th: Yotchan (Villager)
13th: Chicken (Diddy Kong)
13th: Umeki (Peach)
13th: Kuwa (Ryu)
17th: Kishiru (Pikachu)
17th: Uryu (Cloud, Bayonetta)
17th: taranito (Ness)
17th: Gackt (Ness)
17th: Tea (Pac-Man)
17th: Kept (Villager)
17th: Etsuji (Diddy Kong)
17th: Yakara (Fox)
25th: Kameme (Mega Man & Sheik)
25th: Rattsu (Greninja)
25th: Orihara (Bayonetta)
25th: T (Link)
25th: Pichi (Captain Falcon)
25th: Tarakotori (Little Mac)
25th: Suinoko (Diddy Kong)
25th: Rain (Bayonetta)

Karisuma 20 (August 4th) (Chubu) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Shogun (Fox)
2nd: Compact (Mewtwo)
3rd: Lickey (Meta Knight)
4th: Nishiya (Captain Falcon)
5th: Shachi (Sheik)
5th: Munekin (Ryu)
7th: Ke-ya (Robin & Corrin)
7th: Ri-ma (Toon Link)

KVOxTSB 2018 (May 4th) (Kansai) (120 Entrants) (Category 3)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Kome (Shulk)
3rd: Nishiya (Captain Falcon)
4th: masashi (Cloud)
5th: Raito (Duck Hunt)
5th: HIKARU (Donkey Kong, Sheik)
7th: shky (Zero Suit Samus)
7th: T (Link)
9th: Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
9th: Choco (Zero Suit Samus)
9th: komorikiri (Cloud)
9th: bt.yamato (Little Mac)
13th: zaki (King Dedede)
13th: huto (Mario)
13th: TOWA (Rosalina & Luma)
13th: yuzu (Rosalina & Luma)

Sumabato 25 (May 27th) (Kansai) (199 Entrants) (Category 3)
1st: Sigma (Toon Link)
2nd: Kuwa (Ryu)
3rd: Masashi (Cloud)
4th: kept (Villager)
5th: Gobu (Meta Knight)
5th: Nasubi (Wario, Zero Suit Samus)
7th: Kisha (Mega Man & Bowser)
7th: Tea (Pac-Man)
9th: Akira (Bayonetta)
9th: Mangalitza (Cloud)
9th: Towa (Rosalina & Luma)
9th: Fuwa (Marth)
13th: Lickey (Meta Knight)
13th: DIO (Ryu)
13th: Egapon (Mr. Game & watch)
13th: OCEAN (R.O.B.)

Sumabato 26 (June 30th) (Kansai) (188 Entrants) (Category 3)
1st: Masashi (Cloud)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma)
3rd: TOWA (Rosalina & Luma)
4th: Saboten (Bayonetta)
5th: Oisiitofu (Greninja)
5th: DIO (Ryu)
7th: Shogun (Fox)
7th: Fuji (Cloud)
9th: HIKARU (Donkey Kong, Sheik, Zero Suit Samus)
9th: Ako (Zero Suit Samus, Cloud, Diddy Kong)
9th: Etsuji (Diddy Kong)
9th: Mangalitza (Cloud)
13th: Kisha (Mega Man, Bowser)
13th: Kiosk (Sheik)
13th: Komugiko (Mega Man)
13th: Kirbis (Captain Falcon)

Sumabato 27 (August 12th) (Kansai) (251 Entrants) (Category 3)
1st: Zackray (Corrin, Marth, Bayonetta)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: shky (Zero Suit Samus)
4th: Shuton (Olimar)
5th: ikep (Bayonetta)
5th: Kuwa (Ryu)
7th: TOWA (Rosalina & Luma)
7th: Tsu (Cloud & Lucario)
9th: Kuro (Fox)
9th: Umeki (Peach)
9th: Mangalitza (Cloud)
9th: Compact (Mewtwo)
13th: Rizeasu (Marth & Zelda)
13th: Eim (Sheik)
13th: HIKARU (Donkey Kong)
13th: Tea (Pac-Man)

Hirosuma Revolution 2 (June 23rd) (Chugoku) (69 Entrants) (Category 1)
1st: Lagnel (Zero Suit Samus & Bayonetta)
2nd: Pastar (Rosalina & Luma)
3rd: Nachis (Samus)
4th: Matcha (Mewtwo)

N/A

N/A

N/A

DAT Blastzone 27 (May 19th) (United Kingdom) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Player J (Sheik)
2nd: Plastic Poptart (Lucina)
3rd: Azreal (Cloud)
4th: Kibzu (Sheik, Bayonetta)

SmashDash 26 (May 26th) (United Kingdom) (37 Entrants) (Category 1)
1st: SBF (Diddy Kong)
2nd: Skarfelt (Fox)
3rd: CurryGovernor (Fox)
4th: Le Goat (Greninja)

Rite of the Rose (June 16th) (United Kingdom) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Scr7 (Corrin)
2nd: MiniMo (Mewtwo, Captain Falcon)
3rd: Luthor (Little Mac)
4th: Mr. Spuddles (R.O.B.)

Bailrigg 5 (June 23rd) (United Kingdom) (43 Entrants) (Category 1)
1st: CurryGovernor (Fox)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Scr7 (Corrin)
4th: StrangerSA (Cloud)

DAT Eastern Front (June 23rd) (United Kingdom) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Peli (Sonic)
2nd: Khanage (Peach)
3rd: Willz (Cloud)
4th: DX17 (Rosalina & Luma)

Albion 3 (July 14th-15th) (United Kingdom) (272 Entrants) (Category 3)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: OwlBBs (Bayonetta)
3rd: Light (Sheik)
4th: Supahsemmie (Mario)
5th: Loading… (Mega Man)
5th: cyve (Diddy Kong)
7th: TheFlow (Roy)
7th: Peli (Sonic)
9th: Ramses (Corrin)
9th: LoNg0uw (R.O.B.,, Fox)
9th: Meru (Peach)
9th: Tru4 (Shulk, Bayonetta)
13th: Schligger (Mewtwo, Robin)
13th: Azreal (Cloud)
13th: Lucky (Pit & Dark Pit)
13th: Kibzu (Bayonetta & Sheik)

Smashpoint X (August 18th) (United Kingdom) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Le Goat (Greninja)
2nd: B~Little (Mario & Donkey Kong)
3rd: Crispy (Meta Knight)
4th: CurryGovernor (Fox)

Celtic Throwdown 2018 (August 26th) (United Kingdom) (22 Entrants) (Category 1)
1st: MagiMagi (Mewtwo)
2nd: Skarfelt (Fox)
3rd: Ander (Cloud)
4th: IsItReallyJohn (Bayonetta)

Elysium II (July 28th) (Netherlands) (100 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Supahsemmie (Mario)
3rd: Space (Corrin, Bayonetta)
4th: S1 (Ness)
5th: Purple~H (Cloud)
5th: Ramses (Corrin)
7th: wusi (Fox)
7th: Azreal (Cloud)

WANTED 8 (May 12th) (France) (40 Entrants) (Category 1)
1st: TheFlow (Roy)
2nd: Glutonny (Bayonetta, Wario)
3rd: Homika (Rosalina & Luma)
4th: Amiin (Mii Brawler & Mii Gunner)

Smash Epitech Lyon 4 (May 27th) (France) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Sheik, Cloud)
2nd: Ogey (Captain Falcon)
3rd: Tag (Luigi, Bayonetta)
4th: Shido (Mario)

Big WANTED #2 (June 3rd) (France) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Cloud)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: TheFlow (Roy, Cloud)
4th: Homika (Rosalina & Luma)

Smash Epitech Lyon 5 (June 17th) (France) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Homika (Rosalina & Luma)
2nd: TheFlow (Roy)
3rd: Jeda (Lucario)
4th: Armades (Meta Knight, Ryu)

Andromeda (June 24th) (France) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario)
2nd: Yiazmat Goth (Mewtwo, Meta Knight)
3rd: Yatta (Mario)
4th: Nibodax (Bayonetta)

BURST #7 (July 22nd) (France) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Cloud)
2nd: Armades (Cloud)
3rd: TheFlow (Roy)
4th: Klemenz (Yoshi)

WANTED 9 (July 28th) (France) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Captain Falcon & Cloud)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: Homika (Rosalina & Luma)
4th: Hedgeon (Sonic)
5th: Krycken (Luigi)
5th: TheFlow (Roy)
7th: Ogey (Captain Falcon)
7th: Jeda (Lucario)

GRE #5 (August 4th) (France) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Ogey (Captain Falcon)
2nd: Shido (Mario)
3rd: Yatta (Mario)
4th: Francis (Mewtwo)

Limousi Smash Contest 2 (August 26th) (France) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Cloud & Bayonetta)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: Homika (Rosalina & Luma)
4th: TheFlow (Roy)

Calyptus Cup Horizon (May 12th) (Germany) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Purple~H (Bayonetta & Cloud, Donkey Kong)
2nd: Light (Sheik)
3rd: Meru (Peach, Zelda)
4th: Chrysalis (Diddy Kong)

Smash Valley 2018 (May 20th) (Germany) (79 Entrants) (Category 1)
1st: Purple H (Cloud, Bayonetta)
2nd: quiK (Zero Suit Samus)
3rd: cyve (Diddy Kong)
4th: Schligger (Mewtwo)

Clutch23 Monthly Mayhem 8 (June 16th) (Germany) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Euk (Sheik)
2nd: n0x (Captain Falcon)
3rd: Moussa (Bayonetta,, Donkey Kong)
4th: Spottel (Mario)

Soda Smash VII: Tru4 Returns (June 29th) (Germany) (27 Entrants) (Category 1)
1st: Tru4 (Shulk)
2nd: Euk (Sheik)
3rd: Kepler (Bayonetta)
4th: Mino.99 (Diddy Kong)

Calyptus Cup Focus (July 14th) (Germany) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Sirjon (Bayonetta)
2nd: Wusi (Fox)
3rd: Tolgini (Sonic)
4th: RobinGG (Peach)

Vesuvian League VI (July 28th) (Italy) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Fire (Charizard)
2nd: Tunalink (Sonic)
3rd: Genarog (Lucas,, Cloud)
4th: Fake (Bowser)

Nemiex Pro Tournament II (August 26th) (Italy) (64 Entrants) (Category 1)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: Sim-Max (R.O.B.)
3rd: Genarog (Lucas)
4th: Tunalink (Sonic)

Countdown (June 30th) (Spain) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Pefo (Sonic)
2nd: Pepo (Zero Suit Samus)
3rd: Kenko (Fox)
4th: Linkeiro (Marth)

Rexional Galacia (July 6th) (Spain) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Marcbri (Diddy Kong)
2nd: Seficompacto (Rosalina & Luma)
3rd: Eternal Conflict (Ness)
4th: Adrik (Sheik)

IV Regional Smash Galicia (July 8th) (Spain) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Adrik (Sheik)
2nd: Kogadante (Cloud)
3rd: Devil G. (Donkey Kong)
4th: elzy (Little Mac)

Climax (July 14th) (Spain) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Pefo (Sonic)
2nd: Marcbri (Diddy Kong, Cloud,, Mega Man)
3rd: Rydle (Bayonetta)
4th: Nau525 (Lucario)

TLP Tenerlife 2018 (July 28th) (Spain) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Ander (Cloud, Pikachu)
2nd: Guacha (Donkey Kong, Cloud)
3rd: Bokken (Cloud)
4th: Marcosplay (Yoshi, Rosalina & Luma)

Pool Fiction 2018 (August 5th) (Spain) (121 Entrants) (Category 2)
1st: S (Diddy Kong)
2nd: Marcbri (Diddy Kong)
3rd: Pefo (Sonic)
4th: MVL (Sheik, Cloud)
5th: Pepo (Zero Suit Samus)
5th: Nau525 (Lucario)
7th: El_Pitikla (Fox)
7th: marcpq (Zero Suit Samus)

Torneo de Despedida (August 26th) (Spain) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Pink Aplier (Mario)
2nd: Ramonium (Toon Link, Lucina)
3rd: DViciat (Corrin, Falco)
4th: Sonwill (Fox)

Redwolf Saga 5 (August 26th) (Spain) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Jasku (Sonic)
2nd: IvandeSevilla (Meta Knight, Bayonetta)
3rd: Doctor Dong (Donkey Kong, Captain Falcon)
4th: Flamberik (Bayonetta)

TheReset #5 (June 17th) (Switzerland) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Cloud)
2nd: quiK (Zero Suit Samus)
3rd: IxisNaugus (Sonic)
4th: Kepler (Bayonetta)

Soda Smash V (May 5th) (Denmark) (38 Entrants) (Category 1)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: Moussa (Bayonetta)
3rd: Euk (Sheik)
4th: Mino.99 (Luigi,, Diddy Kong)

Oulunkylan Offstage 3 (May 20th) (Finland) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Solobattle (Cloud,, Wario)
2nd: Mursu (Lucina, Captain Falcon,, King Dedede)
3rd: Gohenko (Bayonetta & Marth)
4th: Loota (Captain Falcon)

Learn to Play 2018 (June 9th) (Finland) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Lancelot (Diddy Kong)
2nd: Solobattle (Cloud, Diddy Kong,, Donkey Kong, Captain Falcon)
3rd: Makzutheamazing (Ganondorf)
4th: ZartZu (Little Mac, Zelda)

Gerelaf 12 (July 22nd) (Norden) (67 Entrants) (Category 1)
1st: Whoophee (Diddy Kong)
2nd: Lancelot (Diddy Kong)
3rd: WiiASE (Ryu)
4th: Chard (Mario)

Battle Arena Melbourne 2018 (May 20th) (Australia) (187 Entrants) (Category 3)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Ghost (Bayonetta)
3rd: Tru4 (Shulk)
4th: Sriks (Shulk & Luigi)
5th: Linoone (Bayonetta)
5th: Nature Boy (Fox, Donkey Kong)
7th: Duon (Fox)
7th: Big Snug (Ryu)
9th: Ignis (Mario & Robin)
9th: DefectiveDagger (Bowser)
9th: Luco (Lucas & Ness)
9th: Jdizzle (Toon Link)
13th: Waveguider (Greninja)
13th: Joe (Zero Suit Samus)
13th: Boozer (Bowser)
13th: Saber (Cloud & Bayonetta)

Tru4’s Farewell 2 (June 10th) (Australia) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Tru4 (Shulk)
2nd: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
3rd: Saber (Cloud)
4th: Luco (Lucas, Ness)

CouchWarriors June (June 23rd) (Australia) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Ghost (Bayonetta)
3rd: Dr omega (Mario)
4th: Saber (Cloud)

BigWin Championship (August 5th) (Australia) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Duon (Fox)
2nd: Saber (Cloud)
3rd: Nature Boy (Fox)
4th: Ignis (Mario & Robin)
5th: Waveguider (Greninja & Wii Fit Trainer)
5th: Jdizzle (Toon Link)
7th: Joe (Bayonetta & Zero Suit Samus)
7th: Pazx (Diddy Kong)

Star Forge Underground #4 (August 19th) (Australia) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Luco (Ness & Lucas)
2nd: Joe (Zero Suit Samus)
3rd: Nature Boy (Fox)
4th: EmanSuar (Meta Knight & Yoshi)

Frame By Frame Series (May 26th) (Puerto Rico) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Shadow PR (Bayonetta)
2nd: EKING (Mario)
3rd: Xeon (Yoshi & Diddy Kong)
4th: Excel_Zero (Bayonetta)

Level Up Smash 4 Tournament (June 9th) (Puerto Rico) (63 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario)
2nd: Xeon (Diddy Kong,, Sonic, Marth)
3rd: Headshot (Samus)
4th: MightGalo (Captain Falcon)

No Johns #12 (May 26th) (Costa Rica) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Yei (Meta Knight, Corrin, Rosalina & Luma, Zero Suit Samus)
2nd: Emile (Fox, Diddy Kong)
3rd: Tre (Bayonetta)
4th: Nacho (Fox, Pikachu)

No Johns #13 (June 17th) (Costa Rica) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Yei (Meta Knight & Marth & Rosalina & Luma & Zero Suit Samus & Mario & Luigi & Peach)
2nd: Emile (Fox,, Cloud)
3rd: JM (Bayonetta)
4th: Triple (Donkey Kong)

World Warrior 2018 (May 5th) (Chile) (34 Entrants) (Category 1)
1st: MK~Iori (Sheik, Cloud)
2nd: Keen (Fox)
3rd: Firehao (Diddy Kong)
4th: Harlonga (Wario)

Kings of the Coast II (May 12th) (Colombia) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Joker (Olimar & Wario)
2nd: Anderson (Marth)
3rd: Clokke (Bayonetta)
4th: Silver (Zero Suit Samus)

FanConce 2018 (June 3rd) (Chile) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Dertolo (Diddy Kong)
2nd: Kross (Mega Man)
3rd: ZeNMa (Diddy Kong & Cloud)
4th: *Tawan (Villager & Meta Knight)

UFSmash 3.5 (June 3rd) (Brazil) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Y.U.f.U. (Samus, Bayonetta)
2nd: Reveredo (Sonic)
3rd: Ichigo (Bowser & Corrin,, Mewtwo)
4th: Luffy (Bayonetta)

Ticket to the Future (July 14th) (Chile) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Dertolo (Diddy Kong)
2nd: Keen (Fox)
3rd: Pelon (Mario)
4th: MK IoRi (Sheik, Diddy Kong)

Wii U Center 5 (July 22nd) (Brazil) (23 Entrants) (Category 1)
1st: Luffy (Bayonetta)
2nd: Roboto (Mewtwo, Ryu)
3rd: Reveredo (Sonic)
4th: Elias (Zero Suit Samus)

ExpoGameChile 2018 (July 22nd) (Chile) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Panadarian (Meta Knight)
2nd: Gimpel (Captain Falcon)
3rd: Mikaldo (Cloud)
4th: SaPo (Sheik)

Waveshine 14 (July 29th) (Argentina) (31 Entrants) (Category 1)
1st: N. Suit (Zero Suit Samus, Bayonetta)
2nd: Ray (Sheik)
3rd: Aliluc (Captain Falcon)
4th: ZanT (Greninja)

Retro Start Turbo 2 (August 13th) (Brazil) (105 Entrants) (Category 2)
1st: Bakuryu (Ryu)
2nd: Ray (Sheik)
3rd: Ale M (Fox)
4th: B’t X (Fox, Yoshi)
5th: Jaoco (Diddy Kong)
5th: Flagtail (Cloud, Fox)
7th: Aliluc (Captain Falcon)
7th: Daysmond (Greninja, Cloud)

Ribis Golden v2.0 (August 20th) (Colombia) (48 Entrants) (Category 1)
1st: JoKeR (Wario)
2nd: Clokke (Bayonetta)
3rd: Varo (Captain Falcon)
4th: Ozzy (Mario & Yoshi)

Smash phD VII (August 26th) (Brazil) (23 Entrants) (Category 1)
1st: Lukingdorex (Yoshi, Lucas)
2nd: Lerart (Fox)
3rd: Zohup (Diddy Kong,, Meta Knight)
4th: Precs (Meta Knight, Fox)

Sekai Tour (August 27th) (Chile) (18 Entrants) (Category 1)
1st: Latae (Lucario)
2nd: Sekai (Duck Hunt & Bayonetta)
3rd: tawan (Villager & Meta Knight)
4th: Pehe (Ike)

N/A

N/A

Maximum Rage (June 9th) (Singapore) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Techno (Sheik)
2nd: InKognito (Pit)
3rd: nicholades (Donkey Kong)
4th: Jordenjorden (Bayonetta)

N/A

UAE Smashers Ramadan Monthly (June 3rd) (United Arab Emirates) (38 Entrants) (Category 1)
1st: Lord Snackington (Mega Man)
2nd: Prado (R.O.B., Donkey Kong, Diddy Kong)
3rd: Kailex (Bayonetta, Zero Suit Samus)
4th: sultoon (Mr. Game & Watch)
 
Last edited:

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#2
1GG: TOURNAMENT RESULTS DATABASE, PHASE 7 (January 1st-April 30th)

Invasion 21 (January 6th) (New England) (31 Entrants) (Category 1)
1st: Scot! (Luigi, Diddy Kong)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: Nelvin (Diddy Kong)
4th: Dre Charles (Ryu)

South Coast Smash 20 (January 20th) (New England) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Ntarps (Cloud, Bayonetta)
3rd: Pelca (Diddy Kong)
4th: Craftis (Sonic)

Battle Dome Bi-Monthly (January 27th) (New England) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Craftis (Sonic)
4th: Ntarps (Captain Falcon)

Invasion 22 (February 3rd) (New England) (23 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Frozen (Corrin)
3rd: WriteGrammar (Bowser Jr.)
4th: Gen (Ryu)

Invasion 23 (March 10th) (New England) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Glare (Bayonetta)
4th: Pelca (Diddy Kong)

Overclocked II (March 17th) (New England) (200 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: Light (Fox)
4th: Samsora (Peach)
5th: Mr. E (Lucina)
5th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
7th: Dark Wizzy (Mario)
7th: Raptor (Yoshi)
9th: Pugwest (Marth)
9th: Koolaid (Sheik)
9th: Shoyo James (Diddy Kong)
9th: JaKaL (Sonic)
13th: Craftis (Sonic)
13th: Raffi-X (R.O.B.)
13th: Glare (Bayonetta)
13th: LeeT (Mii Brawler)

GamerCon 2 Game Underground (March 24th) (New England) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Light (Fox)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: Scot! (Luigi)
4th: Glare (Bayonetta)
5th: Pelca (Diddy Kong)
5th: Nelvin (Diddy Kong)
7th: Tony Pajamas (Mewtwo)
7th: K3H (Lucas)

SCS: Final Smash (April 22nd) (New England) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Koolaid (Sheik)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Craftis (Sonic)

Immortal Tech (April 28th) (New England) (121 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Salem (Bayonetta)
4th: SDX (Mewtwo)
5th: Pugwest (Marth)
5th: Koolaid (Sheik)
7th: Fwed (Fox)
7th: Glare (Bayonetta)

Platinum Star Smash 4 (January 6th) (Tristate) (67 Entrants) (Category 1)
1st: JaKaL (Sonic, Cloud)
2nd: Vivid (Meta Knight, Bayonetta & Lucario)
3rd: Wraith (Bayonetta, Ryu)
4th: Mr. E (Marth & Lucina, Sheik,, Cloud)

ORION (January 13th) (Tristate) (128 Entrants) (Category 3)
1st: Sinji (Pac-Man)
2nd: Locus (Ryu,, Bayonetta)
3rd: Freelancer Leo (Mewtwo)
4th: Light (Fox)
5th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
5th: Vinnie (Sheik)
7th: Frozen (Corrin)
7th: Odyssey (Fox)
9th: Utopian Ray (Rosalina & Luma)
9th: Ralphie (Cloud)
9th: JaKaL (Sonic)
9th: Mr. E (Lucina)
13th: Angel Cortes (Diddy Kong)
13th: Raptor (Yoshi)
13th: Glare (Bayonetta)
13th: Nelvin (Diddy Kong)

Round Table Smash II (January 13th) (Tristate) (105 Entrants) (Category 2)
1st: Colinies (Fox, Cloud)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: IcyMist (Samus)
4th: iModerz (Fox)
5th: Cilvanis (Mewtwo)
5th: JeBB (Bayonetta)
7th: Perkinips (Mario)
7th: SDX (Mewtwo)

Boosk Not Booski (January 19th) (Tristate) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Juice (Zero Suit Samus)
3rd: Biddy (Toon Link)
4th: Vivid (Bayonetta)

The Smashies (January 22nd) (Tristate) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Dark Wizzy (Mario)
2nd: Omega Tyrant (R.O.B.)
3rd: Grunk (Fox)
4th: Tarzan (Donkey Kong)

Xeno Startup Frames (January 24th) (Tristate) (83 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Ralphie (Cloud)
3rd: Mr. E (Lucina & Marth)
4th: Vivi (Lucario)
5th: Utopian Ray (Rosalina & Luma)
5th: dekillsage (Fox)
7th: Raptor (Yoshi)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainers)

Prism 4 (January 28th) (Tristate) (56 Entrants) (Category 1)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Vivid (Lucario & Bayonetta)
3rd: Roxas (Bayonetta, Marth)
4th: Mr. E (Lucina, Cloud)

Platinum Star Smash 5 (February 3rd) (Tristate) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Vivid (Bayonetta)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong)
3rd: WDBTHtGP (Cloud)
4th: Juice (Zero Suit Samus)

Quit Your Friendlies! (February 17th) (Tristate) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Dark Wizzy (Mario)
2nd: Draxsel (Captain Falcon)
3rd: Blacktwins (Cloud)
4th: iModerz (Fox)
5th: THUNDER (Ryu)
5th: SDX (Mewtwo)
7th: LetsTickle (Corrin)
7th: San (Ike)

Smash Valley Lucky #7 (February 17th) (Tristate) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Ninja (Mario)
3rd: Rai (Ryu)
4th: MasterPerch (Bayonetta)

Platinum Star Smash #6 (March 3rd) (Tristate) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Vivid (Bayonetta)
3rd: Frozen (Corrin)
4th: JaKaL (Sonic)

Anomaly Winter 2018 (March 10th) (Tristate) (36 Entrants) (Category 1)
1st: John Numbers (Wii Fit Trainer)
2nd: Dill (Diddy Kong)
3rd: Vivi (Lucario)
4th: Unknown (Sheik)

XenoSaga XIV (March 24th) (Tristate) (69 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. E (Lucina)
2nd: John Numbers (Wii Fit Trainer)
3rd: NickC (Captain Falcon)
4th: Odyssey (Fox)

Collision XV (March 31st) (Tristate) (256 Entrants) (Category 3)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Marss (Zero Suit Samus)
4th: Odyssey (Fox)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: Dark Wizzy (Mario)
7th: justy (Bayonetta)
7th: Salem (Bayonetta)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Koolaid (Sheik)
9th: Shoyo James (Diddy Kong)
9th: Ralphie (Cloud)
13th: The Great Gonzales (Ness)
13th: Vivi (Lucario)
13th: Sinji (Pac-Man)
13th: Suarez (Yoshi)

Tekko Arena 2018 (April 8th) (Tristate) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Midnight (Rosalina & Luma)
2nd: Perkinips (Mario)
3rd: Dr. Clean (Donkey Kong)
4th: Mav (Corrin)

The Scarlet Classic IV (April 15th) (Tristate) (158 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Mr. E (Lucina & Marth)
3rd: Ralphie (Cloud)
4th: Sinji (Pac-Man,, Diddy Kong)
5th: 6WX (Sonic)
5th: JaKaL (Sonic)
7th: The Great Gonzales (Ness)
7th: Angel Cortes (Diddy Kong)
9th: Squidboy (Meta Knight & Lucario)
9th: Arhungry (Corrin)
9th: Roxas (Bayonetta)
9th: Dre Charles (Ryu)
13th: Earthboundy (Ness)
13th: Law (Fox)
13th: Vince (Cloud)
13th: Biddy (Toon Link)

SmashVille (April 15th) (Tristate) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Sandstorm (Ryu)
2nd: JeBB (Bayonetta)
3rd: Juice (Zero Suit Samus)
4th: Ninja (Mario)

HYDRA (April 21st) (Tristate) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Mr. E (Lucina)
3rd: Utopian Ray (Rosalina & Luma)
4th: Vinnie (Sheik, Rosalina & Luma)

Xanadu Monthly January (January 13th) (MD/VA) (47 Entrants) (Category 1)
1st: ZD (Fox)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta)
3rd: Dexter (Marth)
4th: Iota (Wario)

Mason Versus: WaDi (January 27th) (MD/VA) (78 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: Remzi (Zero Suit Samus)
3rd: Rags (Meta Knight)
4th: ZD (Fox)

Mason Versus: Bayonetta (February 17th) (MD/VA) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Rags (Meta Knight)
2nd: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
3rd: Zephyr (Cloud)
4th: Tengu (Mario)

Xanadu – End of an Era (February 24th) (MD/VA) (213 Entrants) (Category 3)
1st: Ralphie (Cloud)
2nd: Remzi (Zero Suit Samus,, Sheik)
3rd: Mr. E (Lucina)
4th: ZD (Fox)
5th: Pink Fresh (Bayonetta)
5th: Sinji (Pac-Man)
7th: Dexter (Marth)
7th: Seagull Joe (Sonic & Diddy Kong)
9th: JeBB (Bayonetta)
9th: Gen (Ryu)
9th: Rags (Meta Knight)
9th: Blob (Yoshi)
13th: Zephyr (Cloud)
13th: Barking_Frog (Rosalina & Luma)
13th: Penumbra Mesa (Bayonetta)
13th: Xerom (Ness)

Tech Chase 5 (March 17th) (MD/VA) (91 Entrants) (Category 1)
1st: Puppeh (Sheik)
2nd: Promaelia (Corrin)
3rd: Iota (Wario)
4th: JeBB (Bayonetta)

Mason Versus: Big **** Billy (March 24th) (MD/VA) (68 Entrants) (Category 1)
1st: ZD (Fox)
2nd: Dexter (Marth)
3rd: Promaelia (Corrin)
4th: Iota (Wario)

Mason Versus: Mr. E (April 14th) (MD/VA) (114 Entrants) (Category 2)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: Mr. E (Lucina)
5th: Cosmos (Corrin)
7th: Puppeh (Sheik)
7th: Promaelia (Corrin)

Glitch 4 (April 28th) (MD/VA) (171 Entrants) (Category 3)
1st: Tweek (Cloud, Donkey Kong, Bayonetta, Bowser Jr.)
2nd: Captain Zack (Bayonetta)
3rd: Cosmos (Corrin)
4th: Mistake (Bayonetta)
5th: Rags (Meta Knight)
5th: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
7th: Lima (Bayonetta,, Peach)
7th: Vinnie (Sheik)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Mr. E (Marth & Lucina)
9th: JeBB (Bayonetta)
9th: Odyssey (Fox)
13th: Ralphie (Cloud)
13th: Locus (Ryu)
13th: Juice (Zero Suit Samus)
13th: Seagull Joe (Sonic & Diddy Kong)

Beach Bros. Brawl 3 (January 20th) (Coastal Southeast) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: RFang (Mario)
3rd: ScAtt (Mega Man)
4th: Eldin (Rosalina & Luma)

Gwinnett Brawl January 2018 (January 27th) (Coastal Southeast) (61 Entrants) (Category 1)
1st: NovaPixL (Lucas & Rosalina & Luma)
2nd: Rango (Ike)
3rd: Tortas FC (Mewtwo)
4th: Danye (Diddy Kong)

Gwinnett Brawl February 2018 (February 17th) (Coastal Southeast) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Salt One (Cloud)
3rd: Sonido (Sonic)
4th: Stache (Cloud)

Just Roll With it 9 (February 24th) (Coastal Southeast) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Eldin (Rosalina & Luma)
2nd: Lazyboredom (Little Mac)
3rd: Donquavious (Greninja)
4th: Mekos (Lucas)

Gwinnett Brawl March 2018 (March 3rd) (Coastal Southeast) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic & Bayonetta)
2nd: SaltOne (Cloud)
3rd: Peabnut (Mega Man)
4th: Fatality (Captain Falcon)

Paradigm Shift 2018 (April 22nd) (Atlantic Southeast) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Sonido (Sonic)
3rd: Mekos (Lucas)
4th: NovaPixl (Corrin,, Ness)

Gwinnett Brawl April 2018 (April 14th) (Coastal Southeast) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: ScAtt (Mega Man)
3rd: Sonido (Sonic)
4th: HyperKirby (Roy)

Kumite in Tennessee (January 7th) (Inland/Gulf Southeast) (77 Entrants) (Category 2)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Sonido (Sonic)
4th: Darkshad (Ryu)
5th: StardusT (Sonic)
5th: Kip! (Bayonetta)
7th: Thunderz (Fox)
7th: Dog w/ Hips (Lucario)

Kamicon 2018 (January 27th) (Inland/Gulf Southeast) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Sonido (Sonic)
4th: RFang (Mario, Cloud)

ETSU-Con 2018 (February 17th) (Gulf/Inland Southeast) (94 Entrants) (Category 2)
1st: ANTi (Cloud)
2nd: Mekos (Lucas)
3rd: Nagisa (Mario)
4th: Peabnut (Mega Man)
5th: Zebra (Mewtwo)
5th: Envoy (Sheik)
7th: Dr. Copter (Greninja)
7th: LuxDre (Bayonetta)

King of the Springs 2 (February 24th) (Inland/Gulf Southeast) (165 Entrants) (Category 3)
1st: Tweek (Bayonetta)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Dabuz (Rosalina & Luma)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: WaDi (Mewtwo)
5th: Samsora (Peach)
7th: Lima (Bayonetta)
7th: sinnyboo242 (Sheik)
9th: Drystan (Bayonetta)
9th: Rustlin’ Jimmies RJ (Donkey Kong)
9th: MJG (Toon Link)
9th: Phenom (Greninja)
13th: Karna (Sheik)
13th: Elrox (Bayonetta)
13th: Gyo (R.O.B.)
13th: Cheeks (R.O.B.)

South MS Smash: Krewe Revival (March 3rd) (Inland/Gulf Southeast) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: C. Falcon (Rosalina & Luma)
3rd: SZB (Link)
4th: OKZZ (Kirby)

Tuscaloosa Knockout (March 3rd) (Inland/Gulf Southeast) (31 Entrants) (Category 1)
1st: ChillyChilli (Mario)
2nd: C2 (Bayonetta)
3rd: DanGR (Rosalina & Luma)
4th: Kip! (Bayonetta)

River Region Rumble (March 17th) (Inland/Gulf Southeast) (38 Entrants) (Category 1)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: C2 (Bayonetta)
3rd: Tiger (Fox)
4th: Dog W/ Hips (Lucario)

Tupelo Titan Throwdown 2 (April 7th) (Inland/Gulf Southeast) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: NovaPixl (Lucas)
3rd: Ryo (Ike,, Diddy Kong)
4th: Dr. (Captain Falcon)

Stark Contrast (April 14th) (Inland/Gulf Southeast) (31 Entrants) (Category 1)
1st: C2 (Bayonetta)
2nd: DaNeel (Bowser Jr.)
3rd: YoseFu (Little Mac)
4th: MopN (Roy)

SLAM 2018 (April 14th) (Inland/Gulf Southeast) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Freelancer Leo (Mewtwo)
3rd: C. Falcon (Rosalina & Luma)
4th: AzureWolf (Sonic)

Fights of Spring (April 21st) (Inland/Gulf Southeast) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Elegant (Luigi)
2nd: Tav (Mario)
3rd: Dr. (Captain Falcon)
4th: LuxDre (Bayonetta)

F2 CON (April 28th) (Inland/Gulf Southeast) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: ScAtt (Mega Man)
3rd: Llany (Bowser Jr.)
4th: Drystan (Bayonetta)

Coffee Boys 19 (January 7th) (Florida) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Ryo (Corrin, Ike)
2nd: Wonderbread (Lucina & Little Mac)
3rd: Chez (Sonic)
4th: Vinnie 2 (Sheik)

SwampVon Voyage (January 14th) (Florida) (91 Entrants) (Category 2)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Rideae (Pikachu,, Fox)
3rd: RoguePenguin (Mario)
4th: Tachyon (Pikachu)
5th: Ross (Cloud)
5th: Rival (Ryu)
7th: Ryo (Ike)
7th: saj. (Peach)

Coffee Boys 20 (February 18th) (Florida) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Ryo (Ike)
2nd: Kogarasuma (Lucina)
3rd: WonderBread (Little Mac)
4th: Xmas (Mewtwo)

Juicy Monthly February 2018 (February 17th) (Florida) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Myran (Olimar)
2nd: Day (Lucario)
3rd: Mr. Sensei (Sheik)
4th: Kiki (Diddy Kong)

GoTE Monthly (February 17th) (Florida) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Phuzix (Sheik)
3rd: Akashic (Greninja)
4th: Kibago (Bayonetta)

Overlords of Orlando (March 18th) (Florida) (67 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Dyr (Diddy Kong)
3rd: RiotLettuce (Bayonetta)
4th: Master Raven (Sheik)

COUNTERPICK II (March 24th) (Florida) (29 Entrants) (Category 1)
1st: Osprey (Falco)
2nd: Ryo (Ike,, Corrin,, Roy)
3rd: CD (Mario)
4th: WonderBread (Little Mac & Lucina)

EagleCON 2018 (April 14th) (Florida) (128 Entrants) (Category 3)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Myran (Olimar)
3rd: dyr (Diddy Kong)
4th: Blank (Sheik)
5th: MuteAce (Peach)
5th: GoblinMan (Donkey Kong)
7th: Rideae (Pikachu)
7th: D2da (Meta Knight)
9th: Master Raven (Sheik)
9th: Zade (Cloud)
9th: Morpheus (Mega Man)
9th: JarrodKB (Luigi)
13th: Mr. Riddle (Zero Suit Samus)
13th: Rival (Ryu)
13th: Ryo (Ike)
13th: 8BitMan (R.O.B.)

GatorLAN Spring 2018 (April 21st) (Florida) (162 Entrants) (Category 2)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Rideae (Pikachu,, Fox)
3rd: Rival (Ryu & Captain Falcon)
4th: GoblinMan (Roy)
5th: Kiki (Diddy Kong)
5th: Phuzix (Sheik)
7th: CD (Mario)
7th: ewok (Cloud)

Overlords of Orlando 2 (April 28th) (Florida) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: dyr (Diddy Kong)
3rd: Sean (Captain Falcon)
4th: Kiki (Diddy Kong)

Settle the Score Vol. 1 (January 6th) (Midwest) (45 Entrants) (Category 1)
1st: LOE1 (Diddy Kong & Luigi)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: Miloni (Cloud)
4th: ???? (Mewtwo)

Resolutions of Smash (January 6th) (Midwest) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Benson Obama (Mario)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: Categhetti (Cloud)
4th: WOOD (Wario)

Master Hand Monthly January (January 14th) (Midwest) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Darkshad (Ryu)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: MoarD (Fox, Bowser)
4th: Shadic (Peach)

Frosty Faustings X (January 20th) (Midwest) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Ned (Cloud)
2nd: dekillsage (Fox,, Sheik)
3rd: JJROCKETS (Diddy Kong)
4th: Kwaz (Little Mac)
5th: Seth (Yoshi)
5th: Ravenking (Ike)
7th: Fade (Bayonetta)
7th: NiTe (Rosalina & Luma)

Pizza Time 2: One More Slice (January 19th) (Midwest) (55 Entrants) (Category 1)
1st: smasher1001 (Mega Man)
2nd: Daybreak (Falco)
3rd: Nom (Sheik)
4th: Miloni (Cloud)

Resolution: Smashing the New Year (January 20th) (Midwest) (79 Entrants) (Category 1)
1st: JDB! (Mario)
2nd: Percy (Cloud & Mario)
3rd: Mister Eric (R.O.B.)
4th: Benson Obama (Mario)

Go For Gold 2 (January 27th) (Midwest) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: Midnight (Rosalina & Luma)
3rd: Cilvanis (Mewtwo)
4th: colonies (Fox)

Apollo 3: The Third One (February 3rd) (Midwest) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Pyreeze (Samus)
2nd: Fye (Meta Knight)
3rd: dare2dream (Fox)
4th: Nestec (Ness & Mario)

Frostbite 2018 (February 9th-11th) (Midwest) (866 Entrants) (Category 5)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: P1 | Tweek (Bayonetta,, Cloud)
3rd: EMG |Mistake (Bayonetta)
4th: MVG | Salem (Bayonetta)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: YP | Fatality (Captain Falcon)
7th: 2GG | komorikiri (Cloud)
7th: Cosmos (Corrin)
9th: Samsora (Peach)
9th: E2C | tyroy (Bayonetta)
9th: WaDi (Mewtwo)
9th: E2C | DarkShad (Ryu)
13th: Wrath (Sonic)
13th: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
13th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
13th: Paseriman (Diddy Kong)
17th: Mew2King (Cloud)
17th: JeBB (Bayonetta)
17th: Light (Fox)
17th: Locus (Ryu)
17th: Captain Zack (Bayonetta)
17th: Rags (Meta Knight)
17th: Marss (Zero Suit Samus)
17th: Zenyou (Mario)
25th: The Great Gonzales (Ness)
25th: Mr. E (Lucina)
25th: Ned (Cloud)
25th: Ralphie (Cloud)
25th: Exodia (Zero Suit Samus)
25th: MuteAce (Peach)
25th: Nom (Sheik)
25th: MVD (Diddy Kong)
33rd: Pyreeze (Samus)
33rd: Karna (Sheik)
33rd: Nero (Pikachu)
33rd: Ozone (Duck Hunt)
33rd: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
33rd: Rideae (Pikachu)
33rd: Sinji (Pac-Man)
33rd: Blacktwins (Cloud)
33rd: Seth (Yoshi)
33rd: Dyr (Diddy Kong)
33rd: Percy (Cloud)
33rd: SDX (Mewtwo)
33rd: Midnight (Rosalina & Luma)
33rd: Glare (Bayonetta)
33rd: Sonido (Sonic)
33rd: Lima (Bayonetta)
49th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
49th: Xaltis (Rosalina & Luma)
49th: Shadow (Sheik)
49th: Bill (Cloud)
49th: Freelancer Leo (Mewtwo)
49th: Blank (Sheik)
49th: Sells (Bayonetta)
49th: SchwApple (Diddy Kong)
49th: Promaelia (Corrin)
49th: SaSSy (R.O.B.)
49th: Onpu (Zelda)
49th: Venom (Ryu)
49th: Morpheus (Mega Man)
49th: Soan (Ike)
49th: Big **** Billy (Rosalina & Luma)
49th: ZD (Fox)

Master Hand Monthly February 2018 (February 17th) (Midwest) (37 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Percy (Cloud)
3rd: Mystearica (Bayonetta)
4th: TriVium (Bowser)

SOS 4 (February 24th) (Midwest) (95 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: JDB! (Mario)
4th: Doorstop (Zero Suit Samus)
5th: Vorst (Fox)
5th: Benson Obama (Mario)
7th: WOOD (Wario & Mr. Game & watch)
7th: gram (Diddy Kong)

Chronicles of Olympus II (February 24th) (Midwest) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Ally (Mario)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: SETHsational (Captain Falcon)
4th: Adorable Knight (Luigi)

Barrel Bash 3 (March 3rd) (Midwest) (80 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: JDB! (Mario)
4th: WOOD (Mr. Game & Watch & Wario)
5th: tcmk (Lucas & Diddy Kong)
5th: StardusT (Sonic)
7th: Feffle (Mario & Fox)
7th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)

Apollo 4: DB Returns (March 3rd) (Midwest) (24 Entrants) (Category 1)
1st: yeti (Toon Link)
2nd: Drystan (Bayonetta)
3rd: NameLess (Diddy Kong)
4th: SoronaJo (Lucario)

Tripoint Smash 1 (March 2nd) (Midwest) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Tyroy (Bayonetta)
2nd: JJROCKETS (Diddy Kong)
3rd: Jimmy (Cloud)
4th: Seabass (Bowser)

Heartland Showdown! (March 3rd) (Midwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Toffee (Ryu)
2nd: MJG (Toon Link)
3rd: Dirtybomb (Bayonetta)
4th: Very Freezer (Luigi)

Midwest Mayhem 11 (March 10th) (Midwest) (288 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: MKLeo (Cloud & Marth)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: S1 (Ness)
5th: sinnyboo242 (Sheik)
7th: Griffith (Bayonetta, Fox)
7th: Locus (Ryu)
9th: Glutonny (Wario)
9th: Skorpio (Robin)
9th: Ned (Cloud)
9th: Sells (Bayonetta)
13th: PowPow (Sonic)
13th: Midnight (Rosalina & Luma)
13th: IxisNaugus (Sonic)
13th: Marcbri (Diddy Kong)

Settle the Score Vol.2 (March 17th) (Midwest) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: LOE1 (Luigi & Diddy Kong)
4th: BooBear (Mewtwo)

Go For Gold 3 (March 17th) (Midwest) (38 Entrants) (Category 1)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: Midnight (Rosalina & Luma)
3rd: Kamui (Bayonetta)
4th: Perkinips (Mario)

Stiff Knees 4 (March 17th) (Midwest) (61 Entrants) (Category 1)
1st: BlazingSkie (Bayonetta)
2nd: Drystan (Bayonetta)
3rd: Zguh (Meta Knight)
4th: SoronaJo (Lucario)

Dat Killed?! (March 17th) (Midwest) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Geist (Bayonetta)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: Benson Obama (Mario)
4th: DarkShad (Ryu)

Full Bloom 4 (March 24th-25th) (Midwest) (125 Entrants) (Category 3)
1st: Ned (Cloud)
2nd: Samsora (Peach)
3rd: Locus (Ryu)
4th: DarkShad (Ryu)
5th: Tyroy (Bayonetta)
5th: sinnyboo242 (Sheik)
7th: Nom (Sheik)
7th: LOE1 (Diddy Kong & Luigi)
9th: Ozone (Duck Hunt)
9th: ANTi (Charizard, Mario)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: Benson Obama (Mario)
13th: XzibitA (Ryu)
13th: TriVium (Bowser)
13th: Sells (Bayonetta)
13th: Gemini (Bayonetta)

Chronicles of Olympus III (March 24th) (Midwest) (46 Entrants) (Category 1)
1st: BooBear (Mewtwo & Ness)
2nd: Kasper (Little Mac, Ryu)
3rd: Adorable Knight (Luigi,, Mario)
4th: Daybreak (Cloud, Falco)

Sweet Spot 4 (March 31st) (Midwest) (34 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Toon Link)
2nd: Toffee (Ryu)
3rd: Very Freezer (Luigi)
4th: Keis (Wario)

Master Hand Monthly: March (March 31st) (Midwest) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Percy (Cloud)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: MoarD (Fox)
4th: AceStarThe3rd (Rosalina & Luma)

Koronbasu SoleSilver (March 31st) (Midwest) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: DarkShad (Ryu)
3rd: Geist (Bayonetta)
4th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)

Amiibo Madness 2 (March 31st) (Midwest) (46 Entrants) (Category 1)
1st: BooBear (Mewtwo)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: Blade (Bayonetta)
4th: Daybreak (Cloud)

417 Returns (April 14th) (Midwest) (29 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Toon Link)
2nd: Very Freezer (Luigi)
3rd: Danbi (Yoshi)
4th: Doctor B (Captain Falcon)

Michigan Masters 2018 (April 14th) (Midwest) (27 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Miloni (Cloud)
3rd: Nom (Sheik)
4th: SETHsational (Captain Falcon)

AEGIS (April 21st) (Midwest) (82 Entrants) (Category 2)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: dyr (Diddy Kong)
3rd: Geist (Bayonetta)
4th: Midnight (Rosalina & Luma)
5th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
5th: Astraea (Samus)
7th: Hex (Sonic)
7th: Daybreak (Cloud)

Chronicles of Olympus IV (April 22nd) (Midwest) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Nom (Sheik)
2nd: Llany (Bowser Jr.)
3rd: Kasper (Ryu & Little Mac)
4th: Gomakempi (Mario)

Pizza Time 3! (April 28th) (Midwest) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Sidereus (Lucas)
3rd: LOE1 (Luigi & Diddy Kong)
4th: smasher1001 (Mega Man & Mario)

Go for Gold 4! (April 28th) (Midwest) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Geist (Bayonetta)
2nd: Midnight (Rosalina & Luma)
3rd: Hex (Sonic)
4th: Kamui (Bayonetta)

End of the Line 3 (January 6th) (Texas) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Light The Lantern (Corrin, Zero Suit Samus)
2nd: C-Zer (Cloud)
3rd: Dakpo (Diddy Kong)
4th: Kazeroli (Ryu)

Smash N’ Brew (January 14th) (Texas) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Elegant (Luigi, Dr. Mario)
2nd: KJ (Sonic)
3rd: Deluxemenu (Bowser)
4th: Buandon (Ryu)

No Fun Allowed 2 (February 24th) (Texas) (157 Entrants) (Category 3)
1st: Elegant (Luigi)
2nd: SaSSy (R.O.B.)
3rd: Jumbolias (Ryu, Bowser)
4th: Lucy (Toon Link)
5th: Larry Lurr (Fox)
5th: Kazeroli (Ryu)
7th: Twi (Peach)
7th: Cyanide (Toon Link)
9th: Zael (Bayonetta)
9th: Gaarc (Yoshi)
9th: Light the Lantern (Zero Suit Samus)
9th: Hakii (Zero Suit Samus)
13th: Dragon (Sheik & Cloud)
13th: Orex (Peach)
13th: Mikeffect (Ness)
13th: Slaps (Ike)

Up Tilt 2018 (March 10th) (Texas) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Light the Lantern (Zero Suit Samus)
2nd: AeroLink (Bayonetta)
3rd: Gyo (R.O.B.)
4th: Antuan (Fox)

SU: The Rewinds (March 17th) (Texas) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Hakii (Zero Suit Samus)
2nd: Karna (Sheik)
3rd: Lucy (Toon Link)
4th: Ismon (Meta Knight)

The End of the Line 4 (April 14th) (Texas) (97 Entrants) (Category 2)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Light the Lantern (Zero Suit Samus)
4th: tyroy (Bayonetta)
5th: Gyo (Mega Man)
5th: Kurry (Sonic)
7th: Jaehbock (Mr. Game & Watch)
7th: JTAG (Sonic)

Super Bit Wars 6 (March 31st) (Oklahoma) (86 Entrants) (Category 2)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Orex (Rosalina & Luma)
3rd: Light the Lantern (Zero Suit Samus)
4th: Shiny (Diddy Kong & Bayonetta)
5th: Mew^2 (Mewtwo)
5th: Gyo (Mega Man, R.O.B.)
7th: Zurge (Mega Man)
7th: McBenedict (Ryu)

808s and Shieldbreaks (January 13th) (Southwest) (81 Entrants) (Category 2)
1st: Stroder (Greninja, Roy, Dr. Mario)
2nd: Shoe (Zero Suit Samus)
3rd: AZ (Ryu)
4th: Horse (Ness)
5th: Testuyalol (Little Mac)
5th: SEBA (Sheik, Cloud)
7th: Googs (Olimar)
7th: JumboJack (Diddy Kong)

January 2018 Smash Jam (January 14th) (Southwest) (58 Entrants) (Category 1)
1st: PiXL (Ryu)
2nd: BestNess (Ness)
3rd: VaLoR (Sonic)
4th: Diablo (Ryu, Fox)

Battery Basement 9 (January 27th) (Southwest) (87 Entrants) (Category 2)
1st: BestNess (Ness)
2nd: JFK (Yoshi)
3rd: Kamisama (Corrin, Lucina)
4th: Lada (R.O.B.)
5th: Cream (Peach)
5th: Shoe (Zero Suit Samus)
7th: Moonshine (Lucario)
7th: Mellow (Cloud, Mario)

February 2018 Smash Jam (February 10th) (Southwest) (58 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: Smerky (Zero Suit Samus)
3rd: Skynerd (Bowser)
4th: Newk (Rosalina & Luma)

Talking Stick Resort 2 (February 10th) (Southwest) (76 Entrants) (Category 1)
1st: ANTi (Mario & Cloud)
2nd: SS (Cloud & Villager)
3rd: Luhtie (Zero Suit Samus)
4th: Spearwing (Corrin)

Smash Jam Recreation (March 12th) (Southwest) (42 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: PiXL (Ryu)
3rd: VaLoR (Sonic)
4th: FroZn (Mario & Luigi)

Rise 2018 (March 17th) (Southwest) (150 Entrants) (Category 3)
1st: Tweek (Bayonetta)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Lima (Bayonetta)
4th: Brosinex (Ryu)
5th: SS (Villager, Cloud)
5th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
7th: BestNess (Ness)
7th: Stroder (Greninja)
9th: Skylar (Mr. Game & Watch)
9th: Luhtie (Zero Suit Samus)
9th: Legit (Diddy Kong)
9th: Xzax (Fox)
13th: Z (Pikachu)
13th: KiraFlax (Pit)
13th: PiXL (Ryu)
13th: Soulimar (Olimar)

Smash Masters League: Battle for Vegas (March 24th-25th) (Southwest) (154 Entrants) (Category 4)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: MKLeo (Marth, Bayonetta)
3rd: Mistake (Bayonetta)
4th: Fatality (Captain Falcon)
5th: Tweek (Bayonetta,, Cloud)
5th: Cosmos (Corrin)
7th: Captain Zack (Bayonetta)
7th: Larry Lurr (Fox)
9th: Salem (Bayonetta)
9th: VoiD (Sheik)
9th: falln (Rosalina & Luma)
9th: Brosinex (Ryu)
13th: Captain L (Pikachu)
13th: Eon (Fox)
13th: Charlie (Fox & Bayonetta)
13th: Ally (Mario)
17th: Xzax (Fox)
17th: Konga (Donkey Kong)
17th: Karna (Sheik)
17th: Slither2Hunter (Meta Knight)
17th: Lycan (Diddy Kong)
17th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
17th: SoCalGohan (Mario)
17th: Dakpo (Diddy Kong, Zero Suit Samus,, Luigi)
25th: Taternator (Bowser Jr.)
25th: Ty (Ryu)
25th: Ac (Meta Knight)
25th: Light (Sheik)
25th: Urameshi (Meta Knight)
25th: Gabe (Sonic)
25th: Technicals (Fox)
25th: ven (Zelda)

April Smash Jam 2018 (April 14th) (Southwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: Salty Doge (Duck Hunt)
4th: Diablo (Ryu)

Flaitron 3 (April 21st) (Southwest) (91 Entrants) (Category 2)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: Captain L (Jigglypuff & Pikachu)
4th: BestNess (Ness)
5th: ANTi (Mario, Cloud)
5th: Frozn (Mario)
7th: Shoe (Zero Suit Samus)
7th: Enrique (Lucas)

Avengers: Infinite Melee (April 28th) (Southwest) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Stroder (Sheik, Lucina, Luigi)
2nd: Spearwing (Corrin, Robin)
3rd: potter (Fox)
4th: JumboJack (Diddy Kong)

N/A

Emerald City 6 (January 13th) (Pacific Northwest) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: Big D (Mario, Peach)
3rd: Pokepen (Bayonetta)
4th: Exodia (Zero Suit Samus)
5th: Captain L (Pikachu)
5th: Locke (Mega Man)
7th: Pyreeze (Samus)
7th: Shinkou (Sheik, Lucina)

UB Cup 2018 (February 17th) (Pacific Northwest) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Falln (Rosalina & Luma)
2nd: Captain L (Pikachu)
3rd: Lemmon (Zero Suit Samus & Bayonetta)
4th: Zak (Diddy Kong & Fox)

ABU Seconds Go By (March 10th) (Pacific Northwest) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Vermanubis (Ganondorf)
2nd: Mada (Jigglypuff)
3rd: Pow (Pac-Man)
4th: Tobi (Samus)

Trinity 2018 (March 31st) (Pacific Northwest) (86 Entrants) (Category 2)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Cacogen (Sheik)
3rd: Captain L (Pikachu)
4th: Zak (Diddy Kong)
5th: Grade (Mewtwo)
5th: Shoghi (Roy)
7th: Len (Pit)
7th: Mono (Corrin)

Fight or Flight 10 (April 7th) (Pacific Northwest) (59 Entrants) (Category 1)
1st: SilentRain (Bayonetta)
2nd: Mace (Fox)
3rd: m2 (Fox)
4th: FineMan (Sheik)

GENESIS 5 (January 19th-21st) (Northern California) (674 Entrants) (Category 5)
1st: MKLeo (Marth, Cloud, Meta Knight)
2nd: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
3rd: Salem (Bayonetta)
4th: Nairo (Zero Suit Samus)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma,, Bayonetta)
5th: MVD (Diddy Kong)
7th: ESAM (Pikachu)
7th: falln (Rosalina & Luma)
9th: Ally (Mario)
9th: Zenyou (Mario)
9th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
9th: Mr. R (Sheik)
13th: Lima (Bayonetta)
13th: Maister (Mr. Game & Watch)
13th: Elegant (Luigi)
13th: WaDi (Mewtwo)
17th: Chag (Bayonetta)
17th: Sinji (Pac-Man)
17th: Legit (Diddy Kong)
17th: Tamushika (Duck Hunt)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: Javi (Sheik)
17th: Larry Lurr (Fox)
17th: Fatality (Captain Falcon)
25th: Captain L (Pikachu)
25th: Eon (Fox)
25th: BestNess (Ness)
25th: Brood (Duck Hunt)
25th: Twan (Meta Knight)
25th: Konga (Donkey Kong)
25th: Ryo (Ike)
25th: DarkShad (Ryu)
33rd: Blacktwins (Cloud)
33rd: IcyMist (Samus)
33rd: Sharpyzard (Charizard)
33rd: Xzax (Fox)
33rd: C4 (Wario)
33rd: SuperGirlKels (Sonic)
33rd: Peli (Sonic)
33rd: Aarvark (Villager)
33rd: Dynamo (Cloud)
33rd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
33rd: Stroder (Greninja)
33rd: Prodigy (Mario)
33rd: Snoop (Yoshi)
33rd: 6WX (Sonic)
33rd: ANTi (Mario)
33rd: SM (Ike)
49th: Virus (R.O.B.)
49th: Jayy (Bayonetta & Sheik & Mewtwo)
49th: Ac (Meta Knight)
49th: Meteor (Sonic)
49th: Shadow_PR (Bayonetta)
49th: Dragon (Sheik)
49th: TLTC (Palutena)
49th: Cagt (Little Mac)
49th: BC (Cloud & Villager)
49th: LORDKING (Rosalina & Luma)
49th: Marathon (Robin)
49th: DKho (Sheik)
49th: Mace (Fox)
49th: Pyreeze (Samus)
49th: Charliedaking (Fox)
49th: Pink Fresh (Bayonetta)

Who’s Your Pappy 11 (January 14th) (Northern California) (121 Entrants) (Category 2)
1st: Lui$ (Mario)
2nd: Teb (Mario)
3rd: DSS (Meta Knight)
4th: Shaky (Ness)
5th: Trevonte (Sheik)
5th: Twan (Meta Knight)
7th: Xzax (Fox)
7th: King Koopa (Bowser)

Who’s Your Pappy 12 (February 11th) (NorCal) (100 Entrants) (Category 2)
1st: Trevonte (Sheik)
2nd: King Koopa (Bowser)
3rd: Legit (Diddy Kong)
4th: Xzax (Fox)
5th: DSS (Meta Knight)
5th: FuTure (Ness)
7th: Lui$ (Mario)
7th: Vermillion (Cloud)

Central Coast SlowDown (February 17th) (NorCal) (56 Entrants) (Category 1)
1st: King Koopa (Bowser)
2nd: Jtails (Diddy Kong)
3rd: Lui$ (Mario)
4th: Slither2Hunter (Meta Knight)

CenCal Standoff (February 24th) (NorCal) (75 Entrants) (Category 1)
1st: Ghost (Fox)
2nd: ImHip (Olimar & Duck Hunt)
3rd: Stark (Ike)
4th: Stryker (Bowser)

Noods Noods Noods: Oakland Edition (April 7th) (Northern California) (154 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Marth, Bayonetta)
2nd: ANTi (Zero Suit Samus, Mario)
3rd: Falln (Rosalina & Luma)
4th: Konga (Donkey Kong)
5th: Xzax (Fox)
5th: Legit (Diddy Kong)
7th: DSS (Meta Knight)
7th: Shaky (Ness)
9th: NotLast (Peach)
9th: Moonboyjosh (Captain Falcon)
9th: Trevonte (Sheik)
9th: 3xA (Toon Link)
13th: Soulimar (Olimar)
13th: Lui$ (Mario)
13th: King Koopa (Bowser)
13th: BestNess (Ness)

Noods Noods Noods: Melee Edition (January 27th) (Southern California) (97 Entrants) (Category 2)
1st: Falln (Rosalina & Luma)
2nd: Elegant (Luigi, Zero Suit Samus)
3rd: Eon (Fox)
4th: Mr. ConCon (Luigi)
5th: VoiD (Sheik, Zero Suit Samus, Mewtwo)
5th: Aarvark (Villager)
7th: AEMehr (Mii Gunner)
7th: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)

South Bay Smash Bros. 1 (February 3rd) (SoCal) (38 Entrants) (Category 1)
1st: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)
2nd: Rich Brown (Mewtwo)
3rd: KiraFlax (Pit)
4th: MageOfSymphonia (Rosalina & Luma)

Shoreline (April 14th) (Southern California) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Slither2Hunter (Meta Knight)
2nd: Peon (Cloud)
3rd: SoCalGohan (Mario)
4th: Jessdato (Samus)


Switchfest (April 21st-22nd) (Southern California) (162 Entrants) (Category 4)
1st: MKLeo (Cloud, Marth)
2nd: Nairo (Zero Suit Samus,, Bowser)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: Ac (Meta Knight,, Falco)
5th: VoiD (Sheik)
7th: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
7th: Raito (Duck Hunt)
9th: Tweek (Bayonetta)
9th: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
9th: Charlie (Fox)
9th: Cosmos (Corrin)
13th: Light (Fox)
13th: Shuton (Olimar)
13th: VaLoR (Sonic)
13th: falln (Rosalina & Luma)
17th: Eon (Fox)
17th: Myran (Olimar)
17th: Nicko (Shulk)
17th: Xzax (Fox)
17th: Zenyou (Mario)
17th: Kameme (Mega Man)
17th: Vermillion (Cloud)
17th: Dynamo (Cloud)
25th: TLTC (Palutena)
25th: Sriks (Shulk, Luigi)
25th: Virum (Charizard)
25th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
25th: Lui$ (Mario)
25th: Aarvark (Villager)
25th: PiXL (Ryu)
25th: Slither2Hunter (Meta Knight & Diddy Kong)

CSL Smash Western (April 28th) (Southern California) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Zenyou (Mario)
2nd: Charlie (Bayonetta)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: MastaMario (Mario)

N/A

Poi Poundaz (January 6th) (Hawaii) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Falln (Rosalina & Luma)
2nd: Luco (Lucas & Ness)
3rd: Rush (Cloud)
4th: MM (Palutena, Olimar)

Kawaii Kon 2018 (March 4th) (Hawaii) (108 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: VoiD (Sheik)
3rd: Zenyou (Mario)
4th: Slither2Hunter (Meta Knight)
5th: Scizor (Link)
5th: Nicko (Shulk)
7th: Rush (Cloud)
7th: Zan (Toon Link)

Frostfire (January 20th) (Ontario) (29 Entrants) (Category 1)
1st: Deathorse (Mewtwo)
2nd: Excalibur (Toon Link)
3rd: Alto (Lucario)
4th: HamOnRye (Sheik)

Hype Trains: The Station V (January 20th) (Ontario) (54 Entrants) (Category 1)
1st: THUNDER (Ryu)
2nd: Spencer (Diddy Kong)
3rd: Jw (Greninja)
4th: BB (Mewtwo)

Revenge of the 6ix Episode III (February 24th) (Ontario) (78 Entrants) (Category 2)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: THUNDER (Ryu)
3rd: Blacktwins (Cloud)
4th: Infinity (Cloud,, Rosalina)
5th: SDX (Mewtwo)
5th: V115 (Zero Suit Samus)
7th: Akashi (Cloud)
7th: Spencer (Diddy Kong)

EGLX 2018 (March 9th) (Ontario) (172 Entrants) (Category 4)
1st: Tweek (Bayonetta, Cloud)
2nd: WaDi (Mewtwo)
3rd: ESAM (Pikachu,, Diddy Kong)
4th: Mistake (Bayonetta)
5th: Lima (Bayonetta)
5th: Ally (Mario)
7th: Samsora (Peach,, Rosalina & Luma)
7th: ANTi (Mario)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: Mr. R (Sheik)
9th: Larry Lurr (Fox)
9th: Smokk (Diddy Kong)
13th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
13th: Venom (Ryu)
13th: LetsTickle (Corrin)
13th: THUNDER (Ryu)
17th: SuperGirlKels (Sonic)
17th: Fatality (Captain Falcon,, Corrin)
17th: SDX (Mewtwo)
17th: Z (Mewtwo)
17th: Tipi (Bayonetta)
17th: V115 (Zero Suit Samus)
17th: Raykushi (Bayonetta)
17th: Blacktwins (Cloud)
25th: iModerz (Fox)
25th: Lynx (Bayonetta)
25th: Zhao_guang (Luigi)
25th: Winds (Toon Link)
25th: Sub (Sheik)
25th: Fwed (Fox)
25th: Shadow (Sheik)
25th: BB (Mewtwo)

For Glory 4: Infinity War (March 17th) (Ontario) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: Exodia (Zero Suit Samus & Sheik,, Bayonetta)
3rd: Blacktwins (Cloud, Mario)
4th: MD (Sonic)

The Lab (March 18th) (Ontario) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Infinity (Cloud)
3rd: THUNDER (Ryu)
4th: V115 (Zero Suit Samus)

Press Less (March 31st) (Ontario) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Deathorse (Mewtwo)
2nd: Jayy (Bayonetta & Sheik)
3rd: SuperGirlKels (Sonic)
4th: BreaD (Zero Suit Samus)

LanwarX (March 31st) (Ontario) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: V115 (Zero Suit Samus)
3rd: THUNDER (Ryu)
4th: Spencer (Diddy Kong)

No Man’s LAN XIII (April 8th) (Ontario) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Ally (Mario)
2nd: Mistake (Bayonetta)
3rd: Zinoto (Diddy Kong)
4th: Notes (Diddy Kong)

Revenge of the 6ix: Episode IV (April 28th) (Ontario) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud)
2nd: SDX (Mewtwo)
3rd: LetsTickle (Corrin)
4th: THUNDER (Ryu)

LAN ETS 2018 (February 11th) (Quebec) (68 Entrants) (Category 1)
1st: SuperGirlKels (Sonic)
2nd: Smokk (Diddy Kong)
3rd: Jayy (Sheik & Bayonetta)
4th: MrGommi (Rosalina & Luma)

SSG: 2 Years of Salt (March 24th) (Quebec) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Venom (Ryu)
2nd: Smokk (Diddy Kong)
3rd: Jayy (Bayonetta & Sheik)
4th: Z (Mewtwo)

Pixel Challenge (April 7th) (Quebec) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud)
2nd: Jayy (Bayonetta,, Sheik)
3rd: SuperGirlKels (Sonic)
4th: Z (Diddy Kong & Mewtwo)

For Glory: Age of Folie (January 6th) (West Canada) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus)
2nd: Captain L (Pikachu)
3rd: MD (Sonic)
4th: Amphabulous (Samus)

NU26 (January 13th) (West Canada) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Strike (Sheik)
2nd: Jackson (Villager)
3rd: Razor Devil (Ryu)
4th: uwu_chris (Peach)

SKL SmashFest 2 (January 26th) (West Canada) (98 Entrants) (Category 2)
1st: Captain L (Pikachu, Jigglypuff)
2nd: Strike (Sheik)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: Silver (Samus)
5th: Alphicans (Little Mac & Diddy Kong)
5th: MD (Sonic)
7th: Jams (Cloud)
7th: ItsSonic (Toon Link)

Manitoba Winter Smash 2 (February 17th) (West Canada) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Strike (Sheik)
2nd: Razor Devil (Ryu)
3rd: Jackson (Villager)
4th: ItsSonic (Toon Link)

Salt Flats 2018 (February 17th) (West Canada) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus)
2nd: Silver (Samus)
3rd: MD (Sonic)
4th: royalespring9 (Rosalina & Luma)

Red River Rumble (February 24th) (West Canada) (87 Entrants) (Category 2)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: Exodia (Zero Suit Samus)
3rd: Strike (Sheik)
4th: Razor Devil (Ryu)
5th: Alphicans (Little Mac)
5th: Jackson (Villager)
7th: Nurse (Captain Falcon)
7th: uwu_chris (Bayonetta)

2nd Annual Christmas Cup (January 6th) (Atlantic Canada) (28 Entrants) (Category 1)
1st: Vapor (Corrin)
2nd: DirtyMike (Marth)
3rd: Groovy (Diddy Kong,, Fox)
4th: Ascent (Zero Suit Samus)

LGS January 2018 (January 7th) (Atlantic Canada) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Freye (Fox)
2nd: TehBlueOne (Ike)
3rd: Vapor (Corrin)
4th: Croi (Duck Hunt)

St. No Johns 5 (February 4th) (Atlantic Canada) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Groovy (Diddy Kong)
2nd: Adam (Sonic & Bayonetta)
3rd: Twan (Mario)
4th: Ascent (Zero Suit Samus)

Kings of Hali 3 (April 22nd) (Atlantic Canada) (86 Entrants) (Category 1)
1st: Vapor (Bayonetta)
2nd: Raziek (Cloud)
3rd: SolarFlare (Bowser)
4th: VidyaToast (Ness)

N/A

2Stock Opening Season PR Comeback (January 20th) (Mexico) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Wonf (Bayonetta & Sonic)
2nd: Nanon (Captain Falcon)
3rd: Daige (Sonic)
4th: SeveR (Diddy Kong)

Smash Fest 3 (January 27th) (Mexico) (151 Entrants) (Category 3)
1st: Chag (Bayonetta)
2nd: Levi (Roy)
3rd: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
4th: Maister (Mr. Game & Watch)
5th: Javi (Sheik, Cloud, Marth)
5th: Waymas (Wario)
7th: Richi (Lucario)
7th: Salva (Mewtwo, Diddy Kong)
9th: Hyuga (Toon Link)
9th: Klein (Ryu)
9th: LeSou (Donkey Kong)
9th: Dano (Marth)
13th: MASTER PUFFY (Jigglypuff)
13th: Pain (Zero Suit Samus)
13th: Simi (Ness)
13th: Cecil (Fox)

OVA #6 - The P.L.U.R. 2 (February 25th) (Mexico) (134 Entrants) (Category 2)
1st: Javi (Sheik, Cloud)
2nd: Chag (Bayonetta)
3rd: Pollo (Bowser)
4th: Levi (Roy)
5th: Serge (Lucario & Charizard & Greninja)
5th: Hyuga (Toon Link)
7th: Pablo (Mewtwo)
7th: Salva (Mewtwo)

Comeback 2 (March 10th) (Mexico) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik, Cloud)
2nd: Klein (Ryu)
3rd: BryanZZ (Diddy Kong)
4th: Chag (Bayonetta)

2Stock: Old School Revenge (March 10th) (Mexico) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Rox (Meta Knight)
2nd: Wonf (Bayonetta & Sonic)
3rd: Nanon (Captain Falcon)
4th: Daige (Sonic)

Hex Smash Edition V1.2 (March 17th) (Mexico) (31 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik, Cloud)
2nd: Maister (Mr. Game & Watch)
3rd: Chag (Bayonetta)
4th: xLone (Shulk)

GDLevel Up Stage 1 (March 17th) (Mexico) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
2nd: Laloba (Bayonetta)
3rd: Bedgar (Sheik)
4th: Brian (Unknown)

Mexcombat (April 1st) (Mexico) (144 Entrants) (Category 3)
1st: Chag (Bayonetta)
2nd: Javi (Sheik)
3rd: Rox (Meta Knight & Sheik)
4th: MKLeo (Marth,, Bayonetta)
5th: Hyuga (Toon Link)
5th: BryanZZ (Diddy Kong)
7th: Artik (Fox)
7th: Dano (Marth)
9th: Leaf (Peach)
9th: Levi (Roy)
9th: Maister (Mr. Game & Watch)
9th: Dico (Bayonetta)
13th: 4Shara (Little Mac)
13th: Dragon (Sheik & Cloud)
13th: Pain (Zero Suit Samus)
13th: Dia (Unknown)

HEX: Smash Edition v3 (April 14th) (Mexico) (21 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Chag (Bayonetta)
4th: BryanZZ (Diddy Kong)

ConComics April 2018 (April 21st-22nd) (Mexico) (205 Entrants) (Category 3)
1st: Javi (Sheik & Cloud)
2nd: LeSou (Donkey Kong)
3rd: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
4th: El Cobrador (Sheik)
5th: Waymas (Wario & Mega Man)
5th: QROG (Fox)
7th: Cloud (Cloud)
7th: Wonf (Bayonetta)
9th: Maister (Mr. Game & Watch)
9th: Elvis (Little Mac)
9th: Stronghold (Mario)
9th: FuerzaDON (Shulk)
13th: Emm (Sonic)
13th: TONI (Rosalina & Luma)
13th: Kub4444 (Bowser Jr.)
13th: Dano (Marth)

WeTecThose 7 (April 21st) (Mexico) (138 Entrants) (Category 1)
1st: Rox (Sheik & Meta Knight)
2nd: Genialo (R.O.B.)
3rd: SRK (Ryu)
4th: Daige (Sonic)

Arcane Tournaments 2018 (April 28th) (Mexico) (80 Entrants) (Category 2)
1st: MKLeo (Marth, Bayonetta, Lucina)
2nd: Captain L (Pikachu)
3rd: Mr. R (Sheik)
4th: Chag (Bayonetta)
5th: El Cobrador (Sheik)
5th: Javi (Sheik)
7th: QROG (Fox)
7th: FuerzaDON (Shulk)

HST 20 (March 4th) (Hokkaido) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Obarin (Palutena)
2nd: Hakadama (Lucas)
3rd: YURICA (Cloud & Diddy Kong, Bowser)
4th: Matcha (Bowser & Mewtwo)

TSC 7 (March 10th) (Tohoku) (91 Entrants) (Category 2)
1st: Aygoskii (Olimar)
2nd: China (Captain Falcon)
3rd: Ke-ya (Robin & Corrin)
4th: Es (Zero Suit Samus & Bayonetta)
5th: Hirarba7 (Ryu)
5th: Maguro (Cloud & Bayonetta, Marth, Sheik, Captain Falcon)
7th: Arutein (Yoshi)
7th: Some (Greninja)

EVO Japan (January 26th-28th) (Kanto) (757 Entrants) (Category 4)
1st: MKLeo (Marth & Cloud)
2nd: Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
3rd: Kameme (Mega Man & Sheik, Cloud)
4th: Nietono (Sheik & Diddy Kong)
5th: Choco (Zero Suit Samus)
5th: KEN (Sonic)
7th: komorikiri (Cloud)
7th: shky (Zero Suit Samus)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: Ri-ma (Toon Link)
9th: T (Link)
9th: Ac (Meta Knight)
13th: ESAM (Pikachu)
13th: Masha (Diddy Kong)
13th: Tsu (Lucario)
13th: Mattun (Cloud)
17th: taranito (Ness)
17th: Mao (Cloud)
17th: Suinoko (Diddy Kong)
17th: RYO (Sonic)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: Earth (Pit)
17th: Jill (Fox)
17th: Selcia (Cloud)
25th: Kishiru (Pikachu)
25th: masashi (Cloud)
25th: takoman (Cloud)
25th: Shogun (Fox)
25th: takera (Ryu)
25th: Paseriman (Diddy Kong)
25th: Eim (Sheik)
25th: Kome (Shulk)

Umebura Tokaigi Qualifier 1 (February 3rd) (Kanto) (229 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Marth, Meta Knight)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: shky (Zero Suit Samus)
4th: Eim (Sheik)
5th: Kameme (Mega Man & Sheik)
5th: Paseriman (Diddy Kong)
7th: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
7th: T (Link)
9th: Towa (Rosalina & Luma)
9th: Kuro (Fox)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
9th: Tea (Pac-Man)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: Mao (Cloud)
13th: takera (Ryu)
13th: Tiger (Diddy Kong)

Umebura Tokaigi Qualifier 2 (February 4th) (Kanto) (183 Entrants) (Category 3)
1st: Shu (Bayonetta)
2nd: Zackray (Corrin)
3rd: tsu (Lucario)
4th: takera (Ryu)
5th: Raito (Duck Hunt)
5th: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
7th: Repo (Mega Man)
7th: Kameme (Mega Man & Sheik)
9th: T (Link)
9th: Kome (Shulk)
9th: Eim (Sheik)
9th: Shogun (Fox)
13th: Tarakotori (Little Mac)
13th: Towa (Rosalina & Luma)
13th: Es (Zero Suit Samus & Bayonetta)
13th: Rain (Cloud & Bayonetta)

Umebura 31 (March 21st) (Kanto) (256 Entrants) (Category 3)
1st: Towa (Rosalina & Luma)
2nd: T (Link)
3rd: Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
4th: Tosshi (Charizard)
5th: Kameme (Mega Man)
5th: Kome (Shulk)
7th: KEN (Sonic)
7th: Umeki (Peach)
9th: Zackray (Corrin)
9th: Paseriman (Diddy Kong)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
9th: Mao (Cloud)
13th: bAhuto (Mario)
13th: Choco (Zero Suit Samus)
13th: Kisha (Bowser & Mega Man)
13th: Rain (Bayonetta & Diddy Kong)

Rikabura 9 (March 17th) (Kanto) (96 Entrants) (Category 2)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
3rd: T (Link)
4th: Umeki (Peach)
5th: Yakara (Fox)
5th: Raito (Duck Hunt)
7th: 24 (Ryu)
7th: Eim (Sheik)

Kurobura 9 (April 21st) (Kanto) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Zackray (Corrin, Bayonetta, Marth)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma, Diddy Kong)
3rd: Yamanyon (Zero Suit Samus, Cloud, Bayonetta)
4th: Neon (Yoshi)
5th: Tamushika (Duck Hunt)
5th: takera (Ryu)
7th: huto (Mario & Luigi)
7th: Tarakotori (Little Mac)

Umeki Project (April 28th) (Kanto) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Kirihara (Rosalina & Luma)
2nd: Umeki (Peach)
3rd: Tsu (Lucario)
4th: Mao (Cloud)
5th: KEN (Sonic)
5th: kept (Villager)
7th: Lea (Greninja)
7th: Eim (Sheik)

Karisuma 17 (January 13th) (Chubu) (72 Entrants) (Category 2)
1st: HIKARU (Donkey Kong, Sheik)
2nd: Masha (Diddy Kong)
3rd: Lickey (Meta Knight)
4th: NAI (Sheik)
5th: DIO (Ryu)
5th: Rattsu (Greninja)
7th: Ankoro (Ryu)
7th: DoubleA (Villager)

Gifusuma 2 (March 4th) (Chubu) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Sigma (Toon Link)
2nd: Motti (Peach)
3rd: DIO (Ryu)
4th: Ononox (Cloud)

Karisuma 18 (April 1st) (Chubu) (48 Entrants) (Category 1)
1st: T (Link)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma)
3rd: Yakara (Fox)
4th: kept (Villager)

Karisuma 19 (April 28th) (Chubu) (112 Entrants) (Category 2)
1st: Sigma (Toon Link)
2nd: shky (Zero Suit Samus)
3rd: kept (Villager)
4th: HIKARU (Donkey Kong)
5th: OCEAN (R.O.B.)
5th: Tsu~ (Captain Falcon)
7th: DIO (Ryu)
7th: Shachi (Sheik)

Sumabato Tokaigi Qualifier 1 (January 6th) (Kansai) (209 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Nietono (Diddy Kong & Sheik)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: Kome (Shulk)
5th: Ron (Mario, Luigi)
5th: Earth (Pit, Corrin)
7th: Umeki (Peach)
7th: Masashi (Cloud)
9th: Towa (Rosalina & Luma)
9th: Shuton (Olimar)
9th: Ri-ma (Toon Link)
9th: Compact (Mewtwo)
13th: ikep (Bayonetta)
13th: Kisha (Bowser, Mega Man)
13th: Mao (Cloud)
13th: Tatsutsuyo (Mario)

Sumabato Tokaigi Qualifier 2 (January 7th) (Kansai) (193 Entrants) (Category 3)
1st: Kirihara (Rosalina & Luma)
2nd: Rizeasu (Zelda, Bowser, Shulk, Dr. Mario, Marth)
3rd: Ron (Mario, Luigi, Yoshi)
4th: Kuro (Fox)
5th: Shuton (Olimar)
5th: Lickey (Meta Knight)
7th: Raito (Duck Hunt, Marth)
7th: Kie (Peach)
9th: Paseriman (Diddy Kong)
9th: Rain (Bayonetta & Cloud)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: Chart-Yatsu (Mario)
13th: Kome (Shulk)
13th: takera (Ryu)
13th: Zaki (King Dedede)
13th: Earth (Pit, Corrin)

Sumabato 23 (February 17th) (Kansai) (158 Entrants) (Category 3)
1st: Raito (Duck Hunt, Lucina)
2nd: DIO (Ryu)
3rd: Shogun (Fox)
4th: Kome (Shulk)
5th: Masashi (Cloud)
5th: Towa (Rosalina & Luma)
7th: Komorikiri (Cloud)
7th: HIKARU (Donkey Kong & Sheik)
9th: Tatsutsuyo (Mario)
9th: Mangalitza (Cloud)
9th: Desumo (Sonic)
9th: takera (Ryu)
13th: Kie (Peach)
13th: kept (Villager)
13th: Tea (Pac-Man)
13th: Compact (Mewtwo)

Sumabato 24 (March 24th) (Kansai) (233 Entrants) (Category 3)
1st: HIKARU (Donkey Kong)
2nd: Masashi (Cloud)
3rd: takera (Ryu)
4th: Hakadama (Lucas)
5th: komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: Eim (Sheik)
7th: bt.yamato (Little Mac)
7th: bAhuto (Mario)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
9th: Lickey (Meta Knight)
9th: Tea (Pac-Man)
9th: Zaki (King Dedede)
13th: Taiheita (Lucas)
13th: Shogun (Fox)
13th: Selcia (Cloud)
13th: Kisha (Bowser, Mega Man)

Hirosuma 9 (February 24th) (Chugoku) (70 Entrants) (Category 2)
1st: Raito (Duck Hunt, Lucina, Marth)
2nd: kept (Villager)
3rd: Nanchan (Mario, Meta Knight, Fox)
4th: Parme (Samus)
5th: HIDE (Sonic)
5th: Kome (Shulk)
7th: Massyu (Cloud)
7th: Lagnel (Zero Suit Samus & Bayonetta)

Shimosuma (March 4th) (Chugoku) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Yamanyon (Zero Suit Samus)
2nd: Makoto (Bayonetta)
3rd: Watuki (Marth)
4th: Task (Zero Suit Samus)

N/A

Shulla-Bra XIV (March 10th) (Kyushu) (125 Entrants) (Category 2)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Suinoko (Diddy Kong)
3rd: Rachi (Fox)
4th: Nao (Mario)
5th: Hauberk (Captain Falcon)
5th: Mattun (Cloud)
7th: Beji (Pac-Man)
7th: FILIP (Mario)

N/A

Regen (January 6th) (United Kingdom) (96 Entrants) (Category 2)
1st: DKho (Sheik)
2nd: Peli (Sonic)
3rd: Afro Smash (Samus)
4th: Steakz (Mario)
5th: Ander (Cloud)
5th: SBF (Diddy Kong)
7th: Lucretio (R.O.B.)
7th: CurryGovernor (Fox)

DAT Blastzone 25 (January 26th) (United Kingdom) (116 Entrants) (Category 2)
1st: S1 (Ness)
2nd: Light (Sheik)
3rd: Supahsemmie (Mario)
4th: Kibzu (Bayonetta & Sheik, Cloud)
5th: IxisNaugus (Sonic)
5th: Plastic Poptart (Lucina)
7th: Afro Smash (Samus)
7th: MagiMagi (Mewtwo)

North East Smash Arena (February 3rd) (United Kingdom) (54 Entrants) (Category 1)
1st: CurryGovernor (Fox)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Wefferino (Fox)
4th: Magi (Bowser Jr.)

Super Smashpoint 2 (February 10th) (United Kingdom) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Dkho (Sheik)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Curry Governor (Fox)
4th: FROG (Corrin)

Bailrigg 4 (March 10th) (United Kingdom) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Ander (Cloud)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Willz (Cloud)
4th: CurryGovernor (Fox)

United (March 17th) (United Kingdom) (39 Entrants) (Category 1)
1st: CurryGovernor (Fox)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Skarfelt (Fox)
4th: Luthor (Little Mac)

The Forge (March 24th) (United Kingdom) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Skarfelt (Fox)
2nd: Ho (Sheik)
3rd: Magi (Bowser Jr.)
4th: DX17 (Rosalina & Luma)

DAT Blastzone 26 (March 31st) (United Kingdom) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Plastic Poptart (Lucina)
2nd: Streakz (Mario & Bayonetta)
3rd: Wefferino (Fox)
4th: Scr7 (Corrin & Diddy Kong)

Invasion: April (April 14th) (United Kingdom) (96 Entrants) (Category 2)
1st: Afro Smash (Samus)
2nd: SBF (Diddy Kong)
3rd: Magi (Bowser Jr.)
4th: Reecepect (Mega Man)
5th: Crispy (Meta Knight)
5th: Scr7 (Corrin)
7th: Fruitboy (Bayonetta)
7th: G-P (Meta Knight & ike)

Smash 4 Maitsuki IV (January 19th) (Netherlands) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Space (Corrin)
2nd: iStudying (Greninja)
3rd: Badr (Bayonetta)
4th: Ramses (Corrin)

Red Bull Strijders - Fight Club (February 10th) (Netherlands) (32 Entrants) (Category 1)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: Space (Corrin)
3rd: Ramses (Corrin)
4th: Badr (Bayonetta)

eSports Game Arena: The Smash 4 Invitational (February 17th) (Netherlands) (90 Entrants) (Category 2)
1st: IxisNaugus (Sonic)
2nd: Griffith (Bayonetta, Fox)
3rd: Patrino (Ryu)
4th: Skarfelt (Fox)
5th: Supahsemmie (Mario)
5th: S1 (Ness)
7th: Meru (Peach)
7th: Azrael (Mewtwo)

Fight Session 6 (February 24th) (Netherlands) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Tatuman (Rosalina & Luma)
2nd: WhYYZ (Lucas)
3rd: SKIPPER (Captain Falcon)
4th: MultiMrGi (Pit)

SMYN2 – Redemption (March 10th) (Netherlands) (66 Entrants) (Category 1)
1st: LuiS (Ryu)
2nd: Kapku (Roy)
3rd: Azreal (Cloud)
4th: Yiazmat Goth (Mewtwo & Meta Knight)

Ys (April 28th) (Netherlands) (115 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Wario & Donkey Kong)
2nd: MagiMagi (Mewtwo)
3rd: SupahSemmie (Mario)
4th: S1 (Ness)
5th: Ramses (Corrin)
5th: Space (Corrin, Bayonetta)
7th: Loading… (Mega Man)
7th: Peli (Sonic)

Talient.io (January 26th) (France) (126 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Glutonny (Wario, Donkey Kong)
3rd: Myollnir (Bayonetta)
4th: Griffith (Bayonetta, Samus, Fox)
5th: Elexiao (Greninja)
5th: Meru (Peach)
7th: Yiazmat Goth (Mewtwo & Meta Knight)
7th: Krycken (Luigi)

Sweet Impact – Deflagration (February 4th) (France) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Wario, Donkey Kong)
2nd: Griffith (Bayonetta, Fox)
3rd: Elexiao (Greninja)
4th: cyve (Diddy Kong)
5th: Yiazmat Goth (Mewtwo, Meta Knight)
5th: Meru (Peach)
7th: Kepler (Bayonetta)
7th: Homika (Rosalina & Luma)

GRE #4 (February 11th) (France) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Wave(s) (Sonic)
3rd: Shido (Mario)
4th: Kesa (Captain Falcon)

WANTED 5 (February 17th) (France) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Homika (Rosalina & Luma)
3rd: Myollnir (Bayonetta)
4th: Krycken (Luigi)

Salty Arena Cup U 6 (February 24th) (France) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Griffith (Bayonetta & Fox, Mega Man)
2nd: Meru (Peach)
3rd: Glutonny (Cloud)
4th: Ogey (Captain Falcon)

WANTED 6 (March 3rd) (France) (66 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Marth)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: Griffith (Bayonetta, Fox)
4th: Ogey (Captain Falcon)

Unleashed – Finale Saga (April 7th) (France) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Fire (Charizard)
2nd: Hedgeon (Sonic)
3rd: Ogey (Captain Falcon)
4th: Kepler (Bayonetta)

WANTED 7 (April 21st) (France) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Bayonetta)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: TheFlow (Roy)
4th: ZHT (Zero Suit Samus)

Clutch23 Monthly Mayhem 4 (January 6th) (Germany) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Tomenimo (Cloud & Corrin, Rosalina & Luma)
2nd: Moussa (Bayonetta)
3rd: Hedgeon (Sonic)
4th: Ryuji (Ike)

Calyptus Cup Essen x Smash Valley (January 20th) (Germany) (123 Entrants) (Category 2)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: cyve (Diddy Kong)
3rd: Purple H (Cloud)
4th: LuiS (Corrin)
5th: Kakpu (Roy)
5th: LoNg0uw (R.O.B., Fox)
7th: Fogu (Villager)
7th: Chrysalis (Sheik & Diddy Kong)

Respawn 6 (Match 31st) (Germany) (103 Entrants) (Category2 )
1st: Glutonny (Wario, Donkey Kong)
2nd: cyve (Diddy Kong)
3rd: Schligger (Mewtwo)
4th: Samuuu (Bayonetta)
5th: vyQ (Mario)
5th: Klemenz (Yoshi)
7th: Genarog (Lucas)
7th: Azreal (Cloud)

Brussels Challenge Major Edition (April 7th) (Germany) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Griffith (Bayonetta & Fox)
2nd: Enki (Pikachu)
3rd: Nibodax (Bayonetta)
4th: Yiazmat Goth (Meta Knight)

AGON-Series Neuss 2 (April 21st) (Germany) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
2nd: Schligger (Mewtwo)
3rd: Purple H (Cloud)
4th: Tatuman (Rosalina & Luma)

Jupiter League XXIV (February 18th) (Italy) (30 Entrants) (Category 1)
1st: G-Danzee (Sheik)
2nd: Sim-Max (R.O.B.).
3rd: Dinamirer (Mewtwo)
4th: Genarog (Lucas & Cloud)

ICARUS IV (April 28th) (Italy) (112 Entrants) (Category 2)
1st: IxisNaugus (Sonic)
2nd: quiK (Zero Suit Samus)
3rd: MVL (Sheik)
4th: Fire (Charizard)
5th: G-danzee (Sheik)
5th: Tomenimo (Cloud)
7th: Genarog (Lucas)
7th: Kartina (Rosalina & Luma & Captain Falcon)

Roll Dynasty Tournament 2 (February 24th) (Spain) (112 Entrants) (Category 2)
1st: IxisNaugus (Sonic)
2nd: Marcbri (Diddy Kong)
3rd: MVL (Sheik)
4th: Pefo (Sonic)
5th: Rydle (Bayonetta)
5th: Dkho (Sheik,, Bayonetta)
7th: Robo Luigi (R.O.B.)
7th: PYRO (Bayonetta)

Afterlife XXX (April 22nd) (Spain) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Marcbri (Cloud, Diddy Kong)
2nd: marcpq (Zero Suit Samus)
3rd: Lucky (Rosalina & Luma)
4th: MT (Captain Falcon)

Valhalla (January 7th) (Norden) (90 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Wario, Cloud, Donkey Kong)
2nd: Griffith (Bayonetta, Fox)
3rd: Meru (Peach)
4th: SirShyGuy (Pikachu)
5th: Laske (Bayonetta)
5th: M (Shulk)
7th: Solobattle (Cloud)
7th: Lancelot (Diddy Kong)

Destination: Fight! 4 (February 24th) (Sweden) (48 Entrants) (Category 1)
1st: M (Shulk)
2nd: Rage (Bayonetta)
3rd: Nathan (Diddy Kong)
4th: Suntherion (Diddy Kong)

Horizon Stockholm (March 24th) (Norden) (21 Entrants) (Category 1)
1st: M (Shulk)
2nd: Alias (Greninja)
3rd: Deo (Mario)
4th: Dax (Sonic)

GGB: Shoryuken Saga (March 24th) (Norden) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Riksto (Captain Falcon, Donkey Kong, Bayonetta)
2nd: Kanaribird (Fox, Falco)
3rd: Whoophee (Diddy Kong)
4th: iLift (Bayonetta, Olimar, Ryu)

CouchWarriors January 2018 (January 21st) (Australia) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Duon (Fox)
3rd: Eternal (Sheik)
4th: Big Snug (Ryu)

Smash House #2 (February 18th) (Australia) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Joe (Zero Suit Samus)
2nd: Dr. Ainuss (Fox)
3rd: Luco (Ness & Lucas)
4th: Fruit (Unknown)

CouchWarriors February 2018 (February 24th) (Australia) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Ignis (Robin)
3rd: DefectiveDagger (Bowser)
4th: Ghost (Bayonetta)

Star Forge: Underground 2 (March 25th) (Australia) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Sriks (Shulk)
2nd: Glace (Lucario)
3rd: Muzzard (Ryu)
4th: Dr. Ainuss (Fox)

Expand Gong 3 (April 8th) (Australia) (131 Entrants) (Category 2)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: FOW (Ness)
3rd: Linoone (Bayonetta)
4th: Ghost (Bayonetta)
5th: Tru4 (Shulk)
5th: Luco (Lucas, Ness)
7th: Duon (Little Mac & Fox)
7th: Chinreez (Sheik)

CouchWarriors April (April 28th) (Australia) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Duon (Fox)
3rd: Saber (Cloud)
4th: Ignis (Robin)

Star Forge Underground #3 (April 29th) (Australia) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Joe (Zero Suit Samus)
2nd: Pazx (Diddy Kong)
3rd: Luco (Lucas, Ness)
4th: Nature Boy (Fox)

Smash Crusades II (January 13th) (Puerto Rico) (32 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario)
2nd: S@nt (Toon Link, Marth)
3rd: Xeon (Diddy Kong & Mario)
4th: Basic (Ryu)

Frame by Frame PLUS (February 24th) (Puerto Rico) (55 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario, Sheik)
2nd: Xeon (Diddy Kong, Lucina)
3rd: S@nt (Toon Link)
4th: Headshot (Samus)

Winter Clash 2018 (March 3rd) (Puerto Rico) (46 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario & Sheik)
2nd: Headshot (Samus)
3rd: S@NT (Toon Link)
4th: Josepan (Bowser)

Smash Crusades III (March 31st) (Puerto Rico) (40 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario)
2nd: Xeon (Diddy Kong, Yoshi)
3rd: 3:16 (Sheik)
4th: Headshot (Samus)

Game Over Tournaments (April 28th) (Dominican Republic) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Sonix (Sonic)
2nd: Papin (Mario)
3rd: ShakaOmega (Mewtwo)
4th: Sharpyzard (Charizard)

No Johns 09 (January 13th) (Costa Rica) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Yei (Meta Knight, Marth, Corrin, Luigi, Yoshi)
2nd: Legend of Flabby (Charizard, Captain Falcon)
3rd: Tre (Bayonetta)
4th: Agus (Pikachu,, Mewtwo)

SmashGT Ranked 1 (January 14th) (Guatemala) (64 Entrants) (Category 1)
1st: ShinyMark (Ryu)
2nd: Coki (Fox)
3rd: Paint (Diddy Kong & Cloud)
4th: On! (Pit)

No Johns #11 (March 17th) (Costa Rica) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Yei (Meta Knight)
2nd: Nacho (Pikachu)
3rd: Tre (Bayonetta)
4th: Emile (Greninja)

Royalty 1 (January 7th) (Chile) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Keen (Fox, Meta Knight)
2nd: Phantom (Diddy Kong, Cloud)
3rd: Harlonga (Wario)
4th: Frido (Cloud)

Smash Stars Circuit (February 3rd) (Venezuela) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Maikol (Greninja)
2nd: VeXx (Marth)
3rd: Maui&Sons (Bayonetta)
4th: Kellios (Cloud)

Limit Break (February 24th) (Chile) (142 Entrants) (Category 2)
1st: MK Iori (Sheik)
2nd: Rollo (Toon Link)
3rd: Firehao (Diddy Kong)
4th: Phantom (Diddy Kong)
5th: Frido (Cloud)
5th: Keen (Fox)
7th: Dertolo (Diddy Kong)
7th: Edu (Fox)

Battle in Bogota v7 (March 18th) (Colombia) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Joker (Wario)
2nd: Clokke (Bayonetta)
3rd: Mokun (Fox)
4th: OZZY (Mario)

Astral Ragnarok 2018 (April 8th) (Peru) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Axel-4J (Sheik)
2nd: T7 (Cloud)
3rd: Poyo (Sonic)
4th: Bayo! (Bayonetta)

Infinity War(io) (April 21st) (Venezuela) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Doezzad (Bayonetta)
2nd: GARU (Fox)
3rd: Nandok (Sonic)
4th: morrocoYo (Unknown)

N/A

Smash Dynasty 4 (March 9th) (China) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Chris Burtt (Greninja)
2nd: Ma-kun (Link)
3rd: Hequet (Greninja)
4th: Parablegreg (Mario)

The First Africa SSB Tournament (February 24th) (South Africa) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Luxen (Diddy Kong)
2nd: Quillz (Sonic)
3rd: Ug (Bayonetta)
4th: Keyon (Marth)

Desert Knights 4 (January 19th) (Middle East) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Madara (Sheik)
2nd: SSS (Diddy Kong)
3rd: Tooky (Pac-Man)
4th: Zash (Sonic)

1HH: TOURNAMENT RESULTS DATABASE, PHASE 6 (September 1st-December 31st)

GUMS 17 (September 9th) (New England) (87 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: MattyG (Cloud)
4th: Axiom XL (Cloud)
5th: Edwin (Mega Man)
5th: Kogarasuma (Lucina)
7th: IceArrow (Greninja)
7th: Chavo (Bayonetta)

Invasion 19 (September 16th) (New England) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Craftis (Sonic)

TIMBER 4 (September 16th) (New England) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Ntarps (Cloud)
2nd: Kuma (Sonic)
3rd: EPM (Corrin)
4th: Reminae (Greninja, Bayonetta)

GUMS 18 (October 7th) (New England) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Craftis (Sonic)
2nd: Axiom XL (Cloud)
3rd: Dreadfighter (Cloud)
4th: PWNAGEPOLICE (King Dedede)

Retro Rumble @ Retroworld (October 15th) (New England) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: LingLing (Peach)
3rd: Pelca (Cloud, Diddy Kong,, Fox)
4th: Glare (Bayonetta & Donkey Kong)

Invasion 20 (November 4th) (New England) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Koolaid (Sheik)
2nd: MattyG (Cloud)
3rd: Light (Fox)
4th: Frozen (Cloud)

TIMBER 5 (November 4th) (New England) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Pelca (Diddy Kong & Cloud)
2nd: Ntarps (Captain Falcon)
3rd: Pilgrim (Olimar)
4th: Never (Lucas)

Invasion Championship (November 25th) (New England) (54 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: John Numbers (Wii Fit Trainer)
3rd: Mr. E (Lucina & Marth)
4th: Kuma (Sonic)
5th: Pugwest (Marth)
5th: Scot! (Luigi & Mario)
7th: Dill (Diddy Kong,, Mewtwo)
7th: MattyG (Cloud)

GUMS 19 (December 2nd) (New England) (87 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: MattyG (Cloud, Bayonetta)
4th: Glare (Bayonetta)
5th: Ling Ling (Peach)
5th: Kuma (Sonic)
7th: Axiom XL (Cloud)
7th: Tanark (Fox)

Overclocked (December 16th) (New England) (194 Entrants) (Category 3)
1st: Light (Fox)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: Captain Zack (Bayonetta)
4th: Dill (Diddy Kong)
5th: Frozen (Corrin)
5th: MattyG (Cloud)
7th: Dark Wizzy (Mario)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
9th: Glare (Bayonetta)
9th: Craftis (Sonic)
9th: Kuma (Sonic)
9th: LingLing (Peach)
13th: Nelvin (Diddy Kong)
13th: Raffi-X (R.O.B.)
13th: Ralphie (Cloud)
13th: Axiom XL (Cloud)

Land of the Free 2 (September 1st) (Tristate) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Vivid (Bayonetta)
3rd: Biddy (Toon Link)
4th: JaKaL (Sonic, Donkey Kong, Cloud)

One More Game 7 (September 16th) (Tristate) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Vivid (Bayonetta)
3rd: JaKaL (Sonic,, Diddy Kong)
4th: CORONA17 (Diddy Kong, Donkey Kong,, Sheik)

TCNJapes 2 (September 23rd) (Tristate) (45 Entrants) (Category 1)
1st: The Great Gonzales (Ness)
2nd: Tokyo (Lucas)
3rd: Law (Sheik)
4th: MaverickHunter (Mega Man)

Cosmic Combo (September 30th) (Tristate) (78 Entrants) (Category 2)
1st: Light (Fox)
2nd: Dark Wizzy (Mario)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Craftis (Sonic)
5th: Scot! (Luigi)
5th: Glare (Bayonetta)
7th: LingLing (Peach)
7th: PACageFruits (Pac-Man)

Brotherly Love Season Finals (September 30th) (Tristate) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: 6WX (Sonic)
3rd: Vivid (Bayonetta & Lucario)
4th: Sync (Cloud)

That Rustbelt Classic (October 14th) (Tristate) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Mario & Cloud)
2nd: SDX (Mewtwo)
3rd: THUNDER (Ryu)
4th: iModerz (Fox)

Platinum Star Smash 2 (November 5th) (Tristate) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Vivid (Lucario & Bayonetta)
3rd: JaKaL (Sonic)
4th: Bankai (Zero Suit Samus)

Smashquest III (November 12th) (Tristate) (97 Entrants) (Category 2)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: Vivid (Bayonetta, Lucario)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: Juice (Zero Suit Samus)
5th: JaKaL (Sonic)
5th: Scot! (Luigi)
7th: The Great Gonzales (Ness)
7th: BlazingPasta (Ness & Peach)

XenoSaga XII (November 18th) (Tristate) (102 Entrants) (Category 2)
1st: John Numbers (Wii Fit Trainer)
2nd: Pugwest (Marth, Lucina)
3rd: Ralphie (Cloud)
4th: Mr. E (Marth, Lucina)
5th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: Gen (Ryu)
7th: Dekillsage (Fox)
7th: Dill (Diddy Kong, Sheik)

Cusetown Beatdown Retrogamecon 5 (November 19th) (Tristate) (55 Entrants) (Category 1)
1st: San (Ike)
2nd: Draxsel (Captain Falcon, Cloud)
3rd: VII/KiR (Bowser, Mario & Zero Suit Samus)
4th: Arch (Palutena,, Bayonetta)

Fireside Open 2017 (December 2nd) (Tristate) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Shoyo James (Diddy Kong & Luigi)
2nd: Vivid (Lucario & Mewtwo)
3rd: JaKaL (Sonic)
4th: Biddy (Toon Link)
5th: The Great Gonzales (Diddy Kong)
5th: Ls (Sonic)
7th: Padza (Pikachu)
7th: Law (Sheik)

The Legend of Glentendo (December 31st) (Tristate) (205 Entrants) (Category 3)
1st: Light (Fox)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
3rd: 6WX (Sonic)
4th: JaKaL (Sonic)
5th: LingLing (Peach)
5th: Mr. E (Marth & Lucina,, Sheik)
7th: Angel Cortes (Diddy Kong)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
9th: Ralphie (Cloud)
9th: Frozen (Corrin)
9th: SchwApple (Diddy Kong)
9th: Vivid (Bayonetta)
13th: Sinji (Pac-Man)
13th: UtopianRay (Rosalina & Luma)
13th: Arch (Palutena)
13th: Gen (Ryu)

Marauder Mayhem (September 30th) (MD/VA) (31 Entrants) (Category 1)
1st: Seagull Joe (Sonic & Diddy Kong)
2nd: Sandstorm (Ryu)
3rd: Pink Fresh (Bayonetta)
4th: SirHunk (Cloud)

Atlantic Extravaganza 15 (November 19th) (MD/VA) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Pink Fresh (Bayonetta)
2nd: Seagull Joe (Sonic & Diddy Kong)
3rd: Sandstorm (Ryu)
4th: Uno (Diddy Kong)

NaCL Smash Wii U Monthly (September 2nd) (Coastal Southeast) (28 Entrants) (Category 1)
1st: HyperKirby (Roy)
2nd: Player-1 (Diddy Kong)
3rd: Ray (Ike)
4th: RosaGetsFit (Bayonetta)

Dragoncon 2017 (September 1st-4th) (Coastal Southeast) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: CC (Sonic)
4th: Mr. Kamikaze (Yoshi)

Gwinnett Brawl September (September 16th) (Coastal Southeast) (74 Entrants) (Category 1)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Sonido (Sonic)
4th: Hyper (Roy)

Dash Dance Revolution (September 23rd) (Coastal Southeast) (25 Entrants) (Category 1)
1st: Peabnut (Mega Man)
2nd: RFang (Mario)
3rd: Moser (Villager)
4th: Rat (Corrin)

DBAP Challenge (September 30th) (Coastal Southeast) (97 Entrants) (Category 2)
1st: RFang (Mario)
2nd: Donquavious (Greninja)
3rd: Peabnut (Mega Man)
4th: ARS3 (Sonic)
5th: Mekos (Lucas)
5th: Black Yoshi (Bayonetta)
7th: Zebra (Mewtwo)
7th: Cowhunter (Cloud)

Gwinnett Brawl October (October 15th) (Coastal Southeast) (76 Entrants) (Category 2)
1st: Wrath (Sonic, Bayonetta)
2nd: SaltOne (Cloud)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: Sonido (Sonic)
5th: Danye (Diddy Kong)
5th: Rango (Ike, Bowser)
7th: CC (Sonic)
7th: Nova (Lucas)

Heart of the South 2017 (October 21st) (Coastal Southeast) (91 Entrants) (Category 2)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Peabnut (Mega Man)
3rd: RFang (Mario, Cloud)
4th: Donquavious (Greninja, Zero Suit Samus)
5th: Eldin (Rosalina & Luma)
5th: Sonido (Sonic)
7th: Ferf (Sonic)
7th: Lee (Bowser, Ryu, Fox)

NaCl Monthly November (November 5th) (Coastal Southeast) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: ScAtt (Mega Man, Cloud,, Ryu)
3rd: HyperKirby (Roy)
4th: RosaGetsFit (Bayonetta)

Tipped Off 12 (November 12th) (Coastal Southeast) (71 Entrants) (Category 2)
1st: Salem (Greninja)
2nd: Mew2King (Cloud)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: Sonido (Sonic)
5th: RFang (Mario, Cloud)
5th: Danye (Diddy Kong)
7th: Mr. Kamikaze (Yoshi)
7th: Player-1 (Diddy Kong)

Super FamiCom 2017 (November 18th-19th) (Coastal Southeast) (203 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: PG | ESAM (Pikachu)
3rd: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
4th: IMT | ANTi (Mario, Cloud)
5th: Light (Fox)
5th: WaDi (Mewtwo)
7th: Peabnut (Mega Man)
7th: MattyG (Cloud)
9th: Mekos (Lucas)
9th: Wrath (Sonic)
9th: RFang (Mario)
9th: Fatality (Captain Falcon)
13th: Eldin (Rosalina & Luma)
13th: Sonido (Sonic)
13th: Donquavious (Greninja)
13th: DarkShad (Ryu)

Gwinnett Brawl November 2017 (November 18th) (Coastal Southeast) (41 Entrants) (Category 1)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Nova (Lucas)
3rd: Danye (Diddy Kong)
4th: HyperKirby (Roy)

Gwinnett Brawl December (December 2nd) (Coastal Southeast) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Sonido (Sonic)
3rd: SaltOne (Cloud)
4th: HyperKirby (Roy)

Smash @ The Mountain 2017 (December 30th) (Coastal Southeast) (107 Entrants) (Category 2)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Wrath (Bayonetta, Sonic)
3rd: ScAtt (Mega Man)
4th: HyperKirby (Roy)
5th: RosaGetsFit (Bayonetta)
5th: Salt One (Cloud)
7th: Rango (Ike)
7th: LuxDre (Bayonetta)

VS Realm Grand Opening (December 30th) (Coastal Southeast) (28 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Salt One (Cloud)
3rd: Mr. Kamikaze (Yoshi)
4th: Highdumpster (Lucas)

Mid-South Championships 2017 (September 9th-10th) (Inland/Gulf Southeast) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Phenom (Fox)
2nd: Makibaz (Mario)
3rd: Jimmy (Cloud)
4th: Doctor B (Captain Falcon)

NOLA Smash Tournament 25 (September 10th) (Gulf/Inland Southeast) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
2nd: Captain Zack (Bayonetta, Wii Fit Trainer)
3rd: Blank (Sheik)
4th: C. Falcon (Rosalina & Luma)

Spa-Con Showdown 2017 (September 23rd-24th) (Inland/Gulf Southeast) (109 Entrants) (Category 2)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: JaySon (Fox)
4th: Sonido (Sonic)
5th: Makibaz (Bowser, Meta Knight, Fox, Mario)
5th: Phenom (Fox)
7th: Danbi (Yoshi, Cloud)
7th: Nev (Mewtwo)

Afterglow Throwdown 2 (October 7th) (Inland/Gulf Southeast) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: Dr. (Captain Falcon)
3rd: Pipp (Sheik & Ryu)
4th: Kasei (Marth & Bayonetta)

Tuscaloosa Knockout October (October 8th) (Inland/Gulf Southeast) (26 Entrants) (Category 1)
1st: ChillyChilli (Mario)
2nd: C2 (Rosalina & Luma)
3rd: Mopn (Roy)
4th: Lilbigham (Luigi)

Anchor Down Smash 3 (October 21st) (Inland/Gulf Southeast) (27 Entrants) (Category 1)
1st: LuxDre (Bayonetta)
2nd: Dr. Copter (Greninja)
3rd: Daenos (Diddy Kong)
4th: Midas (Lucina, Lucas,, Donkey Kong,, Luigi)

Golden Daze (November 19th) (Gulf/Inland Southeast) (75 Entrants) (Category 1)
1st: CC (Sonic)
2nd: C2 (Rosalina & Luma)
3rd: Kite (Donkey Kong)
4th: Pudd (Ness)

Smashville VI: Revival (November 19th) (Gulf/Inland Southeast) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Chuck Nasty (Charizard & Bowser, Meta Knight)
2nd: Hertz (Wario, Mewtwo)
3rd: Cheezeballer (Donkey Kong & Lucas)
4th: Danbi (Cloud, Yoshi,, Corrin)

Coffee Boys 17 (September 24th) (Florida) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Ryo (Ike, Roy, Corrin)
2nd: Tachyon (Pikachu)
3rd: saj. (Peach)
4th: WonderBread (Little Mac)

Coffee Boys 18 (October 22nd) (Florida) (31 Entrants) (Category 1)
1st: Xmas (Mewtwo)
2nd: Ryo (Ike)
3rd: saj. (Peach)
4th: Wonderbread (Lucina & Little Mac)

Too Hot To Handle (October 27th-29th) (Florida) (208 Entrants) (Category 3)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma)
3rd: PG| ESAM (Pikachu,, Samus)
4th: P1 | Captain Zack (Bayonetta,, Peach)
5th: MVG| Salem (Bayonetta)
5th: dyr (Diddy Kong)
7th: Cashmere (Captain Falcon)
7th: MattyG (Cloud, Zero Suit Samus)
9th: Mr. Riddle (Zero Suit Samus, Bowser)
9th: Mr. E (Lucina)
9th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Samsora (Peach)
13th: PG | MVD (Diddy Kong)
13th: RiotLettuce (Bayonetta)
13th: Blank (Sheik)
13th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)

GatorLAN (November 12th) (Florida) (234 Entrants) (Category 3)
1st: saj (Peach)
2nd: Brand (R.O.B.)
3rd: Ryo (Ike, Corrin)
4th: Ross (Cloud, Toon Link,, Meta Knight)
5th: Phuzix (Sheik)
5th: Raw (Donkey Kong)
7th: Kogarasuma (Lucina)
7th: DiZ (Sonic, King Dedede)
9th: Tachyon (Pikachu)
9th: Osprey (Falco)
9th: Duffo (Little Mac)
9th: Pantyraid (Bayonetta)
13th: AGman (Luigi)
13th: Rideae (Pikachu)
13th: GoblinMan (Roy)
13th: CD (Mario)

Gaming Knight VGN Fall 2017 (November 19th) (Florida) (63 Entrants) (Category 1)
1st: GoblinMan (Olimar)
2nd: LordZeus (Ryu)
3rd: yipes (Sheik)
4th: Franknbean (Shulk)

The Final Ranto (December 8th) (Florida) (61 Entrants) (Category 1)
1st: dyr (Diddy Kong)
2nd: RiotLettuce (Bayonetta,, Donkey Kong)
3rd: Pillow (Lucina)
4th: Kiki (Diddy Kong)

Juicy Monthly December (December 9th) (Florida) (41 Entrants) (Category 1)
1st: RiotLettuce (Bayonetta)
2nd: Headshot (Samus)
3rd: Kiki (Diddy Kong)
4th: ewok (Cloud)

MIUS: Crown Fight (September 2nd) (Midwest) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Rayquaza07 (Rosalina & Luma,, Mario)
3rd: Blacktwins (Cloud & Mario)
4th: Nero (Pikachu)
5th: ???? (Mewtwo)
5th: LOE1 (Diddy Kong)
7th: Nom (Sheik)
7th: Mystearica (Bayonetta)

Show Me Your Moves 18 (September 9th) (Midwest) (140 Entrants) (Category 2)
1st: Ned (Cloud)
2nd: Tyroy (Bayonetta)
3rd: DarkShad (Ryu)
4th: ATATA (Ness)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Sinnyboo242 (Sheik)
7th: Mystearica (Bayonetta)
7th: BlazingSkie (Bayonetta)

Down B September Monthly (September 10th) (62 Entrants) (Midwest) (Category 1)
1st: yeti (Toon Link, Mega Man)
2nd: Nameless (Diddy Kong)
3rd: Cookietic (Ike)
4th: Skorpio (Robin)

Master Hand Monthly (September 16th) (Midwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Mystearica (Bayonetta)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: StardusT (Sonic)
4th: DarkShad (Ryu)

RoMo 22 (September 16th) (Midwest) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Drystan (Bayonetta)
2nd: DoctorB (Captain Falcon)
3rd: Quilly (Bowser & Falco)
4th: Zguh (Pikachu, Donkey Kong, Meta Knight)

Hypertension 15 (September 16th) (Midwest) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Nev (Mewtwo)
2nd: Welfare Pickles (Mario, Fox)
3rd: Skillager (Villager,, Greninja)
4th: Hotdogknight! (Bayonetta)

Showdown: Battle Royale 2 (September 23rd-24th) (Midwest) (154 Entrants) (Category 3)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Manny (Sonic)
3rd: WaDi (Mewtwo,, R.O.B.)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: Mistake (Bayonetta)
5th: 6WX (Sonic)
7th: Samsora (Peach)
7th: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
9th: tyroy (Bayonetta)
9th: Mr. E (Lucina)
9th: dyr (Diddy Kong)
9th: Javi (Sheik, Cloud)
13th: Myran (Olimar)
13th: JJROCKETS (Diddy Kong)
13th: DarkShad (Ryu)
13th: Ryuga (Corrin)

Ignition 100 (September 21st) (Midwest) (191 Entrants) (Category 2)
1st: Javi (Sheik)
2nd: Ned (Cloud)
3rd: Tyroy (Bayonetta, Meta Knight)
4th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Zephyr (Cloud)
5th: Seth (Yoshi)
7th: NiTe (Rosalina & Luma)
7th: Fade (Bayonetta)

Button Check 5 (September 23rd) (Midwest) (39 Entrants) (Category 1)
1st: StardusT (Sonic)
2nd: Mister Eric (R.O.B.)
3rd: CptPuff (Cloud)
4th: TastyComeWife (Toon Link, Link)

Final Destination (September 30th) (Midwest) (37 Entrants) (Category 1)
1st: LOE1 (Luigi)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: SETHsational (Captain Falcon)
4th: Runes (Fox)

The Big House 7 (October 8th) (Midwest) (512 Entrants) (Category 4)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Marss (Zero Suit Samus, Captain Falcon)
3rd: Cosmos (Corrin)
4th: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
5th: PG | MVD (Diddy Kong)
5th: MVG | Salem (Bayonetta)
7th: MSF| Larry Lurr (Fox)
7th: C9 | Ally (Mario)
9th: bc | Mr. R (Sheik)
9th: CLG | VoiD (Sheik)
9th: NRG| Nairo (Zero Suit Samus)
9th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
13th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
13th: FSTEP | Mr. E (Lucina, Marth)
17th: DMG | MattyG (Cloud)
17th: P1 | Tweek (Cloud)
17th: LG | Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
17th: dyr (Diddy Kong)
17th: E2C | tyroy (Bayonetta)
17th: Gackt (Ness)
17th: Light (Fox)
17th: Javi (Cloud & Sheik)
25th: Ned (Cloud)
25th: CLG | NAKAT (Fox & Ness)
25th: EMG | Mistake (Bayonetta)
25th: Lagnel (Bayonetta, Zero Suit Samus)
25th: Ronin | Xzax (Fox)
25th: PG | ESAM (Pikachu)
25th: Ryuga (Corrin)
25th: EMG LGS | Blacktwins (Cloud & Mario)

Little Big House 3 (October 5th) (Midwest) (143 Entrants) (Category 2)
1st: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
2nd: Abadango (Bayonetta,, Meta Knight)
3rd: Raffi-X (R.O.B.)
4th: Blacktwins (Cloud, Lucina)
5th: DarkShad (Ryu)
5th: Tyroy (Bayonetta, Meta Knight)
7th: Ned (Cloud)
7th: Salem (Samus, Bayonetta)

Chronicles of Olympus (October 15th) (Midwest) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: SETHsational (Captain Falcon)
3rd: Boobear (Ness)
4th: Ryoku (Bayonetta)

Hoosier Smash Gaiden (October 14th) (Midwest) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Thor (Cloud)
2nd: Braxton8 (Lucario)
3rd: Geo (Bayonetta)
4th: Shadic (Peach)

Battleground: Chicagoland 2 (October 14th) (Midwest) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Ned (Cloud)
2nd: tyroy (Bayonetta)
3rd: Dan (Mario)
4th: big_mak (Sheik)

Double Barreled II (October 21st) (Midwest) (87 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: StardusT (Sonic)
3rd: Sells (Bayonetta)
4th: AceStarTheThird (Lucina & Wii Fit Trainer & Rosalina & Luma)
5th: Percy (Cloud)
5th: Cpt Puff (Cloud & Sheik)
7th: Mister Eric (R.O.B.)
7th: Scorpion Disciple (Mario)

Spook City (October 21st) (Midwest) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Ryuga (Corrin)
2nd: Daybreak (Falco, Cloud)
3rd: Meatbeef (Yoshi)
4th: Boobear (Ness & Mewtwo)

Mid-Dakota Throwdown (October 21st) (Midwest) (36 Entrants) (Category 1)
1st: Strike (Sheik)
2nd: Llomomo (Bowser)
3rd: MasterCheeze (Donkey Kong)
4th: Erik (Sheik)

Master Hand Monthly 15 (October 28th) (Midwest) (66 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Percy (Cloud)
3rd: Mystearica (Bayonetta)
4th: Zymi Smilez (Donkey Kong, Rosalina & Luma)

Youmacon Tournament Series 2017 (November 4th) (Midwest) (128 Entrants) (Category 2)
1st: LOE1 (Diddy Kong)
2nd: Nom (Sheik)
3rd: Nero (Pikachu)
4th: Miloni (Cloud)
5th: Magister (Villager)
5th: exJORDANary (Ryu)
7th: AmiiboKing313 (Mewtwo)
7th: Blade (Sheik,, Cloud)

Smash Olympics (November 12th) (Midwest) (94 Entrants) (Category 2)
1st: dyr (Diddy Kong)
2nd: Cosmos (Corrin)
3rd: JK (Bayonetta)
4th: LingLing (Peach)
5th: DarkShad (Ryu)
5th: colinies (Fox)
7th: Immortal (Bowser)
7th: Kamui (Bayonetta)

Kill Roy Vol. 3 (November 12th) (Midwest) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Mystearica (Bayonetta)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Percy (Mario)

Master Hand Monthly 16 (November 19th) (Midwest) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Percy (Cloud & Mario)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: Vorst (Fox)
4th: TriVium (Toon Link)

WUnderland 6 (November 18th) (Midwest) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Fye (Meta Knight)
2nd: BlazingSkie (Bayonetta)
3rd: Drystan (Bayonetta)
4th: dare2dream (Fox)

Midwest Mayhem 10 (November 25th) (Midwest) (277 Entrants) (Category 3)
1st: MVG | Salem (Bayonetta)
2nd: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
3rd: P1 | Tweek (Cloud, Bayonetta)
4th: BC | Mr. R (Sheik)
5th: Cosmos (Corrin)
5th: E2C | tyroy (Bayonetta)
7th: Ned (Cloud)
7th: Skorpio (Robin)
9th: Blank (Sheik)
9th: UR | big_mak (Sheik)
9th: E2C | Seth (Yoshi)
9th: MJG (Toon Link & Villager)
13th: Fye (Meta Knight)
13th: dyr (Diddy Kong)
13th: sinnyboo242 (Sheik)
13th: Ateozc (Lucas)

Smash At Mizzout CoMo Returns (November 25th) (Midwest) (73 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: Toffee (Ryu)
4th: Tiger Boi (Toon Link)

Smash Out Hunger 2017 (December 2nd) (Midwest) (131 Entrants) (Category 2)
1st: BlazingSkie (Bayonetta)
2nd: Drystan (Bayonetta)
3rd: MJG (Toon Link & Villager)
4th: Tiger Boi (Toon Link)
5th: Fail Whale (Ness & Lucas)
5th: Fye (Meta Knight)
7th: Nestec (Ness)
7th: srAK (Link)

Redacted (December 2nd) (Midwest) (76 Entrants) (Category 1)
1st: colonies (Fox)
2nd: Kamui (Bayonetta)
3rd: Fizzle_Boy (Rosalina & Luma)
4th: Abyss (Fox)

House of Paigne 15 (December 9th) (Midwest) (46 Entrants) (Category 1)
1st: tyroy (Bayonetta)
2nd: JJROCKETS (Diddy Kong)
3rd: Sells (Bayonetta)
4th: Benson Obama (Mario)

Holiday Heist 3 (December 29th) (Midwest) (94 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Cosmos (Corrin)
3rd: Ally (Mario)
4th: SETHsational (Captain Falcon)
5th: Miloni (Cloud)
5th: Daybreak (Falco)
7th: Gomakenpi (Mario)
7th: Runes (Donkey Kong & Captain Falcon)

This Means War (September 10th) (Texas) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Barakas (Yoshi)
2nd: Cashmere (Captain Falcon)
3rd: mbohne (Mario)
4th: BC (Cloud)

Austin Is Really Feeling It 18 (September 23rd) (Texas) (74 Entrants) (Category 2)
1st: Vinnie (Sheik)
2nd: Megafox (Fox)
3rd: Hakii (Zero Suit Samus)
4th: Jumbo (Ryu)
5th: Deluxemenu (Bowser,, Pikachu)
5th: Jerma (Robin, Lucina, Toon Link)
7th: Whispy (Diddy Kong)
7th: BC (Cloud)

CATi #4 (October 15th) (Texas) (92 Entrants) (Category 2)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Megafox (Fox)
3rd: Shadow_PR (Bayonetta)
4th: Espy (Sonic)
5th: Karna (Sheik)
5th: Jumbolias (Ryu)
7th: SaSSy (R.O.B.)
7th: Whispy (Diddy Kong)

Clutch City Clash 2 (October 27th-29th) (Texas) (203 Entrants) (Category 3)
1st: TSM| ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Yatta | JK (Bayonetta)
3rd: BSD| Elegant (Luigi)
4th: Trela (Ryu)
5th: SU |Megafox (Fox)
5th: FX |Karna (Sheik)
7th: 2S | Nicko (Shulk)
7th: Javi (Sheik)
9th: GO! | Shadow_PR (Bayonetta)
9th: Ned (Cloud)
9th: Culix (Meta Knight)
9th: Konga (Donkey Kong)
13th: Jerm (Robin)
13th: Twi (Peach)
13th: Mekos (Lucas)
13th: L.U.C.Y. (Toon Link)

YC3 Extra Life Smash Tournament (November 4th) (Texas) (25 Entrants) (Category 1)
1st: YellowRello (Yoshi)
2nd: Denti (Cloud)
3rd: Bound (Ness)
4th: Alpha (Corrin, Cloud)

Denti’s Bizarre Adventure 7 (November 25th) (Texas) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Dakpo (Diddy Kong & Luigi, Zero Suit Samus)
3rd: YellowRello (Yoshi, Mario)
4th: Gyo (Mega Man & Marth & R.O.B. & Villager,, Corrin)

Austin is Really Feeling it 19 (December 16th) (Texas) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Megafox (Fox)
3rd: Jerma (Robin)
4th: SaSSy (R.O.B.)

Super Smash Fight Club (December 30th) (Texas) (75 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Lima (Bayonetta)
3rd: Karna (Sheik)
4th: Shadow_PR (Bayonetta)

N/A

GameTyrant Expo 2017 (September 29th-October 1st) (Southwest) (332 Entrants) (Category 4)
1st: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth, Meta Knight)
2nd: BSD | Elegant (Luigi)
3rd: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
4th: MSF | Larry Lurr (Fox,, Marth)
5th: IMT | ANTi (Mario, Cloud)
5th: bc | Mr. R (Sheik)
7th: E2C | DarkShad (Ryu)
7th: Samsora (Peach)
9th: LH | Charliedaking (Fox)
9th: RNG| Dabuz (Rosalina & Luma)
9th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus,, Bowser)
9th: MVG | Salem (Bayonetta)
13th: Yatta | JK (Bayonetta)
13th: eM | Zenyou (Mario)
13th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
13th: Raito (Duck Hunt)
17th: P1 | Tweek (Cloud)
17th: CLG | VoiD (Sheik)
17th: PiXL (Ryu)
17th: CLG | NAKAT (Ness, Donkey Kong)
17th: PG | MVD (Diddy Kong)
17th: Marss (Zero Suit Samus)
17th: PG | ESAM (Pikachu)
17th: 2GG | komorikiri (Cloud)
25th: C9 | Ally (Mario)
25th: LG | Abadango (Bayonetta & Mewtwo)
25th: EMG | Mistake (Bayonetta)
25th: YP | Fatality (Captain Falcon)
25th: CL | Legit (Diddy Kong)
25th: Calculus (Bayonetta)
25th: Tyrant (Meta Knight)
25th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)

Salty Juans 4 (October 15th) (Southwest) (68 Entrants) (Category 1)
1st: BANG! (Diddy Kong)
2nd: Fahrenheit (Bowser)
3rd: Upchuckle (Greninja, Charizard)
4th: Diago (Marth)

October 2017 Smash Jam (October 14th) (Southwest) (36 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: Lada (R.O.B.)
4th: Calculus (Bayonetta)

DreamHack Denver (October 22nd) (Southwest) (280 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Salem (Bayonetta)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Javi (Sheik & Cloud)
5th: ESAM (Pikachu)
5th: Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
7th: Cosmos (Corrin)
7th: Karna (Sheik, Cloud)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: Nero (Bayonetta)
9th: BANG! (Diddy Kong)
9th: Dakpo (Zero Suit Samus, Luigi)
13th: Regulating_Mofo (Mega Man)
13th: Candy (Fox, Ness)
13th: Detta (R.O.B., Rosalina & Luma)
13th: Shoe (Yoshi)

Esports Arizona: Talking Stick Resort (October 21st) (Southwest) (85 Entrants) (Category 2)
1st: Tweek (Bayonetta)
2nd: K9sbruce (Sheik & Diddy Kong)
3rd: SS (Cloud & Ness)
4th: Meteor (Sonic)
5th: Cybrus (Bayonetta)
5th: Saiki (Sheik)
7th: Funkermonster (Mega Man)
7th: S2H (Meta Knight)

Chronicles: Smash 4 Monthly (November 12th) (Southwest) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Saiki (Sheik)
2nd: Stroder (Greninja,, Sheik)
3rd: Silver (Marth,, Lucina)
4th: Felix (Fox)

Golden Gun Showdown #2 (November 12th) (Southwest) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Fahrenheit (Bowser)
2nd: Greed (Marth & Lucina)
3rd: Malyck (Sonic)
4th: AZ (Ryu)

Talking Stick Resort 3 (November 19th) (Southwest) (64 Entrants) (Category 2)
1st: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
2nd: Saiki (Sheik)
3rd: Luhtie (Zero Suit Samus)
4th: Meteor (Sonic)
5th: Googs (Olimar)
5th: SS (Cloud, Villager)
7th: R1HKami (Mewtwo)
7th: Kneezus (Captain Falcon)

Super Odyssey (November 18th) (Southwest) (65 Entrants) (Category 1)
1st: BANG! (Diddy Kong)
2nd: Pink Menace (Samus, Pit)
3rd: Nero (Bayonetta)
4th: Greklin (Bowser Jr.)

Downtown Throwdown 9 (November 25th) (Southwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Charliedaking (Fox)
2nd: JK (Bayonetta)
3rd: Stroder (Greninja)
4th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)

Odyssey (September 16th) (Rocky Mountains) (90 Entrants) (Category 2)
1st: BestNess (Ness)
2nd: BANG! (Diddy Kong)
3rd: Shoe (Zero Suit Samus)
4th: MageOfSymphonia (Rosalina & Luma)
5th: JFK (Yoshi)
5th: King (Luigi)
7th: FroZn (Mario)
7th: SAMFISH (Villager)

Emerald City V (September 9th) (Pacific Northwest) (112 Entrants) (Category 2)
1st: Cacogen (Sheik)
2nd: Big D (Mario, Captain Falcon)
3rd: Captain L (Pikachu, Bayonetta)
4th: Shinkou (Sheik)
5th: Pokepen (Bayonetta)
5th: Magister (Villager, Charizard)
7th: Locke (Mega Man)
7th: Pyreeze (Samus)

Super Smashnest v19 (October 14th) (Pacific Northwest) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario, King Dedede)
2nd: Captain L (Pikachu)
3rd: Zak (Diddy Kong)
4th: SilentRain (Mario, Bayonetta,, Greninja)

Fight or Flight 9 (November 4th) (Pacific Northwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: SilentRain (Bayonetta, Mario)
2nd: K-C00n (Sheik, Robin)
3rd: Near (Marth)
4th: CRimZ (Captain Falcon)

Port Priority 2 (November 12th) (Pacific Northwest) (186 Entrants) (Category 3)
1st: Ned (Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
4th: Captain L (Pikachu)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Cacogen (Sheik)
7th: Len (Pit)
7th: Pyreeze (Samus)
9th: Magister (Villager, Charizard)
9th: Big D (Mario, Captain Falcon, King Dedede)
9th: Pokepen (Bayonetta)
9th: Nom (Sheik)
13th: Mace (Fox)
13th: Grade (Mewtwo)
13th: Zak (Diddy Kong)
13th: Locke (Mega Man)

Cascade (November 25th) (Pacific Northwest) (94 Entrants) (Category 2)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
3rd: Captain L (Pikachu)
4th: Big D (Mario & Captain Falcon)
5th: Exodia (Zero Suit Samus)
5th: Grade (Mewtwo)
7th: Kantrip (Sonic & Diddy Kong)
7th: Lemmon (Zero Suit Samus)

Who’s Your Pappy #9 (September 3rd) (Northern California) (106 Entrants) (Category 2)
1st: Elegant (Luigi)
2nd: Vermillion (Cloud)
3rd: Logic (Diddy Kong)
4th: Xzax (Fox)
5th: DSS (Meta Knight)
5th: Lui$ (Mario)
7th: Rude (Bayonetta)
7th: FuTure (Ness)

Who’s Your Pappy 10 (October 22nd) (Northern California) (177 Entrants) (Category 3)
1st: Tyrant (Meta Knight)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Rich Brown (Mewtwo)
4th: Shaky (Ness)
5th: Vinnie (Sheik, Rosalina & Luma)
5th: DSS (Meta Knight)
7th: Eon (Fox, Bayonetta)
7th: Charliedaking (Fox)
9th: FuTure (Ness)
9th: Rideae (Pikachu)
9th: Legit (Diddy Kong)
9th: Twan (Meta Knight)
13th: Vermillion (Cloud)
13th: Zenyou (Mario)
13th: Lui$ (Mario)
13th: King Koopa (Bowser)

2GGC: West Side Saga (September 9th) (Southern California) (300 Entrants) (Category 4)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
2nd: P1 | Tweek (Cloud)
3rd: Shuton (Olimar)
4th: KEN (Sonic)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus)
7th: Tsu (Lucario)
7th: LH | Charliedaking (Fox)
9th: Scizor (Link)
9th: T (Link)
9th: LG | Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
9th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
13th: VaLoR (Sonic)
13th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
13th: SWG | Lima (Bayonetta)
13th: SAK | Stroder (Greninja)
17th: Locus (Ryu)
17th: Apa~ (Ryu)
17th: SS (Villager & Ness)
17th: Javi (Cloud & Sheik)
17th: BSD | Aarvark (Villager)
17th: eM | Zenyou (Mario)
17th: BSD | Elegant (Luigi)
17th: aperture (Sonic)
25th: FSTEP | Tyrant (Meta Knight)
25th: Konga (Donkey Kong)
25th: PG | Rich Brown (Mewtwo)
25th: Yatta | JK (Bayonetta)
25th: Luhtie (Zero Suit Samus)
25th: DSS (Meta Knight)
25th: TLTC (Palutena)
25th: Eon (Fox)

Mega Smash Mondays 113 (September 11th) (Southern California) (97 Entrants) (Category 2)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Kirihara (Rosalina & Luma)
3rd: Elegant (Luigi)
4th: Shuton (Olimar)
5th: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
5th: Javi (Cloud & Sheik)
7th: Zenyou (Mario)
7th: Tsu (Lucario, Ryu)

UCSB Black N’ Blue (October 7th) (Southern California) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Slither2Hunter (Meta Knight)
2nd: ELDON (Mario)
3rd: PsydB (Villager)
4th: Ant (Villager)

2GGC: Fire Emblem Saga (October 14th-15th) (Southern California) (351 Entrants) (Category 4)
1st: MVG | Salem (Bayonetta)
2nd: NRG |Nairo (Zero Suit Samus)
3rd: 2GG | komorikiri (Cloud,, Corrin,, Roy)
4th: P1 | Tweek (Cloud, Bayonetta,, Donkey Kong)
5th: CLG | VoiD (Sheik)
5th: Manny (Sonic)
7th: Shuton (Olimar, Shulk)
7th: Samsora (Peach)
9th: Ac (Meta Knight)
9th: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth)
9th: EMP | WaDi (Mewtwo)
9th: Kirihara (Rosalina & Luma)
13th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
13th: EMG | Mistake (Bayonetta)
13th: FSTEP | Mr. E (Lucina, Marth)
13th: FSTEP | Tyrant (Meta Knight)
17th: Ryuga (Corrin)
17th: KEN (Sonic)
17th: CLG | NAKAT (Ness & Fox)
17th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
17th: Eon (Fox)
17th: Razo (Peach)
17th: Mystearica (Bayonetta)
17th: Cosmos (Corrin)
25th: Vinnie (Sheik, Rosalina & Luma)
25th: Ryo (Ike)
25th: eM |Zenyou (Mario)
25th: Locus (Ryu)
25th: MSF | Larry Lurr (Fox)
25th: YOC (Corrin, Sheik)
25th: LG | Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
25th: BSD | Elegant (Luigi)

Mega Smash Mondays 118 (October 16th) (Southern California) (97 Entrants) (Category 2)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: komorikiri (Cloud, Roy, Corrin)
3rd: KEN (Sonic)
4th: Shuton (Olimar)
5th: Manny (Sonic)
5th: Abadango (Bayonetta)
7th: Javi (Cloud & Sheik)
7th: Elegant (Luigi)

2GGC: MKLeo Saga (November 4th) (Southern California) (311 Entrants) (Category 4)
1st: P1 | Tweek (Cloud, Donkey Kong, Bayonetta)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth,, Meta Knight)
4th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus,, Cloud)
5th: EMP | WaDi (Mewtwo)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
7th: LG | Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
7th: Lima (Bayonetta)
9th: bc | Mr. R (Sheik)
9th: MSF| Larry Lurr (Fox)
9th: Kirihara (Rosalina & Luma)
9th: MVG | Salem (Bayonetta)
13th: Captain L (Pikachu)
13th: tsu (Lucario)
13th: K9sbruce (Diddy Kong & Sheik)
13th: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
17th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
17th: Ned (Cloud)
17th: CLG | VoiD (Sheik)
17th: HIKARU (Donkey Kong)
17th: Samsora (Peach)
17th: PG | ESAM (Pikachu)
17th: BSD| Elegant (Luigi)
17th: Javi (Sheik & Cloud)
25th: DNG | Kameme (Sheik & Mega Man)
25th: Yatta | JK (Bayonetta)
25th: Raito (Duck Hunt)
25th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
25th: Ac (Meta Knight)
25th: PG | MVD (Diddy Kong)
25th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
25th: Marss (Zero Suit Samus)

IBP Masters Showdown (November 12th) (Southern California) (131 Entrants) (Category 3)
1st: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Meta Knight)
2nd: MSF | Larry Lurr (Fox)
3rd: KEN (Sonic)
4th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: CLG | VoiD (Sheik)
5th: Fstep | Mr. E (Lucina)
7th: bc | Mr. R (Sheik)
7th: MrConCon (Luigi)
9th: BSD| Aarvark (Villager)
9th: RPS| Xzax (Fox)
9th: Eon (Fox)
9th: C9 | Ally (Mario)
13th: eM | Zenyou (Mario)
13th: LH | Charliedaking (Fox)
13th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
13th: Kh | AEMehr (Mii Gunner)

PTSD 11 (November 12th) (Southern California) (69 Entrants) (Category 1)
1st: Nicko (Shulk)
2nd: Lui$ (Mario)
3rd: Jtails (Diddy Kong)
4th: S2H (Meta Knight)

No Johns All Payne 2 (November 19th) (Southern California) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Falln (Rosalina & Luma)
2nd: Ac (Meta Knight, Falco)
3rd: Phoenix (Sonic)
4th: IC (Diddy Kong)

SenshiCon 2017 (September 30th) (Alaska) (94 Entrants) (Category 2)
1st: SilentRain (Bayonetta & Mario)
2nd: Orbit (Captain Falcon, Meta Knight)
3rd: TrueMain (Sonic)
4th: Ackeron (Mario)
5th: Slow~Hand (Link)
5th: Jerd (Fox)
7th: AsteKZZz (Pikachu)
7th: 33Moe (Falco)

eUnlimited Series #1 (October 21st) (Alaska) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Buckstrom (Bayonetta)
2nd: AsteKZZz (Pikachu, Lucas)
3rd: PB&Jerd (Fox, Mario)
4th: Atomais Raven (Captain Falcon)

N/A

Grand Capital Smash 5 (September 23rd) (Ontario) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Deathorse (Mewtwo)
2nd: HamOnRye (Sheik)
3rd: Excalibur (Toon Link)
4th: BreaD (Zero Suit Samus)

Middleground 2017 (September 30th) (Ontario) (78 Entrants) (Category 2)
1st: Blacktwins (Mario & Cloud, Diddy Kong)
2nd: Fwed (Fox)
3rd: Deathorse (Mewtwo)
4th: BB (Mewtwo)
5th: Mr. Farenheit (Mr. Game & Watch)
5th: BreaD (Zero Suit Samus)
7th: THUNDER (Ryu,, Diddy Kong)
7th: Z (Mewtwo,, Diddy Kong)

Garden City Throwdown (October 21st) (Ontario) (35 Entrants) (Category 1)
1st: THUNDER (Ryu)
2nd: BB (Mewtwo)
3rd: Aerious (Mario)
4th: Blush (Captain Falcon)

Canada Cup 2017 (October 27th-29th) (Ontario) (190 Entrants) (Category 3)
1st: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth)
2nd: Lima (Bayonetta)
3rd: MSF | Larry Lurr (Fox)
4th: EG| Zinoto (Diddy Kong)
5th: C9 | Ally (Mario)
5th: SSBMTL | Venom (Ryu)
7th: SuperGirlKels (Sonic)
7th: MCF | Deathorse (Mewtwo)
9th: EMG| Mistake (Bayonetta)
9th: LGS EMG Bkr| Blacktwins (Cloud & Mario)
9th: DarkAura (Greninja)
9th: SSN| BB (Mewtwo)
13th: EGE | Chrim Foish (Diddy Kong)
13th: V115 (Zero Suit Samus)
13th: LetsTickle (Corrin)
13th: Lightwork (Villager)

AMD ExtravaLANza (November 18th) (Ontario) (82 Entrants) (Category 1)
1st: SDX (Mewtwo)
2nd: Blacktwins (Cloud, Diddy Kong)
3rd: SuperGirlKels (Sonic)
4th: THUNDER (Ryu)

Griffin Grappler Monthly 3 (November 19th) (Ontario) (31 Entrants) (Category 1)
1st: nanaba (Diddy Kong)
2nd: Lightwork (Villager)
3rd: HP (Diddy Kong)
4th: Sidereus (Lucas)

Terminus 2017 (December 30th) (Ontario) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: THUNDER (Ryu)
3rd: SDX (Mewtwo)
4th: Spencer (Diddy Kong)

DreamHack Montreal (September 8th-10th) (Quebec) (241 Entrants) (Category 3)
1st: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
2nd: ESAM (Pikachu)
3rd: Mistake (Bayonetta)
4th: Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: ANTi (Mario,, Zero Suit Samus)
5th: Ally (Mario)
7th: Venom (Ryu)
7th: SuperGirlKels (Sonic)
9th: iModerz (Fox)
9th: Deathorse (Mewtwo)
9th: Yoh (Diddy Kong, Sheik)
9th: MVD (Diddy Kong)
13th: ARJAY!!! (Samus)
13th: Fwed (Fox)
13th: Smokk (Diddy Kong)
13th: Kiddykong (Diddy Kong)

Smash ULtime 4 (September 23rd-24th) (Quebec) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Venom (Ryu)
2nd: Fwed (Fox)
3rd: Z (Mewtwo)
4th: flieskiller (Diddy Kong)

Pls Invade (November 25th) (Quebec) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud & Mario,, Zero Suit Samus)
2nd: SuperGirlKeks (Sonic, Kirby)
3rd: Fwed (Fox)
4th: Smokk (Diddy Kong)

University Street Battle 11 (September 17th) (British Columbia) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario, Captain Falcon)
2nd: Captain L (Pikachu, Bayonetta)
3rd: Len (Pit)
4th: Zak (Diddy Kong, Fox)

A September Smash Special (September 23rd) (West Canada) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Strike (Sheik)
2nd: Jackson (Villager)
3rd: ItsSonic (Toon Link)
4th: Sylarius (Ike,, Cloud,, Jigglypuff)

SKL SmashFest (September 30th) (West Canada) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Sylarius (Cloud)
2nd: Scubbss (Marth)
3rd: Wake (Sheik)
4th: pink (Zero Suit Samus)

NUC24 (October 14th) (Western Canada) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Strike (Sheik)
2nd: Jackson (Villager)
3rd: Ragna (Ryu, Cloud)
4th: DJCoolKids (Meta Knight, Mewtwo, Sheik)

For Glory 3.5: Guardians of the Spook (October 22nd) (West Canada) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Sylarius (Cloud)
2nd: Silver (Samus, Dr. Mario)
3rd: Ashley (Ness, Cloud)
4th: Jams (R.O.B., Cloud,, Lucario)

SMSH 207 (December 9th) (West Canada) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus)
2nd: MD (Sonic)
3rd: Alphicans (Diddy Kong)
4th: Chomo (Cloud)

Frag for Cancer (October 29th) (Atlantic Canada) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Bailo (Sheik)
2nd: Raziek (Cloud)
3rd: Freye (Fox,, Mario)
4th: Craterize (Captain Falcon)

N/A

Beyond the Glory VI: Atlixco Saga (September 10th) (Mexico) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Pablo (Mewtwo)
2nd: Citi (Mr. Game & Watch)
3rd: Cinder (Sonic)
4th: Don Papi (Sheik & Cloud)

Comeback (September 16th) (Mexico) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Chag (Bayonetta)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Richy (Donkey Kong)
4th: BryanZ (Diddy Kong)

WeTecThose 5 (September 23rd) (Mexico) (125 Entrants) (Category 2)
1st: Rox (Meta Knight)
2nd: Wonf (Sonic & Bayonetta)
3rd: seveR (Diddy Kong)
4th: Hex (Cloud)
5th: Daige (Sonic)
5th: FCQ (Diddy Kong)
7th: kaitO (Peach)
7th: CO-SRK (Ryu)

ConComic Music 2017 (September 23rd-24th) (Mexico) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Bedgar (Sheik)
2nd: FuerzaDon (Shulk)
3rd: QROG (Fox)
4th: Urigato (Zero Suit Samus)

Border Sm4sh 4 (September 23rd-24th) (Mexico) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Ac (Meta Knight)
2nd: Laloba (Bayonetta)
3rd: IC (Diddy Kong)
4th: Ez (R.O.B.)

GDLevel Anniversary (October 7th) (Mexico) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Bedgar (Sheik)
2nd: Lalo (Pikachu)
3rd: Brian (Bowser)
4th: FuerzaDON (Shulk)

Friki Feria Puebla (October 15th) (Mexico) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Pablo (Mewtwo)
2nd: Don Papi (Mario, Cloud, Samus)
3rd: FeerLA (Robin)
4th: Vyral (Donkey Kong, Rosalina & Luma)

The King of Smashers 2017 (November 4th) (Mexico) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Wonf (Sonic & Bayonetta)
2nd: Rox (Sheik, Meta Knight)
3rd: Chota (Little Mac)
4th: Ang (Toon Link)

Tampico eSports Arena (November 5th) (Mexico) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Terro (Marth)
2nd: Waymas (Wario)
3rd: ECruz (Lucina,, Mewtwo)
4th: Saosin (Sheik, Cloud, Mario,, Roy)

Gameparty: Evolution (November 12th) (Mexico) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Meme (Yoshi)
2nd: Patch (Bayonetta)
3rd: Yuusha (Zero Suit Samus)
4th: Joker (Samus)

WeTecThose 6 (November 19th) (Mexico) (113 Entrants) (Category 2)
1st: Rox (Sheik, Meta Knight & Bayonetta)
2nd: Wonf (Sonic & Bayonetta)
3rd: Daimy (Lucario)
4th: SeveR (Diddy Kong)
5th: Ang (Toon Link)
5th: Tun (Toon Link)
7th: Morio (Corrin, Meta Knight)
7th: FCQ (Diddy Kong)

Smash Elements (November 25th) (Mexico) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Rox (Meta Knight)
2nd: Wonf (Bayonetta & Sonic)
3rd: Salva (Mewtwo)
4th: Hyuga (Toon Link)

ConComics December (December 9th) (Mexico) (2017 Entrants) (Category 3)
1st: Javi (Sheik)
2nd: IC (Diddy Kong)
3rd: Pablo (Mewtwo)
4th: Rox (Meta Knight, Sheik, Cloud)
5th: Chag (Bayonetta)
5th: Laloba (Bayonetta)
7th: QROG (Fox)
7th: EZ (R.O.B.)
9th: Sou (Donkey Kong)
9th: Waymas (Wario)
9th: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
9th: Whisky (Robin)
13th: Dano (Marth)
13th: FuerzaDON (Shulk)
13th: Citi (Mr. Game & Watch)
13th: Elvis (Fox)

N/A

Tohoku University Festival (November 4th) (Tohoku) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Maguro (Bayonetta & Cloud)
2nd: Tsujisato (Cloud)
3rd: Some (Greninja)
4th: Rokkon (Sheik)

TSC 6 (November 25th) (Tohoku) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Some (Greninja)
2nd: Shogun (Fox)
3rd: Ururu (Sheik)
4th: Kiosk (Sheik)

Umebura 29 (October 28th) (Kanto) (252 Entrants) (Category 3)
1st: Choco (Zero Suit Samus)
2nd: LG | Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
3rd: Eim (Sheik)
4th: DNG | Nietono (Sheik & Diddy Kong)
5th: KEN (Sonic)
5th: Rain (Cloud & Bayonetta & Diddy Kong)
7th: Yuzu (Rosalina & Luma)
7th: Kuro (Fox)
9th: Es (Zero Suit Samus & Bayonetta)
9th: Masha (Diddy Kong)
9th: Shogun (Fox)
9th: Kirihara (Rosalina & Luma)
13th: DNG | Kameme (Mega Man & Sheik)
13th: Mao (Cloud)
13th: Earth (Pit, Corrin)
13th: Yaminabe (Little Mac)

Waseda Festival 2017 (November 4th) (Kanto) (128 Entrants) (Category 2)
1st: Yakara (Fox)
2nd: Eim (Sheik)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: takera (Ryu)
5th: Repo (Mega Man)
5th: Gackt (Ness)
7th: Kisha (Bowser)
7th: RAIN (Cloud & Bayonetta & Diddy Kong)

Sophia University Festival 2017 (November 3rd) (Kanto) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Umeki (Peach)
2nd: bAhuto (Mario)
3rd: Shogun (Fox)
4th: Mao (Cloud)

Kurobara 7 (November 4th) (Kanto) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Tiger (Diddy Kong)
2nd: Bokinchan (Captain Falcon & Ike)
3rd: Ke-ya (Corrin & Robin)
4th: MatchaN. (Mewtwo)

Umebura 30 (November 18th) (Kanto) (255 Entrants) (Category 3)
1st: Choco (Zero Suit Samus)
2nd: LG | Abadango (Mewtwo & Bayonetta)
3rd: Earth (Pit, Corrin, Dark Pit)
4th: bAhuto (Mario, Captain Falcon)
5th: Lea (Greninja)
5th: KEN (Sonic)
7th: DNG | Kameme (Mega Man & Sheik)
7th: MatchaN. (Mewtwo)
9th: tsu (Lucario)
9th: ProtoBanham (Cloud)
9th: Lickey (Meta Knight)
9th: DNG | Nietono (Diddy Kong & Sheik)
13th: Pichi (Captain Falcon)
13th: Mao (Cloud)
13th: Kirihara (Rosalina & Luma)
13th: Eim (Sheik)

Katsubura (November 19th) (Kanto) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Kirihara (Rosalina & Luma)
2nd: Eim (Sheik)
3rd: tsu (Lucario)
4th: Yuzu (Rosalina & Luma)

Rikabura 8 (November 25th) (Kanto) (64 Entrants) (Category 1)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Kirihara (Rosalina & Luma)
3rd: Earth (Pit, Corrin, Dark Pit, Fox)
4th: tsu (Lucario, Ryu, Cloud, Donkey Kong)

Umebura TAT (December 23-24th) (Kanto) (192 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Choco (Zero Suit Samus)
3rd: Nietono (Sheik)
4th: Shuton (Olimar)
5th: Kameme (Mega Man)
5th: Lv. 1 (Toon Link)
7th: Umeki (Peach)
7th: Kome (Shulk)
9th: Zackray (Corrin)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: takera (Ryu)
9th: Earth (Pit, Corrin)
13th: bAhuto (Mario)
13th: bt.yamato (Little Mac)
13th: shky (Zero Suit Samus)
13th: Ri-ma (Toon Link)

Karisuma 15 (September 16th) (Chubu) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Kuro (Fox, Bayonetta)
2nd: Masha (Diddy Kong)
3rd: Sukekokko (Greninja)
4th: Taiheita (Lucas)
5th: Hatsuyuki (Bowser Jr.)
5th: Saiya (Captain Falcon)
7th: Chanshu (Ryu)
7th: Gobu (Meta Knight)

Karisuma 16 (December 8th) (Chubu) (80 Entrants) (Category 2)
1st: Sigma (Toon Link)
2nd: Yuzu (Rosalina & Luma)
3rd: Masha (Diddy Kong)
4th: DIO (Ryu & Yoshi)
5th: Earth (Pit, Dark Pit, Corrin)
5th: Yakara (Fox)
7th: T (Link)
7th: Sukekokko (Greninja)

Sumabato 20 (September 24th) (Kansai) (222 Entrants) (Category 3)
1st: Aki (Sheik)
2nd: Ron (Mario & Luigi)
3rd: Edge (Diddy Kong)
4th: Sigma (Toon Link)
5th: komorikiri (Roy)
5th: HIKARU (Donkey Kong)
7th: Nishya (Captain Falcon)
7th: Nietono (Diddy Kong,, Sheik,, Fox)
9th: Masha (Diddy Kong)
9th: Rampel (Mario)
9th: Masashi (Cloud)
9th: Rizeasu (Ganondorf & Zelda)
13th: Shogun (Fox)
13th: Kiosk (Sheik & Fox)
13th: NGA (Mega Man)
13th: Matcha (Mewtwo)

Sumabato 21 (October 21st) (Kansai) (177 Entrants) (Category 3)
1st: Mangalitza (Cloud)
2nd: Kome (Shulk)
3rd: Selcia (Cloud)
4th: Masashi (Cloud)
5th: Mao (Cloud)
5th: Lagnel (Zero Suit Samus & Bayonetta)
7th: Choco (Zero Suit Samus)
7th: Parme (Samus)
9th: komorikiri (Roy)
9th: Kuro (Fox)
9th: Shachi (Sheik)
9th: Shogun (Fox)
13th: HIKARU (Donkey Kong)
13th: Ako (Zero Suit Samus)
13th: Ri-ma (Toon Link)
13th: Sigma (Toon Link)

Sumabato 22 (November 11th) (Kansai) (161 Entrants) (Category 3)
1st: Sigma (Toon Link)
2nd: Chanshu (Ryu)
3rd: Selcia (Cloud)
4th: Edge (Sheik)
5th: Masashi (Cloud)
5th: Eda (Captain Falcon)
7th: Kie (Peach, Palutena)
7th: Shogun (Fox)
9th: Hauberk (Captain Falcon)
9th: ikep (Bayonetta)
9th: Massyu (Cloud)
9th: Tatsutsuyo (Mario)
13th: Ako (Zero Suit Samus)
13th: Kome (Shulk)
13th: Kuma (Peach)
13th: Rizeasu (Marth)

Kyoto University Festival (November 25th) (Kansai) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Kome (Shulk)
2nd: Kie (Peach)
3rd: HIKARU (Sheik & Donkey Kong & Meta Knight)
4th: Nishiya (Captain Falcon)

Hirosuma 7 (September 2nd) (Chugoku) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Ri-ma (Toon Link)
2nd: Kiosk (Sheik & Fox)
3rd: Agehasama (Lucas)
4th: OCEAN (R.O.B.)

Hirosuma 8 (November 4th) (Chugoku) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Hiro (Bayonetta)
2nd: DIO (Yoshi & Ryu)
3rd: Kome (Shulk)
4th: Agehasama (Lucas)

N/A

Shulla-Bra XI (September 10th) (Kyushu) (116 Entrants) (Category 2)
1st: Ri-ma (Toon Link)
2nd: FILIP (Mario, Fox)
3rd: Mattun (Cloud)
4th: Kome (Shulk)
5th: Zaki (King Dedede)
5th: Pikazono (Falco)
7th: Tarakotori (Little Mac)
7th: Hiro (Bayonetta)

Shulla-Bra XII (December 10th) (Kyushu) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Mattun (Cloud)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: Ri-ma (Toon Link)
4th: Nukoyama (Rosalina & Luma)

N/A

Avalon U-IX (August 31st) (Netherlands) (77 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik,, Roy)
2nd: iStudying (Greninja)
3rd: Supahsemmie (Mario)
4th: S1 (Ness)
5th: TripleAAA (Mario)
5th: Badr (Bayonetta)
7th: Ramses (Corrin)
7th: Cat (Link)

Celtic Throwdown 2017 (September 2nd-3rd) (United Kingdom) (47 Entrants) (Category 1)
1st: MagiMagi (Mewtwo)
2nd: Redslasher (Ryu)
3rd: Skarfelt (Fox)
4th: Afro Smash (Samus)

Crusade (September 9th-10th) (United Kingdom) (87 Entrants) (Category 2)
1st: Ho (Sheik)
2nd: Afro Smash (Samus)
3rd: Peli (Sonic)
4th: Khanage (Peach)
5th: Magi (Donkey Kong)
5th: Kylethh (Yoshi)
7th: Willz (Cloud)
7th: Lucretio (R.O.B.)

Nantes Game Xperience (September 16th) (France) (30 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Nin’ (Diddy Kong)
3rd: OurOuzBek (Ryu)
4th: Nives (Cloud)

Syndicate 2017 (September 23rd-24th) (Netherlands) (338 Entrants) (Category 3)
1st: bc | Mr. R (Sheik)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: Glutonny (Wario)
4th: cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
5th: iStudying (Greninja)
5th: TCL | Purple~H (Cloud)
7th: BYOC | S1 (Ness,, Cloud)
7th: BSD | quiK (Zero Suit Samus)
9th: GK | WiiASE (Ryu, Cloud)
9th: adom (Ganondorf)
9th: Relapse | Griffith (Bayonetta)
9th: Supahsemmie (Mario)
13th: IxisNaugus (Sonic)
13th: Sheik Discord | DKHo (Sheik)
13th: eR | LoNg0uw (R.O.B.)
13th: Wolves.wusi (Fox)

Calyptus Cup Essen: Runback (September 30th) (Germany) (85 Entrants) (Category 2)
1st: Purple~H (Cloud)
2nd: S1 (Ness)
3rd: LoNg0uw (R.O.B.,, Fox)
4th: wusi (Fox)
5th: SirJon (Bayonetta)
5th: Tsunayoshi (Corrin)
7th: Eddy (Greninja, Captain Falcon)
7th: Samuu (Bayonetta)

DAT Blastzone 22 (September 30th) (United Kingdom) (67 Entrants) (Category 1)
1st: Plastic Poptart (Lucina)
2nd: Peli (Sonic)
3rd: Kibzu~ (Bayonetta, Sheik,, Cloud)
4th: Khanage (Peach)

Meltdown Smash Challenge 5 (September 30th) (France) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Griffith (Fox, Bayonetta)
3rd: Homika (Rosalina & Luma)
4th: Myollnir (Bayonetta, Kirby)

AGON-Serie – Neuss 1 (October 14th) (Germany) (78 Entrants) (Category 2)
1st: cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
2nd: LoNg0uw (R.O.B.,, Cloud)
3rd: quiK (Zero Suit Samus)
4th: Tomenimo (Corrin)
5th: BluB (Bayonetta)
5th: Light (Sheik)
7th: Like (Sonic)
7th: SirJon (Bayonetta)

Salty Arena Cup U 4 (October 14th) (France) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Cloud, Ganondorf)
2nd: Ogey (Captain Falcon)
3rd: TheFlow (Roy)
4th: Meru (Peach, Zelda)

Battles in Glasgow (October 14th) (United Kingdom) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Ander (Cloud)
2nd: slump (Rosalina & Luma)
3rd: Riaz (Zero Suit Samus)
4th: D.ku (Lucas)

DAT Blastzone 23 (October 21st) (United Kingdom) (81 Entrants) (Category 1)
1st: DKHo (Sheik, Rosalina & Luma, Donkey Kong, Zero Suit Samus, Bayonetta)
2nd: Ixis (Sonic)
3rd: Destany (Little Mac, Meta Knight)
4th: Peli (Sonic)

Soda Smash III (October 21st) (Germany) (52 Entrants) (Category 1)
1st: BluB (Bayonetta, Fox)
2nd: quiK (Samus, Sheik, Zero Suit Samus)
3rd: Deus (Falco)
4th: Twomix (Duck Hunt, Kirby)

Oktoberfist 5 (October 22nd) (United Kingdom) (29 Entrants) (Category 1)
1st: Yackabean (Toon Link)
2nd: Ander (Cloud)
3rd: slump (Rosalina & Luma)
4th: Swaggins (Captain Falcon)

Unleashed Saga: Hedgeon (October 22nd) (France) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Homika (Rosalina & Luma)
2nd: Fire (Charizard)
3rd: Ogey (Captain Falcon)
4th: Hedgeon (Sonic)

FragSoc 7: Grand Smash 1 (October 21st) (United Kingdom) (41 Entrants) (Category 1)
1st: MartynMW (Fox)
2nd: Willz (Cloud)
3rd: Magi (Donkey Kong)
4th: Moke (Greninja)

PPT Berlin (October 28th) (Germany) (101 Entrants) (Category 1)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Cyve (Diddy Kong)
3rd: Glutonny (Wario)
4th: Sodrek (Fox)
5th: Marcbri (Diddy Kong)
5th: Purple~H (Cloud)
7th: Tsuna (Corrin,, Toon Link)
7th: Wusi (Fox)

NtK WANTED 2 (October 28th) (France) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Myollnir (Bayonetta)
3rd: Griffith (Bayonetta, Fox, Mega Man)
4th: Homika (Rosalina & Luma)

SmashDash XXI (November 4th) (United Kingdom) (38 Entrants) (Category 1)
1st: SBF (Diddy Kong)
2nd: Scr7 (Corrin, Fox,, Diddy Kong)
3rd: Le Goat (Greninja)
4th: Magi (Bowser Jr.)

Bailrigg 3 (November 11th) (United Kingdom) (61 Entrants) (Category 1)
1st: MagiMagi (Mewtwo)
2nd: Ander (Cloud)
3rd: Parsnip (Meta Knight)
4th: SBF (Diddy Kong)

WANTED 3 (November 11th) (France) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Cloud, Donkey Kong)
2nd: Griffith (Bayonetta, Fox, Mega Man)
3rd: Meru (Peach)
4th: Elexiao (Greninja)

Fortuna (November 25th) (Netherlands) (108 Entrants) (Category 2)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: Space (Corrin)
3rd: Badr (Bayonetta)
4th: Meru (Peach)
5th: Azrael (Cloud)
5th: Ramses (Corrin)
7th: Light (Sheik)
7th: S1 (Ness,, Cloud)

Clutch23 Monthly Mayhem 3 (December 2nd) (Germany) (43 Entrants) (Category 1)
1st: cyve (Diddy Kong)
2nd: Jbandrew (Meta Knight)
3rd: n0x (Captain Falcon)
4th: Rendon (Sonic)

Nantarena 17.2 (December 2nd) (France) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Homika (Rosalina & Luma)
3rd: OurzOuzBek (Ryu)
4th: Nyrelhos (Robin)

Calyptus Cup Essen Subspace (December 9th) (Germany) (77 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Sheik)
2nd: Purple H (Cloud)
3rd: wusi (Fox)
4th: Eddy (Greninja)

WANTED 4 (December 9th) (France) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Myollnir (Bayonetta)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: Glutonny (Wario)
4th: Amiin (Mii Brawler)

DAT Blastzone 24 (December 16th) (United Kingdom) (96 Entrants) (Category 2)
1st: IxisNaugus (Sonic)
2nd: Glutonny (Wario)
3rd: DKho (Sheik)
4th: Griffith (Bayonetta, Fox)
5th: Streakz (Mario)
5th: Kibzu (Sheik)
7th: Scr7 (Corrin)
7th: Ogey (Captain Falcon)

Unleashed – Noluck Saga (December 27th) (France) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Noluck (Mega Man)
2nd: Ogey (Captain Falcon)
3rd: Wave(s) (Sonic)
4th: Hedgeon (Sonic)

Jupiter League XX (September 2nd) (Italy) (42 Entrants) (Category 1)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: MarthForever (Diddy Kong)
3rd: G-Danzee (Sheik)
4th: Fake (Bowser)

Union XVII (September 9th) (Finland) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Lancelot (Diddy Kong)
2nd: Solobattle (Cloud)
3rd: Schwa (Diddy Kong)
4th: Trifroze (Captain Falcon)

Geneva Gaming Convention 2017 (September 22nd-24th) (Switzerland) (92 Entrants) (Category 2)
1st: Sodrek (Fox & Cloud)
2nd: Destany (Little Mac)
3rd: Elexiao (Greninja)
4th: Homika (Rosalina & Luma)
5th: Zudenka (Yoshi)
5th: MT (Captain Falcon)
7th: Tsuba (Zero Suit Samus)
7th: Radiance (Ike)

Jupiter League XXI (October 15th) (Italy) (46 Entrants) (Category 1)
1st: D-danzee (Sheik)
2nd: Meerko (Lucina)
3rd: TylerDX (Lucas,, Diddy Kong)
4th: Sim-Max (R.O.B.)

Smash Video Game Comic 2017 (October 21st) (Spain) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Robo~Luigi (R.O.B., Ryu)
2nd: MVL (Sheik)
3rd: El Bardo (King Dedede, Sonic)
4th: Guerao (Sonic)

Grail Quest 2017 (October 21st) (Finland) (28 Entrants) (Category 1)
1st: Solobattle (Cloud)
2nd: Lancelot (Diddy Kong)
3rd: Schwa (Diddy Kong)
4th: Mursu (Lucina, Mario)

Nordic Rumble (November 12th) (Finland) (33 Entrants) (Category 1)
1st: Mursu (Lucina)
2nd: Lancelot (Diddy Kong)
3rd: Solobattle (Cloud)
4th: Schwa (Diddy Kong)

Jupiter League XXII (November 12th) (Italy) (22 Entrants) (Category 1)
1st: MarthForever (Diddy Kong)
2nd: Sim-Max (R.O.B.)
3rd: Tsurugi (Cloud)
4th: Rezer (Yoshi)

Tech Republic III (November 18th) (Spain) (184 Entrants) (Category 3)
1st: Ixis (Sonic)
2nd: DKho (Sheik,, Bayonetta)
3rd: LoNg0uw (R.O.B., Cloud)
4th: iStudying (Greninja)
5th: Pepo (Zero Suit Samus, Fox)
5th: Meru (Peach,, Zelda)
7th: El_Pitika (Fox)
7th: Sim-Max (R.O.B.)
9th: Light (Sheik, Mario)
9th: Dinamirer (Mewtwo)
9th: Adrik (Sheik)
9th: Marcbri (Diddy Kong)
13th: marcpq (Zero Suit Samus)
13th: Robo~Luigi (R.O.B.)
13th: Pefo (Sonic)
13th: MVL (Sheik)

Union XVIII (November 25th) (Finland) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Lancelot (Diddy Kong)
2nd: ZartZu (Little Mac)
3rd: Solobattle (Cloud)
4th: NOQQYSC (Corrin)

House of X-Smash (December 27th) (Norway) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Whoophee (Diddy Kong)
2nd: WiiASE (Ryu)
3rd: Riksto (Captain Falcon)
4th: Kanaribird (Fox)

Ozhadou Nationals 15 (September 16th) (Australia) (130 Entrants) (Category 2)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Jdizzle (Toon Link)
3rd: BluB (Bayonetta, Fox)
4th: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
5th: Tru4 (Shulk)
5th: Ghost (Bayonetta)
7th: Luco (Lucas, Ness)
7th: Snugs (Ryu)

Defence of the ACT (October 14th) (Australia) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
3rd: Tru4 (Shulk, Bayonetta)
4th: Sriks (Shulk, Luigi)

CouchWarriors October Ranking Battle (October 28th) (Australia) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Duon (Diddy Kong, Fox, Little Mac, Luigi)
3rd: haiku (Bayonetta)
4th: Swithi (Cloud)

Star Forge: Underground 1 (November 12th) (Australia) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Tru4 (Shulk)
2nd: Luco (Lucas & Ness)
3rd: Snugs (Ryu)
4th: Joe (Zero Suit Samus & Bayonetta)

FNS – Curtain Bebop (November 18th) (Australia) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Jaice (Peach & Rosalina & Luma)
2nd: Flex (Donkey Kong, Meta Knight)
3rd: SadHour (Robin,, Marth & Cloud)
4th: Mr. L (Cloud)

PerthBound (December 10th) (Australia) (98 Entrants) (Category 1)
1st: Elephantom (Fox)
2nd: Poppt1 (Mario & Ness)
3rd: Little Z (Wario & Donkey Kong)
4th: Lion (Roy)

First Attack 2017 (September 1st-3rd) (Puerto Rico) (96 Entrants) (Category 2)
1st: Headshot (Samus)
2nd: EKING (Mario)
3rd: MightGalo (Captain Falcon)
4th: Gatigod (Cloud)
5th: Excel_Zero (Bayonetta)
5th: Xeon (Yoshi,, Mario)
7th: 420PeachIt (Peach)
7th: Mini (Luigi)

Chousen: Paradise Con (September 23rd-24th) (Dominican Republic) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Sonix (Sonic)
2nd: Sharpyzard (Charizard)
3rd: R.R. Keekay (Greninja)
4th: SIN-XERO (Lucina)

Fighting Fest 2017 (November 26th) (Dominican Republic) (65 Entrants) (Category 1)
1st: Sharpyzard (Charizard)
2nd: Shakaomega (Mewtwo)
3rd: SIN-XERO (Marth)
4th: Papin (Mario)

Smash Crusades (December 30th) (Puerto Rico) (42 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario)
2nd: Xeon (Diddy Kong, Mario, Lucina,, Marth)
3rd: GatiGod (Cloud)
4th: Headshot (Samus)

Land of Salt (October 22nd) (Guatemala) (55 Entrants) (Category 1)
1st: ShinyMark (Ryu)
2nd: Coki (Fox)
3rd: Steban (Marth,, Luigi)
4th: Ero619 (Rosalina & Luma)

No John’s 8 (December 9th) (Costa Rica) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Yei (Marth & Corrin, Cloud)
2nd: Emile (Fox & Diddy Kong)
3rd: Nacho (Bayonetta, Fox)
4th: Tre (Bayonetta)

Smash Land (October 14th) (Brazil) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Revoredo (Sonic)
2nd: Luffy (Toon Link)
3rd: FullMoon (Greninja)
4th: Holy (Rosalina & Luma)

Expogame 2017 (October 21st) (Chile) (91 Entrants) (Category 2)
1st: MK~IoRi (Diddy Kong & Sheik)
2nd: LinkEa (Link)
3rd: Sekai Doggo (Bayonetta, Duck Hunt)
4th: Sho (Rosalina & Luma)
5th: Kross (Marth)
5th: Pepsy Yazawa (Donkey Kong, Lucina)
7th: Latae (Greninja, Lucario)
7th: BlueBlaze (Sonic)

BUKODAN 2017 (October 21st) (Ecuador) (68 Entrants) (Category 1)
1st: shaneS (Donkey Kong & Fox)
2nd: Gaxo (Cloud,, Captain Falcon)
3rd: Analty (Ryu,, Captain Falcon)
4th: Dario (Samus)

UFSmash 3 (November 4th) (Brazil) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Seyaru (Fox)
2nd: Player 7 (Cloud)
3rd: Y.U.f.U (Samus)
4th: Nathan (Ryu)
5th: Addan (Mario, Lucina)
5th: Inaba (Rosalina & Luma)
7th: Lukin (Yoshi)
7th: Holy (Rosalina & Luma,, Sheik)

Stone Ocean Major (November 11th) (Venezuela) (124 Entrants) (Category 2)
1st: VeXx (Marth)
2nd: BEN10 (Diddy Kong)
3rd: GARU (Fox)
4th: Maui&Sons (Bayonetta)
5th: Doezzad (Bayonetta)
5th: BTO (Mr. Game & Watch, R.O.B.)
7th: EDM (Villager)
7th: Lyonheart (Fox & Lucas)

MasGamers Tech Fest XI (November 19th) (Peru) (100 Entrants) (Category 2)
1st: Axel-4J (Cloud)
2nd: T7 (Cloud)
3rd: Poyo (Sonic)
4th: Starlee (Captain Falcon)
5th: 8A (Bayonetta)
5th: Odd-4Luz (Roy & Marth)
7th: Emblem (Roy)
7th: Bayo! (Bayonetta)

Limit Break Qualifier (November 18th) (Chile) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Harlonga (Wario)
2nd: Phantom (Diddy Kong)
3rd: Dertolo (Diddy Kong)
4th: Frido (Cloud)

N/A

OUGaming 2017 (October 28th) (United Arab Emirates) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Sharpyzard (Charizard)
3rd: Prado (R.O.B.)
4th: AAA (Captain Falcon)

1II: TOURNAMENT RESULTS DATABASE, PHASE 5 (May 1st-August 31st)

GUMS 15 (May 6th) (New England) (119 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Koolaid (Sheik)
4th: Tony Pajamas (Ness)
5th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: Kogarasuma (Lucina)
7th: Tsage (Link)
7th: Kuma (Sonic)

The Establishment 2 (May 20th) (New England) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Raffi-X (R.O.B.)

Invasion 15 (May 21st) (New England) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Craftis (Sonic)

Shift (May 27th) (New England) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Lingling (Peach)
4th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: Pelca (Diddy Kong, Cloud)
5th: Koolaid (Sheik)
7th: Scot! (Diddy Kong)
7th: Craftis (Sonic)

Timber Arena (June 11th) (New England) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Kuma (Sonic)
2nd: Dissent (Diddy Kong)
3rd: Pelca (Diddy Kong)
4th: JPEG (Ryu)

Invasion 16 (June 11th) (New England) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox, Zero Suit Samus)
2nd: Kogarasuma (Lucina)
3rd: Tony Pajamas (Ness, Meta Knight)
4th: SpaceMario (Rosalina & Luma)

Grand Slam Smash 1 Year Anniversary (June 24th) (New England) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Koolaid (Sheik, Zero Suit Samus)
2nd: Kuma (Sonic)
3rd: Ntarps (Diddy Kong)
4th: Kero (Greninja)

GUMS 16 (July 8th) (New England) (100 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: MattyG (Cloud, Mega Man)
4th: Koolaid (Sheik)
5th: Light (Fox)
5th: Scot! (Luigi)
7th: Tsage (Link)
7th: Dark Wizzy (Mario)

Invasion 17 (July 22nd) (New England) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: LingLing (Peach)
4th: Kogarasuma (Lucina)

Invasion 18 (August 5th) (New England) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Fox)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Marss (Zero Suit Samus)
4th: Raffi-X (R.O.B.)

TIMBER 3 (August 19th) (New England) (28 Entrants) (Category 1)
1st: Pelca (Diddy Kong)
2nd: Zaney (Yoshi)
3rd: Riot (Unknown)
4th: Dissent (Diddy Kong)

Shine 2017 (August 25th-27th) (New England) (659 Entrants) (Category 5)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
2nd: P1 | Tweek (Cloud, Donkey Kong, Bayonetta)
3rd: NRG | Nairo (Zero Suit Samus, Diddy Kong, Cloud)
4th: MVG| Salem (Bayonetta)
5th: C9 | Ally (Mario, Diddy Kong)
5th: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth, Corrin)
7th: 2GG | komorikiri (Cloud)
7th: MSF| Larry Lurr (Fox)
9th: EMG| Mistake (Bayonetta)
9th: Cosmos (Corrin)
9th: EMP| WaDi (Mewtwo)
9th: Light (Fox)
13th: CLG| VoiD (Sheik)
13th: PG | ESAM (Pikachu, Samus)
13th: Marss (Zero Suit Samus, Captain Falcon)
13th: Dark Wizzy (Mario)
17th: Locus (Ryu)
17th: PG | MVD (Diddy Kong)
17th: MattyG (Cloud)
17th: P1 | Captain Zack (Bayonetta, Wii Fit Trainer)
17th: Yatta | JK (Bayonetta)
17th: tyroy (Bayonetta, Sheik)
17th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
17th: IMT | ANTi (Mario, Cloud)
25th: IceArrow (Greninja)
25th: RvL | Mr. E (Marth, Lucina)
25th: MJG (Toon Link)
25th: SSMBTL | Venom (Ryu)
25th: Ho3K | Ralphie (Cloud)
25th: eesports | Sonix (Sonic)
25th: Shoyo James (Diddy Kong)
25th: VGBC | Pink Fresh (Bayonetta)
33rd: LingLing (Peach)
33rd: GT | Vivid (Bayonetta, Lucario)
33rd: ECG | The Great Gonzales (Ness)
33rd: TSB| Chaos (Bowser)
33rd: aperture (Sonic)
33rd: Tri | Zoan (Mewtwo)
33rd: Kuma (Sonic)
33rd: Craftis (Sonic)
33rd: LGS EMG Bkr | Blacktwins13 (Cloud, Mario)
33rd: TSG | Biddy (Toon Link)
33rd: Fwed (Fox)
33rd: Pugwest (Marth)
33rd: HBA | Wraith (Bayonetta)
33rd: EZG | Remzi (Zero Suit Samus)
33rd: Hide (Bayonetta)
33rd: DarkAura (Greninja)
49th: WtF | Trevonte (Sheik)
49th: HBA| Riz (Meta Knight)
49th: Allest | Axiom XL (Cloud)
49th: PL | Omega Tyrant (R.O.B.)
49th: Ducky (Little Mac)
49th: Raffi-X (R.O.B.)
49th: Poyo (Kirby)
49th: Edwin (Pac-Man)
49th: Xion (Cloud)
49th: Hero (Cloud)
49th: SilentDoom (Charizard)
49th: FOX MVG| Mew2King (Cloud)
49th: Cilvanis (Mewtwo)
49th: InC | Koolaid (Sheik)
49th: Ramzy (Sheik)
49th: Ksev (Fox)

Community Gaming Celebration 2017 (May 6th) (Tristate) (65 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: K9sbruce (Sheik)
3rd: Scot! (Luigi)
4th: Omega Tyrant (R.O.B., Charizard)

Royal Flush (May 12th-14th) (Tristate) (146 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy King, Lucina)
2nd: Mr. R (Sheik, Cloud)
3rd: Tweek (Cloud, Donkey Kong, Bayonetta)
4th: VoiD (Sheik, Fox)
5th: The Great Gonzales (Ness)
5th: SuperGirlKels (Sonic)
7th: WaDi (Mewtwo)
7th: Nairo (Zero Suit Samus, Lucina)
9th: Pink Fresh (Bayonetta, Lucina)
9th: IcyMist (Samus)
9th: Frozen (Corrin)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
13th: Mr. E (Lucina, Marth)
13th: Sandstorm (Ryu)
13th: ANTi (Cloud, Zero Suit Samus)
13th: Zoan (Mewtwo)

Anomaly 2 (May 20th) (Tristate) (49 Entrants) (Category 1)
1st: John Numbers (Wii Fit Trainer)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: The Great Gonzales (Ness)
4th: dekillsage (Fox)

Nova Smash 8 (June 10th) (Tristate) (47 Entrants) (Category 1)
1st: John Numbers (Wii Fit Trainer)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
3rd: Angel Cortes (Diddy Kong)
4th: Arhungry (Corrin)

One More Game 5 (June 17th) (Tristate) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Vivid (Corrin, Lucas)
2nd: Biddy (Toon Link)
3rd: CougyCougs (Fox)
4th: Bryce (King Dedede)

Smash it Out 28 Monthly (June 16th) (Tristate) (63 Entrants) (Category 1)
1st: San (Ike)
2nd: iModerz (Fox)
3rd: Winds (Toon Link)
4th: SDX (Mewtwo)

Smashadelphia 2017 (June 23rd-25th) (Tristate) (118 Entrants) (Category 3)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma)
3rd: WaDi (Mewtwo)
4th: Mew2King (Cloud)
5th: Light (Fox)
5th: Shoyo James (Diddy Kong)
7th: dekillsage (Fox)
7th: Raptor (Yoshi)
9th: Frozen (Corrin)
9th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
9th: Vivid (Corrin)
9th: The Great Gonzales (Ness)
13th: Edwin (Mega Man)
13th: Pelca (Diddy Kong)
13th: Vash (Marth)
13th: Bryce (King Dedede)

ALPHA (July 1st) (Tristate) (109 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: WaDi (Mewtwo, R.O.B.)
3rd: John Numbers (Wii Fit Trainer)
4th: LingLing (Peach)
5th: Angel Cortes (Diddy Kong)
5th: Light (Fox)
7th: dekillsage (Fox, Mewtwo)
7th: Frozen (Corrin)

Suburban Showdown (July 8th) (Tristate) (82 Entrants) (Category 1)
1st: Angel Cortes (Diddy Kong)
2nd: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
3rd: Vivid (Corrin, Bayonetta, Lucario)
4th: The Great Gonzales (Ness)

Farewell the Blue Lantern (July 8th) (Tristate) (35 Entrants) (Category 1)
1st: IcyMist (Samus)
2nd: Raptor (Yoshi)
3rd: Midnight (Greninja, Lucario)
4th: Chrome Kingfisher (Donkey Kong)

Atlantic Extravaganza 14 (July 8th) (Tristate) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
2nd: Sandstorm (Ryu)
3rd: Disqo_Bunny (Diddy Kong)
4th: Logic (Olimar)

Anomaly 3 (July 15th) (Tristate) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
2nd: The Great Gonzales (Ness)
3rd: Angel Cortes (Diddy Kong)
4th: Raptor (Yoshi)

Final Cutter 6 (July 22nd) (Tristate) (41 Entrants) (Category 1)
1st: Shoyo James (Diddy Kong)
2nd: JaKaL (Sonic)
3rd: The Great Gonzales (Ness)
4th: Wraith (Bayonetta)

Defend the North 2017 (July 29th-30th) (Tristate) (85 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Dill (Diddy Kong, Mewtwo, Sheik)
3rd: dekillsage (Fox, Sheik)
4th: Ralphie (Cloud, Fox)
5th: Sinji (Pac-Man)
5th: Frozen (Corrin)
7th: HelpR (Cloud)
7th: Edwin (Mega Man, Sonic, Pac-Man)

Glitch 3 (May 6th) (MD/VA) (158 Entrants) (Category 3)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: Captain Zack (Bayonetta, Wii Fit Trainer)
3rd: DarkShad (Ryu)
4th: Pink Fresh (Bayonetta)
5th: 6WX (Sonic)
5th: Mr. E (Lucina, Marth)
7th: ZD (Fox)
7th: Ling Ling (Peach)
9th: Remzi (Zero Suit Samus)
9th: Craftis (Sonic)
9th: Pugwest (Marth)
9th: JeBB (Luc as)
13th: Promaelia (Corrin)
13th: UtopianRay (Rosalina & Luma)
13th: Tension (Fox)
13th: Mekos (Lucas)

Xanadu Monthly July (July 1st) (MD/VA) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Parappa (Bowser Jr., Ryu)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta)
3rd: Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
4th: Tension (Fox)

Super Smash Con 2017 (August 10-13th) (MD/VA) (1531 Entrants) (Category 5)
1st: NRG| Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
2nd: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
3rd: FOX MVG| MKLeo (Cloud, Marth, Corrin)
4th: bc | Mr. R (Sheik)
5th: EMP | WaDi (Mewtwo)
5th: EMG | Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
7th: MVG| Salem (Bayonetta)
7th: DMG | Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
9th: dyr (Diddy Kong)
9th: CLG | VoiD (Sheik)
9th: 6WX (Sonic)
9th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
13th: P1 | Tweek (Cloud)
13th: PG | ESAM (Pikachu)
13th: E2C | DarkShad (Ryu)
13th: DMG | MattyG (Cloud, Mega Man)
17th: SSN | THUNDER (Ryu)
17th: Edax | Rideae (Pikachu)
17th: RvL | Mr. E (Marth)
17th: Cashmere (Captain Falcon)
17th: CL | Legit (Diddy Kong)
17th: PG | MVD (Diddy Kong)
17th: 2GG | komorikiri (Cloud)
17th: YP | Fatality (Captain Falcon)
25th: E2C | Seth (Yoshi)
25th: Light (Fox)
25th: Cosmos (Corrin)
25th: DA | Sinji (Pac-Man)
25th: JJROCKETS (Diddy Kong)
25th: Ryuga (Corrin)
25th: 2S FAD | Nicko (Shulk)
25th: Luhtie (Zero Suit Samus)
33rd: cR | dekillsage (Fox)
33rd: Ned (Cloud)
33rd: MSF | Larry Lurr (Fox)
33rd: C9 | Ally (Mario)
33rd: RNG| Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
33rd: LG | Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
33rd: PG | Rich Brown (Mewtwo)
33rd: Ke-ya (Robin, Corrin)
33rd: PES | Peabnut (Mega Man)
33rd: BOT RB | SuperGirlKels (Sonic)
33rd: Yatta | JK (Bayonetta)
33rd: Puppeh (Sheik)
33rd: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
33rd: LGS EMG Bkr | Blacktwins (Cloud, Mario)
33rd: Dainosuke (Diddy Kong)
33rd: E2C | tyroy (Bayonetta)
49th: Dark Wizzy (Mario)
49th: CL | DSS (Meta Knight)
49th: PES | RFang (Mario, Cloud)
49th: Tengu (Mario)
49th: InC | Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
49th: BSD | Aarvark (Villager)
49th: colinies (Fox)
49th: IcyMist (Samus)
49th: smasher1001 (Mega Man, Mario)
49th: Ho3K | Frozen (Corrin)
49th: NameLess (Diddy Kong)
49th: Yatta | Lycan (Diddy Kong)
49th: ATR | Xaltis (Rosalina & Luma)
49th: Samsora (Peach)
49th: Zage (Pac-Man)
49th: Dandy Penguin (Duck Hunt)

Gwinnett Brawl May (May 20th) (Southeast) (94 Entrants) (Category 2)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: HyperKirby (Roy)
4th: Salt One (Captain Falcon)
5th: KDK (Donkey Kong)
5th: Tortas FC (Mewtwo)
7th: Player-1 (Diddy Kong)
7th: Harlock (Sheik)

Momocon 2017 (May 26th-May 28th) (Southeast) (286 Entrants) (Category 4)
1st: Nairo (Zero Suit Samus, Lucina)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: ZeRo (Diddy Kong, Captain Falcon)
4th: Larry Lurr (Fox)
5th: VoiD (Sheik)
5th: Kameme (Mega Man, Sheik)
7th: Ally (Mario)
7th: Salem (Bayonetta)
9th: Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
9th: komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: Wrath (Sonic)
9th: Ranai (Villager)
13th: Myran (Olimar)
13th: Lazyboredom (Little Mac)
13th: Mekos (Lucas)
13th: RFang (Mario)
17th: Day (Lucario)
17th: NAKAT (Fox, Ness)
17th: Captain Zack (Bayonetta)
17th: Mr. Speedman (Sonic)
17th: RoguePenguin (Mario)
17th: HyperKirby (Roy)
17th: Sinji (Pac-Man)
17th: saj (Bayonetta)
25th: DRAKEML (Pac-Man)
25th: ScAtt (Mega Man)
25th: LordMix (Bowser)
25th: KidG (Mario)
25th: KDK (Donkey Kong)
25th: Salt One (Cloud, Captain Falcon)
25th: TheReflexWonder (Wario)
25th: Rango (Cloud)

Spike God! (June 10th) (Southeast) (59 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: RFang (Mario)
4th: Peabnut (Mega Man)

Midwest Championships 2017 (June 11th) (Southeast) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Makibaz (Bowser)
2nd: Midas (Lucina)
3rd: Yuno (Fox)
4th: Cyan Can (Luigi)

Road to Scenic: Finale (June 17th) (Southeast) (58 Entrants) (Category 1)
1st: LuxDre (Bayonetta)
2nd: Env0id (Sheik)
3rd: YoseFu (Wii Fit Trainer)
4th: Ronin (Ryu)

June Versus Huntsville (June 17th) (Southeast) (31 Entrants) (Category 1)
1st: ChillyChilli (Mario)
2nd: Thundersz (Fox)
3rd: DanGR (Rosalina & Luma)
4th: Mahgnittoc (Diddy Kong)

Meteor Smash Monthly (June 16th) (Southeast) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Mekos (Lucas)
2nd: Donquavious (Greninja)
3rd: Luckywind (Cloud, Fox)
4th: AK8 (Zero Suit Samus, Bayonetta, Sheik)

Just Roll With It 7 (June 24th) (Southeast) (144 Entrants) (Category 2)
1st: Peabnut (Mega Man)
2nd: Lee (Bowser, Fox, Meta Knight)
3rd: Donquavious (Greninja, Zero Suit Samus)
4th: Dandy Penguin (Duck Hunt)
5th: Promaelia (Corrin, Palutena)
5th: Kai (Sonic)
7th: Mekos (Lucas)
7th: RFang (Mario, Cloud)

Gwinnett Brawl June (June 24th) (Southeast) (106 Entrants) (Category 2)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Salt One (Cloud, Captain Falcon)
3rd: HyperKirby (Roy)
4th: Sonido (Sonic)
5th: Rango (Cloud)
5th: RosaGetsFit (Rosalina & Luma, Bayonetta)
7th: Tortas FC (Mewtwo)
7th: NovaOkami (Mii Gunner)

We Tech Those 10 (June 25th) (Southeast) (37 Entrants) (Category 1)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Mr. Speedman (Sonic)
3rd: Mahgnittoc (Diddy Kong)
4th: QT (Ryu)

Lucina Doesn’t Tip 4 (July 8th) (Southeast) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Dandy Penguin (Duck Hunt)
2nd: Deepblue (Mario)
3rd: Kresent (Ryu, Mega Man)
4th: DietSoda (Cloud, Bayonetta)

DreamHack Atlanta (July 21st23rd) (Southeast) (393 Entrants) (Category 4)
1st: MVG | Salem (Bayonetta)
2nd: CLG | VoiD (Sheik)
3rd: P1 | Tweek (Cloud, Donkey Kong)
4th: NRG| Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
5th: IMT | ANTi (Mario, Cloud, Zero Suit Samus)
5th: MSF| Larry Lurr (Fox)
7th: RNG| Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
7th: BC | Mr. R (Sheik, Cloud)
9th: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
9th: Vinnie (Sheik)
9th: PG | ESAM (Pikachu)
9th: Samsora (Peach)
13th: C9 | Ally (Mario)
13th: PES | Peabnut (Mega Man) (Qualifies for OrionRank 2017)
13th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
13th: RvL | Mr. E (Marth)
17th: YP | Fatality (Captain Falcon)
17th: FOX MVG | MKLeo (Cloud)
17th: PSI | Sells (Bayonetta) (Qualifies for OrionRank 2017)
17th: DA | Sinji (Pac-Man)
17th: PG | MVD (Diddy Kong)
17th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
17th: Ned (Cloud)
17th: Wrath (Sonic)
25th: Salt One (Captain Falcon, Cloud)
25th: Cosmos (Corrin)
25th: OES | Eldin (Rosalina & Luma)
25th: Noble | Manny (Sonic)
25th: Mekos (Lucas)
25th: Clemson | RFang (Mario)
25th: Gravity | Blank (Sheik)
25th: Edax | HyperKirby (Roy)

TNLS: Dr. Copter Saga (July 29th) (Southeast) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Pipp (Donkey Kong, Meta Knight)
2nd: Dr. Copter (Greninja)
3rd: Lv^Ludo (Diddy Kong)
4th: Winks (Zero Suit Samus, Rosalina & Luma)

Clash of the Carolinas (August 5th) (Southeast) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: RFang (Mario, Cloud)
3rd: Donquavious (Greninja)
4th: Peabnut (Mega Man)
5th: Eldin (Rosalina & Luma)
5th: DachiTea (Bayonetta)
7th: Ferf (Sonic)
7th: Ak8s Phantasmagoria (Zero Suit Samus)

Gwinnett Brawl August (August 12th) (Southeast) (84 Entrants) (Category 2)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: HyperKirby (Roy)
3rd: Salt One (Cloud)
4th: LordMix (Bayonetta, Bowser, Sonic)
5th: RosaGetsFit (Bayonetta)
5th: Masamune (Toon Link)
7th: Fanttum (Bowser)
7th: Danye (Diddy Kong)

August Versus Huntsville 2017 (August 19th) (Southeast) (35 Entrants) (Category 1)
1st: ChillyChilli (Mario)
2nd: PSherman (Diddy Kong)
3rd: Kieran (Zero Suit Samus)
4th: Tran (Yoshi)

Golden Triangle Smash: Clash for Columbus (August 19th) (Southeast) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Sonido (Sonic)
2nd: Makibaz (Bowser)
3rd: Ketsen (Corrin)
4th: Dr. NGU (Captain Falcon)

Just Roll With It 8 (August 26th) (Southeast) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Dandy Penguin (Duck Hunt)
2nd: Donquavious (Greninja, Zero Suit Samus)
3rd: Kresent (Mega Man, Ryu)
4th: YoYoGuy (Fox)
5th: DEEPBLUE (Mario)
5th: Ak8s Phantasmagloria (Zero Suit Samus, Sheik)
7th: Moser (Villager)
7th: Musk Ox (R.O.B.)

LTD x Beefy Smash Doods (August 26th) (Southeast) (40 Entrants) (Category 1)
1st: VyQ (Mario, Bayonetta, Donkey Kong, Cloud)
2nd: Kresent (Ryu, Mega Man)
3rd: DEEPBLUE (Mario, Cloud)
4th: Tony Guava (Mewtwo)

We Tech Those 11 (August 27th) (Southeast) (31 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Harlock (Sheik)
3rd: Kamikaze (Yoshi)
4th: MarioKid (Mario)

TGL Monthly 15 (May 6th) (Florida) (99 Entrants) (Category 2)
1st: ESAM (Pikachu, Mewtwo, Samus)
2nd: Dath (Robin)
3rd: Myran (Olimar)
4th: Wormynugget (Diddy Kong, Fox)
5th: DJ Jack (Ryu)
5th: MuteAce (Peach)
7th: Blank (Sheik)
7th: Duffo (Little Mac)

Unrivaled VII – Peak Performance (May 13th) (Florida) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Dyr (Diddy Kong)
2nd: DOOM! (Rosalina & Luma)
3rd: Ross (Toon Link)
4th: Tachyon (Pikachu)

USF Video Game Club LAN Ho Spring 2017 (May 13th) (Florida) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Cashmere (Captain Falcon)
3rd: Rival (Ryu)
4th: Schmooey (Bayonetta)

GoTE 4TheKids 2017 (May 20th) (Florida) (95 Entrants) (Category 2)
1st: Cashmere (Captain Falcon)
2nd: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
3rd: saj (Bayonetta)
4th: Manny (Sonic)
5th: Day (Lucario)
5th: Ryo (Corrin, Roy, Ike)
7th: 3Fresh Lade (Cloud)
7th: Dyr (Diddy Kong)

Smash Lung Cancer (May 20th) (Florida) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Child (Bayonetta)
2nd: MuteAce (Peach)
3rd: DJ Jack (Ryu)
4th: Kai (Sheik, Fox, Sonic)

Congrats Again: Another Florida Regional (June 3rd) (Florida) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: dyr (Diddy Kong)
3rd: RoguePenguin (Mario)
4th: ewok (Cloud)

Coffee Boys 15 (June 4th) (Florida) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Ryo (Ike)
3rd: RoguePenguin (Mario, Palutena)
4th: Chez (Sonic)

TGL Monthly 16 (June 10th) (Florida) (52 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu, Samus)
2nd: Xaltis (Rosalina & Luma)
3rd: Morpheus (Mega Man)
4th: Child (Bayonetta)

CEO 2017 (June 16th-18th) (Florida) (611 Entrants) (Category 5)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
2nd: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth, Meta Knight, Corrin)
3rd: MSF | Larry Lurr (Fox)
4th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus)
5th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
5th: KEN (Sonic)
7th: MVG | Salem (Bayonetta)
7th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: 2GG | Ranai (Villager, Lucina)
9th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
9th: PG | MVD (Diddy Kong)
9th: RNG | Dabuz (Rosalina & Luma)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: FS | Wrath (Sonic)
13th: Noble | Manny (Sonic)
13th: InC | ZD (Fox)
17th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
17th: PG | ESAM (Pikachu)
17th: Circa | 6WX (Sonic)
17th: RvL | Mr. E (Marth, Cloud)
17th: Mr. R (Sheik)
17th: YP | Fatality (Captain Falcon)
17th: LG | Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
17th: FSTEP | Tyrant (Meta Knight)
25th: DNG| Kameme (Mega Man, Sheik)
25th: TA | saj. (Bayonetta)
25th: InC | Koolaid (Sheik, Pac-Man)
25th: FS | Myran (Olimar)
25th: IMT | ANTi (Mario, Cloud)
25th: Noble | Ryo (Ike, Roy)
25th: SWG | Lima (Bayonetta)
25th: Rideae (Pikachu)
33rd: 2GG | komorikiri (Cloud, Marth)
33rd: GoTE | Rival (Captain Falcon, Ryu)
33rd: cR | Dekillsage (Fox)
33rd: Mute Ace (Peach)
33rd: UG | Deluxement (Bowser)
33rd: MF | DOOM! (Rosalina & Luma)
33rd: Locus (Ryu)
33rd: Dath (Robin)
33rd: MVG | ScAtt (Mega Man)
33rd: G-FORCE | Oni Day (Lucario)
33rd: TNF | Child (Bayonetta)
33rd: PG | Rich Brown (Mewtwo)
33rd: E2C | Darkshad (Ryu)
33rd: ATR | Xaltis (Rosalina & Luma)
33rd: P1 | Tweek (Cloud)
33rd: Pulse | Ryuga (Corrin, Bowser)
49th: LGCY | Sharpyzard (Charizard)
49th: Fable | 8BitMan (R.O.B.)
49th: LingLing (Peach)
49th: FG | iTheta (Little Mac)
49th: Headshot (Samus)
49th: The Wall | Barakas (Yoshi)
49th: LeeT (Jigglypuff, Mii Brawler)
49th: MVG | dyr (Diddy Kong)
49th: CSM | stilios (Ike)
49th: OES | Eldin (Rosalina & Luma)
49th: Noble | Sol (Little Mac)
49th: MF | LH | K9sbruce (Diddy Kong)
49th: MVG| RoguePenguin (Mario)
49th: Seikbrik (Cloud)
49th: InC | Seagull Joe (Sonic)
49th: Eanix | Kogarasuma (Lucina)

UNLOCKED (July 1st) (Florida) (102 Entrants) (Category 2)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: ESAM (Pikachu)
3rd: ScAtt (Mega Man)
4th: Manny (Sonic)
5th: Mew2King (Cloud, Donkey Kong)
5th: Samsora (Peach)
7th: Cashmere (Captain Falcon)
7th: Mute Ace (Peach)

Divided (July 8th) (Florida) (186 Entrants) (Category 3)
1st: Manny (Sonic)
2nd: ESAM (Pikachu)
3rd: MVD (Diddy Kong)
4th: dyr (Diddy Kong)
5th: KidG (Mario)
5th: 8BitMan (R.O.B.)
7th: Rideae (Pikachu, Sheik)
7th: Nick Riddle (Zero Suit Samus)
9th: Riot (Bayonetta)
9th: Child (Bayonetta)
9th: Dath (Robin)
9th: Mugi (Corrin)
13th: Myran (Olimar)
13th: Blank (Sheik)
13th: DJ Jack (Ryu)
13th: saj (Bayonetta)

Coffee Boys 16 (July 9th) (Florida) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: RoguePenguin (Mario)
3rd: Ryo (Ike)
4th: Blue Beast (Corrin, Pit)

Unrivaled VIII (July 29th) (Florida) (42 Entrants) (Category 1)
1st: dyr (Diddy Kong)
2nd: Riot (Bayonetta)
3rd: Myran (Olimar)
4th: Duffo (Little Mac)

COUNTERPICK (August 5th) (Florida) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Day (Lucario)
2nd: Kiki (Diddy Kong)
3rd: saj (Peach, Bayonetta)
4th: Zeta (Zero Suit Samus)

TGL Monthly 18 (August 5th) (Florida) (34 Entrants) (Category 1)
1st: MVD (Diddy Kong)
2nd: Mute Ace (Peach)
3rd: Blank (Sheik)
4th: Xaltis (Rosalina & Luma)

REFLECT 7 (August 19th) (Florida) (26 Entrants) (Category 1)
1st: Myran (Olimar)
2nd: Akashic (Greninja)
3rd: DewDaDash (Diddy Kong)
4th: KidG (Mario)

Gainesville Stock Exchange (August 26th) (Florida) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Koleslaw (Diddy Kong, Captain Falcon, Sheik)
2nd: Wonderbread (Little Mac, Lucina)
3rd: Osprey (Falco)
4th: KeJovan (Bowser)

Ascension Rise to Power (May 6th) (Midwest) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Day (Lucario)
2nd: LOE1 (Luigi)
3rd: Nom (Sheik)
4th: Ozone (Duck Hunt)

Bourbon State Gaming Barrel Roll (May 13th) (Midwest) (104 Entrants) (Category 2)
1st: JJROCKETS (Diddy Kong)
2nd: DarkShad (Ryu)
3rd: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
4th: Benson Obama (Mario)
5th: Celja (Mario)
5th: Sells (Bayonetta)
7th: Hive (Palutena)
7th: Butter (Luigi)

Down B May Monthly (May 14th) (Midwest) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Nameless (Diddy Kong)
2nd: Sinnyboo242 (Sheik)
3rd: Shinjoebi (Greninja)
4th: Skorpio (Robin)

OUTFOXX’D AGAIN (May 20th) (Midwest) (114 Entrants) (Category 2)
1st: Ryuga (Corrin, Bowser)
2nd: 6WX (Sonic)
3rd: LingLing (Peach)
4th: Mystearica (Bayonetta)
5th: DeuS (Donkey Kong)
5th: Tyroy (Bayonetta)
7th: Krow (Olimar, Donkey Kong)
7th: Percy (Mario, Cloud)

Combo Breaker 2017 (May 26th-28th) (Midwest) (150 Entrants) (Category 3)
1st: ESAM (Samus)
2nd: John Numbers (Wii Fit Trainer)
3rd: Ned (Cloud)
4th: Tyroy (Bayonetta)
5th: MVD (Diddy Kong)
5th: 8BitMan (R.O.B.)
7th: dekillsage (Fox)
7th: Dill (Diddy Kong)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: DJ Jack (Ryu)
9th: Walrus (Bayonetta)
13th: xane (Sheik)
13th: StarbasedFruit (Luigi)
13th: Cheezeballer (Donkey Kong, Lucas)
13th: Kenta (Fox)

MIUS Reapers Game (May 27th) (Midwest) (142 Entrants) (Category 2)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: Nero (Pikachu)
3rd: Ozone (Duck Hunt)
4th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
5th: Miloni (Cloud)
5th: LOE1 (Luigi, Diddy Kong)
7th: Astraea (Samus)
7th: Midnight (Rosalina & Luma, Greninja)

*1st/2nd tied after Ray reset bracket. Treated as winner.

Smash N’ Splash 3 (June 3rd-4th) (Midwest) (444 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
2nd: Ally (Mario)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Tweek (Cloud)
5th: ESAM (Pikachu)
5th: Mr. R (Sheik)
7th: Mr. E (Marth)
7th: MVD (Diddy Kong)
9th: Tyroy (Bayonetta, Corrin)
9th: Blacktwins (Cloud)
9th: Shoyo James (Diddy Kong, Luigi)
9th: DarkShad (Ryu)
13th: JJROCKETS (Diddy Kong)
13th: Sheen (Lucina, Sheik)
13th: Dan (Mario, Rosalina & Luma)
13th: Jimmy (Cloud)

COST (June 16th) (Midwest) (90 Entrants) (Category 2)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: Cilvanis (Mewtwo)
3rd: JeBB (Bayonetta, Lucas)
4th: colinies (Fox)
5th: Mac Attk (Little Mac)
5th: Geist (Bayonetta)
7th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
7th: Karinole (Rosalina & Luma)

Climax 2 (June 25th) (Midwest) (75 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Cosmos (Corrin)
3rd: Captain Zack (Bayonetta)
4th: Miloni (Cloud)

Midwest Mayhem 9: Old vs. New (July 1st) (Midwest) (300 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
3rd: Tweek (Cloud, Donkey Kong)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Tyroy (Bayonetta, Lucina)
7th: Mystearica (Bayonetta)
7th: Cosmos (Corrin)
9th: Ned (Cloud)
9th: Ryuga (Corrin)
9th: Das (Toon Link)
9th: DarkShad (Ryu)
13th: Nom (Sheik)
13th: Skorpio (Robin)
13th: Seth (Yoshi)
13th: Sheen (Lucina, Sheik)

Run, Don’t Walk (July 1st) (Midwest) (43 Entrants) (Category 1)
1st: sinnyboo242 (Sheik, Cloud)
2nd: MJG (Villager)
3rd: Nameless (Diddy Kong)
4th: Skillager (Villager)

Ascension 2 (July 8th) (Midwest) (106 Entrants) (Category 2)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: LOE1 (Diddy Kong, Wario, Luigi)
4th: Nero (Pikachu)
5th: Daybreak (Falco, Cloud)
5th: SETHsational (Captain Falcon)
7th: Cilvanis (Mewtwo)
7th: Ozone (Duck Hunt)

New Age of Heroes 3 (July 9th) (Midwest) (29 Entrants) (Category 1)
1st: yeti (Toon Link)
2nd: BlazingSkie (Bayonetta)
3rd: Zguh (Donkey Kong)
4th: TigerBoi (Toon Link, Sheik)

Indianapolis Impact (July 8th) (Midwest) (82 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Mystearica (Bayonetta)
3rd: Percy (Mario, Cloud)
4th: Sells (Bayonetta)

Hypertension 14 (July 15th) (Midwest) (57 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Villager, Toon Link)
2nd: Shoe (Zero Suit Samus)
3rd: Deluxemenu (Bowser)
4th: Pink Menace (Samus)

MIUS: Nightmare in Memeland (July 22nd) (Midwest) (122 Entrants) (Category 2)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Rayquaza07 (Rosalina & Luma, Mario)
3rd: LOE1 (Luigi, Diddy Kong)
4th: Nom (Sheik)
5th: Nero (Pikachu)
5th: Miloni (Cloud)
7th: Smasher1001 (Mega Man, Mario)
7th: Blade (Sheik)

Down B July Monthly (July 23rd) (Midwest) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Nameless (Diddy Kong)
2nd: Marshall (Diddy Kong)
3rd: Comet (Fox)
4th: Cookietic (Ike)
5th: Slenderman (Link)
5th: Kwaz (Little Mac)
7th: Skorpio (Robin)
7th: yeti (Toon Link, Mega Man)

Kingslayer 4 (August 5th) (Midwest) (105 Entrants) (Category 2)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: Dyr (Diddy Kong)
3rd: JK (Bayonetta)
4th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: LOE1 (Luigi, Diddy Kong)
5th: Myran (Olimar)
7th: Nom (Sheik)
7th: Midnight (Rosalina & Luma)

Old Fashioned (August 5th) (Midwest) (113 Entrants) (Category 2)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: JJROCKETS (Diddy Kong)
3rd: StardusT (Sonic)
4th: Mystearica (Bayonetta)
5th: Sells (Bayonetta)
5th: SNooFL (Fox)
7th: Percy (Mario)
7th: JDB! (Mario)

AllMid Smash 4 Regional (August 12th) (Midwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: PSI | Sells (Bayonetta)
2nd: Percy (Mario)
3rd: Mac Attk (Little Mac)
4th: Skorpion Disciple (Mario)

MIUS: Curtain Call (August 20th) (Midwest) (103 Entrants) (Category 2)
1st: Ned (Cloud)
2nd: Marss (Zero Suit Samus, Lucario)
3rd: Dark Wizzy (Mario)
4th: Blank (Sheik)
5th: Nero (Pikachu)
5th: Nom (Sheik)
7th: King James (Diddy Kong)
7th: SETHsational (Captain Falcon)

Battleground: Chicagoland (August 19th) (Midwest) (54 Entrants) (Category 1)
1st: JJROCKETS (Diddy Kong)
2nd: Seth (Yoshi)
3rd: SNooFL (Fox)
4th: Sree (Fox)

Kentokyo Battle (August 19th) (Midwest) (34 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: AceStarThe3rd (Lucina)
3rd: Swiggens (Falco)
4th: Shin (Ike)

Texas Showdown 2017 (May 6th) (South) (52 Entrants) (Category 1)
1st: GrimTurtle (Bayonetta)
2nd: Papa Wall (Yoshi)
3rd: ThisGuy (Fox)
4th: Red9 (Cloud)

Super Bit Wars 5 (May 13th) (South) (66 Entrants) (Category 1)
1st: Mew^2 (Mewtwo)
2nd: Chuck Nasty (Charizard)
3rd: Cheezeballer (Donkey Kong, Lucas)
4th: Hyrule Hero (Link)

Denti’s Bizarre Adventure 5 (May 27th) (South) (78 Entrants) (Category 1)
1st: Zenyou (Mario)
2nd: Lima (Bayonetta)
3rd: JaySon (Fox)
4th: Karna (Sheik, Bayonetta)

Battlegrounds 4 (June 3rd) (South) (119 Entrants) (Category 2)
1st: Lima (Bayonetta, Peach)
2nd: Javi (Cloud, Sheik)
3rd: Ac (Meta Knight, Falco)
4th: Shadow_PR (Bayonetta)
5th: Twi (Peach)
5th: Dath (Robin)
7th: Grimturtle (Fox)
7th: DJ Fliphop (Diddy Kong)

Heatwave (June 16th) (South) (35 Entrants) (Category 1)
1st: L.U.C.Y. (Toon Link)
2nd: HaKii (Lucas, Mewtwo)
3rd: Dragonite (Bayonetta)
4th: Jumbolias (Ryu, Bowser)

Smash Fight Club 100 (June2 4th) (South) (97 Entrants) (Category 2)
1st: Twi (Peach)
2nd: DJ Fliphop (Diddy Kong)
3rd: Candy (Fox)
4th: BC (Villager)
5th: HaKii (Lucas)
5th: SaSSy (R.O.B.)
7th: RuslinJimmies_RJ (Bayonetta)
7th: Shadow_PR (Bayonetta)

Razor Smash Bash 5 (June 24th) (South) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Chuck Nasty (Charizard, Meta Knight)
2nd: Muse (Toon Link, Cloud)
3rd: Doctor B (Captain Falcon)
4th: MJG (Villager, Toon Link)

Denti’s Bizarre Adventure 6 (July 1st) (South) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Lima (Bayonetta)
2nd: Awestin (Ness)
3rd: Jayson (Fox, Cloud)
4th: Hakii (Mewtwo)

That Was Easy 1 (July 8th) (South) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Jumbolias (Ryu)
2nd: Phantom (Diddy Kong)
3rd: Deluxemenu (Bowser)
4th: Whispy (Diddy Kong)

Uprising in Springdale (July 8th) (South) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Cheezeballer (Donkey Kong, Lucas)
2nd: Galeforce (Lucina)
3rd: Danbi (Yoshi)
4th: Spyrobi (Lucas)

MechaCon 2017 (July 29th) (South) (95 Entrants) (Category 2)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Captain Zack (Bayonetta)
3rd: BrawlerG31 (Little Mac)
4th: BSP (Mario)
5th: C. Falcon (Rosalina & Luma)
5th: co-op (Diddy Kong)
7th: Gingah (R.O.B.)
7th: The Forkies (Ganondorf)

International Gaming Expo (July 29th-30th) (South) (91 Entrants) (Category 2)
1st: MKLeo (Corrin, Marth, Cloud)
2nd: Ryo (Ike, Roy)
3rd: Konga (Donkey Kong)
4th: Whispy (Diddy Kong, Captain Falcon)
5th: Sol (Little Mac)
5th: Locus (Ryu)
7th: Cali (Fox)
7th: RED9 (Link, Cloud)

Low Tier City 5 (August 5th-6th) (South) (384 Entrants) (Category 3)
1st: P1 | Tweek (Cloud)
2nd: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
3rd: Mistake (Bayonetta)
4th: PG | ESAM (Pikachu)
5th: SWG | Lima (Bayonetta)
5th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
7th: MSF | Larry Lurr (Fox, Meta Knight)
7th: PG | Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
9th: SRC | Light the Lantern (Zero Suit Samus, Corrin)
9th: 4BR | Illusion (Greninja, Roy)
9th: UG | Deluxemenu (Bowser)
9th: FX | Karna (Sheik)
13th: Chuck Nasty (Charizard)
13th: BTB SM | Kurry (Sonic)
13th: BTB SM | ARMY (Olimar)
13th: Twi (Peach)

Summer Madness (August 19th) (South) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Deluxemenu (Bowser)
2nd: Chuck Nasty (Charizard, Meta Knight)
3rd: YellowRello (Yoshi, Mario)
4th: Zurge (Mega Man)

Gambit: June (June 3rd) (Southwest) (39 Entrants) (Category 1)
1st: SS (Cloud, Villager, Ness)
2nd: Stroder (Greninja, Fox, Sheik, Luigi)
3rd: Luhtie (Zero Suit Samus)
4th: Spearwing (Robin, Corrin)

Gambits & Gimmicks (June 17th) (Southwest) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Asotil (Ryu, Luigi)
2nd: Googs (Olimar)
3rd: Dario (Palutena)
4th: Skylar (Mr. Game & Watch)

Revolt 2017 (June 24th-25th) (Southwest) (99 Entrants) (Category 2)
1st: Stroder (Greninja, Fox)
2nd: Skylar (Mr. Game & Watch)
3rd: BANG! (Diddy Kong)
4th: Fahrenheit (Bowser)
5th: Illusion (Greninja, Samus)
5th: Tetsuyalol (Little Mac, Marth)
7th: HoboJoe (Yoshi)
7th: Red Panda (Samus, Bayonetta)

EVO 2017 (July 14th-16th) (Southwest) (1508 Entrants) (Category 5)
1st: MVG | Salem (Bayonetta)
2nd: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
3rd: MSF| Larry Lurr (Fox)
4th: P1 | Tweek (Cloud)
5th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
5th: KEN (Sonic)
7th: CLG | VoiD (Sheik)
7th: RNG| Dabuz (Rosalina & Luma)
9th: eLv | False (Sheik, Ryu, Donkey Kong)
9th: LG| Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
9th: YG | JK (Bayonetta)
9th: SWG| Lima (Bayonetta)
13th: 2GG | komoikiri (Cloud, Sonic)
13th: CLG | NAKAT (Ness, Fox)
13th: WaDi (Mewtwo)
13th: Noble | Manny (Sonic)
17th: Mistake (Bayonetta)
17th: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
17th: Ranai (Villager)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: BSD | Elegant (Luigi)
17th: EG| Zinoto (Diddy Kong)
17th: Wrath (Sonic)
17th: beast | Mr. R (Sheik)
25th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
25th: Tsu (Lucario, Ryu)
25th: LingLing (Peach)
25th: SHI-G | 9B (Bayonetta)
25th: IMT | ANTi (Mario, Cloud)
25th: Edge (Diddy Kong)
25th: Locus (Ryu)
25th: Xzax (Fox)
33rd: PG | MVD (Diddy Kong)
33rd: TLTC (Palutena)
33rd: IxisNaugus (Sonic)
33rd: E2C | tyroy (Bayonetta)
33rd: Luhtie (Zero Suit Samus)
33rd: eM | Zenyou (Mario)
33rd: Samsora (Peach)
33rd: FOW (Ness)
33rd: LH | Charliedaking (Fox, Sheik)
33rd: DNG | Nietono (Sheik)
33rd: Cosmos (Corrin)
33rd: YP | Fatality (Captain Falcon)
33rd: Konga (Donkey Kong)
33rd: LH | Eon (Fox)
33rd: Chanshu (Ryu)
33rd: RvL | Mr. E (Marth)
49th: Suinoko (Diddy Kong)
49th: ATR/TGL | Xaltis (Rosalina & Luma)
49th: Ri-ma (Toon Link)
49th: Z (Pikachu)
49th: Sell Swipe | Day (Lucario)
49th: Pulse | Ryuga (Corrin)
49th: MuteAce (Peach)
49th: InC | Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
49th: Pugwest (Marth)
49th: PG | Rich Brown (Mewtwo)
49th: FILIP (Mario)
49th: Fable | 8BitMan (Diddy Kong, R.O.B.)
49th: Urameshi (Meta Knight)
49th: C9 | Ally (Mario)
49th: MF | LH | K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
49th: PG | ESAM (Pikachu, Samus)

Smash Academia (July 23rd) (Southwest) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Farenheit (Bowser)
2nd: Red Panda (Samus)
3rd: Tetsuyalol (Little Mac)
4th: Mario Pedraza (Luigi)
5th: _Cano_ (Ryu)
5th: Khade (Lucario, Charizard)
7th: SoulKir (Toon Link)
7th: Diago (Marth)

Gambit: Street Fight (July 29th) (Southwest) (63 Entrants) (Category 1)
1st: Saiki (Sheik)
2nd: SS (Cloud, Villager)
3rd: Silver (Marth, Sheik, Cloud)
4th: Apa~ (Ryu)

Four Corners Throwdown (June 11th) (Southwest) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Farenheit (Bowser)
2nd: Fizz Khalifa (Luigi)
3rd: MuchinFike (Captain Falcon)
4th: Ghor (Luigi)

Spring Scuffle 2017 (May 20th) (Rocky Mountains) (52 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: Taisa (Sheik)
3rd: Ashley (Ness)
4th: James (R.O.B.)

Smash the Wall (May 27th) (Rocky Mountains) (71 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: VaLoR (Sonic)
3rd: Lada (R.O.B.)
4th: BANG! (Diddy Kong)

Smash 4 Powered by Oomba (July 29th) (Rocky Mountains) (34 Entrants) (Category 1)
1st: BANG! (Diddy Kong)
2nd: Luhtie (Zero Suit Samus)
3rd: sinnyboo242 (Sheik)
4th: Jesus (Mario)

Super SmashNest v15 (May 13th) (Pacific Northwest) (86 Entrants) (Category 2)
1st: Locke (Mega Man)
2nd: Braixen (Diddy Kong, Fox)
3rd: SilentRain (Mario)
4th: Justice (Ike)
5th: Viviff T. Great, MBA (Bowser, Mario)
5th: TrueMain (Sonic)
7th: Ruff (Mario, Samus)
7th: Mace (Fox)

Port Priority (May 26th-27th) (Pacific Northwest) (132 Entrants) (Category 3)
1st: falln (Rosalina & Luma)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: Locus (Ryu)
4th: Elegant (Luigi)
5th: Aarvark (Villager)
5th: Pyreeze (Samus)
7th: Captain L (Pikachu)
7th: Big D (Mario, Captain Falcon)
9th: Locke (Mega Man)
9th: Braixen (Diddy Kong)
9th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Fuzzio (Yoshi)
13th: FedVsRafa (Luigi)
13th: 9Tails (Rosalina & Luma)
13th: Disorient (Zero Suit Samus)
13th: Girthquake (King Dedede)

Battle of B.C. 2 (June 3rd-4th) (Pacific Northwest) (246 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Cloud)
2nd: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: Mew2King (Cloud)
5th: ANTi (Mario, Zero Suit Samus)
5th: Exodia (Zero Suit Samus)
7th: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
7th: Big D (Mario, Captain Falcon)
9th: Konga (Donkey Kong)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: Falln (Rosalina & Luma)
9th: Locus (Ryu)
13th: Shoghi (Roy, Marth)
13th: Nurse (Donkey Kong, Luigi)
13th: Ashley (Ness)
13th: Len (Pit)

Super Smashnest v16 (July 1st) (Pacific Northwest) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: Shinkou (Sheik, Marth, Fox)
3rd: Pokepen (Bayonetta, Rosalina & Luma)
4th: Justice (Ike)
5th: ianology (Bayonetta)
5th: SilentRain (Bayonetta, Mario, Greninja)
7th: Pyreeze (Samus)
7th: Locke (Mega Man)

Canada Cup: Vancouver (July 1st) (Pacific Northwest) (23 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario)
2nd: Captain L (Pikachu)
3rd: Espeon CH (Link)
4th: Kantrip (Sonic)

University Street Battle 1 (July 1st) (Pacific Northwest) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Big D (Mario, Captain Falcon)
3rd: Bishly (Fox)
4th: FoCus (Sheik)

Super SmashNest v17 (July 29th) (Pacific Northwest) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Captain L (Pikachu, Jigglypuff)
2nd: Shinkou (Sheik)
3rd: FoCus (Sheik, R.O.B.)
4th: Kantrip (Sonic)
5th: SilentRain (Mario, Bayonetta)
5th: Zak (Diddy Kong)
7th: Justice (Cloud, Ike)
7th: Braixen (Diddy Kong, Fox)

Shinespiked 9 (August 19th) (British Columbia) (52 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario)
2nd: Zak (Diddy Kong)
3rd: Grade (Mewtwo)
4th: Focus (Cloud)

Toxicity 2 (August 26th) (British Columbia) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario)
2nd: Captain L (Pikachu, Bayonetta)
3rd: Zak (Diddy Kong, Meta Knight)
4th: Len (Pit)

Super SmashNest v18 (August 26th) (Pacific Northwest) (65 Entrants) (Category 1)
1st: SilentRain (Bayonetta, Mario)
2nd: Biggymouth (R.O.B.)
3rd: Mace (Fox)
4th: Braixen (Fox, Diddy Kong)

Super Slug Fighters III (May 20th) (Northern California) (84 Entrants) (Category 1)
1st: Crisis (Luigi)
2nd: GOHAN (Cloud, Mario, Ryu)
3rd: Rude (Bayonetta)
4th: Vermillion (Donkey Kong, Cloud, Bowser)

Who’s Your Pappy 8 (June 25th) (Northern California) (117 Entrants) (Category 2)
1st: Legit (Diddy Kong)
2nd: JK (Bayonetta)
3rd: Trevonte (Sheik)
4th: BestNess (Ness)
5th: DSS (Meta Knight)
5th: Shaky (Ness)
7th: 3xA (Toon Link)
7th: Xzax (Fox)

Don’t You Dair 7 (July 8th) (Northern California) (140 Entrants) (Category 2)
1st: Legit (Diddy Kong)
2nd: DSS (Meta Knight)
3rd: Shaky (Ness)
4th: FuTure (Ness, Pikachu)
5th: Virus (R.O.B., Luigi)
5th: Teb (Mario)
7th: Oblivion (Meta Knight)
7th: Vermillion (Cloud, Wario)

2GGC: Greninja Saga (May 20th) (Southern California) (350 Entrants) (Category 4)
1st: Ally (Mario)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: komorikiri (Cloud, Lucina, Sonic)
4th: ANTi (Mario, Zero Suit Samus)
5th: Tweek (Cloud, Donkey Kong)
5th: falln (Rosalina & Luma)
7th: Locus (Ryu)
7th: Mr. R (Sheik)
9th: ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
9th: NAKAT (Fox, Donkey Kong, Lucina)
9th: Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
9th: Captain Zack (Bayonetta)
13th: Lea (Greninja)
13th: Edge (Diddy Kong)
13th: Tyrant (Meta Knight)
13th: Elegant (Luigi)
17th: Phoenix (Sonic)
17th: Some (Greninja)
17th: Oisiitofu (Greninja)
17th: Ac (Meta Knight, Marth)
17th: Nairo (Zero Suit Samus)
17th: Rich Brown (Mewtwo)
17th: Ranai (Villager)
17th: TLTC (Palutena)
25th: Eon (Fox)
25th: VoiD (Sheik)
25th: Samsora (Peach)
25th: ImHip (Olimar)
25th: Soulimar (Olimar)
25th: Elexiao (Greninja)
25th: Mekos (Lucas)
25th: Donquavious (Greninja)

Mega Smash Mondays 98 (May 22nd) (Southern California) (100 Entrants) (Category 2)
1st: komorikiri (Cloud, Sonic, Marth)
2nd: Abadango (Mewtwo, Bayonetta, Meta Knight, Rosalina & Luma)
3rd: Elegant (Luigi)
4th: Nicko (Shulk)
5th: Ranai (Villager, Lucina)
5th: Locus (Ryu)
7th: Aarvark (Villager)
7th: Edge (Diddy Kong)

PTSD 10 (May 27th) (Southern California) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Jtails (Diddy Kong)
2nd: Ant (Villager)
3rd: Coasty (Diddy Kong)
4th: Erk (Lucas)

No JOHNS All Payne 1 (May 28th) (Southern California) (90 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: K9sbruce (Sheik)
3rd: Ac (Meta Knight)
4th: IC (Diddy Kong)

2GGC: Nairo Saga (June 10th-11th) (Southern California) (485 Entrants) (Category 5)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
2nd: MVG | Salem (Bayonetta)
3rd: ECHO FOX MVG | MKLeo (Cloud, Marth)
4th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus)
5th: C9 | Ally (Mario)
5th: LG | Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
7th: BSD | Elegant (Luigi)
7th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: KEN (Sonic)
9th: MVG | ScAtt (Mega Man)
9th: CLG | VoiD (Sheik)
9th: Samsora (Peach)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: SF | Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
13th: P1 | Tweek (Cloud)
13th: FOW (Ness)
17th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
17th: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
17th: YG | JK (Bayonetta)
17th: DNG | Kameme (Mega Man, Sheik)
17th: Locus (Ryu)
17th: Myran (Olimar)
17th: Mr. R (Sheik)
17th: Ranai (Villager)
25th: Circa | 6WX (Sonic)
25th: Luhtie (Zero Suit Samus)
25th: 6S | HY | Javi (Cloud, Sheik)
25th: Marss (Zero Suit Samus)
25th: Aperture (Sonic)
25th: Twi (Peach)
25th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
25th: EZG |Remzi (Zero Suit Samus)
33rd: eM | Zenyou (Mario)
33rd: Ac (Meta Knight, Falco)
33rd: Mekos (Lucas)
33rd: RvL | Mr. E (Marth)
33rd: Nick Riddle (Zero Suit Samus)
33rd: IMT | ANTi (Mario, Zero Suit Samus, Cloud)
33rd: MSF | Larry Lurr (Fox)
33rd: MrConCon (Luigi)
33rd: P1 | Captain Zack (Bayonetta)
33rd: BSD | quiK (Zero Suit Samus)
33rd: SWG | Lima (Bayonetta)
33rd: VGBC | Pink Fresh (Bayonetta)
33rd: Ned (Cloud)
33rd: LH | Charliedaking (Fox)
33rd: CL | DSS (Meta Knight)
33rd: ImHip (Olimar)
49th: PG | Rich Brown (Mewtwo)
49th: Razo (Peach)
49th: SilentDoom (Charizard)
49th: Nicko (Shulk)
49th: BestNess (Ness)
49th: Bankai (Zero Suit Samus)
49th: PiXL (Ryu)
49th: Horse (Ness, Bayonetta)
49th: Heavy (Cloud)
49th: ven (Zelda)
49th: SoCalGohan (Mario)
49th: Captain L (Pikachu)
49th: Zan (Toon Link)
49th: Brosinex (Ryu)
49th: Lui$ (Mario)
49th: SS (Villager, Ness)

Mega Smash Mondays 100 (June 12th) (Southern California) (229 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Kameme (Mega Man, Sheik)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: MKLeo (Cloud, Marth, Corrin, Sheik)
5th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Mistake (Bayonetta)
7th: 6WX (Sonic)
7th: komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: Salem (Bayonetta)
9th: Larry Lurr (Fox)
9th: Ranai (Villager, Mega Man)
13th: Locus (Ryu)
13th: Javi (Cloud, Sheik)
13th: quiK (Zero Suit Samus)
13th: Cosmos (Corrin)

Wedn Night Fights 2017 Spring Season 2.6 (June 14th) (Southern California) (43 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Cloud, Marth, Meta Knight)
2nd: komorikiri (Cloud, Marth)
3rd: Abadango (Bayonetta)
4th: KEN (Sonic)

2GGC: ARMS Saga (July 8th-9th) (Southern California) (200 Entrants) (Category 4)
1st: RNG | Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: TSM | ZeRo (Diddy Kong, Cloud)
3rd: KEN (Sonic)
4th: CLG| VoiD (Sheik)
5th: 2GG | komorikiri (Cloud)
5th: LH | Charliedaking (Fox)
7th: Tsu (Lucario, Ryu)
7th: P1 | Tweek (Cloud)
9th: MSF | Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
9th: Ranai (Villager)
9th: DNG | Kameme (Mega Man)
9th: Cosmos (Corrin)
13th: CLG | NAKAT (Fox, Lucina, Donkey Kong)
13th: SWG | Lima (Bayonetta)
13th: LG | Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
13th: Vinnie (Sheik, Rosalina & Luma)
17th: Eim (Sheik)
17th: BL | Lazyboredom (Little Mac)
17th: BSD | Aarvark (Villager)
17th: BSD | Elegant (Luigi)
17th: MF | LH | K9sbruce (Sheik, Diddy Kong)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: Locus (Ryu)
17th: PG | Rich Brown (Mewtwo)
25th: Noble | Sol (Little Mac)
25th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
25th: RvL | Xzax (Fox)
25th: SS | Mr. ConCon (Luigi)
25th: LH | Eon (Fox)
25th: TeS | Ghost (Fox)
25th: Phoenix (Sonic)
25th: NCJacobT (Ryu, Bayonetta, Pikachu)

LAN Hero Monthly 5 (August 12th) (Southern California) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Zenyou (Mario)
2nd: Eon (Fox)
3rd: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
4th: Slither2Hunter (Meta Knight)

2GGC: SCR Saga (August 19th-20th) (Southern California) (301 Entrants) (Category 4)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
2nd: FOX MVG | MKLeo (Cloud, Corrin, Marth)
3rd: MSF | Larry Lurr (Fox)
4th: EMG| Mistake (Bayonetta)
5th: CLG | VoiD (Sheik)
5th: P1 | Captain Zack (Bayonetta, Peach)
7th: MVG | Salem (Bayonetta, Greninja)
7th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus)
9th: C9 | Ally (Mario)
9th: bc | Mr. R (Sheik)
9th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: P1 | Tweek (Cloud)
13th: eM | Zenyou (Mario)
13th: PiXL (Ryu)
13th: DNG | Kameme (Mega Man, Sheik)
13th: IMT | ANTi (Mario, Cloud, Zero Suit Samus)
17th: LH | Charliedaking (Fox)
17th: SWG | Lima (Bayonetta)
17th: SSMBTL | Venom (Ryu)
17th: Samsora (Peach)
17th: Ho3K | Gen (Ryu)
17th: YP | Fatality (Captain Falcon)
17th: LG | Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
17th: StDx | Falln (Rosalina & Luma)
25th: Captain L (Pikachu)
25th: Luhtie (Zero Suit Samus)
25th: Locus (Ryu)
25th: SAK | Stroder (Greninja, Fox)
25th: Chanshu (Ryu)
25th: LH | Meteor (Sonic)
25th: DA | Dunkmaster Ragna (Ryu)
25th: yeti (Toon Link, Captain Falcon)

Alaska Smash Bash (July 29th) (Alaska & Territories) (23 Entrants) Category 1)
1st: Agni (Donkey Kong, Sheik, Pac-Man)
2nd: Slow Hand (Lucina, Link, Cloud, Pit)
3rd: Buckstrom (Bayonetta, Sheik)
4th: POUND (Cloud)

N/A

Revenge of the 6ix Episode I (May 13th) (East Canada) (139 Entrants) (Category 2)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Blacktwins (Mario, Cloud, Diddy Kong)
3rd: LetsTickle (Corrin)
4th: Chrim Foish (Diddy Kong)
5th: FALGOD (Ryu)
5th: Yoh (Sheik, Diddy Kong)
7th: iModerz (Fox)
7th: nanaba (Diddy Kong)

Capital City Smash 2 (May 27th) (East Canada) (57 Entrants) (Category 1)
1st: Deathorse (Mewtwo)
2nd: Blacktwins (Mario, Cloud)
3rd: SuperGirlKels (Sonic)
4th: Fwed (Fox)

Saints Gaming Live (June 10th-11th) (East Canada) (83 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: Vinnie (Sheik)
4th: Blacktwins (Cloud, Mario)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: saj. (Bayonetta)
7th: Chrim Foish (Diddy Kong)
7th: Dath (Robin)

NXNE Game Land (June 17th) (East Canada) (79 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Blacktwins (Cloud, Mario)
3rd: Yoh (Sheik, Diddy Kong)
4th: SirBeeBee (Mewtwo)

Storm The Harbor (July 9th) (East Canada) (96 Entrants) (Category 2)
1st: Freye (Fox, Sheik)
2nd: Vapor (Corrin, Bayonetta)
3rd: VidyaToast (Ness)
4th: Saint Heavens (Mario)
5th: Snowman (Robin)
5th: Aedrenaline (Bayonetta, Ryu)
7th: Moju (Diddy Kong)
7th: Blue (Zero Suit Samus)

Revenge of the Shoxs (July 22nd) (East Canada) (65 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: Blacktwins (Cloud, Mario)
3rd: Yoh (Diddy Kong, Sheik)
4th: Chrim Foish (Diddy Kong)

Get On My Level 2017 (July 28th-30th) (East Canada) (438 Entrants) (Category 3)
1st: ANTi (Mario, Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: Mistake (Bayonetta)
4th: San (Ike)
5th: SuperGirlKels (Sonic)
5th: Fatality (Captain Falcon)
7th: Blacktwins (Cloud, Mario)
7th: Angel Cortes (Diddy Kong)
9th: DarkAura (Greninja)
9th: Strike (Sheik)
9th: Xyro (Fox, Meta Knight, Sonic)
9th: Yoh (Diddy Kong, Sheik)
13th: iModerz (Fox)
13th: Deathorse (Mewtwo, Bowser)
13th: Fwed (Fox)
13th: THUNDER (Ryu)

Grand Capital Smash 4 (August 12th) (East Canada) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Deathorse (Mewtwo)
2nd: DarkAura (Greninja)
3rd: Fairlines (Sheik)
4th: Fwed (Fox)

Elements Fighting Game Challenge 6 (May 13th) (West Canada) (38 Entrants) (Category 1)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: Big D (Mario, Captain Falcon)
3rd: Captain L (Pikachu)
4th: Locus (Ryu)

Randall City (July 23rd) (West Canada) (108 Entrants) (Category 2)
1st: Big D (Mario, King Dedede)
2nd: JJROCKETS (Diddy Kong)
3rd: 2ManyCooks (Mario)
4th: Captain L (Pikachu, Jigglypuff)
5th: Exodia (Zero Suit Samus)
5th: Alphicans (Little Mac)
7th: MD (Sonic)
7th: Shoghi (Roy)

Salt Mines 2017 (August 5th) (West Canada) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Exodia (Zero Suit Samus)
2nd: Silver (Samus)
3rd: MOOBESOR (Captain Falcon)
4th: Alphicans (Diddy Kong, Little Mac)

ConComic 2017 Mayo (May 6th-7th) (Mexico) (182 Entrants) (Category 2)
1st: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
2nd: Verguis (Donkey Kong)
3rd: Chag (Bayonetta)
4th: Laloba (Bayonetta)
5th: Salva (Rosalina & Luma)
5th: SBGera (Cloud)
7th: Simi (Ness)
7th: Ez (R.O.B.)

Short Hop 2 (May 20th) (Mexico) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Wonf (Bayonetta, Sonic)
2nd: Rox (Meta Knight, Sheik)
3rd: Terry (Pac-Man, Bayonetta)
4th: Ang (Toon Link)

Border Sm4sh (June 11th) (Mexico) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Laloba (Bayonetta)
2nd: Ito (Meta Knight)
3rd: Woker the Hero (Fox)
4th: AlexDisCR (Sonic)

Hail Smash IX (June 24th) (Mexico) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik, Cloud)
2nd: Hyuga (Toon Link, Diddy Kong)
3rd: Phantom (Diddy Kong, Meta Knight)
4th: Captain Levi (Roy, Cloud)

Smash @ Lomas Bar 6 (July 1st) (Mexico) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Regi (Mr. Game & Watch)
2nd: Waymas (Wario)
3rd: Terro (Marth, Sheik)
4th: Tun (Toon Link)

Smash Factor 6 (August 4th-6th) (Mexico) (319 Entrants) (Category 3)
1st: FOX MVG | MKLeo (Marth, Cloud, Meta Knight, Corrin)
2nd: beast | Mr. R (Sheik)
3rd: CLG | NAKAT (Ness, Fox, Lucina, Donkey Kong)
4th: DNG | Kameme (Mega Man, Wario, Cloud, Sheik)
5th: TSG | Bedgar (Sheik)
5th: HY 6S | Javi (Sheik, Cloud)
7th: TR/MH | Rox (Meta Knight, Sheik)
7th: Sucarella | Serge (Lucario, Charizard, Roy, Cloud)
9th: CS | Wonf (Sonic, Bayonetta)
9th: SF | Captain Levi (Roy, Cloud)
9th: Chag (Bayonetta)
9th: LF | Chaplin (Mega Man)
13th: OBA (Luigi)
13th: Waymas (Wario)
13th: Richi (Lucario)
13th: IMT | ANTi (Mario, Zero Suit Samus, Cloud)

MexaGamer Presents Assemble (June 3rd) (Mexico) (86 Entrants) (Category 1)
1st: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
2nd: Chrizer0 (Mario)
3rd: Cano (Fox & Ryu)
4th: Stronghold (Mario)

HST 16 (May 28th) (Hokkaido) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Nao (Mario, Ganondorf)
2nd: Marcos (Bayonetta, Captain Falcon)
3rd: Obarin (Palutena)
4th: Hakadama (Lucas, Samus)

N/A

Umebura Japan Major (May 6th-7th) (Kanto) (664 Entrants) (Category 4)
1st: MKLeo (Cloud, Meta Knight)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: 9B (Bayonetta)
5th: Nietono (Sheik)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
7th: Kameme (Sheik, Mega Man, Yoshi)
7th: takera (Ryu)
9th: komorikiri (Cloud, Sonic)
9th: Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
9th: Pichi (Captain Falcon)
9th: Edge (Diddy Kong, Sheik)
13th: Rizeasu (Marth, Bowser)
13th: Ranai (Villager)
13th: T (Link)
13th: Chanshu (Ryu)
17th: FILIP (Mario)
17th: Gungnir (Ganondorf)
17th: Kisha (Bowser)
17th: Paru (Bowser)
17th: Raito (Duck Hunt)
17th: Jan (Rosalina & Luma)
17th: Repo (Mega Man)
17th: Eim (Sheik)
25th: Masha (Meta Knight)
25th: Sukekokko (Greninja)
25th: HIKARU (Donkey Kong)
25th: Jill (Fox)
25th: Tosshi (Charizard)
25th: KaPMK (Meta Knight)
25th: Earth (Corrin, Pit)
25th: Lea (Greninja)

Umebura 27 (July 1st) (Kanto) (220 Entrants) (Category 3)
1st: Abadango (Bayonetta)
2nd: Kirihara (Rosalina & Luma)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: tsu (Lucario, Ryu)
5th: Earth (Pit, Corrin, Dark Pit)
5th: takera (Ryu)
7th: Kameme (Mega Man, Cloud)
7th: KEN (Sonic)
9th: bAhuto (Mario)
9th: Mao (Cloud)
9th: 9B (Bayonetta)
9th: Raito (Duck Hunt)
13th: Lea (Greninja)
13th: Nietono (Sheik)
13th: Kishiru (Pikachu)
13th: Edge (Diddy Kong)

Umebura 28 (August 12th) (Kanto) (256 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: SG | Rain (Cloud, Diddy Kong)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: bAhuto (Mario)
5th: Shu (Bayonetta)
7th: SX | Shogun (Fox)
7th: Brood (Duck Hunt)
9th: Eim (Sheik)
9th: Lea (Greninja)
9th: Kisha (Bowser)
9th: Shky (Zero Suit Samus)
13th: RYO (Sonic)
13th: Some (Greninja)
13th: KaPMK (Meta Knight)
13th: DNG | Nietono (Sheik)

Karisuma 14 (June 24th) (Chubu) (72 Entrants) (Category 2)
1st: 9B (Bayonetta)
2nd: Taiheita (Lucas)
3rd: Kisha (Bowser, Mega Man)
4th: Masha (Diddy Kong, Meta Knight)
5th: Ranai (Ryu, Villager)
5th: komorikiri (Cloud, Sonic, Marth)
7th: Edge (Diddy Kong)
7th: Songn (Mr. Game & Watch)

KSB 2017 (May 4th) (Kansai) (105 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Cloud, Marth)
2nd: Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
3rd: komorikiri (Cloud, Marth, Sonic)
4th: Earth (Corrin, Pit)
5th: Edge (Diddy Kong)
5th: Sigma (Toon Link)
7th: Ranai (Villager)
7th: Masashi (Cloud)
9th: Kuro (Pit)
9th: 9B (Bayonetta)
9th: KEN (Sonic)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
13th: Yamanyon (Cloud, Zero Suit Samus)
13th: Ginko (Pac-Man)
13th: Atelier (Rosalina & Luma)
13th: ikep (Bayonetta)

Sumabato 18 (June 18th) (Kansai) (215 Entrants) (Category 3)
1st: Ron (Mario, Luigi, Yoshi)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: Edge (Diddy Kong)
4th: HIKARU (Donkey Kong)
5th: 9B (Bayonetta)
5th: Compact (Mewtwo)
7th: Earth (Pit, Corrin)
7th: Masashi (Cloud)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
9th: Atelier (Rosalina & Luma)
9th: Gobu (Meta Knight)
9th: Chanshu (Ryu)
13th: Sigma (Toon Link)
13th: Tatutsuyo (Mario)
13th: Kisha (Bowser)
13th: Matcha (Mewtwo)

Sumabato 19 (August 12th) (Kansai) (273 Entrants) (Category 3)
1st: HIKARU (Donkey Kong)
2nd: SHI-G | 9B (Bayonetta)
3rd: Edge (Diddy Kong)
4th: Kiosk (Sheik, Fox)
5th: Zaki (King Dedede)
5th: Masha (Diddy Kong)
7th: Tea (Pac-Man)
7th: YOC (Cloud)
9th: Gomamugitya (Lucario)
9th: Masashi (Cloud)
9th: ikep (Bayonetta)
9th: Ri-ma (Toon Link)
13th: Poro (Sheik, Fox, Cloud)
13th: Agehasama (Lucas)
13th: Kie (Peach)
13th: Saiya (Captain Falcon)

Hirosuma 6 (June 3rd) (Chugoku) (132 Entrants) (Category 2)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Ranai (Villager, Lucina)
3rd: 9B (Bayonetta)
4th: Chanshu (Ryu)
5th: Songn (Mr. Game & Watch)
5th: Lagnel (Bayonetta, Zero Suit Samus)
7th: Earth (Pit, Corrin)
7th: HIDE (Sonic, Diddy Kong)

N/A

N/A

N/A

Avalon U-VIII (May 6th) (Netherlands) (93 Entrants) (Category 2)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: Antireflex (R.O.B., Diddy Kong)
3rd: Badr (Bayonetta)
4th: Space (Corrin)
5th: S1 (Ness)
5th: Tatuman (Rosalina & Luma)
7th: Gregs (Sheik)
7th: Patrick (Ryu)

Unleashed – Fire’s Burning Battlefield (May 14th) (France) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Fire (Charizard)
2nd: Griffith (Bayonetta)
3rd: Nin’ (Diddy Kong)
4th: Pur Gars (Lucario)

Riot (May 20th) (Netherlands) (79 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: LoNg0uw (R.O.B.)
4th: S1 (Ness)

Smashzilla 6 (May 20th) (United Kingdom) (78 Entrants) (Category 1)
1st: J.Miller (Luigi)
2nd: Willz (Captain Falcon)
3rd: Magi (Mario)
4th: SBF (Mario, Diddy Kong)

Skyline Smash (May 21st) (Germany) (54 Entrants) (Category 1)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: Jbandrew (Meta Knight)
3rd: Wusi (Fox)
4th: Deus (Falco)

S.A.L.T. (June 3rd-4th) (France) 172 Entrants) (Category 3)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Nietono (Sheik)
3rd: Kameme (Mega Man, Sheik, Cloud)
4th: cyve (Diddy Kong)
5th: Purple~H (Cloud)
5th: quiK (Zero Suit Samus)
7th: Glutonny (Wario)
7th: Griffith (Bayonetta, Zero Suit Samus, Mario, Sheik, Fox)
9th: Elexiao (Greninja)
9th: Jbandrew (Meta Knight)
9th: Homika (Rosalina & Luma)
9th: Klemenz (Yoshi)
13th: Leon (Zero Suit Samus)
13th: VyQ (Mario)
13th: Vinnie (Sheik)
13th: Deimos (Diddy Kong)

Bailrigg 2 (June 17th) (United Kingdom) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Magi (Donkey Kong, Lucario, Mario)
2nd: Scr7 (Diddy Kong, Fox, Corrin)
3rd: SBF (Diddy Kong, Mario)
4th: FROG (Corrin)

Soda Smash – Darmstadt (June 25th) (Germany) (52 Entrants) (Category 1)
1st: cyve (Diddy Kong)
2nd: Tomenimo (Corrin, Cloud)
3rd: quiK (Zero Suit Samus)
4th: Tru4 (Shulk)

Albion 2 (July 1st) (United Kingdom) (306 Entrants) (Category 3)
1st: Glutonny (Wario)
2nd: cyve (Diddy Kong)
3rd: MagiMagi (Mewtwo)
4th: IxisNaugus (Sonic)
5th: OwlBBs (Bayonetta, Duck Hunt)
5th: Supahsemmie (Mario)
7th: M (Shulk)
7th: wusi (Fox)
9th: Ramses (Corrin)
9th: Purple H (Cloud)
9th: Meru (Peach)
9th: Afro Smash (Samus)
13th: Peli (Sonic)
13th: Yackabean (Toon Link)
13th: Lucretio (R.O.B.)
13th: Dr. DORF (Ganondorf)

Adapt Kingdom 1 (July 8th) (Spain) (92 Entrants) (Category 2)
1st: MVL (Sheik)
2nd: Robo Luigi (R.O.B.)
3rd: Greward (Bowser)
4th: Marcbri (Diddy Kong, Pit)
5th: Pefo (Sonic)
5th: Pepo (Cloud)
7th: S (Diddy Kong)
7th: El Pitika (Fox, Palutena)

Meltdown Smash Challenge 3 (July 8th) (France) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Donkey Kong, Wario, Cloud)
2nd: Elexiao (Greninja)
3rd: embryo (Rosalina & Luma)
4th: Phogos (Diddy Kong)

Elysium (July 15th) (Netherlands) (144 Entrants) (Category 3)
1st: Elexiao (Greninja)
2nd: Light (Sheik)
3rd: Purple~H (Cloud)
4th: Homika (Rosalina & Luma)
5th: Meru (Peach)
5th: Sabaca (Lucina)
7th: Space (Corrin, Bayonetta)
7th: Partino (Fox)
9th: iStudying (Greninja)
9th: Tatuman (Rosalina & Luma)
9th: Supahsemmie (Mario)
9th: Eddy (Greninja)
13th: WRECK-IT MUNDO (Wario)
13th: S1 (Ness)
13th: Kunai KazeKun (Toon Link, Lucario, Peach)
13th: Kibzu~ (Sheik, Cloud)

Terronship X – Civil War (July 23rd) (Italy) (44 Entrants) (Category 1)
1st: M4E (Roy, Diddy Kong)
2nd: Dinarimer (Mewtwo)
3rd: Sim-Max (R.O.B., Rosalina & Luma, Cloud)
4th: Fake (Bowser)

Burst 2 (July 21st-22nd) (France) (66 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Link, Ganondorf)
2nd: Dakou (Lucas)
3rd: Griffith (Mario, Fox, Bayonetta, Mega Man, Sheik)
4th: Ogey (Captain Falcon)

Respawn 5 (August 12th) (Germany) (124 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Wario, Donkey Kong)
2nd: Purple~H (Cloud, Mewtwo)
3rd: IxisNaugus (Sonic)
4th: cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
5th: quiK (Zero Suit Samus)
5th: LoNg0uw (R.O.B.)
7th: Rendon (Sonic)
7th: Afro Smash (Samus)

BIFROST II – Ginnugagap (August 12-13th) (Sweden) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Nathan (Diddy Kong)
2nd: M (Shulk)
3rd: Lelize (Fox)
4th: Whiny (Ryu)

Throwdown LX 25 (August 12) (Portugal) (18 Entrants) (Category 1)
1st: MikeMostan (Fox)
2nd: TJay (Cloud, Mario)
3rd: BigLord (Mii Gunner, Mewtwo)
4th: Nepthys (Roy)

Meltdown Smash Challenge 4 (August 20th) (France) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario)
2nd: Myollnir (Bayonetta)
3rd: TheFlow (Roy)
4th: Krycken (Luigi)

PPM Berlin 5 (August 20th) (Germany) (35 Entrants) (Category 1)
1st: Sodrek (Sheik)
2nd: Schligger (Mewtwo, Robin)
3rd: Faith (Mario)
4th: Frieddo (Fox)

DAT Blastzone 21 (August 26th) (United Kingdom) (91 Entrants) (Category 2)
1st: Jack Hunter (Sheik)
2nd: Plastic Poptart (Marth, Lucina)
3rd: Streakz (Mario)
4th: Peligod (Sonic)
5th: BWC (Kirby, Charizard)
5th: SevereCalamari (Sheik)
7th: Matsu (Robin)
7th: Luigimitsu (Villager, Luigi)

Nemiex Monthly 3 (August 26th) (Italy) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Meerko (Lucina)
2nd: Chimera (Corrin, Rosalina & Luma)
3rd: TunaLink (Sonic, Fox)
4th: TylerDX (Lucas)

Soda Smash II (August 26th) (Germany) (49 Entrants) (Category 1)
1st: Euk (Sheik)
2nd: Paisen (Lucas)
3rd: BluB (Bayonetta)
4th: MukA^ (Unknown)

Battle Arena Melbourne 9 (May 12th-14th) (Australia) (244 Entrants) (Category 3)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Ghost (Bayonetta)
3rd: Luco (Lucas, Ness)
4th: Aha (Toon Link)
5th: Waveguider (Greninja)
5th: Boozer (Bowser)
7th: Swithi (Cloud)
7th: Jezmo (Diddy Kong)
9th: Con (Fox)
9th: Poppt1 (Ness)
9th: Ignis (Robin)
9th: Jdizzle (Toon Link)
13th: Eternal (Sheik, Fox)
13th: MM (Mii Brawler, Palutena)
13th: haiku (Bayonetta)
13th: Dr. Ainuss (Fox)

Couchwarriors June (June 25th) (Australia) (74 Entrants) (Category 1)
1st: Jdizzle (Toon Link)
2nd: Extra (R.O.B., Mr. Game & Watch)
3rd: Boozer (Bowser)
4th: Duon (Diddy Kong, Fox)

UQ Smash Final Destination 2 (July 1st) (Australia) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Jaice (Samus, Bayonetta)
2nd: Yehya (Meta Knight)
3rd: Ignis (Robin, Mario)
4th: Curtain (Diddy Kong)

Newtwon Aero Dive Episode 6 (August 12th) (Australia) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Killy (Bayonetta, Sonic)
2nd: Luco (Lucas, Ness)
3rd: Enn (Ness)
4th: Dr. Ainuss (Fox)

Xentric Gaming Fight Tournament (May 13th) (Puerto Rico) (54 Entrant) (Category 1)
1st: Xeon (Yoshi)
2nd: Headshot (Samus)
3rd: EKING (Mario)
4th: DaPiG (Corrin)

Gaming Revolution 2017 (June 24th) (Puerto Rico) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Xeon (Diddy Kong, Mario)
2nd: S@nt (Toon Link, Marth)
3rd: Basic (Ryu)
4th: Excel_Zero (Bayonetta)

Battle Royale 2017 (July 8th) (Puerto Rico) (58 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Mario, Cloud, Donkey Kong)
2nd: Xeon (Yoshi)
3rd: Headshot (Samus)
4th: PCJosePan (Bowser)

Warriors Hall Ponce (July 22nd) (Puerto Rico) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Eking (Mario)
2nd: Xeon (Yoshi)
3rd: RKO (Captain Falcon)
4th: S@nt (Toon Link)

Game Fest SV 2017 (June 16th) (El Salvador) (104 Entrants) (Category 2)
1st: Vanitas (Rosalina & Luma)
2nd: Flury (Diddy Kong)
3rd: Tron (Diddy Kong)
4th: Wolfen (Ness, Mario)
5th: Green (Luigi)
5th: Hatreck (Link)
7th: Grid (Corrin)
7th: Cormene (Mario)

4 Keen (May 12th) (Chile) (32 Entrants) (Category 1)
1st: LinkEa (Link)
2nd: Keen (Fox, Donkey Kong)
3rd: Rollo (Mario, Toon Link)
4th: Spyro (Yoshi)

Tropicon Series 4 Final Edition (July 22nd) (Chile) (40 Entrants) (Category 1)
1st: Keen (Fox)
2nd: Tales (Luigi)
3rd: FirehaoJG (Diddy Kong)
4th: MK~IoRi (Sheik)

Anime Buzz no 6 (August 19th-20th) (Brazil) (25 Entrants) (Category 1)
1st: ArTr (Yoshi)
2nd: poop (Mr. Game & Watch, Lucario)
3rd: Cieli (Roy)
4th: PuzoorMarcelo (Sheik)

Revival of Korea V (May 3rd) (South Korea) (12 Entrants) (Category 1)
1st: Mungmi (King Dedede)
2nd: LegoKirby (Lucas)
3rd: Flygoon (Yoshi)
4th: LIL DJ 25 (Greninja)

Singles @ Al Majis (July 22nd) (United Arab Emirates) (25 Entrants) (Category 1)
1st: MyLife (Rosalina & Luma)
2nd: Prado (R.O.B.)
3rd: Shiba (Corrin, Pit)
4th: Karamel (Pikachu)

Dubai Dojo 2 (August 25th-26th) (United Arab Emirates) (101 Entrants) (Category 2)
1st: KEN (Sonic)
2nd: 9B (Bayonetta)
3rd: T (Link)
4th: Edge (Diddy Kong)
5th: HIKARU (Donkey Kong)
5th: Earth (Pit, Corrin)
7th: Ranai (Villager)
7th: Ron (Mario, Luigi)

1JJ: TOURNAMENT RESULTS DATABASE, PHASE 4 (January 1st-March 31st)

GUMS 12 (January 7th) (New England) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus, Lucario)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pelca (Diddy Kong, Cloud)
4th: Raffi-X (R.O.B.)

Invasion 11 (January 11th) (New England) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Raffi-X (R.O.B.)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Light (Fox)
4th: Kuma (Sonic)

Invasion 12 (February 4th) (New England) (65 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Mr. E (Marth)
4th: Pugwest (Marth)
5th: Craftis (Sonic)
5th: MattyG (Cloud)
7th: Dark Wizzy (Mario)
7th: Kogarasuma (Lucina)

GUMS 13 (February 11th) (New England) (107 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: Light (Fox)
4th: Kogarasuma (Lucina)
5th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: Hero (Cloud)
7th: LingLing (Peach)
7th: Ntarps (Captain Falcon)

New England Smash 4 Invitational (February 18th) (New England) (42 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Pugwest (Marth, Lucina)
4th: Craftis (Sonic)

Invasion 13 (March 4th) (New England) (35 Entrants) (Category 1)
1st: MattyG (Cloud)
2nd: LingLing (Peach)
3rd: Dark Wizzy (Mario)
4th: Pelca (Pikachu)

GUMS 14 (March 18th) (New England) (122 Entrants) (Category 2)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Pugwest (Marth)
3rd: MattyG (Cloud)
4th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: Koolaid (Sheik)
5th: Craftis (Sonic)
7th: Kogarasuma (Lucina)
7th: LingLing (Peach)

Invasion 14 (April 23rd) (New England) (61 Entrants) (Category 1)
1st: MattyG (Cloud)
2nd: Zoan (Mewtwo)
3rd: Pelca (Fox, Diddy Kong)
4th: Squidboy (Meta Knight)

Sea Crest Smash (April 22nd) (New England) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: Raffi-X (R.O.B.)
4th: Koolaid (Sheik)

Xenoaga VI (February 4th) (Tristate) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Vinnie (Sheik, Cloud, Rosalina & Luma)
2nd: Ralphie (Cloud)
3rd: Frozen (Mewtwo, Corrin)
4th: John Numbers (Corrin, Wii Fit Trainer)

Smash Attack 16 (February 4th) (Tristate) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Venia (Greninja)
2nd: Frozen (Corrin, Mewtwo)
3rd: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
4th: Mr. E (Marth)

True King (February 1st) (Tristate) (74 Entrants) (Category 1)
1st: John Numbers (Corrin, Wii Fit Trainer)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: Light (Fox)
4th: 6WX (Sonic)

Smash Valley V (February 18th) (Tristate) (69 Entrants) (Category 1)
1st: WaDi (Mewtwo)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: Sinji (Pac-Man)
4th: Biddy (Toon Link)

Winter Brawl 11 (February 19th) (Tristate) (48 Entrants) (Category 1)
1st: ANTi (Mario, Cloud)
2nd: Dekillsage (Fox)
3rd: Oatmeal (Meta Knight)
4th: Riz (Sheik, Meta Knight)

Xenosaga VII (Febuary 25th) (Tristate) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Angel Cortes (Diddy Kong)
2nd: Vinnie (Sheik)
3rd: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
4th: Dill (Diddy Kong, Sheik)
5th: Kogarasuma (Lucina)
5th: Raptor (Yoshi)
7th: Wraith (Bayonetta)
7th: UtopianRay (Rosalina & Luma)

Smash at York 15 (February 25th) (Tristate) (89 Entrants) (Category 1)
1st: Yoh (Sheik)
2nd: FALGOD (Ryu)
3rd: Kevin Wong (Rosalina & Luma)
4th: Ray Kalm (Ganondorf, Fox)

Anomaly (March 11th) (Tristate) (34 Entrants) (Category 1)
1st: The Great Gonzales (Ness)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: Riz (Sheik, Meta Knight)
4th: Unknown (Sheik)

Hope R! (March 11th) (Tristate) (43 Entrants) (Category 1)
1st: Tension (Fox, Ryu)
2nd: Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong, Cloud)
3rd: Colinies (Fox)
4th: Midnight (Lucario, Greninja, Rosalina & Luma)

KTAR XX (April 1st-2nd) (Tristate) (108 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
2nd: Tweek (Cloud, Donkey Kong)
3rd: MKLeo (Cloud, Marth, Sheik)
4th: Salem (Bayonetta)
5th: WaDi (Mewtwo, R.O.B.)
5th: Nairo (Zero Suit Samus)
7th: Mr. E (Lucina, Marth)
7th: 6WX (Sonic)
9th: Raffi-X (R.O.B.)
9th: Biddy (Toon Link)
9th: Chaos (Bowser, Cloud, Lucina)
9th: Light (Fox)
13th: Koolaid (Sheik)
13th: Promaelia (Corrin)
13th: UtopianRay (Rosalina & Luma)
13th: Zoan (Mewtwo)

Undiscovered Realm Comic Con (April 8th) (Tristate) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Mr. E (Lucina, Cloud)
3rd: Dill (Diddy Kong, Sheik)
4th: John Numbers (Wii Fit Trainer, Lucina)

Xenosaga VII (April 23rd) (Tristate) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Vinnie (Sheik)
2nd: Dill (Diddy Kong, Sheik)
3rd: Gen (Ryu)
4th: Unknown (Sheik)

S@X 01/03/17 (January 3rd) (MD/VA) (110 Entrants) (Category 2)
1st: Vex Kasrani (Donkey Kong)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta, Lucina)
3rd: Black Yoshi (Bayonetta)
4th: WaDi (Mewtwo)
5th: Dexter (Corrin)
5th: ZD (Fox)
7th: Zephyr (Cloud)
7th: Biddy (Toon Link)

Smash @ Xanadu 02/07/17 (February 7th) (MD/VA) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: WaDi (Mewtwo)
3rd: Pink Fresh (Bayonetta)
4th: Nero (Pikachu)

S@X 5 Year Anniversary (March 21st) (MD/VA) (96 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: WaDi (Mewtwo)
3rd: ZD (Fox)
4th: Zephyr (Cloud)
5th: Promaelia (Corrin)
5th: Pink Fresh (Bayonetta)
7th: Xerom (Ness)
7th: FOE (Greninja)

The Fantastic Classic (April 8th) (MD/VA) (81 Entrants) (Category 2)
1st: ZD (Fox)
2nd: WaDi (Mewtwo)
3rd: Dexter (Corrin, Roy)
4th: Remzi (Zero Suit Samus)
5th: Puppeh (Sheik)
5th: Black Yoshi (Bayonetta)
7th: Promaelia (Corrin, Palutena)
7th: Zephyr (Cloud)

JTS 17 Plus (April 29th) (MD/VA) (37 Entrants) (Category 1)
1st: ZD (Fox)
2nd: Seagull Joe (Sonic)
3rd: Dexter (Corrin, Marth)
4th: Rags (Fox, Meta Knight)

Kumite in Tennessee (January 6th-8th) (Southeast) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: ANTi (Mario, Zero Suit Samus)
3rd: Pugwest (Marth)
4th: Wrath (Sonic)
5th: Sonido (Sonic)
5th: Ketsen (Corrin, Rosalina & Luma)
7th: TheReflexWonder (Wario)
7th: Dog W/ Hips (Lucario)

Divine Intervention II (January 29th) (Southeast) (102 Entrants) (Category 2)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: LordMix (Bowser, Bayonetta)
3rd: HyperKirby (Roy)
4th: Kodystri (Lucas, Corrin)
5th: Rango (Ike)
5th: Mekos (Lucas)
7th: Neos (Rosalina & Luma)
7th: Salt One (Captain Falcon)

Gwinnett Brawl February 2017 (February 11th) (Southeast) (131 Entrants) (Category 2)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: ScAtt (Mega Man)
3rd: Kodystri (Lucas)
4th: Neos (Rosalina & Luma)
5th: Rango (Ike)
5th: LordMix (Bowser)
7th: Jtreezy (Luigi)
7th: Dubz (Unknown)

Lowcountry Showdown (February 11th) (Southeast) (47 Entrants) (Category 1)
1st: RFang (Mario, Cloud, Sheik)
2nd: Peabut (Mega Man)
3rd: Lee (Bowser, Meta Knight, Fox, Mario, Cloud)
4th: Eldin (Rosalina & Luma)

Final Round XX (March 11th-12th) (Southeast) (119 Entrants) (Category 2)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Saj (Bayonetta, Peach)
4th: Deafstar (Cloud)
5th: Envoid (Sheik)
5th: Neos (Rosalina & Luma, Bayonetta)
7th: Loco (R.O.B.)
7th: Saykrd (Samus)

Just Roll With It (April 1st) (Southeast) (112 Entrants) (Category 2)
1st: Peabnut (Mega Man)
2nd: Black Yoshi (Bayonetta)
3rd: Mekos (Lucas)
4th: RFang (Mario)
5th: Donquavious (Greninja, Zero Suit Samus)
5th: Gael (Captain Falcon)
7th: Brownie (Mega Man, Shulk)
7th: Zephy (Cloud)

Tulepo Titans Throwdown (April 1st) (Southeast) (108 Entrants) (Category 2)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: RoguePengiun (Mario)
4th: Saj (Bayonetta)
5th: Sonido (Sonic)
5th: Dog W/Hips (Lucario)
7th: ChillyChilli (Mario, Zero Suit Samus)
7th: Yuruloki (Cloud)

Gwinnett Brawl April (April 8th) (Southeast) (131 Entrants) (Category 2)
1st: ScAtt (Mega Man)
2nd: HyperKirby (Roy)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: Kodystri (Lucas)
5th: Lord Mix (Bowser)
5th: Tortas FC (Mewtwo)
7th: Neos (Rosalina & Luma)
7th: SaltOne (Captain Falcon)

Fusion 4 (April 22nd) (Southeast) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: LordMix (Bowser, King Dedede)
3rd: ScAtt (Mega Man, Roy)
4th: Player-1 (Diddy Kong)

Donut Dub 4 (April 23rd) (Southeast) (51 Entrants) (Category 1)
1st: 6WX (Sonic, Corrin)
2nd: RFang (Cloud, Mario)
3rd: Ferf (Sonic)
4th: Leaf FC (Mii Brawler)

Smash Conference LXIX (January 7th) (Florida) (225 Entrants) (Category 3)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
3rd: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
4th: Mew2King (Cloud)
5th: Myran (Olimar)
5th: WormyNugget (Diddy Kong, Mewtwo)
7th: Mr. E (Marth)
7th: Nick Riddle (Zero Suit Samus, Bowser)
9th: Manny (Sonic)
9th: MuteAce (Peach)
9th: Child (Bayonetta)
9th: Zurak (Fox)
13th: MVD (Diddy Kong)
13th: Day (Lucario)
13th: RoguePenguin (Mario)
13th: Cashmere (Captain Falcon)

Super Armor 2 (January 28th) (Florida) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Cashmere (Captain Falcon)
3rd: Rideae (Pikachu)
4th: Child (Bayonetta)

TGL Monthly 13 (February 4th) (Florida) (54 Entrants) (Category 1)
1st: Captain Zack (Bayonetta)
2nd: MVD (Diddy Kong, Mario)
3rd: Josh (Diddy Kong)
4th: Blank (Sheik)

REFLECT 3 (February 4th) (Florida) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Myran (Olimar)
3rd: Pillow (Lucina)
4th: Kite (Donkey Kong)

Gator Gaming Winter Party 2017 (Florida) (135 Entrants) (Category 2)
1st: Dyr (Diddy Kong, Sheik)
2nd: RoguePenguin (Mario)
3rd: Saj (Bayonetta)
4th: Ross (Toon Link, Diddy Kong)
5th: Tachyon (Pikachu)
5th: Sol (Little Mac)
7th: Xmas (Mewtwo)
7th: WonderBread (Little Mac)

Coffee Boys 11 (February 19th) (Florida) (48 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Samus)
2nd: Ryo (Corrin, Ike)
3rd: Dyr (Diddy Kong)
4th: Saj (Bayonetta)

Tampa Never Sleeps 7 (February 25th-26th) (Florida) (193 Entrants) (Category 3)
1st: Manny (Sonic)
2nd: Dyr (Diddy Kong)
3rd: Wormynugget (Diddy Kong)
4th: Child (Bayonetta)
5th: DJ Jack (Ryu)
5th: Cashmere (Captain Falcon)
7th: 8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
7th: Saj (Bayonetta)
9th: 3Fresh Lade (Cloud)
9th: Mew2King (Cloud)
9th: Rideae (Pikachu)
9th: RoguePenguin (Mario)
13th: Ryo (Ike)
13th: KidG (Mario)
13th: True Blue (Sonic)
13th: Headshot (Samus)

REFLECT 4 (March 4th) (Florida) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Myran (Olimar)
3rd: dyr (Diddy Kong, Cloud)
4th: Rideae (Pikachu)

TGL Monthly 14 (March 11th) (Florida) (73 Entrants) (Category 1)
1st: Wormynugget (Diddy Kong)
2nd: MVD (Mario, Diddy Kong)
3rd: 8BitMan (R.O.B.)
4th: Roguepenguin (Mario)

Frame Perfect Series 2 (March 18th-19th) (Florida) (208 Entrants) (Category 4)
1st: Kirihara (Rosalina & Luma)
2nd: ZeRo (Diddy Kong)
3rd: MKLeo (Marth, Cloud, Meta Knight)
4th: Komorikiri (Cloud, Sonic)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: Captain Zack (Bayonetta)
7th: Ranai (Villager)
7th: Salem (Bayonetta)
9th: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
9th: Kameme (Mega Man)
9th: Dath (Robin)
9th: Cashmere (Captain Falcon)
13th: Mr. E (Marth, Lucina)
13th: SuperGirlKels (Sonic)
13th: Dyr (Diddy Kong)
13th: Earth (Pit, Corrin)
17th: Manny (Sonic)
17th: Kome (Shulk)
17th: Nicko (Shulk)
17th: Ryo (Ike, Corrin)
17th: MVD (Diddy Kong)
17th: Fatality (Captain Falcon)
17th: Myran (Olimar)
17th: Child (Bayonetta)
25th: Day (Lucario)
25th: tsu (Lucario)
25th: King Will (Sonic)
25th: PikPocket (Villager)
25th: Ross (Toon Link)
25th: Tumultuous (Zero Suit Samus)
25th: JaK (Diddy Kong)
25th: ewok41 (Cloud)

CEO Dreamland (April 14th-16th) (Florida) (376 Entrants) (Category 4)
1st: TSM | ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
2nd: Mr. R (Sheik, Cloud)
3rd: NRG | Nairo (Zero Suit Samus, Lucina)
4th: RNG| Dabuz (Rosalina & Luma)
5th: Samsora (Peach)
5th: ESAM (Pikachu, Samus)
7th: DNL | Marss (Zero Suit Samus)
7th: CLG | VoiD (Sheik)
9th: Raito (Duck Hunt)
9th: Circa | 6WX (Sonic)
9th: DMG |Captain Zack (Bayonetta)
9th: MVG | ScAtt (Mega Man)
13th: IMT | ANTi (Mario, Zero Suit Samus)
13th: Manny (Sonic)
13th: PG | Rich Brown (Mewtwo)
13th: MSF | Larry Lurr (Fox)
17th: Ookami (Mega Man, Greninja)
17th: Cashmere (Captain Falcon)
17th: Blank (Sheik)
17th: MVG | Salem (Bayonetta)
17th: ZD (Fox)
17th: Bloodcross (Fox, Charizard)
17th: Wormynugget (Diddy Kong)
17th: RvL | Xzax (Fox)
25th: TNF| Child (Bayonetta)
25th: saj (Bayonetta)
25th: TTN | Karna (Sheik)
25th: NAKAT (Fox, Lucina, Ness)
25th: Rideae (Pikachu)
25th: JJROCKETS (Diddy Kong)
25th: Player-1 (Diddy Kong)
25th: P1 | Tweek (Cloud, Donkey Kong)

GatorLAN Spring 2017 (April 15th) (Florida) (56 Entrants) (Category 1)
1st: Noble | Ryo (Roy, Dr. Mario, Samus)
2nd: RoguePenguin (Mario)
3rd: Pantyraid (Bayonetta)
4th: AGman (Luigi)

Midwest Mayhem 6 (January 7th) (Midwest) (285 Entrants) (Category 3)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: James (Diddy Kong, Luigi)
3rd: Elegant (Luigi)
4th: Tyrant (Meta Knight)
5th: Rich Brown (Mewtwo)
5th: Captain Zack (Bayonetta)
7th: Ally (Mario)
7th: Xane (Meta Knight)
9th: Tyroy (Bayonetta)
9th: Zenyou (Mario)
9th: K9 (Diddy Kong)
9th: MJG (Villager)
13th: Aarvark (Villager)
13th: Ned (Cloud)
13th: DarkShad (Ryu)
13th: Ozone (Duck Hunt)

Frosty Faustings IX (January 27th-28th) (Midwest) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Ally (Mario)
2nd: Ned (Cloud)
3rd: Dyr (Diddy Kong)
4th: NiTe (Rosalina & Luma)
5th: Bushi (Bayonetta)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
7th: dare2dream (Fox)
7th: Vermillion (Cloud)

FTS: The WRECKpublic (January 28th) (Midwest) (65 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Villager)
2nd: Sinnyboo242 (Sheik)
3rd: Nev (Mewtwo)
4th: Doom Bot (Marth)

Kingslayer 2 (January 28th) (Midwest) (109 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: Ryuga (Corrin)
3rd: LOE1 (Luigi)
4th: IcyMist (Samus)

Midwest Mayhem 7 (February 4th) (Midwest) (155 Entrants) (Category 3)
1st: Ned (Cloud)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Skorpio (Robin)
4th: Javi (Cloud, Sheik)
5th: Ally (Mario)
5th: Tyroy (Bayonetta, Cloud)
7th: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch, Lucina)
7th: Big_Mak (Sheik)
9th: Ryuga (Corrin)
9th: Seth (Yoshi)
9th: Shel (Luigi, Ryu)
9th: Ozone (Duck Hunt)
13th: Renegade (Ryu)
13th: Ksev (Fox)
13th: Nero (Pikachu)
13th: JJROCKETS (Diddy Kong)

Frostbite 2017 (February 25th-26th) (Midwest) (342 Entrants) (Category 4)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Captain Falcon)
2nd: tsu (Lucario, Ryu)
3rd: Nairo (Zero Suit Samus)
4th: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
5th: Salem (Bayonetta)
5th: Shuton (Olimar)
7th: Ally (Mario)
7th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: Some (Greninja)
9th: Mr. E (Marth)
9th: VoiD (Sheik)
9th: Kameme (Mega Man, Sheik)
13th: MKLeo (Marth, Cloud)
13th: Deathorse (Mewtwo)
13th: Kirihara (Rosalina & Luma)
13th: WaDi (Mewtwo)
17th: KEN (Sonic)
17th: Captain Zack (Bayonetta)
17th: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
17th: komorikiri (Cloud, Sonic)
17th: Ned (Cloud)
17th: smasher1001 (Mega Man, Mario)
17th: Ryuga (Corrin)
17th: Seagull Joe (Sonic)
25th: Rich Brown (Mewtwo)
25th: MVD (Diddy Kong)
25th: NAKAT (Fox, Lucina)
25th: Myran (Olimar)
25th: Blacktwins (Mario, Cloud)
25th: Black Yoshi (Bayonetta)
25th: Fatality (Captain Falcon)
25th: DarkAura (Greninja)

Smashfield Weeklies #78 (February 23rd) (Midwest) (107 Entrants) (Category 3)
1st: tsu (Lucario)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: Some (Greninja)
4th: KEN (Sonic)
5th: Kameme (Mega Man, Sheik)
5th: komorikiri (Marth, Cloud)
7th: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
7th: Nero (Pikachu)
9th: Smasher1001 (Mega Man, Mario)
9th: Advo (Samus, Mr. Game & Watch)
9th: T (Link)
9th: SlamSHADY (Ness)
13th: taranito (Ness)
13th: Zinoto (Diddy Kong)
13th: Nom (Sheik)
13th: Nebula (Pac-Man)

Gamer’s Gauntlet Pre-Frostbite (February 21st) (Midwest) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Kirihara (Rosalina & Luma)
2nd: Kameme (Mega Man, Sheik)
3rd: Ryuga (Corrin)
4th: Shuton (Olimar)

The Freezing Point (February 24th) (Midwest) (76 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Marth, Cloud)
2nd: DarkShad (Ryu)
3rd: Deathorse (Mewtwo)
4th: Coloinies (Fox)

Smash n’ Chill 7 (February 28th) (Midwest) (30 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Cloud, Marth)
2nd: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
3rd: Nom (Sheik)
4th: Salem (Sheik)

Amiibo Madness (March 11th) (Midwest) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Ryuga (Corrin)
2nd: Meek (Captain Falcon)
3rd: Nero (Pikachu)
4th: LOE1 (Luigi)

Kingslayer 3 (March 18th) (Midwest) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Ryuga (Corrin)
2nd: LOE1 (Luigi)
3rd: LordMix (Bowser)
4th: Colinies (Fox)

Middle o’ Nowhere (March 25th) (Midwest) (63 Entrants) (Category 1)
1st: sinnyboo242 (Sheik)
2nd: yeti (Toon Link)
3rd: Skillager (Villager)
4th: MJG (Toon Link, Villager)

Full Bloom 3 (March 25th) (Midwest) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Renegade (Ryu, Cloud)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: Krow (Olimar, Donkey Kong)
4th: TriVum (Bowser)

Shuffle 2017 (April 1st) (Midwest) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Marshall (Diddy Kong)
2nd: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
3rd: Colinies (Fox)
4th: Darkshad (Ryu)

Midwest Mayhem 8: North America Tour (April 8th) (Midwest) (296 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Ally (Mario)
4th: Ned (Cloud)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Locus (Ryu)
7th: Samsora (Peach)
7th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Seth (Yoshi)
9th: 6WX (Sonic)
9th: NiTe (Rosalina & Luma)
9th: JK (Bayonetta)
13th: SWAG (Mega Man)
13th: Nom (Sheik)
13th: 8BitMan (R.O.B.)
13th: Mister Eric (R.O.B.)

MIUS Tempest (April 15th) (Midwest) (87 Entrants) (Category 1)
1st: Miloni (Cloud)
2nd: Ozone (Duck Hunt)
3rd: Boobear (Ness)
4th: Nom (Sheik)

Multiverse Hopping (April 23rd) (Midwest) (144 Entrants) (Category 2)
1st: 8BitMan (R.O.B.)
2nd: Dath (Robin)
3rd: NameLess (Diddy Kong)
4th: Sinnyboo242 (Sheik)
5th: Skorpio (Robin)
5th: Cookietec (Ike)
7th: Stevenshark790 (Bayonetta)
7th: PowPow (Sonic)

CMU Showdown 2 (April 23rd) (Midwest) (59 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: LOE1 (Luigi, Diddy Kong)
3rd: BooBear (Ness, Mewtwo)
4th: DKDudeMan (Peach)

Sweet Spot 3 (April 23rd) (Midwest) (56 Entrants) (Category 1)
1st: MJG (Toon Link, Villager)
2nd: Dirtybomb (Bayonetta, Lucario)
3rd: Toffee (Ryu, Donkey Kong)
4th: Doom Bot (Marth, Lucina)

The NEOHlympics 2 (April 30th) (Midwest) (85 Entrants) (Category 2)
1st: Tweek (Cloud)
2nd: False (Marth)
3rd: Colinies (Fox)
4th: WOOD (Wario)
5th: Midnight (Rosalina & Luma, Greninja, Lucario)
5th: xane (Meta Knight)
7th: Acnupp (Luigi)
7th: H-man (Sonic)

SurGGe (January 7th) (South, Texas) (142 Entrants) (Category 2)
1st: Twi (Peach)
2nd: Megafox (Fox)
3rd: Karna (Sheik)
4th: Hakii (Lucas, Mewtwo)
5th: Jerm (Robin)
5th: iFox (Captain Falcon, Diddy Kong)
7th: Lucy (Toon Link)
7th: GrimTurtle (Bayonetta)

King of the Springs 2 (February 4th) (South) (124 Entrants) (Category 2)
1st: Samsora (Peach)
2nd: WaDi (Mewtwo)
3rd: Karna (Sheik)
4th: Sonido (Sonic)
5th: MJG (Villager)
5th: Phenom (Fox)
7th: Muse (Toon Link)
7th: iiGGY (Bayonetta)

Austin is Really Feeling it 16 (February 11th) (South) (163 Entrants) (Category 2)
1st: Trela (Ryu)
2nd: MKLeo (Marth)
3rd: Karna (Sheik)
4th: Jerm (Robin, Toon Link)
5th: Javi (Cloud, Sheik)
5th: Lima (Bayonetta)
7th: Megafox (Fox)
7th: Whispy (Diddy Kong)

NOLA Gaming Fest (February 19th) (South) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach)
2nd: Captain Zack (Bayonetta, Wii Fit Trainer)
3rd: Creatious (Rosalina & Luma)
4th: Hoodlife (Donkey Kong, Little Mac)

No Fun Allowed (March 5th) (South) (169 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Cloud, Marth)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Aarvark (Villager)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: Grimturtle (Bayonetta)
5th: Lima (Bayonetta)
7th: Twi (Peach)
7th: Gnes (Cloud)
9th: Jumbolias (Bowser, Ryu)
9th: Fatality (Captain Falcon)
9th: Illusion. (Greninja)
9th: Dragonite (Bayonetta)
13th: P2P With Gibus (Greninja, Lucario)
13th: BC (Villager)
13th: Asa (Duck Hunt, Ness)
13th: SlippyT (Olimar)

Smash 4 at KI Con (March 11th-12th) (South) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: MKLeo (Cloud, Marth)
3rd: Illusion (Greninja, Roy)
4th: Megafox (Fox)

Smash Fight Club 85 (March 12th) (South) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd: ThisGuy (Fox)
3rd: Papa Wall (Yoshi)
4th: Twi (Peach)

No Man’s Land (March 18th) (South) (122 Entrants) (Category 2)
1st: Shoyo James (Luigi, Diddy Kong)
2nd: MJG (Toon Link Villager)
3rd: Deezus (Ryu)
4th: Chuck Nasty (Charizard, Meta Knight, Bowser)
5th: Holms (Roy)
5th: Very Freezer (Luigi)
7th: Cheezeballer (Donkey Kong)
7th: Muse (Toon Link)

South Louisiana Major 2017 (April 1st) (South) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
2nd: Captain Zack (Bayonetta)
3rd: BrawlerG31 (Little Mac)
4th: BSP (Mario)

Dreamhack Austin (April 28th-30th) (South) (313 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Lucina)
2nd: MKLeo (Marth, Cloud)
3rd: Ally (Mario)
4th: Larry Lurr (Fox)
5th: ESAM (Pikachu, Samus)
5th: VoiD (Sheik, Fox)
7th: Konga (Donkey Kong)
7th: Locus (Ryu)
9th: K9sbruce (Sheik, Diddy Kong)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: Captain Zack (Bayonetta)
9th: Deluxemenu (Bowser)
13th: Whispy (Diddy Kong)
13th: Dakpo (Diddy Kong, Zero Suit Samus, Luigi)
13th: Karna (Sheik)
13th: Weegee (Mario)

Gambit: Falln (February 4th) (Southwest) (82 Entrants) (Category 2)
1st: Saiki (Sheik)
2nd: AC (Meta Knight)
3rd: SS (Villager, Ness, Cloud)
4th: Felix (Fox)
5th: Wulfn (Fox)
5th: Strozai (Greninja, Cloud)
7th: Falln (Rosalina & Luma)
7th: Ollie (Donkey Kong)

Dreamleague (February 19th) (Southwest) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Strozai (Greninja)
2nd: Luhtie (Zero Suit Samus)
3rd: Saiki (Sheik)
4th: Skylar (Mr. Game & Watch)

Rise 2017 (March 18th-19th) (Southwest) (155 Entrants) (Category 3)
1st: Ally (Mario)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: ANTi (Mario, Cloud)
4th: JK (Bayonetta)
5th: Luhtie (Zero Suit Samus)
5th: PiXL (Ryu)
7th: Tyrant (Meta Knight)
7th: Solid (Charizard)
9th: Strozai (Greninja, Roy, Fox)
9th: Ven (Zelda, Corrin)
9th: Saiki (Sheik)
9th: Snoop (Yoshi)
13th: BestNess (Ness)
13th: Apa~ (Ryu)
13th: VaLoR (Sonic)
13th: Gabe (Sonic)

Gambit: April (April 29th) (54 Entrants) (Southwest) (Category 1)
1st: Saiki (Sheik)
2nd: Felix (Fox)
3rd: DK Ollie (Donkey Kong)
4th: Googs (Olimar)

Battery Basement 8 (January 28th) (Rocky Mountains) (98 Entrants) (Category 1)
1st: Zenyou (Mario)
2nd: JK (Bayonetta)
3rd: Dragon (Sheik, Cloud)
4th: Fisting Koalas (Fox)

Smash the ICE! (April 16th) (Rocky Mountains) (69 Entrants) (Category 1)
1st: BestNess (Ness)
2nd: Z (Pikachu)
3rd: JK (Bayonetta)
4th: Caculus (Bayonetta)

Elements Fighting Games Challenge (January 28th) (Pacific Northwest) (55 Entrants) (Category 1)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Big D (Mario, Captain Falcon)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: Len (Pit)

Super Smashnest v13 (February 11th) (Pacific Northwest) (124 Entrants) (Category 2)
1st: Cacogen (Sheik)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: Firefly (Yoshi)
4th: Braixen (Diddy Kong)
5th: Captain L (Pikachu)
5th: Shinkou (Sheik, Lucina)
7th: Kaito **** (Robin)
7th: TrueMain (Sonic)

Wizard World Gaming: Portland (February 19th) (Pacific Northwest) (81 Entrants) (Category 2)
1st: Konga (Donkey Kong)
2nd: Braixen (Diddy Kong)
3rd: DeliciousDave (Marth)
4th: NikkiNanka (Cloud)
5th: Ianology (Bayonetta)
5th: G Man, the Cosmic Destroyer (Cloud)
7th: 9Tales (Rosalina & Luma)
7th: Tezii (Mewtwo)

Elements Fighting Games Challenge #2 (February 18th) (Pacific Northwest) (44 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Mario)
2nd: Locus (Ryu)
3rd: Captain L (Pikachu)
4th: Shogi (Marth)

Super SmashNestv14 (March 25th) (Pacific Northwest) (98 Entrants) (Category 2)
1st: CRimZ (Fox, Cloud, Captain Falcon)
2nd: BP|TrueMain (Sonic)
3rd: Viviff T. Great, MBA (Bowser)
4th: SilentRain (Mario, Greninja)
5th: Shinkou (Meta Knight)
5th: NikkiNanka (Cloud)
7th: KaZaK (Cloud)
7th: Light (Lucina)

Shinespiked 8 (March 25th) (Pacific Northwest) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (Captain Falcon)
2nd: Len (Pit)
3rd: Grade (Mewtwo)
4th: Kantrip (Sonic)

Northwest Majors IX (April 8th) (Pacific Northwest) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: Dekillsage (Fox)
3rd: Locke (Mega Man)
4th: Pow (Pac-Man)

Did That Just Happen? (January 16th) (Northern California) (33 Entrants) (Category 1)
1st: WiiASE (Ryu, Cloud)
2nd: 3xA (Toon Link)
3rd: FuTure (Ness)
4th: Vermillion (Cloud)

We Take Those Pre-G4 (January 17th) (Northern California) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Legit (Diddy Kong)
2nd: You3 (Duck Hunt)
3rd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
4th: YellowRello (Yoshi)

Smash of the Titans 15 (January 19th) (Northern California) (186 Entrants) (Category 3)
1st: Trevonte (Sheik)
2nd: 9B (Bayonetta)
3rd: You3 (Duck Hunt)
4th: Xzax (Fox)
5th: Day (Lucario)
5th: Ito (Meta Knight)
7th: Umeki (Peach)
7th: Kameme (Mega Man, Yoshi)
9th: RAIN (Cloud)
9th: Shaky (Ness)
9th: Nietono (Diddy Kong)
9th: Zenyou (Mario)
13th: Stark (Ike, Cloud)
13th: Hitaku (Mewtwo)
13th: FILIP (Mario)
13th: Brood (Duck Hunt)

GENESIS 4 (January 20th-22nd) (Northern California) (1012 Entrants) (Category 5)
1st: MKLeo (Marth, Cloud)
2nd: Ally (Mario)
3rd: ZeRo (Diddy Kong, Cloud)
4th: Captain Zack (Bayonetta, Peach, Wii Fit Trainer)
5th: Abadango (Mewtwo)
5th: Mr. R (Sheik)
7th: Komorikiri (Cloud, Sonic)
7th: Dabuz (Rosalina & Luma, Bayonetta)
9th: Ranai (Villager)
9th: ANTi (Mario, Cloud)
9th: Tweek (Cloud, Donkey Kong)
9th: VoiD (Sheik)
13th: Larry Lurr (Fox)
13th: 9B (Bayonetta)
13th: Elegant (Luigi)
13th: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
17th: Marss (Zero Suit Samus)
17th: Fatality (Captain Falcon)
17th: Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
17th: Child (Bayonetta)
17th: Chag (Bayonetta)
17th: NAKAT (Fox, Lucina)
17th: MVD (Diddy Kong)
17th: Rich Brown (Mewtwo)
25th: Salem (Bayonetta)
25th: Locus (Ryu)
25th: Kameme (Mega Man, Cloud)
25th: Earth (Pit)
25th: Brood (Duck Hunt)
25th: K9 (Diddy Kong, Sheik)
25th: AeroLink (Bayonetta)
25th: Javi (Cloud, Sheik)
33rd: You3 (Duck Hunt)
33rd: Nietono (Diddy Kong)
33rd: Dath (Robin)
33rd: JK (Bayonetta)
33rd: Ito (Meta Knight)
33rd: Tyrant (Meta Knight)
33rd: DSS (Meta Knight)
33rd: Sinji (Pac-Man)
33rd: Shaky (Ness, Mr. Game & Watch)
33rd: SS (Villager, Ness)
33rd: 6WX (Sonic)
33rd: Manny (Sonic)
33rd: Zinoto (Diddy Kong)
33rd: James (Diddy Kong, Luigi)
33rd: Raffi-X (R.O.B.)
33rd: Xzax (Fox)
49th: FOW (Ness)
49th: Raito (Duck Hunt)
49th: LingLing (Peach)
49th: Samsora (Peach)
49th: Legit (Diddy Kong)
49th: Remzi (Zero Suit Samus)
49th: Viviff the Great (Bowser)
49th: Snoop (Yoshi)
49th: Jan (Rosalina & Luma, Ryu)
49th: Nyanko (Sheik)
49th: Dyr (Diddy Kong)
49th: Charliedaking (Fox)
49th: Cacogen (Sheik)
49th: Mr. E (Marth)
49th: DarkShad (Ryu)
49th: Ryo (Ike, Corrin, Roy)

Final Passage of Games 6 (January 28th) (Northern California) (58 Entrants) (Category 1)
1st: Trevonte (Sheik)
2nd: Zex (Sheik)
3rd: Jehtt (Mega Man)
4th: Soulimar (Olimar)

Don’t You Dair 5 (February 11th) (Northern California) (66 Entrants) (Category 1)
1st: Rude (Bayonetta)
2nd: ZooM (Falco, Samus)
3rd: Inferno Brawler (Ryu)
4th: Lui$ (Mario)

Who’s Your Pappy 6 (February 19th) (Northern California) (120 Entrants) (Category 2)
1st: Rice (Mario, Bowser)
2nd: Shaky (Ness)
3rd: KOSSismoss (Mr. Game & Watch, Lucina)
4th: Xzax (Fox)
5th: Trevonte (Sheik)
5th: DSS (Meta Knight)
7th: Zex (Sheik)
7th: Oblivion (Pit, Meta Knight)

Who's Your Pappy #7 (April 9th) (Northern California) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Zenyou (Mario)
2nd: Legit (Diddy Kong)
3rd: Xzax (Fox)
4th: Sean (Diddy Kong)
5th: Rude (Bayonetta)
5th: Lui$ (Mario)
7th: 3xA (Toon Link)
7th: DSS (Meta Knight)

Mega Smash Mondays 79 (January 2nd) (Southern California) (201 Entrants) (Category 3)
1st: VoiD (Sheik)
2nd: Rich Brown (Mewtwo)
3rd: Charliedaking (Fox)
4th: Nicko (Shulk)
5th: SaSSy (R.O.B.)
5th: Ant (Villager)
7th: Elegant (Luigi)
7th: Mr. ConCon (Luigi)
9th: Scizor (Link)
9th: Aarvark (Villager)
9th: K9 (Diddy Kong)
9th: Das (Toon Link)
13th: NotLast (Peach)
13th: XYosher (Fox)
13th: Razo (Peach)
13th: Sura (Mario)

2GGC: GENESIS Saga (January 14th) (Southern California) (466 Entrants) (Category 4)
1st: ZeRo (Diddy Kong, Sheik)
2nd: Komorikiri (Cloud, Sonic)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: Tweek (Cloud)
5th: MKLeo (Marth, Cloud)
5th: Zenyou (Mario)
7th: 6WX (Sonic)
7th: JK (Bayonetta)
9th: Javi (Cloud, Sheik)
9th: Eon (Fox)
9th: Mr. E (Marth)
9th: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
13th: Dabuz (Rosalina & Luma)
13th: DSS (Meta Knight)
13th: Rich Brown (Mewtwo)
13th: Marss (Zero Suit Samus)
17th: MVD (Diddy Kong)
17th: Fatality (Captain Falcon)
17th: Elegant (Luigi)
17th: Dath (Robin)
17th: Teb (Mario)
17th: Saiki (Sheik)
17th: Aarvark (Villager)
17th: ImHip (Olimar, Duck Hunt)
25th: Nicko (Shulk)
25th: Vash (Little Mac)
25th: Tyrant (Meta Knight)
25th: ESAM (Pikachu)
25th: Ezreal (Pikachu)
25th: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
25th: Pink Fresh (Bayonetta)
25th: Phoenix (Sonic)

Mega Smash Mondays 81 (January 16th) (Southern California) (185 Entrants) (Category 3)
1st: Tweek (Donkey Kong)
2nd: MKLeo (Cloud, Marth, Sheik)
3rd: Komorikiri (Cloud, Sonic)
4th: ESAM (Pikachu, Samus)
5th: 6WX (Sonic)
5th: Tyrant (Meta Knight)
7th: Scizor (Link, Greninja)
7th: Javi (Cloud)
9th: Mr. E (Marth)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: Elegant (Luigi)
9th: MVD (Mario)
13th: Mr. ConCon (Luigi)
13th: Slither2Hunter (Meta Knight)
13th: Zxl (Fox, Mario)
13th: K9sbruce (Diddy Kong)

2GGC: Midwest Mayhem Saga (February 11th) (Southern California) (331 Entrants) (Category 4)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Tweek (Cloud)
3rd: komorikiri (Cloud, Sonic)
4th: Ned (Cloud)
5th: Larry Lurr (Fox)
5th: Rich Brown (Mewtwo)
7th: VoiD (Sheik)
7th: AC (Falco, Meta Knight)
9th: Samsora (Peach)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Zenyou (Mario)
13th: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
13th: Captain Zack (Bayonetta)
13th: Jtails (Diddy Kong)
13th: DarkShad (Ryu)
17th: SS (Villager, Ness)
17th: DKwill (Donkey Kong)
17th: Locus (Ryu)
17th: Elegant (Luigi)
17th: Tyrant (Meta Knight)
17th: Ryuga (Corrin)
17th: DSS (Meta Knight)
17th: Legit (Diddy Kong)
25th: Nicko (Shulk)
25th: Eon (Fox)
25th: Zan (Toon Link)
25th: MJG (Villager)
25th: K9 (Diddy Kong, Sheik)
25th: Strozai (Greninja)
25th: Ghost (Fox)
25th: Shel (Ryu)

Mega Smash Mondays 85 (February 13th) (Southern California) (105 Entrants) (Category 2)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: NiTe (Rosalina & Luma)
3rd: Charliedaking (Fox)
4th: Eon (Fox)
5th: Tweek (Bayonetta)
5th: tyroy (Bayonetta)
7th: Tyrant (Meta Knight)
7th: komorikiri (Marth, Cloud)

Mega Smash Mondays 87 (February 27th) (Southern California) (102 Entrants) (Category 2)
1st: komorikiri (Cloud, Marth, Sonic, Mario)
2nd: Ranai (Villager, Lucina)
3rd: Tyrant (Meta Knight, Cloud, Sheik)
4th: Nicko (Shulk)
5th: Aarvark (Villager)
5th: Scizor (Link)
7th: S2H (Meta Knight)
7th: Razo (Peach)

UCSD Photon Quarterlies #4 (March 5th) (Southern California) (45 Entrants) (Category 1)
1st: Falln (Rosalina & Luma, Zero Suit Samus)
2nd: Ito (Meta Knight)
3rd: IC (Diddy Kong)
4th: Jingen (Captain Falcon)

Beachcon 2017 (March 5th) (Southern California) (86 Entrants) (Category 1)
1st: Slither2Hunter (Meta Knight)
2nd: MastaMario (Mario)
3rd: Regalia (Cloud)
4th: Bran (Bayonetta)

2GGC: Civil War Saga (March 24th-26th) (Southern California) (753 Entrants) (Category 5)
1st: RNG | Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: FS | Fatality (Captain Falcon)
3rd: T (Link)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: DNL | Marss (Zero Suit Samus)
7th: HIKARU (Donkey Kong)
7th: UBCEA | Locus (Ryu)
9th: eLv | Mr. R (Sheik)
9th: NRG | Nairo (Zero Suit Samus)
9th: LG | Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma)
9th: MSF | Larry Lurr (Fox)
13th: LooK | Falln (Rosalina & Luma)
13th: tsu (Lucario)
13th: SHIG | 9B (Bayonetta)
13th: Shuton (Olimar)
17th: 2GG | komorikiri (Cloud, Sonic)
17th: Ranai (Villager)
17th: EG | Zinoto (Diddy Kong)
17th: PG | ESAM (Pikachu, Samus)
17th: Samsora (Peach)
17th: Trela (Ryu)
17th: Earth (Pit, Dark Pit)
17th: DNG | Nietono (Sheik)
25th: RvL | Mr. E (Lucina, Marth)
25th: FOW (Ness)
25th: C9 | Ally (Mario)
25th: IMT | ANTi (Mario, Diddy Kong, Cloud)
25th: P1 | Tweek (Cloud, Donkey Kong)
25th: FS | Wrath (Sonic)
25th: LooK | Ac (Meta Knight, Falco)
25th: MVG | Salem (Bayonetta)
33rd: Luhtie (Zero Suit Samus)
33rd: SS | MrConCon (Luigi)
33rd: BSD | Elegant (Luigi)
33rd: iQHQ | Vinnie (Sheik)
33rd: DNG | Kameme (Mega Man, Sheik, Dark Pit)
33rd: ImHip (Olimar)
33rd: PG |MVD (Diddy Kong)
33rd: HY | Javi (Cloud, Sheik)
33rd: Circa | 6WX (Sonic)
33rd: RvL | Xzax (Fox)
33rd: YG | Lycan (Diddy Kong)
33rd: Kome (Shulk)
33rd: FAD | 2scoops Nicko (Shulk)
33rd: CLG | NAKAT (Fox, Ness, Lucina)
33rd: CLG | VoiD (Sheik, Fox)
33rd: eM | Zenyou (Mario)
49th: TSM | ZeRo (Diddy Kong)
49th: LG| Charliedaking (Fox)
49th: BSD | Aarvark (Villager)
49th: E2C | tyroy (Bayonetta)
49th: GotE | 8BitMan (R.O.B.)
49th: InC | WaDi (Mewtwo)
49th: ECHO FOX MVG | Mew2King (Cloud)
49th: Eon (Fox)
49th: Konga (Donkey Kong)
49th: SS (Villager, Ness)
49th: DSS (Meta Knight)
49th: Shaky (Ness)
49th: Dath (Robin)
49th: G-FORCE Oni | Day (Lucario)
49th: BYOC | S1 (Ness)
49th: Meteor (Sonic)

Wednesday Night Fights Pre-Civil War (March 23rd) (Southern California) (87 Entrants) (Category 3)
1st: 9B (Bayonetta)
2nd: Kameme (Mega Man, Sheik, Dark Pit, Yoshi)
3rd: Shuton (Olimar)
4th: VoiD (Sheik)
5th: Earth (Pit, Fox, Corrin)
5th: tyroy (Bayonetta)
7th: K9sbruce (Diddy Kong)
7th: Kirihara (Rosalina & Luma)
9th: Kome (Shulk)
9th: Nietono (Sheik)
9th: ANTi (Meta Knight)
9th: JK (Bayonetta)
13th: Fuwa (Marth)
13th: Charliedaking (Fox)
13th: Abadango (Mewtwo)
13th: Komorikiri (Marth, Cloud)

Wednesday Night Fights 1.3 Winter (March 1st) (Southern California) (54 Entrants) (Category 1)
1st: komorikiri (Cloud, Sonic)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Ranai (Villager)
4th: Zenyou (Mario)

Mega Smash Mondays 90 (March 20th) (Southern California) (95 Entrants) (Category 1)
1st: K9sbruce (Sheik)
2nd: Javi (Cloud, Sheik)
3rd: MrConCon (Luigi)
4th: Charliedaking (Fox)

Mega Smash Mondays 91 (March 27th) (Southern California) (116 Entrants) (Category 2)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: MKLeo (Marth, Cloud, Sheik)
3rd: Charliedaking (Fox)
4th: iStudying (Greninja)
5th: Elegant (Luigi)
5th: DSS (Meta Knight, Mr. Game & Watch)
7th: Ac (Meta Knight)
7th: Tweek (Bowser Jr.)

Wednesday Night Fights 1.7 (March 29th) (Southern California) (40 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Cloud, Meta Knight)
2nd: VoiD (Sheik)
3rd: Zan (Toon Link, Mewtwo)
4th: K9sbruce (Sheik, Diddy Kong)

Zotcade ’17 (April 15th) (Southern California) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Elegant (Luigi)
2nd: ImHip (Olimar, Duck Hunt)
3rd: Razo (Peach)
4th: Phoenix (Sonic)

PTSD 7 (February 4th) (Central California) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Jtails (Marth)
2nd: Not Last (Peach)
3rd: SuperSega (Rosalina & Luma)
4th: ELDON (Mario)

Cen-Cal Standoff (March 4th) (Central California) (106 Entrants) (Category 2)
1st: ImHip (Olimar)
2nd: Jtails (Diddy Kong)
3rd: IC (Diddy Kong)
4th: ApologyMan (Lucario)
5th: NotLast (Peach)
5th: Legit (Diddy Kong)
7th: Slither2Hunter (Meta Knight)
7th: Bubbleyumm (Mewtwo)

PTSD 9 (April 29th) (Central California) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Jtails (Diddy Kong)
2nd: Mr. Peabody (Fox)
3rd: Slither2Hunter (Meta Knight)
4th: Coasty (Diddy Kong)

N/A

Gamer Expo HI 2017 (March 12th) (Hawaii) (52 Entrants) (Category 1)
1st: VoiD (Sheik)
2nd: NAKAT (Lucina, Ness)
3rd: False (Donkey Kong, Samus)
4th: WAR (Ryu)

Kawaii Kon 2017 (April 8th-9th) (Hawaii) (131 Entrants) (Category 2)
1st: VoiD (Sheik)
2nd: Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma, Bayonetta)
3rd: Saiki (Sheik)
4th: False (Marth, Sheik, Donkey Kong)
5th: Dren (Yoshi)
5th: Rush (Cloud, Bayonetta)
7th: WAR (Ryu)
7th: K0rean (Fox)

Smash the Resolution (January 8th) (Canada) (88 Entrants) (Category 2)
1st: SuperGirlKels (Sonic)
2nd: Holy (R.O.B.)
3rd: Deathorse (Mewtwo)
4th: Stroumbert (Marth)
5th: Fairlines (Sheik)
5th: BreaD (Zero Suit Samus)
7th: Khal (Bayonetta)
7th: Smokk (Diddy Kong)

Super Smash Geek #4 (January 14th) (Canada) (72 Entrants) (Category 1)
1st: SuperGirlKels (Sonic)
2nd: Venom (Ryu)
3rd: Holy (R.O.B.)
4th: DarkAura (Greninja)

St. No Johns 4 (February 4th-5th) (Eastern Canada) (83 Entrants) (Category 1)
1st: The Nix (Cloud)
2nd: Blue (Zero Suit Samus)
3rd: Groovy (Fox)
4th: Blaze (Corrin)

LAN ETS 2017 (February 12th) (East Canada) (53 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud)
2nd: SuperGirlKels (Sonic)
3rd: Venom (Ryu)
4th: Holy (R.O.B.)

Super Smash Geek #5 (February 18th) (East Canada) (37 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud, Mario)
2nd: DatkAura (Greninja)
3rd: Z (Mewtwo, Diddy Kong, Cloud)
4th: Deathorse (Mewtwo)

Super Smash Geek #6 (March 11th) (East Canada) (50 Entrants) (Category 1)
1st: Ally (Mario)
2nd: Blacktwins (Cloud, Lucina)
3rd: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
4th: Venom (Ryu)

No Man’s LAN 2017 (March 19th) (East Canada) (70 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
2nd: Blacktwins (Cloud, Mario, Lucina)
3rd: Nero (Pikachu)
4th: Poke (Luigi, Donkey Kong)

LAN WAR X (March 25th) (East Canada) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Mistake (Bayonetta)
2nd: V115 (Zero Suit Samus)
3rd: iModerz (Fox)
4th: San (Ike)

Welcome to the Oven (April 1st) (East Canada) (120 Entrants) (Category 2)
1st: Ally (Mario)
2nd: Blacktwins (Cloud, Mario)
3rd: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
4th: SuperGirlKels (Sonic)
5th: Darkwolf (Shulk)
5th: Deathorse (Mewtwo)
7th: Fwed (Fox)
7th: Chrim Foish (Diddy Kong)

Fight in Baboo Dungeon (April 8th) (East Canada) (52 Entrants) (Category 1)
1st: SuperGirlKels (Sonic)
2nd: Sensuell (Fox)
3rd: Goulmania (Corrin, Link)
4th: Stroumbert (Marth, Mario)

The Come Up 2017 (April 23rd) (East Canada) (150 Entrants) (Category 2)
1st: Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
2nd: Blacktwins (Mario, Cloud)
3rd: Yoh (Sheik, Diddy Kong)
4th: LetsTickle (Corrin)
5th: Chrim Foisch (Diddy Kong)
5th: KiddyKong (Diddy Kong)
7th: FALGOD (Ryu)
7th: Poke (Luigi)

Storm The Rock (April 22nd-23rd) (East Canada) (68 Entrants) (Category 1)
1st: Raziek (Cloud)
2nd: Vapor (Bayonetta, Corrin)
3rd: zhao_guang (Luigi)
4th: Twan (Mario)

The Fifth Angle (February 4th) (Western Canada) (82 Entrants) (Category 1)
1st: Locus (Ryu)
2nd: Captain L (Mewtwo, Pikachu)
3rd: MD3 (Sonic)
4th: Dunkmaster Ragna (Ryu)

Salt Flats 2017 (February 18th) (West Canada) (71 Entrants) (Category 1)
1st: MD (Sonic)
2nd: Alphicans (Mewtwo)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: Jams (R.O.B.)

Calgary Expo 2017 (April 29th) (West Canada) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Alphicans (Diddy Kong)
2nd: 2ManyCooks (Mario)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: MD (Sonic)

Hail Smash VIII (January 14th) (Mexico) (98 Entrants) (Category 2)
1st: Hyuga (Toon Link)
2nd: Chag (Bayonetta)
3rd: Richi (Lucario)
4th: BryanZ (Diddy Kong)
5th: Serge (Lucario, Charizard, Greninja, Roy)
5th: CloudY (Cloud, Roy)
7th: Pollo (Bowser)
7th: Richy (Donkey Kong)

Smash Factor Prelude #1 (January 28th) (Mexico) (104 Entrants) (Category 2)
1st: Javi (Cloud, Sheik)
2nd: Serge (Link, Lucario)
3rd: BrianZ (Diddy Kong)
4th: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch, Corrin, Palutena)
5th: Hyuga (Toon Link)
5th: CloudY (Cloud)
7th: 72k (Sonic)
7th: Sou (Donkey Kong)

Tijuana at War (February 26th) (Mexico) (84 Entrants) (Category 2)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Falln (Rosalina & Luma)
4th: Ac (Meta Knight, Falco)
5th: IC (Diddy Kong)
5th: Wonf (Bayonetta, Sonic)
7th: BTLC | Laloba (Bayonetta)
7th: ThatOneRider (R.O.B.)

The Arena 2017 (April 8th-9th) (Mexico) (189 Entrants) (Category 3)
1st: MKLeo (Corrin, Marth, Cloud)
2nd: Javi (Cloud, Sheik)
3rd: Wonf (Bayonetta, Sonic)
4th: Hyuga (Toon Link)
5th: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
5th: Salva (Mewtwo)
7th: BryanZ (Diddy Kong)
7th: Richy (Donkey Kong, Samus)
9th: D.POLLO (Bowser)
9th: Rox (Meta Knight, Cloud)
9th: Richi (Lucario)
9th: QROG (Fox)
13th: Yura (Corrin)
13th: Reflet (Robin)
13th: LeSou (Donkey Kong)
13th: Waymas (Wario)

Smash Factor Toluca (April 29th-30th) (Mexico) (90 Entrants) (Category 2)
1st: Javi (Sheik, Dr. Mario)
2nd: Chag (Bayonetta)
3rd: CloudY (Roy, Cloud)
4th: Hyuga (Toon Link)
5th: NAKAT (Fox, Pikachu, Ness)
5th: Serge (Charizard, Lucario)
7th: D.POLLO (Bowser)
7th: ANTi (Mario)

HST 14 (February 19th) (Hokkaido) (51 Entrants) (Category 1)
1st: Nariyasu (Cloud, Fox, Donkey Kong, Diddy Kong)
2nd: Hakadama (Lucas)
3rd: Obarin (Palutena)
4th: Yario (Fox)

TSC 5 (April 22nd) (Tohoku) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Es (Bayonetta, Zero Suit Samus)
2nd: Maguro (Cloud, Bayonetta, Dark Pit)
3rd: Shiki (Greninja)
4th: No (Fox)

SGC 2017 (January 7th-8th) (Kanto) (193 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: 9B (Bayonetta)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: Nyanko (Sheik)
5th: Umeki (Peach)
7th: Mao (Cloud)
7th: Atelier (Rosalina & Luma)
9th: Kisha (Bowser)
9th: Tsu- (Lucario)
9th: Pichi (Captain Falcon)
9th: Abadango (Mewtwo)
13th: Lea (Greninja)
13th: T (Link)
13th: Yuzu (Rosalina & Luma)
13th: Tosshi (Charizard)

Umebura Tokaigi Qualifier (February 4th) (Kanto) (268 Entrants) (Category 3)
1st: Nairo (Zero Suit Samus, Cloud)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: 9B (Bayonetta)
4th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: HIKARU (Donkey Kong)
5th: T (Link)
7th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
7th: Atelier (Rosalina & Luma)
9th: Shky (Zero Suit Samus)
9th: Ri-ma (Toon Link)
9th: Raito (Duck Hunt)
9th: Jill (Fox)
13th: Mansa (Peach)
13th: Brood (Duck Hunt)
13th: Choco (Zero Suit Samus)
13th: Earth (Pit)

Umebura 26 (March 19th) (Kanto) (256 Entrants) (Category 3)
1st: ikep (Bayonetta)
2nd: Eim (Sheik)
3rd: Yuzu (Rosalina & Luma)
4th: Raito (Duck Hunt)
5th: KEN (Sonic)
5th: Some (Greninja)
7th: Kept (Villager)
7th: Sigma (Toon Link)
9th: Bokin-Chan (Captain Falcon, Ike)
9th: Taranito (Ness)
9th: Umeki (Peach)
9th: Lea (Greninja)
13th: Ic (Corrin)
13th: Paseriman (Diddy Kong, Cloud)
13th: Es (Zero Suit Samus, Bayonetta)
13th: Gackt (Ness)

TUS Tournament 7 (March 25th) (Kanto) (96 Entrants) (Category 2)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Watashi wa kitsenedesu kyatto (Mao) (Cloud)
3rd: RAIN (Cloud)
4th: Taranito (Ness, Mario)
5th: Kenkenpa (R.O.B.)
5th: Gackt (Ness)
7th: Banku (Pac-Man)
7th: Matcha (Mewtwo)

Karisuma Tokaigi Qualifier (January 14th) (Japan) (120 Entrants) (Category 3)
1st: Ranai (Villager)
2nd: Chanshu (Ryu)
3rd: Kuro (Pit)
4th: 9B (Bayonetta)
5th: Nietono (Diddy Kong)
5th: Sigma (Toon Link)
7th: Kame (Fox)
7th: Shogun (Fox)
9th: NAI (Sheik, Meta Knight)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: Rizeasu (Marth, Lucina, Captain Falcon, Greninja, Bowser)
9th: Lv. 1 (Toon Link)
13th: Fuwa (Marth)
13th: YB (Samus)
13th: Earth (Pit)
13th: Gobu (Meta Knight)

Karisuma 12 (March 11th) (Chubu) (72 Entrants) (Category 2)
1st: 9B (Bayonetta)
2nd: Earth (Corrin, Pit)
3rd: NGA (Mega Man)
4th: ikep (Bayonetta)
5th: Kuro (Pit, Fox)
5th: Corrin (Ike)
7th: Taiheita (Lucas)
7th: Ke-ya (Robin, Corrin)

Karisuma 13 (April 22nd) (Chubu) (106 Entrants) (Category 3)
1st: Earth (Corrin, Pit)
2nd: Ranai (Villager, Lucina)
3rd: Taiheita (Lucas)
4th: Edge (Diddy Kong, Sheik)
5th: ikep (Bayonetta)
5th: Ri-ma (Toon Link)
7th: Masashi (Cloud)
7th: Mangalitza (Cloud)
9th: NGA (Mega Man)
9th: Masha (Meta Knight)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: 9B (Bayonetta)
13th: Kisha (Bowser)
13th: Kento (Mewtwo)
13th: FILIP (Mario)
13th: Lickey (Meta Knight)

Sumabato 15 (January 28th) (Japan) (185 Entrants) (Category 3)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: 9B (Bayonetta)
3rd: Choco (Zero Suit Samus)
4th: Rizeasu (Marth)
5th: Saiya (Captain Falcon)
5th: Suinoko (Diddy Kong)
7th: Tsu- (Lucario)
7th: You3 (Duck Hunt)
9th: Kome (Shulk)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: MASA (Ness)
9th: Masashi (Cloud)
13th: Atelier (Rosalina & Luma)
13th: Mangalitza (Cloud)
13th: Ron (Mario, Luigi)
13th: FILIP (Mario)

Sumabato 16 (February 25th) (Kansai) (165 Entrants) (Category 3)
1st: 9B (Bayonetta)
2nd: Oisiitofu (Greninja)
3rd: Taiheita (Lucas)
4th: Shogun (Fox)
5th: Earth (Pit, Corrin)
5th: Kuro (Pit, Fox)
7th: Edge (Diddy Kong)
7th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: Compact (Mewtwo)
9th: Ikep (Bayonetta)
9th: Es (Zero Suit Samus, Bayonetta)
9th: Lickey (Meta Knight)
13th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
13th: Atelier (Rosalina & Luma)
13th: Chansyu (Ryu)
13th: Corrin (Ike)

Sumabato 17 (April 16th) (Kansai) (223 Entrants) (Category 3)
1st: Edge (Diddy Kong)
2nd: Ron (Mario)
3rd: Ranai (Villager)
4th: ikep (Bayonetta)
5th: Aki (Sheik, Ryu)
5th: Earth (Pit, Corrin)
7th: komorikiri (Cloud)
7th: Atelier (Rosalina & Luma)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: Chanshu (Ryu)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: Rizeasu (Dr. Mario)
13th: Kuro (Pit)
13th: Kie (Peach)
13th: Masha (Meta Knight)
13th: Tatsutsuyo (Mario)

Hirosuma: Revolution (March 18th) (Chugoku) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik, Cloud)
2nd: Nietono (Sheik)
3rd: Ron (Mario)
4th: Mattsun (Cloud)
5th: Shogun (Fox)
5th: 9B (Bayonetta)
7th: Choco (Zero Suit Samus)
7th: HIDE (Sonic)

Yamabura 2 (April 16th) (Chugoku) (34 Entrants) (Category 1)
1st: Nanchan (Mario, Meta Knight)
2nd: HIDE (Sonic)
3rd: Yamanyon (Zero Suit Samus, Cloud)
4th: Mattun (Cloud)

N/A

Shulla Bra Tokaigi Qualifier (January 15th) (Japan) (112 Entrants) (Category 2)
1st: Hiro (Bayonetta)
2nd: Raito (Duck Hunt)
3rd: Paru (Bowser)
4th: Ri-ma (Toon Link)
5th: Kirihara (Rosalina & Luma)
5th: FILIP (Mario, Cloud)
7th: Yamanyon (Zero Suit Samus, Cloud)
7th: Ayapero (Palutena)

Shulla-Bra IX (February 26th) (Kyushu) (96 Entrants) (Category 2)
1st: Kome (Shulk)
2nd: Yamanyon (Zero Suit Samus, Cloud)
3rd: HIDE (Sonic, Cloud)
4th: Suinoko (Diddy Kong)
5th: gucci (Fox)
5th: Masshu (Cloud)
7th: Mattun (Cloud)
7th: Sa (Little Mac)

Shulla Bra X (April 30th) (Kyushu) (121 Entrants) (Category 2)
1st: HIKARU (Donkey Kong)
2nd: Mattun (Cloud)
3rd: Hiro (Bayonetta)
4th: Shuton (Olimar)
5th: Kome (Shulk)
5th: Ri-ma (Toon Link)
7th: Beji (Pac-Man)
7th: HIDE (Sonic)

N/A

PPT Winter (January 6th-8th) (Germany) (133 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: Cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
3rd: Sodrek (Cloud, Fox)
4th: Destany (Little Mac)
5th: Wusi (Fox)
5th: Luigi_Player (Luigi, Mewtwo)
7th: RobinGG (Peach)
7th: Luis (Corrin, Ryu)

NHSmash 3 (January 14th) (Netherlands) (123 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik, Cloud)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: S1 (Ness)
4th: LoNg0uw (R.O.B.)
5th: Ramses (Corrin)
5th: Badr (Bayonetta)
7th: Gregs (Sheik, Luigi)
7th: Meru (Peach)

Grand Tournament II - Boia Deh Edition (January 14th) (Italy) (46 Entrants) (Category 1)
1st: Homika (Rosalina & Luma)
2nd: Chimera (Corrin, Palutena)
3rd: Pur Gars (Lucario, Bayonetta)
4th: Genarog (Lucas, Pit)

Salty Arena Cup #3 (January 14th) (France) (60 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario)
2nd: Griffith (Bayonetta, Mario, Zero Suit Samus)
3rd: Elexiao (Greninja, Robin)
4th: Ogey (Captain Falcon)

Smash Valley (January 27th-29th) (Germany) (148 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Glutonny (Wario)
3rd: quiK (Zero Suit Samus)
4th: Homika (Rosalina & Luma)
5th: Cyve (Bayonetta, Diddy Kong, Mewtwo)
5th: Griffith (Mario, Bayonetta, Sheik)
7th: Light (Sheik)
7th: SirJon (Bayonetta)

Avalon U-VII (February 4th) (Netherlands) (111 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Cloud, Sheik)
2nd: S1 (Ness)
3rd: Badr (Bayonetta)
4th: iStudying (Greninja)
5th: Cat (Link)
5th: Meru (Peach)
7th: Patrick (Fox, Ryu)
7th: Azreal (Cloud)

Smashton 2: Feel The Steel (February 4th) (United Kingdom) (62 Entrants) (Category 1)
1st: Imaho (Sheik)
2nd: Willz (Captain Falcon)
3rd: DX17 (Rosalina & Luma)
4th: Jam (Fox)

DrommeLAN 6.0 (February 11th) (Norway) (25 Entrants) (Category 1)
1st: WiiASE (Ryu)
2nd: Bryggiz (Mario)
3rd: Legic (Kirby)
4th: Kanaribird (Bowser)

B.E.A.S.T. 7 (February 17th-19th) (Sweden) (304 Entrants) (Category 3)
1st: Mr. R (Sheik, Cloud)
2nd: Cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
3rd: M (Shulk)
4th: iStudying (Greninja)
5th: S1 (Ness)
5th: KillerJawz (Mewtwo)
7th: El_Pitika (Fox, Palutena)
7th: Aperture (Sonic)
9th: J. Miller (Luigi)
9th: Glutonny (Wario)
9th: Robo~Luigi (R.O.B.)
9th: Meru (Peach)
13th: Sim-Max (R.O.B., Mario)
13th: ZartZu (Little Mac)
13th: LoNg0uw (R.O.B.)
13th: El_Bardo (King Dedede, Sonic)

AGON One Day (February 25th) (Germany) (69 Entrants) (Category 1)
1st: Purple~H (Cloud)
2nd: Light (Sheik)
3rd: LoNg0uw (Cloud, R.O.B.)
4th: Yikarur (Yoshi)

DAT BlastZone 19 (February 25th) (United Kingdom) (72 Entrants) (Category 1)
1st: Afro Smash (Samus)
2nd: Aperture (Sonic)
3rd: IxisNaugus (Sonic)
4th: J. Miller (Luigi)

Galaxy Geek Well Smashed 4 (February 25th) (France) (47 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja, Pac-Man)
2nd: Greil (Bayonetta, Corrin, Mario)
3rd: Neath (Diddy Kong)
4th: Fire (Charizard)

GGWP 0.9 (February 25th) (Netherlands) (77 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: S1 (Ness)
3rd: quiK (Zero Suit Samus)
4th: Badr (Bayonetta, Diddy Kong)

Respawn #4 (March 11th) (Germany) (78 Entrants) (Category 1)
1st: Light (Sheik)
2nd: cyve (Diddy Kong)
3rd: LoNg0uw (R.O.B.)
4th: quiK (Zero Suit Samus)

DAT Blastzone 20 (March 25th) (United Kingdom) (90 Entrants) (Category 2)
1st: IxisNaugus (Sonic)
2nd: J.Miller (Luigi)
3rd: SevereCalamari (Lucario)
4th: Ho/Jack Hunter (Bayonetta)
5th: C.R.Z (Fox)
5th: Peligod (Sonic)
7th: Aperture (Sonic)
7th: Streakz (Mario)

AGON – Taste of Your Skill (April 1st) (Germany) (76 Entrants) (Category 1)
1st: Wusi (Fox)
2nd: quiK (Zero Suit Samus, Mario)
3rd: Schligger (Mewtwo)
4th: Purple H (Cloud)

SAC: Breath of the Salt (April 1st) (France) (39 Entrants) (Category 1)
1st: Glutonny (Wario, Sheik)
2nd: Elexiao (Greninja, Pac-Man)
3rd: Ogey (Captain Falcon)
4th: Fire (Charizard)

Roll Dynasty Tournament (April 14th-16th) (Spain) (106 Entrants) (Category 2)
1st: Rydle (Bayonetta)
2nd: El_Pitika (Fox, Palutena)
3rd: Robo~Luigi (R.O.B.)
4th: Marcbri (Diddy Kong)
5th: MVL (Donkey Kong, Sheik)
5th: marcpq (Zero Suit Samus)
7th: Pepo (Cloud, Bayonetta)
7th: El_Bardo (King Dedede, Sonic)

GGWP 10 (April 15th) (Netherlands) (85 Entrants) (Category 2)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: BYOC | S1 (Ness)
3rd: PsY’ (Mr. Game & Watch)
4th: Badr (Bayonetta)
5th: Supahsemmie (Mario)
5th: Patrick (Ryu, Cloud)
7th: T-J (Ryu)
7th: Tatuman (Rosalina & Luma)

ICARUS III (April 22nd-23rd) (Italy) (114 Entrants) (Category 2)
1st: quiK (Zero Suit Samus)
2nd: Fire (Charizard, Pikachu)
3rd: Robo~Luigi (R.O.B., Cloud)
4th: iStudying (Greninja)
5th: MarthForever (Diddy Kong, Donkey Kong, Shulk)
5th: Shunf (Lucario)
7th: ElMoro (Yoshi, Bayonetta)
7th: Dinamirer (Mewtwo)

Smash U Underground (April 23rd) (Germany) (58 Entrants) (Category 1)
1st: LoNg0uw (R.O.B.)
2nd: Schligger (Mewtwo, Robin)
3rd: Haeschen (Diddy Kong)
4th: wusi (Fox)

Calyptus Cup Essen (April 23rd) (Germany) (64 Entrants) (Category 1)
1st: Jaller (Diddy Kong)
2nd: SirJon (Zero Suit Samus, Ryu)
3rd: Meutrich (Sheik)
4th: TCL zyclone (Sheik, Samus, Cloud)

MARS 2017 (April 29th-30th) (France) (125 Entrants) (Category 2)
1st: Glutonny (Wario)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Griffith (Fox, Mega Man, Mario)
4th: Ixis Naugus (Sonic)
5th: Marcbri (Diddy Kong)
5th: Fire (Charizard)
7th: Greil (Bayonetta, Corrin)
7th: Mana (Marth)

CouchWarriors January Ranking Battle (January 28th) (Australia) (108 Entrants) (Category 2)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Poppt1 (Ness)
3rd: Ghost (Bayonetta)
4th: Jdizzle (Toon Link)
5th: Duon (Fox)
5th: Snugs (Ryu)
7th: Boozer (Bowser)
7th: Revax (Mewtwo)

Couchwarriors February Ranking Battle (February 25th) (Australia) (83 Entrants) (Category 2)
1st: Ghost (Bayonetta)
2nd: Jdizzle (Toon Link)
3rd: Snugs (Ryu)
4th: Eternal (Sheik)
5th: Ignis (Mario)
5th: Boozer (Bowser)
7th: Swithi (Cloud)
7th: Saber (Cloud)

Couchwarriors March Ranking Battle (March 25th) (Australia) (88 Entrants) (Category 2)
1st: Snugs (Ryu)
2nd: Duon (Fox, Little Mac)
3rd: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
4th: Eternal (Sheik)
5th: Haiku (Bayonetta)
5th: Ignis (Robin, Mario)
7th: Conan (Corrin)
7th: Revax (Mewtwo)

Expand Gong 2 (April 1st) (Australia) (101 Entrants) (Category 2)
1st: Boozer (Bowser)
2nd: MM (Mii Brawler, Olimar, Palutena)
3rd: Sriks (Shulk)
4th: Ignis (Robin, Mario)
5th: Pazx (Diddy Kong)
5th: Duon (Fox, Little Mac)
7th: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
7th: Luco (Lucas, Ness)

CouchWarriors Ranking Battle April (April 22nd) (Australia) (86 Entrants) (Category 2)
1st: Eternal (Sheik)
2nd: Ignis (Robin, Mario)
3rd: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
4th: Xettman (Link)
5th: InsertName71 (Ike)
5th: haiku (Bayonetta)
7th: HydroPimp (Donkey Kong)
7th: Duon (Fox, Little Mac)

Newtown Aero Dive Episode 2 (April 29th) (71 Entrants) (Australia) (Category 1)
1st: Luco (Lucas, Ness)
2nd: MM (Mii Brawler, Olimar, Palutena)
3rd: Dr. Ainuss (Fox)
4th: Sriks (Shulk)

XG Bi-Monthly (February 5th) (Puerto Rico) (63 Entrants) (Category 1)
1st: EKING (Zero Suit Samus, Mario, Donkey Kong)
2nd: Excel Zero (Bayonetta)
3rd: Headshot (Samus)
4th: Kraven (Fox, Cloud)

Winter Clash 2017 (February 11th-12th) (Puerto Rico) (38 Entrants) (Category 1)
1st: GatiGod (Cloud)
2nd: Excel_Zero (Bayonetta)
3rd: Headshot (Samus)
4th: EKING (Mario)

Smash Gaiden Bites the Dust (February 12th) (Dominican Republic) (45 Entrants) (Category 1)
1st: 0mart (Ryu, Captain Falcon)
2nd: Sharpyzard (Charizard, Roy)
3rd: Stark (Zero Suit Samus)
4th: MenaRD (Little Mac)

Legacy (April 8th-9th) (Dominican Republic) (78 Entrants) (Category 1)
1st: Sharpyzard (Charizard)
2nd: Digital Strider (Cloud)
3rd: Stark (Zero Suit Samus)
4th: Triple A (Ryu)

Showdown 8 (February 25th-26th) (Chile) (105 Entrants) (Category 2)
1st: FirehaoJG (Diddy Kong)
2nd: Keen (Fox)
3rd: MK~Iori (Diddy Kong, Sheik)
4th: Joaji (Rosalina & Luma)
5th: Harlonga (Wario)
5th: Benja (Mr. Game & Watch)
7th: Kazuki (Meta Knight)
7th: Rollo (Toon Link)

Torneio Koopacabana 4 (April 8th) (Brazil) (67 Entrants) (Category 1)
1st: Luffy (Toon Link, Sheik)
2nd: Revoredo (Sonic)
3rd: Micro (Bayonetta, Villager)
4th: Mimok (Corrin, Marth, Roy)

Desert Knights 3 (February 11th) (Saudi Arabia) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Galaxy_Space (Cloud, Meta Knight)
2nd: Snack (Mega Man, Ryu, Sonic)
3rd: MooM (Rosalina & Luma)
4th: 777 (Diddy Kong)

Dubai X VGBootCamp (April 1st-2nd) (United Arab Emirates) (54 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: Marss (Zero Suit Samus)
4th: Pugwest (Marth, Lucina)

Nemesis (April 7th) (Kuwait) (32 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Madara (Sheik)
3rd: SSS (Diddy Kong)
4th: XF0 (Lucario)
 
Last edited:

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#3
1KK: LATE 2016/PHASE 3 RESULTS (September 1st-December 31st)

GUMS X (September 18th) (New England) (124 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Light (Fox)
3rd: XL-XCVII (Cloud)
4th: Raffi-X (R.O.B.)
5th: MattyG (Cloud, Mega Man)
5th: Craftis (Sonic)
7th: Pugwest (Marth)
7th: Kogarasuma (Lucina)
9th: Pelca (Diddy Kong)
9th: LingLing (Peach)
9th: IceArrow (Mario, Diddy Kong)
9th: Hero (Cloud)
13th: Kuma (Sonic)
13th: Tsage (Link)
13th: Tony Pajamas (Ness)
13th: Red Beef Baron (Diddy Kong)

GUTS 4 (November 11th-13th) (New England) (129 Entrants) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: Raffi-X (R.O.B, Cloud)
4th: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
5th: LingLing (Peach)
5th: Pugwest (Marth)
7th: Dark Wizzy (Mario)
7th: Light (Fox)
9th: Sage (R.O.B.)
9th: DarkBlues (Cloud)
9th: Dekillsage (Fox, Mewtwo)
9th: Deven3000 (Kirby)
13th: VaNz/Jaden (Bayonetta)
13th: HazMatt (Bayonetta)
13th: Glare (Donkey Kong, Mewtwo)
13th: Scot! (Mario)

The Last Smash on the Hill (December 10th) (New England) (195 Entrants) (Category 1)
1st: Craftis (Sonic)
2nd: Light (Fox)
3rd: Raffi-X (R.O.B.)
4th: IceArrow (Greninja)
5th: Waldo (Ike)
5th: LingLing (Peach)
7th: Kogarasuma (Lucina)
7th: Glare (Donkey Kong)
9th: Kuma (Sonic)
9th: Splash Damage (Ryu)
9th: EPM (Corrin)
9th: Koolaid (Fox)
13th: Sheppy (Yoshi)
13th: Wizdorf (Fox)
13th: Scot! (Mario)
13th: Pelca (Diddy Kong)

Collision XIV (September 3rd) (Tristate) (147 Entrants) (Category 2)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Tweek (Cloud)
3rd: Nairo (Zero Suit Samus)
4th: ZeRo (Diddy Kong, Cloud)
5th: DKWill (Donkey Kong)
5th: Camalange (Sonic)
7th: James (Luigi, Cloud)
7th: Sinji (Pac-Man)
9th: Dugan (Fox)
9th: 6WX (Sonic)
9th: ADHD (Diddy Kong)
9th: LoF Blue (Mewtwo, Charizard)
13th: Kogarasuma (Lucina)
13th: Ling Ling (Peach)
13th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
13th: Mr. E (Marth)

Smashadelphia II (September 11th) (Tristate) (127 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: 6WX (Sonic)
3rd: Mr. E (Marth)
4th: Vex Kasrani (Donkey Kong)
5th: Sinji (Pac-Man)
5th: Biddy (Toon Link)
7th: LingLing (Peach)
7th: Vivid (Corrin)
9th: Chaos (Bowser)
9th: The Great Gonzales (Ness)
9th: NTBD (Lucas)
9th: Vash (Marth)
13th: Blazing Pasta (Ness)
13th: Blazikus (Diddy Kong)
13th: Tokyo (Ness)
13th: Dapuffster (Mii Brawler)

Cusetown Beatdown (November 2nd) (Tristate) (94 Entrants) (Category 1)
1st: San (Ike)
2nd: K.I.D Goggles (Sonic, Kirby, Bayonetta)
3rd: Dark Wizzy (Mario)
4th: KiR (Corrin, Zero Suit Samus)
5th: DTB (Bayonetta)
5th: Arch (Palutena)
7th: TM87 (Captain Falcon, Villager)
7th: PikaPika! (Cloud, Pikachu)
9th: iModerz (Fox)
9th: Draxsel (Captain Falcon)
9th: Lax (Ness)
9th: AceExpay (Duck Hunt)
13th: Grikslona (Rosalina & Luma)
13th: Twister (Rosalina & Luma)
13th: Blue (Lucas)
13th: Liyrex (Corrin, Roy)

KTAR XIX (November 19th) (Tristate) (455 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Salem (Bayonetta)
3rd: MKLEO (Meta Knight, Marth)
4th: Nairo (Zero Suit Samus)
5th: Tweek (Cloud)
5th: Samsora (Peach)
7th: Gomamugitya (Lucario)
7th: WaDi (Mewtwo)
9th: Sinji (Pac-Man)
9th: Dark Wizzy (Mario)
9th: Zinoto (Diddy Kong)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
13th: Dabuz (Rosalina & Luma)
13th: False (Marth, Sheik)
13th: Raffi-X (R.O.B)
13th: CaptainZack (Bayonetta)

Xenosaga IV (November 26th) (Tristate) (84 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Marth, Cloud, Lucario)
2nd: 6WX (Sonic)
3rd: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
4th: Vinnie (Sheik)
5th: Angel Cortes (Diddy Kong)
5th: Mr. E (Marth)
7th: Dekillsage (Fox)
7th: Sinji (Pac-Man)
9th: Waldo (Ike)
9th: Stretch (Marth)
9th: Vivi (Lucario)
9th: Ricky G. (Donkey Kong)
13th: Edwin (Mega Man)
13th: Raptor (Yoshi)
13th: Gomamugitya (Lucario)
13th: DLT (Sonic)

XenoFortyTwo (December 28th) (Tristate) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Cassius (Bowser)
2nd: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
3rd: Dill (Diddy Kong)
4th: Dekillsage (Fox, Sheik)
5th: Mr. E (Marth)
5th: Edwin (Sonic, Pac-Man)
7th: Angel Cortes (Diddy Kong)
7th: Karxm (Little Mac)
9th: Frozen (Corrin)
9th: Darkblues (Corrin)
9th: MikeKirby (Kirby)
9th: Bankai (Zero Suit Samus)
13th: Waldo (Ike)
13th: NickC (Captain Falcon)
13th: Raptor (Yoshi)
13th: RickyG (Donkey Kong)

Glitch 2 (September 24th-25th) (MD/VA) (198 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. E (Marth)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta)
3rd: Tweek (Cloud)
4th: 8BitMan (R.O.B)
5th: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
5th: Raptor (Yoshi)
7th: Tension (Fox)
7th: Puppeh (Sheik)
9th: Seagull Joe (Sonic, Bowser Jr., Diddy Kong)
9th: JeBB (Lucas)
9th: Dunnobro (Mario)
9th: Promaelia (Corrin, Palutena)
13th: False (Sheik, Marth)
13th: Dingus Joe (Mr. Game & Watch)
13th: Mekos (Lucas)
13th: 6WX (Sonic)

S@X 182 (December 27th) (MD/VA) (124 Entrants) (Category 1)
1st: Wadi (Mewtwo)
2nd: Remzi (Zero Suit Samus)
3rd: ZD (Fox)
4th: Puppeh (Sheik)
5th: Seagull Joe (Sonic)
5th: Pink Fresh (Bayonetta)
7th: Jebb (Lucas)
7th: Tension (Fox)
9th: Promaelia (Palutena)
9th: Black Yoshi (Bayonetta)
9th: Zephyr (Cloud)
9th: Dexter (Corrin)
13th: Pootietang (Diddy Kong)
13th: Iota (Wario)
13th: Broseidon (Yoshi)
13th: Poyo (Kirby)

Gwinnett Brawl September (September 17th) (Southeast) (125 Entrants) (Category 1)
1st: TheReflexWonder (Wario)
2nd: LordMix (Bowser)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: ScAtt (Mega Man)
5th: Player-1 (Diddy Kong)
5th: CC (Sonic)
7th: Neos (Rosalina & Luma)
7th: HyperKirby (Roy)
9th: Salt One (Captain Falcon)
9th: Kodystri (Lucas)
9th: Loco (R.O.B)
9th: JT (Unknown)
13th: Gadiel (Bayonetta)
13th: Harlock (Sheik)
13th: UnKempt (King Dedede)
13th: Arsenal (Unknown)

Down to Smash (October 22nd) (Southeast) (102 Entrants) (Category 1)
1st: TheReflexWonder (Wario)
2nd: Peabnut (Mega Man)
3rd: Dog W/ Hips (Lucario)
4th: Neos (Rosalina & Luma)
5th: CC (Sonic)
5th: Sonido (Sonic)
7th: RFang (Cloud)
7th: Shade (Bayonetta)
9th: Harlock (Sheik)
9th: Arkaizer (Meta Knight)
9th: DansGR (Rosalina & Luma)
9th: Kamikaze (Yoshi)
13th: RelaxedBook (Little Mac)
13th: ChillyChilli (Mario)
13th: Thundersz (Fox)
13th: Bakuuda (Olimar)

Gwinett Brawl December (December 3rd) (Southeast) (99 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: TheReflexWonder (Wario)
3rd: LordMix (Bowser)
4th: SaltOne (Cloud, Captain Falcon)
5th: Player-1 (Diddy Kong)
5th: CC (Sonic)
7th: Kodystri (Lucas, Corrin)
7th: Hyper (Roy)
9th: Neos (Rosalina & Luma)
9th: emBeR (Captain Falcon)
9th: Hushpuppy (Ryu)
9th: Benny and the Jets (R.O.B.)
13th: DP’s Mario (Mario)
13th: Zaheer (Link)
13th: RosaGetsFit (Rosalina & Luma, Bayonetta)
13th: CrownAether (Shulk)

Ledge Gardens: Voyage (December 30th) (Southeast) (101 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: ScAtt (Mega Man, Roy)
3rd: HyperKirby (Roy)
4th: TheReflexWonder (Wario)
5th: Kodystri (Lucas, Corrin, Mii Gunner)
5th: Wrath (Sonic)
7th: Lord Mix (Bowser, Bayonetta, Sonic)
7th: CC (Sonic)
9th: THC KDK (Donkey Kong)
9th: Player-1 (Diddy Kong)
9th: Player-3 (Fox, Charizard)
9th: Thunderz (Fox)
13th: Limbs (Luigi)
13th: Neos (Rosalina & Luma)
13th: DanGR (Rosalina & Luma)
13th: Salt One (Captain Falcon)

TGL Monthly 9 (September 11th) (Florida) (97 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Dyr (Diddy Kong)
4th: True Blue (Sonic)
5th: WormyNugget (Diddy Kong)
5th: Master Raven (Sheik)
7th: MVD (Diddy Kong, Cloud)
7th: DJ Jack (Ryu)
9th: Dath (Robin)
9th: Saj (Bayonetta)
9th: Xaltis (Rosalina & Luma)
9th: MuteAce (Peach)
13th: NickRiddle (Zero Suit Samus)
13th: 8BitMan (R.O.B)
13th: Streetshark (Sonic)
13th: Duffo (Little Mac)

VSGC 9/15/16 (September 15th) (Florida) (89 Entrants) (Category 1)
1st: Dath (Robin)
2nd: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
3rd: 8BitMan (Diddy Kong, R.O.B)
4th: Xaltis (Rosalina & Luma)
5th: Seibrik (Meta Knight, Cloud, Mario)
5th: TNF Child (Bayonetta)
7th: Tremendo Dude (Shulk)
7th: Morpheus (Mega Man)
9th: PPG Josh (Diddy Kong)
9th: True Blue (Sonic)
9th: Zurak (Fox)
9th: Eden (Marth)
13th: PPG Leo (Little Mac)
13th: Vitamin (Fox)
13th: Hex (Yoshi)
13th: Neito (Toon Link)

Unrivaled II (September 17th) (Florida) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Static Manny (Sonic)
2nd: Dyr (Diddy Kong, Cloud)
3rd: Saj (Bayonetta)
4th: Prince Ramen (Palutena)
5th: Cashmere (Captain Falcon)
5th: Riot (Bayonetta)
7th: 8BitMan (R.O.B)
7th: Tachyon (Pikachu)
9th: Ross (Toon Link)
9th: TheGount (Ryu)
9th: Ewok41 (Cloud)
9th: Tumultus (Zero Suit Samus)
13th: RoguePenguin (Mario)
13th: Zeta (Zero Suit Samus)
13th: Rideae (Pikachu)
13th: Kazu (Dark Pit)

Smash Conference LXVII (September 23rd) (Florida) (103 Entrants) (Category 2)
1st: Salem (Bayonetta, Lucina)
2nd: Mew2King (Cloud)
3rd: Dyr (Diddy Kong)
4th: FBC Leoheart (Mewtwo)
5th: Spark (Sonic)
5th: Fatality (Captain Falcon)
7th: Ookami (Mega Man)
7th: Prince Ramen (Palutena)
9th: ScAtt (Mega Man)
9th: Day (Lucario)
9th: Ewok41 (Lucas)
9th: RiotLettuce (Bayonetta)
13th: JaK (Diddy Kong)
13th: Cashmere (Captain Falcon)
13th: MUGI (Corrin)
13th: Eden (Fox)

Smash Conference LXVIII (October 14th) (Florida) (101 Entrants) (Category 1)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Static Manny (Sonic)
3rd: Saj (Bayonetta)
4th: 8BitMan (R.O.B.)
5th: LordMix (Bowser)
5th: Dyr (Diddy Kong)
7th: Rideae (Pikachu)
7th: Day (Lucario)
9th: Leo Heart (Mewtwo)
9th: Mew2King (Cloud)
9th: Child (Bayonetta)
9th: RiotLettuce (Bayonetta)
13th: Prince Ramen (Palutena)
13th: Mugi (Corrin)
13th: Cashmere (Captain Falcon)
13th: Pellonian (Falco)

Come to Papa 2 (October 22nd-23rd) (Florida) (184 Entrants) (Category 2)
1st: Mew2King (Cloud)
2nd: Static Manny (Sonic)
3rd: Rideae (Pikachu)
4th: Myran (Olimar)
5th: 8BitMan (R.O.B)
5th: WormyNugget (Diddy Kong)
7th: Dyr (Diddy Kong)
7th: Prince Ramen (Palutena)
9th: Wizzrobe (Sheik)
9th: Mugi (Corrin)
9th: Ryo (Ike, Corrin)
9th: RoguePenguin (Mario)
13th: Saj (Bayonetta)
13th: Leo Heart (Mewtwo)
13th: Fatality (Captain Falcon)
13th: RiotLettuce (Bayonetta)

Breakout 5 (September 3rd) (Midwest) (118 Entrants) (Category 1)
1st: Ally (Mario)
2nd: Ryuga (Corrin)
3rd: Sethsational (Captain Falcon)
4th: Smasher1001 (Mega Man)
5th: Ksev (Fox)
5th: Adorable Knight (Greninja)
7th: Yoshi Kirishima (Palutena)
7th: Colinies (Fox)
9th: Protogeist (Bayonetta)
9th: LOE1 (Luigi)
9th: Miloni (Cloud)
9th: Linus (Bowser)
13th: The Bowz (Bowser Jr., R.O.B)
13th: Advo (Mr. Game & Watch)
13th: Shadow (Charizard)
13th: Runes (Captain Falcon)

Show Me Your Moves 17 (September 3rd) (Midwest) (92 Entrants) (Category 1)
1st: Ned (Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Renegade (Ryu)
3rd: ATATA (Ness)
4th: DarkShad (Ryu)
5th: Tyroy (Bayonetta)
5th: Taka (Captain Falcon)
7th: Seth (Yoshi)
7th: Demitus (Mewtwo)
9th: Ruins (Fox)
9th: Big_Mak (Sheik)
9th: DOM (Fox)
9th: Mystearica (Bayonetta)
13th: Zephyr (Cloud)
13th: SoronaJo (Lucario)
13th: Panda Bair (Villager)
13th: Thor (Cloud)

The Proving Ground (September 24th) (Midwest) (95 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Tyroy (Bayonetta, Meta Knight)
3rd: JJROCKETS (Diddy Kong)
4th: Miloni (Cloud)
5th: Advo (Mr. Game & Watch, Mewtwo)
5th: Braxton8 (Lucario)
7th: A-Fin (Lucas)
7th: DarkShad (Ryu)
9th: Zidico (Link)
9th: Colinies (Fox)
9th: Mystearica (Bayonetta)
9th: Anonymous Moniker (Corrin)
13th: Nom (Corrin)
13th: Syco (Olimar)
13th: Daybreak (Falco)
13th: Ksev (Fox)

The Big House 6 (October 7th-9th) (Midwest) (777 Entrants) (Category 4)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: ANTi (Mario, Zero Suit Samus)
3rd: Komorikiri (Sonic, Cloud)
4th: Mr. R (Sheik, Cloud)
5th: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
5th: VoiD (Sheik)
7th: Nairo (Zero Suit Samus)
7th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: Salem (Bayonetta)
9th: Fatality (Captain Falcon)
9th: Mr. E (Marth)
9th: Abadango (Mewtwo)
13th: Kameme (Mega Man)
13th: WaDi (Mewtwo)
13th: Ri-ma (Toon Link)
13th: Tweek (Cloud)

Little Big House 2 (October 6th) (Midwest) (148 Entrants) (Category 2)
1st: Salem (Bayonetta)
2nd: Abadango (Mewtwo)
3rd: Rich Brown (Mewtwo, Olimar)
4th: Kameme (Mega Man)
5th: 6WX (Sonic)
5th: Dath (Robin)
7th: Nairo (Lucina, Cloud, Robin)
7th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: FILIP (Mario)
9th: Komorikiri (Sonic, Cloud)
9th: Shogun (Fox)
9th: Kie (Peach)
13th: Sodrek (Fox)
13th: Ksev (Fox)
13th: WaDi (Mewtwo)
13th: Remzi (Zero Suit Samus)

Rebirth IX (October 22nd) (Midwest) (134 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Salem (Bayonetta)
3rd: Rayquaza (Rosalina & Luma, Bowser)
4th: LOE1 (Luigi, Diddy Kong)
5th: Ryuga (Corrin)
5th: Xane (Meta Knight)
7th: Smasher1001 (Mega Man, Mario)
7th: Colinies (Fox)
9th: Regralht (Yoshi)
9th: Blade (Sheik)
9th: Hawk (Ike, Mario)
9th: TekNo (Sheik, R.O.B)
13th: Komota (Kirby)
13th: Meek (Captain Falcon)
13th: Miloni (Cloud)
13th: Ksev (Fox)

Double Barreled (October 22nd) (Midwest) (97 Entrants) (Category 1)
1st: DarkShad (Ryu)
2nd: Sells (Bayonetta)
3rd: Mister Eric (R.O.B.)
4th: Absol (Sheik)
5th: Crazycolorz5 (Rosalina & Luma)
5th: Alondite (Ike)
7th: Celja (Robin)
7th: KERO (Greninja)
9th: Sai (Diddy Kong)
9th: JT5565 (Sonic)
9th: Nineball (R.O.B)
9th: Fumbles (Unknown)
13th: Moose (Little Mac)
13th: AceStarThe3rd (Lucina)
13th: Karinole (Rosalina & Luma)
13th: Katakiri (Roy, Corrin)

Midwest Mayhem 5 (November 5th) (Midwest) (211 Entrants) (Category 2)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Ned (Cloud)
3rd: ESAM (Pikachu, Mewtwo)
4th: MVD (Diddy Kong, Mario)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: JDB (Mario, Captain Falcon, Ryu)
7th: Nero (Pikachu)
7th: Yeti (Toon Link)
9th: DOM (Fox)
9th: Slowjoe (Fox)
9th: Tyroy (Bayonetta)
9th: Seth (Yoshi)
13th: Big Mak (Sheik)
13th: Skorpio (Robin)
13th: Mister Eric (R.O.B)
13th: Mystearica (Bayonetta)

GameXChange eXposed (November 12th) (Midwest) (91 Entrants) (Category 1)
1st: JJROCKETS (Diddy Kong)
2nd: Lunick (Bowser)
3rd: Xane (Meta Knight, Cloud)
4th: 3BXan (Corrin)
5th: Benson Obama (Mario)
5th: MoarD (Fox)
7th: Tyroy (Bayonetta)
7th: Smashemon (Mario, Cloud)
9th: Socket Tubey (Little Mac)
9th: Mystearica (Bayonetta)
9th: Bsquared (Toon Link)
9th: Braxton8 (Lucario)
13th: Snyder (Zero Suit Samus)
13th: Pyro (Ness, R.O.B, Donkey Kong)
13th: Emperor Eevee (Bayonetta)
13th: Mac Attk (Little Mac)

Kings of the North V (November 20th) (Midwest) (102 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: JJROCKETS (Diddy Kong)
3rd: DarkShad (Ryu)
4th: Yeti (Toon Link, Captain Falcon)
5th: NiTe (Rosalina & Luma, Mario)
5th: Ned (Cloud)
7th: Shinjoebi (Greninja)
7th: Skorpio (Robin)
9th: PowPow (Sonic)
9th: Naoto (Little Mac)
9th: Cookietic (Ike)
9th: Demitus (Mewtwo, Fox)
13th: Big_Mak (Sheik)
13th: Triple R (Kirby)
13th: Balanced (Ryu)
13th: Rickles (Cloud)

UGC Smash Open (December 2nd-4thth) (Midwest) (205 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
3rd: ESAM (Pikachu)
4th: Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
5th: Mr. E (Marth)
5th: VoiD (Sheik)
7th: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
7th: Captain Zack (Bayonetta)
9th: DarkShad (Ryu)
9th: Mr. R (Sheik)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: Ally (Mario)
13th: MKLeo (Marth, Meta Knight, Cloud)
13th: ANTi (Mario, Cloud)
13th: Ryuga (Corrin)
13th: Kameme (Mega Man)

Breakout 7 (December 3rd) (Midwest) (93 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: Eureka (Cloud)
3rd: Boobear (Ness)
4th: Linus (Bowser, Charizard)
5th: King James (Diddy Kong)
5th: Smasher1001 (Mario, Mega Man)
7th: Ozone (Duck Hunt)
7th: LOE1 (Diddy Kong)
9th: Runes (Captain Falcon)
9th: Daybreak (Falco)
9th: LouRich (Sonic)
9th: Regralht (Yoshi)
13th: Meek (Captain Falcon)
13th: Komota (Kirby)
13th: Kasper (Little Mac)
13th: SETHsational (Captain Falcon, Cloud)

Smashdown: Battle Royale (December 10th) (Midwest) (134 Entrants) (Category 2)
1st: MKLeo (Marth, Cloud)
2nd: Mr. R (Sheik, Cloud)
3rd: Ally (Mario)
4th: Dyr (Diddy Kong)
5th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Marss (Zero Suit Samus)
7th: IcyMist (Samus)
7th: Darkshad (Ryu)
9th: The Great Gonzales (Ness)
9th: Nick Riddle (Zero Suit Samus, Bowser)
9th: Pugwest (Marth)
9th: Seth (Yoshi)
13th: Ned (Cloud)
13th: Blacktwins (Cloud, Mario)
13th: Dath (Robin)
13th: Nero (Pikachu)

San Japan 2016 (September 3rd-4th) (South) (121 Entrants) (Category 1)
1st: MegaFox (Fox)
2nd: HaKii (Lucas)
3rd: Magister (Villager, Charizard)
4th: NANON (Captain Falcon, Diddy Kong)
5th: Whiteout (King Dedede, Bayonetta)
5th: GO!|Bryan (Wario)
7th: CO| Daimy (Fox)
7th: Josi (Pac-Man)
9th: NinjaFish (Little Mac)
9th: Atmos (Diddy Kong)
9th: Goyo Master (Little Mac)
9th: Shade (Captain Falcon, Dr. Mario)
13th: KJ (Cloud, Sonic)
13th: TonySherbert (Rosalina & Luma)
13th: HeroOfWinds (Toon Link)
13th: I.AM (Mario)

Mid-South Championships (September 10th-11th) (South) (85 Entrants) (Category 1)
1st: Angel Cortes (Diddy Kong)
2nd: MJG (Villager)
3rd: Brawlman1K (Sonic)
4th: iiGGY (Rosalina & Luma)
5th: DKWill (Donkey Kong, Cloud)
5th: Jayson (Fox)
7th: Cyan Can (Mario, Luigi)
7th: Cheezeballer (Donkey Kong, Lucas)
9th: Aerolink (Bayonetta)
9th: Jaehbock (Mr. Game & Watch)
9th: Makibaz (Bowser)
9th: Konga (Donkey Kong)
13th: Sage (Ness)
13th: Wolfei (Link)
13th: RedTux TK (Mega Man)
13th: Elrox (Bayonetta)

Impact 2 (October 23rd) (South) (Category 1)
1st: Megafox (Fox)
2nd: Hakii (Mewtwo, Lucas)
3rd: Espy (Sonic)
4th: iFox (Diddy Kong, Captain Falcon)
5th: Trela (Ryu)
5th: Jerm (Robin, Toon Link)
7th: Twi (Peach)
7th: Lucy (Toon Link)
9th: Whiteout (King Dedede)
9th: GrimTurtle (Fox, Bayonetta)
9th: Disqobunny (Diddy Kong, Sonic)
9th: KJ (Cloud)
13th: Tony Sherbert (Rosalina & Luma)
13th: Culix (Meta Knight)
13th: WeeGee (Mario)
13th: Gyo (R.O.B)

Aftershock 2016 Circuit Finale (November 5th-6th) (South) (122 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Captain Zack (Bayonetta)
3rd: Cosmos (Corrin)
4th: Samsora (Peach)
5th: Karna (Sheik)
5th: Twi (Peach)
7th: Papa Wall (Yoshi)
7th: JaySon (Fox)
9th: Jerm (Robin)
9th: Awestin (Ness)
9th: Sol (Little Mac)
9th: Hakii (Mewtwo, Lucas)
13th: Chic (Luigi)
13th: AeroLink (Bayonetta)
13th: Light The Lantern (Corrin)
13th: ThisGuy (Fox)

Battlegrounds 3 (November 19th) (South) (137 Entrants) (Category 1)
1st: Fatality (Captain Falcon)
2nd: JaySon (Fox)
3rd: GrimTurtle (Bayonetta)
4th: Nicko (Shulk)
5th: Jerm (Robin)
5th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
7th: Culix (Meta Knight)
7th: BC (Villager, Ness)
9th: Deluxemenu (Bowser)
9th: Kamicaro (Lucario, Corrin)
9th: Twi (Peach)
9th: AvoiD (Corrin)
13th: ThisGuy (Fox)
13th: TonySherbert (Rosalina & Luma)
13th: J-Boss (Yoshi)
13th: Slaps (Ike)

TGM 9 (December 3rd-4th) (South) (128 Entrants) (Category 1)
1st: GrimTurtle (Bayonetta, Fox)
2nd: DKWill (Donkey Kong)
3rd: TLTC (Palutena)
4th: Megafox (Fox)
5th: Deluxemenu (Bowser)
5th: Gnes (Cloud)
7th: Aarrow (Shulk)
7th: Whipsy (Diddy Kong, Captain Falcon)
9th: Twi (Peach)
9th: Slaps (Ike)
9th: Zult (Bayonetta)
9th: ThisGuy (Fox)
13th: KJ (Cloud, Sonic)
13th: Weegee (Mario)
13th: Papa Wall (Yoshi)
13th: Jerm (Robin)

Final Destination 10 (September 18th) (Southwest) (96 Entrants) (Category 1)
1st: K9 (Diddy Kong)
2nd: Saiki (Sheik)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Stroder (Greninja, Cloud)
5th: SS (Villager, Ness)
5th: DKollie (Donkey Kong)
7th: Airvault (Marth)
7th: Spearwing (Corrin)
9th: Scorch (Sonic)
9th: Kallor (King Dedede)
9th: Apachai (Ryu)
9th: Psychdelifox (Yoshi)
13th: Kami (Mewtwo)
13th: Wulfn (Fox)
13th: Felix (Fox)
13th: Horse (Ness)

Final Destination 11 (October 22nd) (Southwest) (82 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Elegant (Luigi)
3rd: Tyrant (Meta Knight, Rosalina & Luma, Sheik)
4th: K9 (Diddy Kong, Sheik)
5th: Saiki (Sheik)
5th: BestNess (Ness)
7th: Stroder (Greninja, Cloud, Zero Suit Samus)
7th: SS (Ness, Villager)
9th: Luhtie (Zero Suit Samus)
9th: Calculus (Bayonetta)
9th: Apachai (Ryu)
9th: Skylar (Mr. Game & Watch)
13th: Senpai (Little Mac)
13th: Kami (Mewtwo)
13th: Funkermonster (Mega Man)
13th: Googs (Olimar)

Battle on the Strip (November 12th-20th) (Southwest) (264 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Bayonetta)
2nd: IcyMist (Samus)
3rd: JK (Bayonetta)
4th: Vash (Little Mac)
5th: Xero (Rosalina & Luma)
5th: Z (Pikachu)
7th: Remzi (Zero Suit Samus)
7th: Snoop (Yoshi)
9th: Mechs (Mega Man)
9th: Master Puffy (Jigglypuff)
9th: Xanntha (Rosalina & Luma)
9th: N/A
13th: Aphro (Bayonetta, Pit, Dark Pit)
13th: Mav (Cloud)
13th: N/A
13th: N/A

Rewired 2016 (November 19th) (Southwest) (104 Entrants) (Category 1)
1st: SS (Ness, Villager, Cloud)
2nd: Saiki (Sheik)
3rd: Stroder (Cloud, Fox, Greninja)
4th: BestNess (Ness)
5th: VaLoR (Sonic)
5th: 4Horse (Ness, Zero Suit Samus)
7th: Felix (Fox)
7th: Luhie (Zero Suit Samus)
9th: Arturito Burrito (Roy)
9th: Spearwing (Corrin, Robin)
9th: Utah (Bowser, Dr. Mario)
9th: TSS (R.O.B, Cloud)
13th: TG Senpai (Little Mac)
13th: Brodavid (Fox)
13th: Yudiketo (Diddy Kong)
13th: Austin K (Wario)

2GGT: ZeRo Saga (December 16th-18th) (Southwest) (361 Entrants) (Category 4)
1st: MKLeo (Marth, Cloud)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: ZeRo (Diddy Kong)
5th: Nairo (Zero Suit Samus, Bowser)
5th: Ally (Mario)
7th: Komorikiri (Cloud, Sonic)
7th: ANTi (Mario)
9th: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
9th: Locus (Ryu)
9th: Abadango (Mewtwo)
9th: Kameme (Mega Man)
13th: Falln (Rosalina & Luma)
13th: Fatality (Captain Falcon)
13th: Tyrant (Meta Knight, Diddy Kong)
13th: Tweek (Cloud, Bowser Jr.)

N/A

SuperSmashNest v12 (November 12th) (Pacific Northwest) (84 Entrants) (Category 1)
1st: Big D (King Dedede, Mario, Captain Falcon, Peach)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: RCS_JR (Meta Knight)
4th: Shunkou (Sheik, Lucina)
5th: Focus (R.O.B)
5th: TrueMain (Sonic)
7th: Funcrazyfish (Wii Fit Trainer)
7th: Braixen (Diddy Kong)
9th: Magister (Villager, Rosalina & Luma)
9th: FedVsRafa (Luigi)
9th: Silent Rain (Mario)
9th: Captain L (Pikachu)
13th: Login Sinker (Sonic)
13th: Yope (Sonic)
13th: Biggymouth (R.O.B)
13th: N (Marth)

Don’t Park on the Grass (December 17th-18th) (Pacific Northwest) (201 Entrants) (Category 1)
1st: DKWill (Donkey Kong)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: MVD (Diddy Kong)
5th: Big D (King Dedede, Mario)
5th: Captain L (Pikachu)
7th: Locke (Mega Man)
7th: Len (Pit)
9th: Focus (Sheik, Cloud, R.O.B.)
9th: ESAM (Pikachu)
9th: Shinkou (Sheik, Lucina)
9th: Deci (Robin, Corrin)
13th: EspeonCH (Link)
13th: RCS_JR (Meta Knight)
13th: Masai (Robin)
13th: Pandarian (Meta Knight)

Don’t You Dair 3 (September 11th) (NorCal) (90 Entrants) (Category 1)
1st: Xzax (Fox)
2nd: 3xA (Toon Link)
3rd: Rice (Mario, Bowser)
4th: KOSSismoss (Mr. Game & watch, Donkey Kong)
5th: FuTure (Ness, Pikachu)
5th: Hitaku (Mewtwo)
7th: Soronie (Shulk)
7th: Jehtt (Mega Man)
9th: Trevonte (Sheik)
9th: Black_DynoWright (Little Mac)
9th: Nabster (Rosalina & Luma)
9th: Sinister (Rosalina & Luma)
13th: Krustol (Mario)
13th: Athena (Robin, Corrin)
13th: 8BIT|Nova! (Greninja)
13th: 8BIT|Roc (R.O.B)

Who's Your Pappy #4 (September 25th) (Northern California) (118 Entrants) (Category 1)
1st: Xzax (Fox)
2nd: Rice (Mario, Fox)
3rd: PairODucks (Ryu)
4th: DSS (Diddy Kong)
5th: Inferno Brawler (Ryu)
5th: Vermillion (Cloud)
7th: Erow (Cloud)
7th: Zex (Sheik)
9th: Shaky (Ness)
9th: SharpSerac (Wario)
9th: FuTure (Ness)
9th: Sinister (Rosalina & Luma)
13th: Teb (Mario)
13th: Wobbie (Samus)
13th: DJRelly (Sonic)
13th: Black_Dynowright (Little Mac)

Don’t You Dair 4 (October 30th) (Northern California) (95 Entrants) (Category 1)
1st: KOSSismoss (Lucina)
2nd: BaSK 3xA (Toon Link)
3rd: FuTure (Ness, Pikachu)
4th: Vermillion (Cloud)
5th: Sean (Diddy Kong)
5th: DSS (Meta Knight)
7th: aGSa (Jigglypuff)
7th: Oblivion (Meta Knight)
9th: Rice (Mario)
9th: Nova! (Fox)
9th: Hitaku (Mewtwo)
9th: C4 (Wario)
13th: Athena (Robin)
13th: Jehtt (Mega Man)
13th: Gpik (Mr. Game & Watch)
13th: Cot(θ) (Mega Man)

2GGT: Abadango Saga (September 24th) (Southern California) (544 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: Nairo (Zero Suit Samus, Lucina)
4th: Ally (Mario)
5th: Komorikiri (Sonic, Cloud)
5th: Rich Brown (Mewtwo)
7th: Elegant (Luigi)
7th: WaDi (Mewtwo)
9th: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
9th: VoiD (Sheik)
9th: ANTi (Mario, Diddy Kong)
9th: CaptainZack (Bayonetta)
13th: Abadango (Mewtwo)
13th: Phoenix (Sonic)
13th: Zenyou (Mario)
13th: Ito (Meta Knight)

Mega Smash Mondays 67 (September 26th) (Southern California) (90 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri (Sonic, Cloud)
2nd: VoiD (Sheik, Fox)
3rd: Rich Brown (Mewtwo)
4th: K9sbruce (Diddy Kong, Sheik)
5th: Abadango (Mewtwo)
5th: Tearbear (Captain Falcon)
7th: Zenyou (Mario)
7th: Elegant (Luigi)
9th: SL Dragon (Sheik, Cloud)
9th: Aphro (Bayonetta)
9th: Tyrant (Meta Knight)
9th: ImHip (Olimar)
13th: ViceGrip (Bowser Jr.)
13th: Taternator (Bowser Jr.)
13th: Oki (Donkey Kong, Meta Knight)
13th: Orochiwolf (Sonic)

2GGT: Pay it Forward (October 29th) (Southern California) (272 Entrants) (Category 2)
1st: VoiD (Sheik)
2nd: JK (Bayonetta)
3rd: Tyrant (Meta Knight)
4th: Ito (Meta Knight)
5th: Aarvark (Villager)
5th: Aphro (Bayonetta)
7th: Vash (Little Mac)
7th: Zenyou (Mario)
9th: EonWave (Fox)
9th: Tearbear (Captain Falcon)
9th: Falln (Rosalina & Luma)
9th: Zan (Toon Link)
13th: Mr. ConCon (Luigi)
13th: TLTC (Palutena)
13th: Charliedaking (Fox)
13th: AC (Marth, Meta Knight, Falco)

LanDiego State 6 (November 12th) (Southern California) (95 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Zenyou (Mario)
3rd: JK (Bayonetta)
4th: Falln (Rosalina & Luma)
5th: Phoenix (Sonic)
5th: IC (Diddy Kong)
7th: SD_GOD (Bayonetta)
7th: AC (Falco, Marth, Meta Knight)
9th: Wii Twerk Trainer (Wii Fit Trainer)
9th: DKollie (Donkey Kong)
9th: Debo (Ness)
9th: Ven (Zelda)
13th: Flash (Captain Falcon, Sonic)
13th: Jey (Corrin)
13th: Shallus (Peach)
13th: AirVault (Marth)

Hero to Zero - Offline Qualifier (November 19th) (Southern California) (117 Entrants) (Category 1)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: Ito (Meta Knight)
3rd: Tyrant (Meta Knight)
4th: Falln (Rosalina & Luma)
5th: Charliedaking (Fox)
5th: K9sbruce (Diddy Kong)
7th: Elegant (Luigi)
7th: Locus (Ryu)
9th: Aarvark (Villager)
9th: TLTC (Palutena)
9th: Zan (Toon Link)
9th: ImHip (Olimar)
13th: SlayerZ (Peach)
13th: Culexus (Ryu)
13th: Captain L (Pikachu)
13th: KiraFlax (Pit)

N/A

N/A

Smash ULtime (September 16-18th) (Canada) (86 Entrants) (Category 1)
1st: DarkAura (Greninja)
2nd: SuperGirlKels (Sonic, Kirby)
3rd: Holy (R.O.B.)
4th: Darkwolf (Shulk, Cloud)
5th: Z (Mewtwo)
5th: Venom (Ryu, Mii Brawler)
7th: Fwed (Fox)
7th: Dunston (Ness, Pikachu)
9th: Mr Gommi (Rosalina & Luma)
9th: Fairlines (Sheik)
9th: Flieskiller (Diddy Kong)
9th: Jayy (Mewtwo)
13th: REMX (Fox)
13th: Sensuell (Fox)
13th: Sharu (R.O.B.)
13th: Stroumbert (Mario)

Smash @ York #11: The Return (September 24th) (Canada) (133 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud, Mario)
2nd: V115 (Zero Suit Samus)
3rd: San (Ike)
4th: Poke (Luigi)
5th: Chrim Foish (Diddy Kong)
5th: Kevin Wong (Rosalina & Luma)
7th: FALGOD (Ryu)
7th: Burst (Yoshi)
9th: K.I.D. Goggles (Sonic, Kirby)
9th: PikaPika! (Pikachu, Cloud)
9th: Gains (Luigi, Diddy Kong)
9th: SpaceDong (Meta Knight)
13th: Blanc (Bowser Jr.)
13th: Blush (Captain Falcon)
13th: JIBE (Yoshi)
13th: Pokecheese (R.O.B.)

Canada Cup 2016 (October 29th-30th) (Canada) (184 Entrants) (Category 2)
1st: MKLeo (Marth, Cloud)
2nd: Ally (Mario)
3rd: Mew2King (Cloud)
4th: Javi (Cloud, Sheik)
5th: Yoh (Sheik)
5th: DarkAura (Greninja)
7th: Chrim Foish (Diddy Kong)
7th: Deathorse (Mewtwo)
9th: Lightwork (Villager)
9th: Iceninja (Palutena, Corrin)
9th: San (Ike)
9th: Alphicans (Little Mac)
13th: Space (Fox)
13th: Poke (Luigi)
13th: Blacktwins (Mario, Cloud)
13th: Infinity (Cloud)

Thunderstruck IV (September 17th-18th) (Mexico) (164 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Marth, Cloud, Bayonetta)
2nd: Wonf (Bayonetta, Sonic, Zero Suit Samus)
3rd: Klein (Ryu)
4th: ROX (Cloud, Meta Knight, Sheik)
5th: Meme (Mewtwo, Yoshi)
5th: Addy (Cloud)
7th: Daimy (Fox)
7th: Cloudy (Cloud)
9th: Kaze (Captain Falcon)
9th: Waymas (Wario)
9th: Necro (Mario)
9th: Fizz (Donkey Kong)
13th: Terry (Bayonetta)
13th: David (Ryu)
13th: Chota (Little Mac)
13th: Flama (Mii Gunner)

Hail Smash VI (October 15th) (Mexico) (98 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Meta Knight, Cloud)
2nd: Wonf (Bayonetta, Sonic)
3rd: Javi (Cloud, Sheik)
4th: Klein (Ryu)
5th: Serge (Charizard, Lucario)
5th: LaRiata (Bowser Jr.)
7th: BryanZ (Mario, Diddy Kong)
7th: Pollo (Bowser)
9th: Richi (Lucario)
9th: Artik (Fox)
9th: Elvis Park (Fox)
9th: SL Dragon (Sheik)
13th: Salva (Mewtwo)
13th: Dano (Marth)
13th: Kyouma (Peach)
13th: Anderson (Unknown)

Hail Smash VII (December 3rd) (Mexico) (90 Entrants) (Category 1)
1st: Javi (Sheik, Cloud, Ness)
2nd: Serge (Charizard, Lucario, Greninja, Roy, Pikachu, Cloud)
3rd: Pollo (Bowser)
4th: Richi (Lucario, Sheik)
5th: D-Chag (Bayonetta)
5th: FuerzaDON (Shulk)
7th: CloudY (Cloud)
7th: Yura (Corrin)
9th: Richy (Donkey Kong)
9th: Dano (Marth)
9th: Simi (Ness)
9th: And (Yoshi)
13th: K40Z (Diddy Kong)
13th: Salva (Mewtwo)
13th: BryanZ (Diddy Kong)
13th: ShujoSLX (Unknown)

ConComics December 2016 (December 10th-11th) (Mexico) (156 Entrants) (Category 1)
1st: Wonf (Bayonetta, Sonic)
2nd: Javi (Sheik, Cloud, Ness)
3rd: Bedgar (Sheik)
4th: Regi Shikimi (Mr. Game & Watch)
5th: Brian (Bowser)
5th: Yasuo (Bayonetta)
7th: QROG (Unknown)
7th: Sou (Donkey Kong)
9th: Eeveecario (Lucario)
9th: Mr. Wamu (Yoshi)
9th: Woah JuanK (Toon Link)
9th: Lalo (Bayonetta)
13th: Xover (Mega Man)
13th: Ripka (Charizard)
13th: StrongHold (Mario)
13th: SB Gera (Peach, Marth, Cloud)

TSC4 (September 3rd) (Japan) (89 Entrants ) (Category 1)
1st: Esu (Zero Suit Samus)
2nd: Some (Greninja)
3rd: Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma, Meta Knight)
4th: Umeki (Peach)
5th: No (Fox)
5th: Raito (Duck Hunt)
7th: Takera (Ryu)
7th: Kamemushi (Mega Man, Cloud, Sheik)
9th: Kakera (Sheik)
9th: Maguro (Cloud)
9th: Haru3 (Luigi)
9th: Toriumo Yuko (Unknown)
13th: Omunaoto (Falco)
13th: Suru (Ryu)
13th: Kare~ (Captain Falcon)
13th: China (Captain Falcon)

Umebura 25 (September 10th) (Japan) (212 Entrants) (Category 2)
1st: Kamemushi (Mega Man)
2nd: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
3rd: Kirihara (Rosalina & Luma)
4th: VoiD (Sheik)
5th: Umeki (Peach)
5th: Taranito (Ness)
7th: Shogun (Fox)
7th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
9th: KEN (Sonic)
9th: Earth (Pit, Corrin)
9th: Ke-ya (Robin, Corrin)
9th: Brood (Duck Hunt)
13th: Gakuto (Ness)
13th: Jill (Fox)
13th: Lea (Greninja)
13th: Some (Greninja)

Hirosuma 5 (September 17th) (Japan) (80 Entrants) (Category 1)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: HIKARU (Donkey Kong, Bowser, Little Mac)
3rd: 9B (Bayonetta)
4th: OCEAN (R.O.B, Lucario)
5th: Ciel (Wii Fit Trainer, Robin, Marth, Mario, Bowser)
5th: Shogun (Fox)
7th: Parmesean (Samus)
7th: Lucia (Meta Knight)
9th: Ron (Mario, Luigi, Yoshi)
9th: Suigin (Yoshi)
9th: Aigosuki (Olimar)
9th: Lagnel (Zero Suit Samus, Bayonetta)
13th: Hauberk (Captain Falcon)
13th: Paru (Bowser)
13th: Myg (Samus)
13th: Mikarun (Ryu)

Sumabato 13 (September 24th) (Japan) (221 Entrants) (Category 2)
1st: HIKARU (Donkey Kong)
2nd: Fuwa (Marth, Villager)
3rd: SH (Fox)
4th: Shogun (Fox)
5th: FILIP (Mario, Cloud)
5th: Earth (Pit)
7th: DIO (Yoshi)
7th: Masashi (Cloud)
9th: Aki (Ryu, Sheik)
9th: Tatsutsuyo (Mario)
9th: Gomamugitya (Lucario)
9th: Nau (Peach)
13th: Edge (Sheik)
13th: Ginko (Pac-Man)
13th: Oishiitofu (Greninja)
13th: Ako (Cloud, Sheik)

Shulla-Bra VIII (September 24th) (Japan) (115 Entrants) (Category 1)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Hiro (Bayonetta)
3rd: Chanshu (Ryu)
4th: FILIP (Mario, Cloud)
5th: Yamanyon (Zero Suit Samus, Cloud)
5th: 9B (Bayonetta)
7th: bt.yamato (Little Mac)
7th: Sa (Little Mac)
9th: Paru (Bowser)
9th: Kome (Shulk)
9th: Lagnel (Zero Suit Samus, Bayonetta)
9th: Sushi (Mewtwo)
13th: Woolley (Olimar)
13th: Buizuzuki (Luigi)
13th: k-shin (Pikachu)
13th: Enpitsu (Unknown)

Toryumon 1 (October 9th) (Japan) (128 Entrants) (Category 1)
1st: Nietono (Sheik, Diddy Kong)
2nd: Kirihara (Rosalina & Luma)
3rd: KEN (Sonic, Corrin)
4th: Choco (Zero Suit Samus)
5th: Dainosuke (Diddy Kong)
5th: Taranito (Ness)
7th: Umeki (Peach)
7th: Shu (Sonic)
9th: Arc (Falco)
9th: Eim (Sheik)
9th: YOC (Corrin, Sonic)
9th: Songn (Mario, Mr. Game & Watch)
13th: YuriAIR (Captain Falcon)
13th: Yuzu (Rosalina & Luma)
13th: Mao (Cloud)
13th: bAhuto (Mario, Luigi)

Karisuma 10 (October 9th) (Japan) (80 Entrants) (Category 1)
1st: SH (Fox)
2nd: Taiheita (Lucas)
3rd: Ikep (Bayonetta)
4th: Rizeasu (Marth)
5th: 9B (Bayonetta)
5th: Eda (Captain Falcon)
7th: Earth (Pit, Corrin)
7th: HIKARU (DK)
9th: Sign (Rosalina & Luma)
9th: Kuro (Pit)
9th: Nga (Mega Man)
9th: Kisha (Bowser, Mega Man)
13th: Onpu (Zelda)
13th: DIO (Yoshi)
13th: Oishiitofu (Greninja)
13th: Masha (Shulk)

Sumabato 14 (October 22nd) (Japan) (197 Entrants) (Category 2)
1st: Ranai (Villager)
2nd: Earth (Pit, Corrin, Fox)
3rd: Shuton (Olimar)
4th: 9B (Bayonetta)
5th: DIO (Yoshi)
5th: Oisiitofu (Greninja)
7th: Masashi (Cloud)
7th: Komorikiri (Sonic, Cloud)
9th: Tamiflu (R.O.B)
9th: Ri-ma (Toon Link)
9th: Masha (Shulk)
9th: Chanshu (Ryu)
13th: Jan (Rosalina & Luma, Ryu)
13th: Shogun (Fox)
13th: Egapon (Mr. Game & Watch)
13th: Kappamaki (Meta Knight, Pit)

TUS Tournament 6 (October 29th) (Japan) (128 Entrants) (Category 2)
1st: Abadango (Mewtwo, Mega Man)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: Kamememushi (Sheik, Mega Man)
4th: YOC (Corrin, Cloud)
5th: Ryougi (Pikachu)
5th: Shu (Bayonetta, Sheik, Cloud)
7th: Yakara (Fox, Sheik)
7th: Tsu- (Lucario)
9th: Kept (Villager)
9th: Mao (Cloud)
9th: Yoshiaki (Villager)
9th: Kisha (Bowser, Mega Man)
13th: Nayu (Cloud)
13th: Brood (Duck Hunt)
13th: Nicorin (Link)
13th: Ke-ya (Corrin, Robin)

Waseda Festival 2016 (November 5th) (Japan) (128 Entrants) (Category 1)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Earth (Pit)
3rd: Kameme (Sheik)
4th: Tamushika (Duck Hunt)
5th: Eim (Sheik)
5th: Fuwa (Marth)
7th: Todoman (Mewtwo)
7th: Taiheita (Lucas)
9th: Abadango (Mewtwo)
9th: Umeki (Peach)
9th: Kept (Villager)
9th: Manzoku (Toon Link)
13th: Raito (Duck Hunt)
13th: Kirbus (Captain Falcon)
13th: Gomamugitya (Lucario)
13th: KenKenpa (R.O.B)

Karisuma 11 (November 26th) (Japan) (71 Entrants) (Category 1)
1st: Ikep (Bayonetta)
2nd: Earth (Pit)
3rd: Fuwa (Marth)
4th: Ranai (Villager)
5th: Ke-ya (Robin, Corrin)
5th: Taiheita (Lucas)
7th: Onpu (Zelda)
7th: Kuro (Pit)

Hirosuma Tokaigi Qualifier (December 11th) (Japan) (79 Entrants) (Category 1)
1st: Abadango (Mewtwo)
2nd: Kome (Shulk)
3rd: Ron (Mario, Luigi)
4th: Shuton (Olimar)
5th: OCEAN (R.O.B.)
5th: Komorikiri (Cloud)
7th: Earth (Pit)
7th: Ginko (Mewtwo)

Umebura BENQ ZOWIE Cup (December 18th) (Japan) (224 Entrants) (Category 2)
1st: Earth (Pit, Corrin, Fox)
2nd: KEN (Sonic)
3rd: Ryuji (Cloud, Diddy Kong)
4th: RAIN (Diddy Kong, Cloud)
5th: OCEAN (R.O.B.)
5th: Shky (Zero Suit Samus)
7th: Raito (Duck Hunt Dog)
7th: Lea (Greninja)
9th: HIKARU (Donkey Kong)
9th: BAhuto (Mario, Luigi)
9th: Fuwa (Marth)
9th: Nyaha (Villager)
13th: Umeki (Peach)
13th: Choco (Zero Suit Samus)
13th: Tsu- (Lucario)
13th: Kept (Villager)

TSC Tokaigi Qualifiers (December 23rd) (Japan) (61 Entrants) (Category 1)
1st: Kare~ (Captain Falcon)
2nd: Haru3 (Luigi)
3rd: Repo (Mega Man)
4th: Earth (Pit, Corrin)
5th: Es (Zero Suit Samus, Bayonetta)
5th: Yuzu (Rosalina & Luma)
7th: Some (Greninja)
7th: Maguro (Cloud)

Sumabato Tokaigi Qualifiers (December 25th) (Japan) (179 Entrants) (Category 2)
1st: Ikep (Bayonetta)
2nd: Kameme (Mega Man, Sheik, Yoshi, Marth)
3rd: Shuton (Olimar)
4th: Gomamugitya (Lucario)
5th: You3 (Duck Hunt Dog)
5th: Kisha (Bowser)
7th: Atelier (Rosalina & Luma)
7th: Ranai (Villager)
9th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
9th: Earth (Pit, Corrin)
9th: Lickey (Meta Knight)
9th: Mattun (Cloud)
13th: Mangalitza (Cloud)
13th: Edge (Diddy Kong)
13th: HIKARU (Donkey Kong)
13th: 9B (Bayonetta)

Avalon U-V (September 3rd) (Netherlands) (101 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R (Sheik, Bayonetta)
2nd: S1-14 (Ness)
3rd: Ixis (Sonic)
4th: iStudying (Greninja)
5th: PikaForLife (Pikachu)
5th: Ho (Sheik)
7th: Patrino (Ryu, Fox)
7th: Tatuman (Rosalina & Luma)
9th: Meru (Peach)
9th: C.R.Z. (Fox)
9th: Psy (Mr. Game & Watch)
9th: Joey (Captain Falcon)
13th: ChrisR334 (Zero Suit Samus)
13th: Ivra (Sheik)
13th: Wreck it Mundo (Wario)
13th: Mank (Unknown)

Syndicate 2016 (September 10th-11th) (Netherlands) (320 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Rich Brown (Mewtwo)
3rd: iStudying (Greninja)
4th: Ixis (Sonic)
5th: Jbandrew (Meta Knight)
5th: Gluttony (Wario, Captain Falcon)
7th: Purple H (Cloud)
7th: Griffith (Bayonetta, Zero Suit Samus, Mario)
9th: S1-14 (Ness)
9th: Greward (Olimar, Mega Man, Bowser)
9th: Sodrek (Cloud)
9th: QuiK (Zero Suit Samus)
13th: Afro Smash (Samus)
13th: Light (Sheik, Mario)
13th: Cat (Link)
13th: LoNg0uw (R.O.B)

DAT Blastzone 15 (October 1st) (United Kingdom) (83 Entrants) (Category 1)
1st: Khanage (Peach)
2nd: Yacka Bean (Toon Link)
3rd: SilentDoom (Cloud, Charizard)
4th: SevereCalamari (Lucario)
5th: Lucretio (Marth)
5th: KEIKUNz (Diddy Kong)
7th: Luigimitsu (Villager)
7th: Kylethh (Yoshi)
9th: SteelWing (Falco)
9th: Peligod (Sonic)
9th: G~P (Ike)
9th: Aperture (Sonic)
13th: SmashBound (Ness)
13th: Crispy (Meta Knight)
13th: Zone (Corrin)
13th: Flippy456 (Unknown)

Salty Arena Cup U #2 (October 1st) (France) (80 Entrants) (Category 1)
1st: Gluttony (Wario, Marth, Diddy Kong)
2nd: Elexiao (Greninja, Ryu, Roy)
3rd: Griffith (Mario, Bayonetta, Lucario, Zero Suit Samus)
4th: Fire (Charizard)
5th: Anragon (Falco)
5th: Homika (Rosalina & Luma)
7th: Ogey (Captain Falcon)
7th: Nin’ (R.O.B, Diddy Kong)
9th: Vanaheim (R.O.B)
9th: Hedgeon (Sonic)
9th: Shido (Mario)
9th: Milo (Mewtwo)
13th: OursOuzBek (Ryu)
13th: Serpreet (Zero Suit Samus)
13th: Kadaj (Zero Suit Samus)
13th: Meph (Unknown)

Geneva Gaming Convention (October 8th) (Switzerland) (90 Entrants) (Category 1)
1st: Elexiao (Greninja, Roy)
2nd: Griffith (Bayonetta, Mario, Sheik)
3rd: Destany (Little Mac, Meta Knight)
4th: Kesa (Captain Falcon)
5th: Fire (Charizard)
5th: Gluttony (Wario, Diddy Kong)
7th: Yosheroce (Yoshi)
7th: Homika (Rosalina & Luma)
9th: XCloud (Zero Suit Samus)
9th: Blubo (Mega Man, Ike)
9th: Ackatosh (Mario, Corrin)
9th: Yoyod (Zero Suit Samus)
13th: Hedgeon (Sonic)
13th: Radiance (Ike)
13th: Skel’ (Sheik)
13th: HUNTER (Unknown)

Eclipse 2 (October 22nd-23rd) (Norway) (175 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik, Cloud)
2nd: Sodrek (Fox, Cloud)
3rd: iStudying (Greninja, Cloud)
4th: IxisNaugus (Sonic)
5th: Whoophee (Diddy Kong)
5th: Badr (Bayonetta)
7th: WiiASE (Ryu, Cloud)
7th: Gregs (Sheik, Ness)
9th: Izaw (Link)
9th: M (Shulk)
9th: Alias (Greninja)
9th: Suntherion (Diddy Kong)
13th: Tag (Luigi)
13th: Jebu (Donkey Kong)
13th: ZartZu (Little Mac, Cloud)
13th: SmashSK (Zero Suit Samus)

DAT Blastzone 16 (November 12th) (United Kingdom) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Ho (Sheik)
2nd: Aperture (Sonic)
3rd: J. Miller (Luigi)
4th: IxisNaugus (Sonic)
5th: FROG (Corrin)
5th: DX17 (Rosalina & Luma)
7th: Critical (Fox)
7th: SmashBound (Ness)
9th: Luigimitsu (Villager)
9th: KEIKUNz (Diddy Kong)
9th: Matsu (Marth)
9th: Hoe4u (Pikachu)
13th: Tommella (Peach)
13th: Peligod (Sonic)
13th: Khanage (Peach)
13th: Le Goat (Greninja)

Agon – New Era (November 13th) (Germany) (90 Entrants) (Category 1)
1st: LoNgOuw (R.O.B)
2nd: Biggad (Corrin)
3rd: Wusi (Fox)
4th: Light (Sheik)
5th: Euk (Sheik)
5th: RobinGG (Peach)
7th: KunaiKazeKun (Toon Link)
7th: Purple H (Cloud)
9th: Tomenino (Corrin, Cloud)
9th: Cyve (Bayonetta, Diddy Kong)
9th: BluB (Bayonetta)
9th: Schligger (Mewtwo)
13th: Semifer (Mewtwo)
13th: Lauin (Mewtwo)
13th: Yoh (Ike)
13th: Flint (Ike)

Smashdown World (November 26th-27th) (France) (300 Entrants) (Category 3)
1st: Komorikiri (Cloud, Sonic)
2nd: ANTi (Mario, Zero Suit Samus, Cloud, Charizard)
3rd: Glutonny (Wario)
4th: Kameme (Mega Man, Wario, Sheik)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: Cyve (Bayonetta)
7th: Sodrek (Fox, Cloud)
7th: LoNg0uw (R.O.B.)
9th: Pefo (Sonic)
9th: J. Miller (Luigi)
9th: Greil (Mario)
9th: BluB (Bayonetta, Fox)
13th: KayJay (Samus)
13th: Badr (Bayonetta)
13th: iStudying (Greninja)
13th: vyQ (Mario)

Tech Republic II (November 26th-27th) (Spain) (141 Entrants) (Category 1)
1st: El_Pitikla (Fox, Palutena)
2nd: Greward (Mega Man, Olimar, Luigi)
3rd: Marcbri (Diddy Kong)
4th: Pocafeiner (Villager)
5th: MaZzone (Lucas)
5th: Robo~Luigi (R.O.B, Cloud)
7th: SefiCompacto (Rosalina & Luma)
7th: Marcpq (Zero Suit Samus)
9th: Darklu (Lucario)
9th: B0kken (Cloud)
9th: Slay (Sheik, Bayonetta)
9th: Narf (Mario)
13th: El Bardo (King Dedede, Sonic)
13th: Foturan (Bayonetta, Link)
13th: FonsoL (Sheik, Donkey Kong)
13th: Joseluisasdfg (Cloud)

Avalon-U VI (December 3rd) (Netherlands) (128 Entrants) (Category 1)
1st: S1 (Ness)
2nd: Meru (Peach)
3rd: LoNgh0uw (R.O.B.)
4th: Badr (Bayonneta)
5th: Patrick (Ryu, Fox)
5th: Joey (Cloud)
7th: Gregs (Sheik, Fox)
7th: Supahsemmie (Mario)
9th: Skipper (Mario)
9th: RiVer (Mewtwo)
9th: Tatuman (Rosaluma & Luma)
9th: Koyu (Corrin)
13th: WhYYZ (Lucas)
13th: ShuC (Greninja)
13th: Gijsbeer (Samus)
13th: Cat (Link)

DI Another Day 2 (September 10th-11th) (Australia) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Ghostbone (Bayonetta, Cloud)
2nd: Extra (Mr. Game & Watch)
3rd: Luco (Lucas, Ness)
4th: Ignis (Mario, Corrin, Robin)
5th: Poppt1 (Ness)
5th: Boozer (Bowser)
7th: Leisha (R.O.B.)
7th: Duon (Fox, Little Mac)
9th: Cmk (Sheik)
9th: Seymour Butts (Yoshi)
9th: Xettman (Link)
9th: Sable (Donkey Kong)
13th: Jollus (Marth)
13th: Zivhayr (Little Mac)
13th: Read (Fox)
13th: Invisi (Jigglypuff)

Couch Warriors September Ranking Battle (September 24th) (Australia) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch)
2nd: Xettman (Link)
3rd: Jdizzle (Toon Link)
4th: BIGBOSS (Marth)
5th: Revax (Mewtwo)
5th: Ignis (Robin, Mario)
7th: Duon (Fox, Little Mac)
7th: Nothing (Fox)
9th: Yehya (Meta Knight)
9th: Haiku (Bayonetta)
9th: Pudge (Fox)
9th: PS! (Ness)
13th: Hero (Mega Man)
13th: Swithi (Sonic)
13th: Villyness (Villager, Ness)
13th: Boozer (Bowser, Charizard)

eSports Arena at EB Games Expo (October 1st-2nd) (Australia) (92 Entrants) (Category 1)
1st: Ghost (Bayonetta, Cloud)
2nd: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
3rd: Boozer (Bowser)
4th: Scott (Cloud)
5th: Luco (Lucas, Ness)
5th: Kristoph (Sonic)
7th: Quen (Ryu)
7th: Vasi (Little Mac)
9th: Jeese (Charizard)
9th: Buster (Link)
9th: Leisha (R.O.B.)
9th: MM (Palutena)
13th: BJSchoey (Fox)
13th: Rae (Fox)
13th: Enn (Ness, Cloud)
13th: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)

SXC 2016 (December 3rd-4th) (Australia) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Duon (Fox, Little Mac)
2nd: Ignis (Robin, Corrin, Mario)
3rd: Boozer (Bowser)
4th: Jdizzle (Toon Link)
5th: Ghost (Bayonetta, Cloud)
5th: Yehya (Meta Knight)
7th: Nothing (Fox)
7th: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
9th: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer)
9th: Snugs (Ryu)
9th: Pudge (Fox)
9th: Haiku (Bayonetta)
13th: Spewis (Corrin)
13th: Saber (Cloud)
13th: Vasi (Little Mac)
13th: Quen (Ryu)

Couchwarriors December Monthly (December 10th) (Australia) (110 Entrants) (Category 1)
1st: Ghost (Bayonetta, Cloud)
2nd: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
3rd: Eternal (Sheik)
4th: Boozer (Bowser)
5th: Revax (Mewtwo)
5th: Nothing (Fox)
7th: Snugs (Ryu)
7th: Duon (Fox)
9th: Ignis (Robin, Mario)
9th: Pudge (Fox)
9th: Yehya (Meta Knight)
9th: Hero (Mega Man)
13th: Saber (Cloud)
13th: InsertName71 (Ike)
13th: BIGBOSS (Marth, Cloud)
13th: Jerry Seinfeld (R.O.B.)

First Attack 2016 (September 3rd-4th) (Puerto Rico) (107 Entrants) (Category 1)
1st: Xeon (Yoshi, Mario)
2nd: DOOM! (Rosalina & Luma, Meta Knight)
3rd: Sharpyzard (Charizard, Roy)
4th: Headshot (Samus)
5th: Kraven (Cloud)
5th: S@nt (Toon Link)
7th: Tm-SeRaPh (Diddy King)
7th: EKING (Ryu)
9th: Excel_Zero (Peach)
9th: DR Ray (Mario)
9th: Papin (Mario)
9th: GATIGOD (Cloud)
13th: Moncho (Villager)
13th: MightGalo (Captain Falcon)
13th: Yubi (Falco)
13th: mRay (Samus)

Fighting Fest 2016 (September 17th-18th) (Dominican Republic) (142 Entrants) (Category 1)
1st: DKWill (Donkey Kong)
2nd: DigitalStrider (Cloud)
3rd: 8A (Sonic)
4th: 0mart (Ryu, Captain Falcon)
5th: Gran Papin (Mario)
5th: RR Stark (Zero Suit Samus)
7th: RR Keekay (Greninja)
7th: Sharpyzard (Charizard)
9th: Monra (Villager)
9th: Ermac (R.O.B.)
9th: Naranja (Corrin)
9th: KBGTO (Sheik)
13th: Maet (Diddy Kong)
13th: TripleA (Ryu)
13th: SS Striker (Mega Man)
13th: Xerox/SiN Xero (Marth)

UFSmash 2 (November 13th) (Brazil) (160 Entrants) (Category 1)
1st: Maroli (Sheik, Marth)
2nd: Lukitu (Fox, Ness, Cloud)
3rd: Lukingordex (Yoshi)
4th: Seyaru (Fox, Mario)
5th: Ampheras (Samus)
5th: Emp (Cloud)
7th: Player 7 (Cloud, Mario)
7th: Dan (Bayonetta, Sonic)
9th: Addan (Mario)
9th: W (Diddy Kong)
9th: Dann (Rosalina & Luma)
9th: Revoredo (Sonic)
13th: Jab Air (King Dedede)
13th: Porpino (Bayonetta)
13th: O Hobbit (Pikachu, Corrin)
13th: St0rmbringer (Cloud)

1LL: 1.1.6/SUMMER OF SMASH RESULTS (May 16th-September 1st)

Invasion 6 (July 2nd) (New England) (90 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. E (Marth)
2nd: LingLing (Peach)
3rd: Angel Cortes (Diddy Kong)
4th: Dark Wizzy (Mario)
5th: Light (Fox)
5th: Taisa (Sheik)
7th: Pelca (Diddy Kong)
7th: Raffi-X (R.O.B.)
9th: CaptAwesum (Villager)
9th: Omega Tyrant (R.O.B.)
9th: WontonWarrior (Little Mac)
9th: Sage (R.O.B.)
13th: Hazmatt (Bayonetta)
13th: BelaC (Ryu)
13th: Fabled (Mewtwo, Yoshi)
13th: SpaceMario (Rosalina & Luma)

GUMS 09 (August 7th) (New England) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Pugwest (Marth)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: MattyG (Cloud, Mega Man)
4th: Marss (Zero Suit Samus)
5th: LingLing (Peach)
5th: Light (Fox)
7th: Glare (Donkey Kong)
7th: BelaC (Ryu)
9th: Hero (Cloud)
9th: IceArrow (Greninja)
9th: Dark Wizzy (Mario)
9th: XL-XCVll (Cloud)
13th: Siccarius (Sonic)
13th: DJ Delta (Luigi)
13th: Red Beef Baron (Diddy Kong)
13th: Mr. Freeze (Ike)

Shine 2016 (August 26th-28th) (New England) (483 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: ESAM (Pikachu)
3rd: Dath (Robin)
4th: 6WX (Sonic)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Larry Lurr (Fox)
7th: Craftis (Sonic)
7th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: StaticManny (Sonic, Roy)
9th: Xorn (Toon Link)
9th: Mr. E (Marth)
9th: Dyr (Diddy Kong)
13th: JJROCKETS (Diddy Kong)
13th: LingLing (Peach)
13th: SuperGirlKels (Sonic)
13th: Z (Mewtwo, Mario)

KTAR XVIII (June 11th) (Tristate) (339 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma)
3rd: Tweek (Cloud)
4th: VoiD (Sheik)
5th: 6WX (Sonic)
5th: Salem (Bayonetta)
7th: DireOnFire (Bowser)
7th: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
9th: Mr. E (Marth)
9th: Frozen (Corrin)
9th: NAKAT (Ness)
9th: Pink Fresh (Bayonetta)
13th: Jtails (Diddy Kong)
13th: Waldo (Ike)
13th: LAG Chaos (Bowser)
13th: Dugan (Fox)

Apex 2016 (June 17th-19th) (Tristate) (309 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: VoiD (Sheik, Fox)
3rd: Nietono (Diddy Kong, Cloud)
4th: Mew2King (Cloud)
5th: Supergirlkels (Sonic)
5th: Marss (Zero Suit Samus)
7th: Tweek (Cloud)
7th: James (Cloud, Diddy Kong)
9th: The Great Gonzales (Ness)
9th: Umeki (Peach)
9th: RAIN (Cloud)
9th: Mr. E (Marth)
13th: Day (Lucario)
13th: Pugwest (Marth)
13th: 6WX (Sonic)
13th: Raptor (Yoshi)

Defend the North 2016 (July 31st) (New York) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Dugan (Fox)
2nd: John Numbers (Wii Fit Trainer, Corrin)
3rd: Dill (Sheik)
4th: Dekillsage (Sheik, Fox)
5th: Sinji (Pac-Man)
5th: ADHD (Diddy Kong)
7th: James (Cloud, Luigi)
7th: JTails (Diddy Kong)
9th: Apple (Diddy Kong)
9th: Oatmeal (Meta Knight)
9th: Lax (Ness)
9th: Deven3000 (Kirby)
13th: Blue (Mewtwo)
13th: HelpR (Diddy Kong)
13th: Otacon (Bayonetta)
13th: Wind’s Requiem (Toon Link)

Smash at Xanadu 155 (June 21st) (MD/VA) (156 Entrants) (Category 1)
1st: Nietono (Diddy Kong, Sheik, Cloud)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: Puppeh (Sheik)
4th: Wadi (Mewtwo, R.O.B.)
5th: Sova Unknown (Link)
5th: BlazingPasta (Peach, Ness)
7th: Pink Fresh (Bayonetta)
7th: Dexter (Corrin)
9th: Mister Eric (R.O.B.)
9th: Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
9th: ZD (Luigi)
9th: Umeki (Peach)
13th: Zephyr (Cloud)
13th: Logic (Olimar)
13th: JeBB (Lucas)
13th: INC Snow (Marth)

Smash at Xanadu 157 (July 6th) (MD/VA) (157 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu, Samus)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta)
3rd: WadiRob (Mewtwo)
4th: C3PO (Diddy Kong)
5th: Angel Cortez (Diddy Kong)
5th: Coney (Mario)
7th: Max Ketchum (Cloud)
7th: Seagull Joe (Sonic)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Tension (Fox)
9th: ZD (Luigi)
9th: Zephyr (Cloud)
13th: Viceroy (Rosalina & Luma)
13th: Average Joe (Donkey Kong)
13th: Jebb (Lucas)
13th: Dexter (Corrin)

Smash @ The Cave #34 (August 11th) (MD/VA) (128 Entrants) (Category 1)
1st: K9 (Sheik, Diddy Kong)
2nd: Fatality (Captain Falcon, Mario)
3rd: Xerom (Ness)
4th: Puppeh (Sheik, Diddy Kong)
5th: Zage (Pac-Man)
5th: Techei (Greninja)
7th: DunnoBro (Mario)
7th: Zan (Toon Link)
9th: Remzi (Zero Suit Samus)
9th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Raptor (Yoshi)
9th: ZD (Luigi)
13th: QWERTY (Lucario)
13th: Average Joe (Donkey Kong)
13th: AoH Vanity (Mr. Game & Watch)
13th: Sova Unknown (Link)

Super Smash Con 2016 (August 12th-14th) (MD/VA) (1272 Entrants) (Category 4)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
3rd: Mr. R (Sheik)
4th: VoiD (Sheik, Fox)
5th: Ally (Mario)
5th: ScAtt (Mega Man)
7th: Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma)
7th: Fatality (Captain Falcon, Mario)
9th: Ryo (Corrin, Ike, Roy)
9th: 6WX (Sonic)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
13th: Saj (Bayonetta)
13th: ZeRo (Diddy Kong)
13th: Tweek (Cloud)
13th: ANTi (Mario, Cloud, Diddy Kong)

Paradigm Shift (May 22nd) (Southeast) (195 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Kai (Sonic)
4th: Puppeh (Sheik)
5th: Stingers (Cloud)
5th: Xanos (Lucas)
7th: Mekos (Lucas)
7th: Sect (Meta Knight)
9th: Peabnut Bubber (Mega Man)
9th: Dandy Penguin (Duck Hunt)
9th: Nick Riddle (Zero Suit Samus)
9th: That Guy (Bayonetta)
13th: Lazyboredom (Little Mac)
13th: MonrA (Villager)
13th: Sova Unknown (Link)
13th: Leaf FC (???) (Various)

Momocon 2016 (May 27th-May 29th) (Southeast) (207 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Ally (Mario, Cloud)
3rd: Wrath (Sonic)
4th: LordMix (Bowser)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Vinnie (Sheik, Rosalina)
7th: Mr. E (Marth)
7th: VoiD (Sheik)
9th: Fatality (Captain Falcon)
9th: BigLou (Luigi)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Seagull Joe (Sonic)
13th: Rango (Ike, Cloud)
13th: TheReflexWonder (Wario)
13th: Xanos (Lucas)
13th: Neos (Rosalina)

WTFox 2 (July 2nd-3rd) (Southeast) (174 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Mr. R (Sheik)
3rd: ZeRo (Diddy Kong, Cloud)
4th: Scatt (Mega Man)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Fatality (Captain Falcon)
7th: Player-1 (Diddy Kong)
7th: DarkShad (Ryu)
9th: Mahgnittoc (Diddy Kong, Bowser Jr.)
9th: Brawlman1000 (Sonic)
9th: Danbi (Yoshi, Ness)
9th: Xanos (Lucas)
13th: Rython (Little Mac)
13th: Jester (Rosalina & Luma)
13th: Cyan Can (Luigi)
13th: PKBlueberry (Lucas)

Divine Intervention (July 9th) (Southeast) (91 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Hungrybox (Jigglypuff)
4th: Scatt (Mega Man)
5th: Neos (Rosalina & Luma)
5th: Zack? (Cloud)
7th: PR QT (Ryu)
7th: Umby (Villager)
9th: DI Apollo (Meta Knight)
9th: Justice (Captain Falcon)
9th: Ray (Ike)
9th: PH Mayo (Mario)
13th: Loco (R.O.B.)
13th: Mr. Speedman (Sonic)
13th: PR Seren (Mr. Game & Watch)
13th: Z6 Suber (Luigi)

CEO Prologue (May 22nd) (Florida) (135 Entrants) (Category 1)
1st: All Might (Sonic)
2nd: DJ Jack (Ryu)
3rd: MVD (Diddy Kong, Duck Hunt)
4th: Dath (Robin)
5th: Master Raven (Sheik)
5th: Cashmere (Captain Falcon)
7th: Prince Ramen (Palutena)
7th: Ryo (Ike)
9th: Day (Lucario)
9th: Saj (Bayonetta)
9th: Riot (Donkey Kong)
9th: Eden (Fox)
13th: Brand (R.O.B)
13th: E (Cloud, Mario)
13th: Seibrik (Meta Knight, Cloud)
13th: Xaltis (Rosalina)

TGL Month 6 (June 4th) (Florida) (85 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Xaltis (Rosalina & Luma)
3rd: Nick Riddle (Zero Suit Samus)
4th: True Blue (Sonic)
5th: Seibrik (Cloud)
5th: WormyNugget (Diddy Kong)
7th: MuteAce (Peach)
7th: Rollo (Toon Link)
9th: Prince Ramen (Palutena)
9th: Purple Guy (Zelda, Sheik)
9th: Riot (Donkey Kong, Bayonetta, Pac-Man)
9th: Dath (Robin)
13th: D2da (Meta Knight)
13th: Kazu (Fox)
13th: Saj (Bayonetta)
13th: DiZ (Sonic, King Dedede)

CEO 2016 (June 24th-26th) (Florida) (906 Entrants) (Category 4)
1st: ANTi (Mario, Meta Knight, Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
4th: Abadango (Mewtwo, Pac-Man)
5th: Hyuga (Toon Link)
5th: Mr. R (Sheik)
7th: False (Sheik, Marth, Ryu)
7th: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
9th: VoiD (Sheik, Fox)
9th: ZeRo (Diddy Kong)
9th: NAKAT (Ness, Fox)
9th: Saj (Bayonetta)
13th: Nietono (Diddy Kong)
13th: Falln (Rosalina & Luma)
13th: Scatt (Mega Man)
13th: Wrath (Sonic)

VSGC 7/21/16 (July 21st) (Florida) (120 Entrants) (Category 1)
1st: DJ Jack (Ryu)
2nd: Xaltis (Rosalina & Luma)
3rd: Seibrik (Cloud)
4th: True Blue (Sonic)
5th: Purple Guy (Zelda)
5th: TNF Child (Bayonetta)
7th: 8BitMan (R.O.B.)
7th: Black Guy Gamer (Wario)
9th: Zen (Robin)
9th: Dath (Robin)
9th: PPG Leo (Little Mac)
9th: Hex (Yoshi)
13th: Pears (Ness)
13th: Taku (Captain Falcon)
13th: Eden (Fox)
13th: SHB Wang (Captain Falcon)

Vitality (July 30th) (Florida) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Dath (Robin)
2nd: StaticManny (Sonic, Fox, Roy)
3rd: MVD (Diddy Kong)
4th: Xaltis (Rosalina & Luma, Lucina)
5th: Myran (Olimar)
5th: 8BitMan (R.O.B)
7th: TNF|Child (Bayonetta)
7th: Eden (Cloud)
9th: Purple Guy (Zelda)
9th: Riot (Bayonetta)
9th: Hex (Yoshi)
9th: WormyNugget (Diddy Kong)
13th: Seibrik (Cloud)
13th: Tremendo Dude (Shulk)
13th: RoguePenguin (Mario)
13th: Prince Ramen (Palutena)

Midwest Mayhem 3 (June 4th) (Midwest) (176 Entrants) (Category 2)
1st: False (Marth, Sheik)
2nd: Nite (Rosalina & Luma)
3rd: Angel Cortes (Diddy Kong)
4th: ESAM (Pikachu)
5th: Tyroy (Sheik, Meta Knight)
5th: Ksev (Fox)
7th: LOE1 (Luigi)
7th: BoScorry (Peach, R.O.B)
9th: Seth (Yoshi)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: Bushi (Bayonetta)
9th: MVD (Diddy Kong)
13th: Moti (Bowser Jr.)
13th: Hoenn (Pikachu)
13th: Shel (Ryu)
13th: Naoto (Little Mac)

Smash n’ Splash 2 (June 11th-12th) (Midwest) (261 Entrants) (Category 2)
1st: Ally (Mario)
2nd: ZeRo (Diddy Kong, Sheik)
3rd: Ned (Cloud, Corrin, Zero Suit Samus)
4th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Abadango (Mewtwo)
5th: Mew2King (Cloud)
7th: JJROCKETS (Diddy Kong)
7th: Shel (Ryu)
9th: BoScotty (R.O.B.)
9th: Dakpo (Zero Suit Samus, Luigi)
9th: Nite (Rosalina)
9th: MJG (Villager)
13th: Fons (Mario)
13th: Mister Eric (R.O.B)
13th: Naoto (Little Mac)
13th: Triple R (Kirby)

Breakout III (June 18th) (Midwest) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Ally (Mario, Cloud)
2nd: Rayquaza07 (Rosalina & Luma, Bowser)
3rd: Seagull Joe (Sonic)
4th: Blacktwins (Cloud, Mario)
5th: Miloni (Cloud)
5th: Ryuga (Corrin)
7th: Zinoto (Diddy Kong)
7th: LOE1 (Little Mac, Diddy Kong)
9th: Zyth (Mii Brawler, Donkey Kong)
9th: GP Linus (Bowser)
9th: AoH Vanity (Mr. Game & Watch)
9th: GG Nom (Corrin)
13th: Adorable Knight (Luigi)
13th: Ge0 (Diddy Kong)
13th: FS Chris (Yoshi)
13th: Zidico (Link)

Push More Buttons (June 25th) (Midwest) (180 Entrants) (Category 1)
1st: Ned (Zero Suit Samus)
2nd: Shinjoebi (Greninja)
3rd: Nite (Rosalina)
4th: Bushi (Bayonetta)
5th: PowPow (Sonic)
5th: Naoto (Little Mac)
7th: GanontheBeast (Ganondorf)
7th: Seth (Yoshi)
9th: NameLess (Sheik)
9th: Triple R (Kirby)
9th: Moti (Bowser Jr.)
9th: MJG (Villager)
13th: Sinnyboo242 (Sheik)
13th: Yeti (Toon Link)
13th: Sethlon (Roy)
13th: Jibca (Cloud)

Breakout 4 (July 9th) (Midwest) (89 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: Miloni (Cloud)
3rd: Ryuga (Corrin, Ike)
4th: Smasher1001 (Mega Man)
5th: SlimShady (Ness)
5th: King James (Diddy Kong)
7th: Eureka (Cloud)
7th: Regalht (Yoshi, Charizard)
9th: SETHsational (Captain Falcon)
9th: Nebula (Pac-Man)
9th: Daybreak (Cloud, Fox, Falco, Diddy Kong)
9th: exJORDANary (Ryu)
13th: Gameliking (Lucario)
13th: Adorable Knight (Luigi, Greninja)
13th: Technology (Meta Knight)
13th: Gunblade (Cloud, Marth)

Midwest Mayhem 4 (July 9th) (Midwest) (230 Entrants) (Category 2)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Ally (Mario)
4th: Pink Fresh (Bayonetta)
5th: Seagull Joe (Sonic)
5th: Zinoto (Diddy Kong)
7th: DarkShad (Ryu)
7th: Tyroy (Bayonetta)
9th: Ned (Cloud)
9th: Ksev (Fox)
9th: Renegade (Ryu)
9th: JJRockets (Diddy Kong)
13th: JTWild (Mario)
13th: UR Sage (Toon Link)
13th: PowPow (Sonic)
13th: H-Man (Samus)

Nexus (July 23rd, 24th) (Midwest) (165 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Skorpio (Robin)
3rd: JJROCKETS (Diddy Kong)
4th: Tyroy (Bayonetta)
5th: MJG (Villager)
5th: Sinnyboo242 (Sheik)
7th: EcneBanjo (Rosalina & Luma)
7th: Nev (Mewtwo)
9th: Fatality (Captain Falcon)
9th: Skillager (Villager)
9th: Poyo (Kirby)
9th: Mr. Doom (Yoshi)
13th: Shinjoebi (Greninja)
13th: Jibca (Cloud)
13th: Marshall (Diddy Kong)
13th: Jesus (Mario)

Rebirth VIII (August 6th) (Midwest) (176 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Ryuga (Corrin)
4th: Rayquaza07 (Rosalina & Luma, Bowser)
5th: MJG (Villager)
5th: Ned (Cloud, Zero Suit Samus)
7th: LOE1 (Luigi)
7th: DarkShad (Ryu)
9th: Sethsational (Captain Falcon)
9th: Blacktwins (Mario)
9th: Nero (Pikachu)
9th: Chris (Yoshi)
13th: Cyco (Olimar)
13th: A-Fin (Lucas)
13th: Smasher1001 (Mega Man, Mario)
13th: Colinies (Fox)

Endgame (August 20th-21st) (Midwest) (257 Entrants) (Category 2)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Mew2King (Cloud)
3rd: Ally (Mario)
4th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Ned (Cloud)
5th: Mr. E (Marth)
7th: DarkShad (Ryu)
7th: Dan (Mario)
9th: Tweek (Cloud)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: Demitus (Meta Knight)
9th: Xane (Meta Knight)
13th: Bushi (Bayonetta)
13th: Ksev (Fox)
13th: Yeti (Toon Link)
13th: Nero (Pikachu)

Come and Take it 3 (May 27th-May 28th) (South) (100 Entrants) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd: Larry Lurr (Fox)
3rd: Karna (Sheik)
4th: JaySon (Fox)
5th: KJ (Sonic)
5th: Mew^ (Mewtwo)
7th: Gnes (Cloud)
7th: Whiteout (King Dedede)
9th: AeroLink (Bayonetta)
9th: Jerm (Robin)
9th: Savage (Sheik)
9th: Gova (Kirby)
13th: GrimTurtle (Captain Falcon)
13th: ThisGuy (Fox)
13th: King Lucy IV (Toon Link)
13th: Castro (Bowser Jr.)

TGC8 (June 4th) (South) (128 Entrants) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd: Vinnie (Sheik, Rosalina & Luma)
3rd: DJ Fliphop (Diddy Kong)
4th: Captain Zack (Bayonetta)
5th: Mr. E (Marth)
5th: Megafox (Fox)
7th: Jerm (Robin, Toon Link)
7th: 8BitMan (R.O.B.)
9th: Brawlman1000 (Sonic)
9th: Samsora (Peach)
9th: KJ (Cloud, Sonic)
9th: GrimTurtle (Captain Falcon, Mario)
13th: Espy (Sonic)
13th: MJG (Villager)
13th: Angbad (Olimar)
13th: Haipe (Ryu)

Low Tier City 4 (June 18th-19th) (South) (317 Entrants) (Category 2)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Nairo (Zero Suit Samus)
3rd: Hyuga (Toon Link)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: ESAM (Pikachu, Corrin)
5th: Mook (Fox, Pikachu)
7th: P2P with Gibus (Greninja, Lucario)
7th: DKWill (Donkey Kong)
9th: Illusion. (Greninja)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: FunCrazyFish (Wii Fit Trainer)
9th: MJG (Villager)
13th: Mew^2 (Mewtwo)
13th: Jerm (Robin)
13th: AeroLink (Bayonetta)
13th: ForbiddenOne (Pac-Man)

Impact (July 9th) (South) (147 Entrants) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd: Espy (Sonic)
3rd: Jerm (Robin, Toon Link)
4th: GrimTurtle (Fox)
5th: Megafox (Fox)
5th: KJ (Cloud)
7th: Illusion (Greninja)
7th: Whiteout (King Dedede)
9th: Joker (Samus)
9th: Haipe (Ryu)
9th: Gnes (Toon Link, Cloud)
9th: Whispy (Diddy Kong)
13th: SaSSy (R.O.B)
13th: Walter (Cloud)
13th: WeeGee (Mario)
13th: Solace/Deluxemenu (Bowser)

Clutch City Clash (August 6th-7th) (South) (241 Entrants) (Category 2)
1st: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
2nd: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
3rd: Ally (Mario)
4th: Trevonte (Sheik)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: CaptainZack (Bayonetta)
7th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
7th: ScAtt (Mega Man)
9th: Megafox (Fox)
9th: 6WX (Sonic)
9th: P2P With Gibus (Greninja)
9th: TheReflexWonder (Wario)
13th: BC (Villager)
13th: Illusion (Greninja)
13th: LordMix (Bowser)
13th: Brawlman1000 (Sonic)

Santa Fe Smash Fiesta 2 (June 4th) (Southwest) (133 Entrants) (Category 1)
1st: Dakpo (Zero Suit Samus, Luigi)
2nd: X (Sonic)
3rd: Tatsuyalol (Little Mac)
4th: Hero (Greninja, Falco)
5th: Diago (Marth)
5th: Fahrenheit (Bowser)
7th: JFK (Yoshi)
7th: Melonz (Palutena)
9th: AZ (Ryu)
9th: Fizz Khalifa (Mario)
9th: SSB100 (Donkey Kong, Olimar)
9th: Rubino (Marth)
13th: GenericRhyme (Robin)
13th: Benji (Ike, Mewtwo)
13th: Gunvolt (Pikachu, Fox)
13th: Sorry (Yoshi)

EVO 2016 (July 15th-16th) (Southwest) (2637 Entrants) (Category 4)
1st: Ally (Mario)
2nd: Kamemushi (Mega Man)
3rd: TSM| ZeRo (Diddy Kong)
4th: VoiD (Sheik)
5th: Ranai (Villager)
5th: Abadango (Mewtwo)
7th: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
7th: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
9th: Trela (Ryu)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: Earth (Pit)
9th: Vinnie (Sheik)
13th: KEN (Sonic)
13th: Liquid|Nairo (Zero Suit Samus)
13th: Mr. E (Marth)
13th: Oni|Day (Lucario)

Revelation 2016 (July 30th-31st) (Rocky Mountains) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Vinnie (Sheik)
2nd: Falln (Rosalina & Luma)
3rd: MJG (Villager, Toon Link, Diddy Kong)
4th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Calculus (Bayonetta)
5th: JFK (Yoshi)
7th: Mr. Doom (Yoshi)
7th: Regralht (Yoshi)
9th: Valor (Sonic) *
9th: BestNess (Ness, Peach)
9th: Jesus (Mario)
9th: Sofa King (Luigi)
13th: Nero (Bayonetta)
13th: Fabian (Toon Link, Luigi)
13th: BANG! (Diddy Kong)
13th: A-Fin (Lucas)

*Listed as "DD" on Smash.gg. I was informed that this is actually a Sonic player named Valor who used the name.

Battery Basement 6 (August 27th) (Rocky Mountain) (86 Entrants) (Category 1)
1st: BANG! (Diddy Kong)
2nd: JFK (Yoshi)
3rd: Ghey (Sonic)
4th: Jesus (Mario)
5th: Detta (R.O.B.)
5th: SSB100 (Olimar)
7th: Miiself (Ness)
7th: Fishbait (Cloud)
9th: Ludi (Greninja)
9th: 4G|Nero (Bayonetta)
9th: LiveWithDave (Ryu)
9th: Brax (Yoshi)
13th: Avian (Pikachu)
13th: Haku (Diddy Kong)
13th: GenericRhyme (Robin)
13th: Samfish (Villager)

Super Smash Nets 7 (May 22nd) (Pacific Northwest) (100 Entrants) (Category 1)
1st: Cacogen (Sheik)
2nd: Big D (Mario, King Dedede, Captain Falcon)
3rd: Captain L (Pikachu)
4th: Viviff the Great (Mario)
5th: K-**** (Robin)
5th: Disorient (Zero Suit Samus)
7th: RSC Jr. (Meta Knight)
7th: Shinkou (Sheik)
9th: Focus (Cloud)
9th: Fishbait (Captain Falcon, Cloud)
9th: FedVSRafa (Luigi)
9th: Len (Mario)
13th: Bladewise (Rosalina & Luma)
13th: G-Man TDC (Cloud)
13th: Ruff (Mario, Corrin)
13th: Firefly (Yoshi)

Sanctum (May 28th-May 29th) (Pacific Northwest) (96 Entrants) (Category 1)
1st: TSS (R.O.B, Cloud)
2nd: TEG| Pow (Pac-Man)
3rd: FedvsRafa (Luigi, Fox)
4th: Monster_ (Mario)
5th: BestNess (Ness)
5th: Dank (Villager)
7th: Nunu (Fox, Sheik)
7th: Justice (Meta Knight, Ike, Cloud)
9th: Calculus (Bayonetta)
9th: Marty-O (Greninja)
9th: ET (Diddy Kong, Meta Knight)
9th: Brosuke2 (Ness)
13th: Sqigly (Corrin)
13th: October Scream (Lucario, Corrin)
13th: Marathon (Robin, Cloud)
13th: D5 Spartan (Mr. Game & Watch)

Emerald City III (June 18th) (Pacific Northwest) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L (Pikachu)
2nd: Locus (Ryu)
3rd: Big D (King Dedede, Mario, Captain Falcon)
4th: Firefly (Yoshi)
5th: Shinkou (Sheik)
5th: Konga (Donkey Kong)
7th: Big Boss (Peach)
7th: Ruff! (Mario, Samus)
9th: Yope (Sonic)
9th: Jamnt0ast (R.O.B)
9th: Len (Pit)
9th: Felix (Diddy Kong)
13th: Locke (Mega Man)
13th: FedvsRafa (Luigi)
13th: Disorient (Zero Suit Samus, Corrin)
13th: Tsage (Link)

Super SmashNest v10 (August 27th) (Pacific Northwest) (99 Entrants) (Category 1)
1st: Caocogen (Sheik)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: Justice (Ike)
4th: Braixen (Diddy Kong)
5th: Mr. Gentleman (Mario, Rosalina & Luma)
5th: Viviff the Great (Mario, Bowser)
7th: MaTA (Lucario)
7th: Churro (Villager)
9th: G~Man, the Cosmic Destroyer (Cloud)
9th: CrimZ (Fox)
9th: FedVsRafa (Luigi)
9th: Shinkou (Sheik)
13th: BroBear (Zero Suit Samus)
13th: TrueMain (Sonic)
13th: MeowMC (R.O.B., Mewtwo)
13th: Nikki (Cloud)

Who’s Your Pappy #1 (June 5th) (West Coast) (104 Entrants) (Category 1)
1st: Trevonte (Sheik)
2nd: Ito (Meta Knight)
3rd: Shaky (Ness)
4th: Erow (Cloud)
5th: Rice (Mario)
5th: Zex (Diddy Kong, Sheik, Mario)
7th: Villain (Fox)
7th: DSS (Meta Knight, Diddy Kong, Ness)
9th: Sean (Diddy Kong)
9th: Kesa (Captain Falcon)
9th: Twich (Sonic)
9th: FuTure (Ness, Pikachu)
13th: Phancy (Ness)
13th: Mudomo (Fox)
13th: Nova! (Fox, Captain Falcon, Greninja)
13th: Nabster (Rosalina & Luma)

Don’t You Dair 2 (August 7th) (Northern California) (105 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Rice (Mario, Fox)
3rd: FuTure (Ness)
4th: Mudomo (Fox)
5th: Sean (Diddy Kong)
5th: Sinister (Rosalina & Luma)
7th: Zex (Sheik)
7th: Nabster (Rosalina & Luma)
9th: Haystack (Luigi)
9th: Jodi Bleek (Greninja)
9th: Kesa (Captain Falcon)
9th: Three (Unknown)
13th: Hitaku (Mewtwo)
13th: Iron Gonzales (Lucas)
13th: Mr. Peabody (Fox)
13th: Sks (Samus)

Who’s Your Pappy #3 (August 21st) (Northern California) (150 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Trevonte (Sheik)
3rd: 3xA (Toon Link)
4th: Legit (Diddy Kong)
5th: Dath (Robin)
5th: Zex (Sheik)
7th: Sean (Diddy Kong)
7th: Rice (Mario, Fox)
9th: Apologyman (Lucario)
9th: FuTure (Ness)
9th: Krustol (Mario)
9th: Mo (Mewtwo)
13th: Mudomo (Fox)
13th: Sotonie (Shulk)
13th: Virus (R.O.B)
13th: Soulimar (Olimar)

2GGT Mexico Saga (June 4th) (West Coast) (413 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
2nd: ZeRo (Diddy Kong, Sheik)
3rd: Zinoto (Diddy Kong)
4th: Hyuga (Toon Link)
5th: K9 (Sheik)
5th: ImHip (Olimar, Duck Hunt)
7th: Falln (Rosalina & Luma)
7th: Tyrant (Sheik, Diddy Kong, Meta Knight)
9th: KOSSismoss (Mr. Game & Watch)
9th: Aarvark (Villager)
9th: Tearbear (Captain Falcon)
9th: Xzax (Fox)
13th: SlayerZ (Peach, Mewtwo)
13th: Apachai (Ryu)
13th: WiiGi (R.O.B)
13th: The Wall (Yoshi)

Smash at Church (June 18th) (West Coast) (108 Entrants) (Category 1)
1st: Aphro (Bayonetta, Rosalina & Luma)
2nd: K9 (Sheik)
3rd: Charliedaking (Fox)
4th: ImHip (Olimar, Duck Hunt)
5th: Rich Brown (Mewtwo)
5th: Aarvark (Villager)
7th: Not Last (Peach)
7th: Elegant (Luigi)
9th: S2H (Meta Knight)
9th: E2C Chompy (Pit)
9th: Kiraflax (Pit, R.O.B)
9th: A2 Dynamo (Sheik)
13th: Ikes (Olimar)
13th: Linkedknight (Link)
13th: MastaMario (Mario)
13th: Eon Wave (Fox)

Los Angeles Fraud Fights (July 9th) (Southern California) (97 Entrants) (Category 1)
1st: Nicko (Shulk)
2nd: Aarvark (Villager)
3rd: TLTC (Palutena)
4th: MK Iori (Diddy Kong, Sheik)
5th: Not Last (Peach)
5th: Rollo (Toon Link)
7th: Chiroz (Charizard)
7th: SL Dragon (Sheik)
9th: El Gato (Unknown)
9th: Elegant (Luigi)
9th: Blue (Unknown)
9th: Das (Toon Link)
13th: DiscorD (Unknown)
13th: Light (Ryu)
13th: A2ZOMG (Ganondorf)
13th: Noteka (Marth)

2GGT: KTAR Saga (July 23rd) (Southern California) (414 Entrants) (Category 3)
1st: Pink Fresh (Bayonetta)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: Larry Lurr (Fox)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: Falln (Rosalina & Luma)
7th: Tyrant (Meta Knight)
7th: Zan (Toon Link)
9th: Aarvark (Villager)
9th: Mr. E (Marth)
9th: SS (Ness, Villager)
9th: MVD (Diddy Kong)
13th: False (Sheik, Marth)
13th: Elegant (Luigi)
13th: TLTC (Palutena)
13th: DKWill (Donkey Kong)

N/A

N/A

Get On My Level 2016 (May 20th-May 22nd) (Canada) (489 Entrants) (Category 3)
1st: Ally (Mario)
2nd: ZeRo (Diddy Kong, Sheik)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Nairo (Zero Suit Samus)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Leo (Meta Knight, Cloud)
7th: Mr. R (Sheik)
7th: Anti (Mario, Zero Suit Samus, Diddy Kong, Sheik, Cloud)
9th: San (Ike)
9th: Ksev (Fox)
9th: Alphicans (Little Mac, Fox)
9th: DKWill (Donkey Kong)
13th: SuperGirlKels (Sonic)
13th: Darkwolf (Shulk)
13th: Astro (Lucario)
13th: PikaPika (Pikachu, Cloud)

*All of ANTi’s characters are counted at half value in this list.

Nexus 2 (July 31st) (Canada) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Cloud, Mario, Fox, Lucario)
2nd: SuperGirlKels (Sonic)
3rd: Holy (R.O.B.)
4th: Deathorse (Mewtwo)
5th: JPeds (Diddy Kong)
5th: DarkAura (Greninja)
7th: Venom (Ryu)
7th: QB (Meta Knight)
9th: BreaD (Zero Suit Samus)
9th: DooM (Greninja, R.O.B)
9th: Killion (Ryu)
9th: Darkwolf (Shulk)
13th: Duntson (Pikachu)
13th: Atlas (Ness)
13th: Kurage (Shulk)
13th: Saber (Meta Knight)

Alberta Beat Down 2016 (August 26th-28th) (Canada) (146 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Mario, Cloud)
2nd: 2manyCooks (Dr. Mario, Cloud)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: Alphicans (Diddy Kong, Little Mac)
5th: Nurse (Donkey Kong)
5th: Focus (Sheik)
7th: aMac (Bowser Jr, Luigi)
7th: V115 (Zero Suit Samus)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: KillLock (Marth)
9th: Daddy;)Kins (Peach)
9th: Conut (Jigglypuff)
13th: Jimbo (Fox)
13th: Neki (Rosalina & Luma)
13th: Ed (Little Mac)
13th: Jams (R.O.B)

Capital City Smash #4 (August 27th) (Canada) (107 Entrants) (Category 1)
1st: Jpeds (Diddy Kong)
2nd: Holy (R.O.B)
3rd: Deathorse (Mewtwo)
4th: QB (Meta Knight)
5th: BreaD (Zero Suit Samus)
5th: Mr. Gommi (Rosalina & Luma)
7th: Canada Man (Mega Man)
7th: Excalibur (Toon Link)
9th: DooM (Greninja, R.O.B)
9th: SilveR (Diddy Kong)
9th: KingKong (Bowser)
9th: Yonks (Sonic)
13th: Luffy (Ness)
13th: HoH Dunston (Pikachu, Ness)
13th: Nimious (Link)
13th: Soru (Palutena)

Hail Smash III (May 28th) (Mexico) (84 Entrants) (Category 1)
1st: MKLeo (Marth)
2nd: Serge (Cloud, Lucario, Roy, Greninja)
3rd: Hyuga (Toon Link)
4th: Javi (Sheik, Ness)
5th: Flama (Mii Gunner, Mario)
5th: DChag (Bayonetta)
7th: BryanZ (Diddy Kong, Sheik)
7th: Klein (Ryu)
9th: Elvis Park (Fox)
9th: 4NG (Rosalina & Luma)
9th: CloudY (Cloud)
9th: YoRCH (Falco)
13th: Richy (Meta Knight)
13th: D-artik (Fox)
13th: Richi (Lucario)
13th: Dano (Unknown)

Smash Factor Prelude (June 18th) (Mexico) (85 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: MK Leo (Marth, Cloud)
3rd: Wonf (Sonic, Bayonetta)
4th: Pollo (Bowser)
5th: Klein (Ryu)
5th: Serge (Lucario, Cloud)
7th: Javi (Sheik, Ness)
7th: Chag (Bayonetta)
9th: SF Lazh (Captain Falcon)
9th: Elvis Park (Fox)
9th: SF Citi (Mr. Game & Watch)
9th: Cloudy (Cloud)
13th: HY-And (Yoshi)
13th: CS Kaze (Captain Falcon)
13th: Bryan Z (Sheik, Mario, Diddy Kong)
13th: Manzano (Peach)

Smash Factor 5 (July 30th-31st) (Mexico) (359 Entrants) (Category 2)
1st: MKLeo (Marth, Meta Knight, Cloud)
2nd: Mr. R (Sheik)
3rd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
4th: Wonf (Sonic, Bayonetta)
5th: Bedgar (Sheik)
5th: Serge (Lucario, Cloud, Charizard)
7th: Regi (Mr. Game & Watch)
7th: Javi (Cloud, Sheik)
9th: SF Richi (Lucario)
9th: Joker (Samus, Greninja)
9th: Daimy (Fox)
9th: K40Z (Diddy Kong)
13th: SF Salvo (Mewtwo)
13th: Klein (Ryu)
13th: Zomfg (Cloud)
13th: Question (Sheik, Mewtwo)

Umebara 23 (May 20th) (Japan) (219 Entrants) (Category 2)
1st: Kamemushi (Mega Man, Cloud)
2nd: Rain (Cloud, Diddy Kong, Sheik)
3rd: Nietono (Diddy Kong, Sheik, Meta Knight)
4th: Yuzu (Rosalina & Luma)
5th: FILIP (Mario)
5th: Kie (Peach)
7th: YOC (Corrin)
7th: Raito (Duck Hunt)
9th: Nyanko (Sheik)
9th: Tsu- (Lucario)
9th: Kappamaki (Meta Knight)
9th: Fuwa (Marth)
13th: Kept (Villager)
13th: Taiheita (Lucas)
13th: Kuro (Pit)
13th: Brood (Duck Hunt)

Sumabato 10 (May 29th) (Japan) (181 Entrants) (Category 1)
1st: Earth (Pit)
2nd: Sigma (Toon Link)
3rd: Hikaru (Donkey Kong, Little Mac)
4th: Mangalitza (Cloud, Sheik)
5th: Tsu (Captain Falcon)
5th: Nasubi (Wario)
7th: Taiheita (Lucas)
7th: Kie (Peach)
9th: Fuwa (Marth)
9th: Ri-Ma (Toon Link)
9th: YuriAir (Captain Falcon)
9th: Tatsutsuyo (Mario)
13th: Hatsukyuki (Bowser Jr.)
13th: Oishiitohu (Greninja)
13th: Eda (Captain Falcon)
13th: Atelier (Rosalina)

Sumabato 11 (June 18th) (Japan) (181 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri (Sonic, Cloud)
2nd: Kie (Peach)
3rd: Ikep (Bayonetta)
4th: You3 (Duck Hunt)
5th: Earth (Pit, Corrin)
5th: Oisiitouhu (Greninja)
7th: Aki (Ryu)
7th: FILIP (Mario, Cloud)
9th: Gomamugitya (Lucario)
9th: Z-Tan (Cloud, Sonic)
9th: Fuwa (Marth)
9th: Tatsutsuyo (Mario)
13th: Sylph (Sheik)
13th: Souther (Captain Falcon)
13th: HIKARU (Donkey Kong)
13th: A (Ike)

TUS Tournmament 5 (June 25th) (Japan) (128 Entrants) (Category 1)
1st: YOC (Corrin, Sonic)
2nd: Shu (Sheik)
3rd: KEN (Sonic)
4th: Takera (Ryu)
5th: Tsu (Lucario)
5th: Gakuto (Ness)
7th: Kisha (Bowser, Megaman)
7th: Motsunabe (Lucario)
9th: Yotchan (Villager)
9th: Pichi (Captain Falcon)
9th: Pon (Ganondorf)
9th: Rotsuku (Yoshi)
13th: Aiba (Yoshi)
13th: Hikari (Mario)
13th: Shoot (Diddy Kong)
13th: Gurumia (Bayonetta)

Shulla-Bra (July 16th) (Fukuoka, Japan) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Masashi (Cloud)
3rd: HIDE (Sonic, Diddy Kong)
4th: Meru (Peach)
5th: Suinoko (Diddy Kong)
5th: Kie (Peach)
7th: Mattsun (Cloud)
7th: Ri-ma (Toon Link)
9th: Nanchan (Mario, Meta Knight)
9th: Beji (Pac Man)
9th: Sushi (Mewtwo)
9th: Kenkenpa (ROB)
13th: Woolley (Olimar)
13th: Zoma (Greninja)
13th: myg (Samus)
13th: Banbure (Villager)

Umebura 24 (July 24th) (Japan) (224 Entrants) (Category 2)
1st: Pichi (Captain Falcon)
2nd: T (Link, Toon Link)
3rd: Tsu- (Lucario)
4th: Choco (Zero Suit Samus)
5th: KEN (Sonic)
5th: Umeki (Peach)
7th: Yui (Fox)
7th: Hikari (Mario)
9th: Nietono (Diddy Kong)
9th: Kakera (Sheik)
9th: Kisha (Mega Man, Bowser)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
13th: Ri-Ma (Toon Link)
13th: Taiheita (Lucas)
13th: Hayato. (Toon Link)
13th: YOC (Corrin)

Sumabato for the Big House (July 30th-31st) (Japan) (211 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri (Cloud, Sonic, Lucina)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: Taiheta (Lucas)
4th: Choco (Zero Suit Samus)
5th: T (Link)
5th: Hayato. (Toon Link)
7th: Kept (Villager)
7th: Tea (Pac-Man)
9th: Songn (Mr. Game & Watch, Cloud)
9th: Nietono (Diddy Kong, Fox)
9th: HIKARU (Donkey Kong, Bowser)
9th: Shogun (Fox)
13th: Taranito (Ness)
13th: Ikep (Bayonetta)
13th: Gackt (Ness)
13th: Pichi (Captain Falcon)

Umebura S.A.T. (August 20th-21st) (Japan) (300 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
3rd: Nairo (Zero Suit Samus)
4th: Kamemushi (Mega Man)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: Taiheita (Lucas)
7th: Tsu- (Lucario)
7th: Kuro (Pit)
9th: T (Link)
9th: Shuton (Olimar)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
13th: Ranai (Villager)
13th: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
13th: Komorikiri (Sonic, Cloud)
13th: Eim (Sheik)

Sumabato 12 (August 27th) (Japan) (184 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri (Sonic, Cloud)
2nd: Ron (Mario, Luigi)
3rd: HIKARU (Donkey Kong)
4th: Earth (Pit)
5th: Oishiitofu (Greninja)
5th: OCEAN (R.O.B.)
7th: Ri-Ma (Toon Link)
7th: Shogun (Fox)
9th: MASA (Ness)
9th: Rizeasu (Marth)
9th: 9B (Bayonetta)
9th: Ikep (Bayonetta)
13th: You3 (Duck Hunt)
13th: Kiosk (Sheik)
13th: Take (Pikachu)
13th: Zaki (King Dedede)

BIG AGON – Flawless Strike (May 29th) (Germany) (100 Entrants) (Category 1)
1st: Cyve (Diddy Kong, Mewtwo)
2nd: Quiksilver (Zero Suit Samus)
3rd: BluB (Bayonetta)
4th: Wusi (Fox)
5th: Eddy (Greninja)
5th: JBandrew (Meta Knight, Luigi)
7th: Sodrek (Fox, Cloud)
7th: Light (Sheik, Mario)
9th: Sillintor (Link)
9th: Clade (Lucas)
9th: Suishomaru (Bowser Jr.)
9th: Long0uw (Cloud)
13th: Purple H (Cloud)
13th: Biggad (Corrin)
13th: Kunai Kazekun (Toon Link)
13th: Yoh (Ike)

Avalon U-IV (June 4th) (Netherlands) (128 Entrants) (Category 1)
1st: S1-14 (Ness)
2nd: iStudying (Greninja, Sheik)
3rd: LoNg0w (R.O.B, Cloud)
4th: Meru (Peach)
5th: Yikarur (Yoshi, Mii Brawler)
5th: Wusi (Fox)
7th: Badr (Bayonetta)
7th: Ho (Sheik, Fox, Bayonetta)
9th: Cat (Link)
9th: Antireflex (R.O.B.)
9th: PS~Broberto (Cloud)
9th: Patrino (Fox)
13th: RiVer (Mewtwo)
13th: Gregs (Sheik)
13th: WRECK IT MUNDO (Wario)
13th: Eddy (Greninja, Captain Falcon)

Neokan Party 2 (July 2nd-3rd) (France) (120 Entrants) (Category 1)
1st: Ixis (Sonic)
2nd: Gluttony (Wario, Captain Falcon)
3rd: Marcbri (Diddy Kong, Cloud)
4th: Khanage (Peach)
5th: Elexiao (Greninja, Pac-Man, Ryu)
5th: Pefo (Sonic)
7th: S1-14 (Ness, Mario, Cloud)
7th: Greward (Mega Man, Bowser)
9th: PikeForLife (Pikachu)
9th: Homika (Rosalina & Luma)
9th: Yoren (Sheik, Cloud)
9th: Rydle (Bayonetta)
13th: Griffith (Zero Suit Samus, Bayonetta, Lucario)
13th: Deimos (Zero Suit Samus, Ness)
13th: Vanaheim (R.O.B.)
13th: OursOuzBek (Ryu)

PPT Summer (July 23rd) (Germany) (188 Entrants) (Category 2)
1st: Abadango (Mewtwo)
2nd: Ixis (Sonic)
3rd: Quik (Zero Suit Samus)
4th: Elexiao (Greninja, Pac-Man)
5th: Sodrek (Fox, Cloud)
5th: iStudying (Greninja)
7th: LoNg0uw (R.O.B, Cloud)
7th: Patrino (Ryu, Fox)
9th: Boomuki (Captain Falcon)
9th: Tolgini (Sonic)
9th: C.R.Z (Fox)
9th: Cfive (Fox)
13th: Sabaca (Captain Falcon)
13th: Luigi Player (Luigi, Mewtwo)
13th: Hoe4U (Pikachu)
13th: Destany (Little Mac)

Sonic Boom 2016 (July 30th-31st) (Spain) (170 Entrants) (Category 1)
1st: Rhydle (Bayonetta)
2nd: Robo~Luigi (R.O.B, Cloud)
3rd: Greward (Bowser, Mega Man)
4th: Pefo (Sonic)
5th: SefiCompacto (Rosalina & Luma)
5th: Marcbri (Diddy Kong)
7th: Slay (Bayonetta, Sheik, Toon Link)
7th: MVL (Sheik, Wario, Toon Link)
9th: AndresFn (Ryu)
9th: Shiro (Samus)
9th: Pepo (Cloud)
9th: El_Pitika (Fox, Palutena)
13th: El_Bardo (King Dedede)
13th: Pocafeiner (Villager)
13th: Orfen (Zero Suit Samus)
13th: Adrik (Sheik)

Battalion (August 26th-28th) (Germany) (111 Entrants) (Category 1)
1st: Longouw (R.O.B., Cloud)
2nd: Boomuki (Captain Falcon, Olimar)
3rd: WiiAse (Ryu, Bowser)
4th: Yoh (Ike)
5th: Sodrek (Fox)
5th: Tsunayoshi (Corrin, Toon Link)
7th: Eddy (Greninja)
7th: Schligger (Mewtwo, Robin)
9th: Haeschen (Diddy Kong)
9th: SdN (Kirby)
9th: Yikarur (Yoshi)
9th: Kweet (Meta Knight, Diddy Kong)
13th: Plategoron (R.O.B)
13th: Sabaca (Marth)
13th: Repus (Rosalina & Luma, Donkey Kong)
13th: Miles (Diddy Kong)


DAT Blastzone 14 (August 27th) (United Kingdom) (87 Entrants) (Category 1)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: Aperture (Sonic)
3rd: Griffith (Bayonetta, Mario, Lucario, Zero Suit Samus)
4th: Shido (Mario)
5th: Khanage (Peach)
5th: Plastic Poptart (Marth, Pit)
7th: KEIKUNz (Diddy Kong)
7th: Badr (Diddy Kong, Bayonetta)
9th: G~P (Ike)
9th: Gregs (Sheik)
9th: J. Miller (Luigi)
9th: SevereCalamari (Lucario)
13th: LuigiMitsu (Villager)
13th: Critical (Fox)
13th: SilentDoom (Cloud, Charizard)
13th: Deon (Diddy Kong)

OzHadou Nationals 14 (August 26th-27th) (Australia) (140 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
2nd: NVO|Ghost (Bayonetta, Meta Knight, Cloud, Diddy Kong)
3rd: Luco (Lucas, Ness)
4th: Revax (Mewtwo)
5th: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer, Cloud)
5th: SaucyDancer (Mewtwo)
7th: Boozer (Bowser)
7th: Duon (Fox, Little Mac)
9th: Quen (Ryu)
9th: Ignis (Mario, Robin)
9th: Scott (Cloud)
9th: Seymour Butts (Yoshi)
13th: Linoone (Bayonetta)
13th: Kira (Zero Suit Samus)
13th: Jdizzle (Toon Link)
13th: Vasi (Little Mac)

Be Smash 2016 (July 23rd-July 24th) (Dominican Republic) (212 Entrants) (Category 1)
1st: Sharpyzard (Charizard)
2nd: Digital Strider (Cloud)
3rd: Stark (Zero Suit Samus)
4th: Papin (Mario)
5th: 0mart (Captain Falcon, Bowser)
5th: Capitancito (Ness)
7th: Keekay (Greninja)
7th: Naranja (Corrin)
9th: Javon (Fox)
9th: SS Cabellito (Sheik)
9th: SS Rikar (Bowser Jr.)
9th: Xelim (Ryu)
13th: FDC Monra (Villager)
13th: DantelinkX (Bayonetta)
13th: Don Neko (Villager)
13th: Shaka (Unknown)

Dream Match 2 (June 25th) (Chile) (92 Entrants) (Category 1)
1st: Harlonga (Wario)
2nd: Phantom (Meta Knight, Diddy Kong)
3rd: FireHao (Diddy Kong)
4th: Keen (Fox)
5th: Fast! (Sonic)
5th: Merci (Mario)
7th: Dertolo (Diddy Kong)
7th: LinkEa (Link)
9th: Pelon (Yoshi)
9th: Himura (Rosalina & Luma)
9th: Spyro (Yoshi)
9th: SB Necro (R.O.B)
13th: Joajijeje (Rosalina & Luma)
13th: Kazuki (Meta Knight)
13th: NT Godinez (Cloud)
13th: M(K) Hyuga (Meta Knight, Bowser)

Astra 2016 (August 26th-28th) (Colombia) (115 Entrants) (Category 1)
1st: 8A (Sonic)
2nd: Axl-4J (Sheik)
3rd: Dabrezz (Sheik)
4th: Adram (Fox)
5th: Nestor (Mario)
5th: Sky (Dark Pit)
7th: Nary (Mewtwo)
7th: Maurox (Unknown)
9th: Anderson (Marth)
9th: Clokke (Bayonetta)
9th: Silver (Unknown)
9th: HRP/Mighty (Unknown)
13th: Chuck (Bayonetta)
13th: POL (Mewtwo)
13th: JoKeR (Olimar)
13th: Varo (Falco)

1MM: 1.1.5 RESULTS (March 15th-May 15th, + Combo Breaker)

As I developed my ruleset & criteria, it should be noted that a significant portion of the 1.1.5 results I counted lack entrant numbers. They will be ordered the same as the above were.

GUMS 07 (April 9th, 2016) (Category 1)
1st: Marss (Zero Suit Samus, Cloud)
2nd: XL-XCVii (Cloud, Ryu)
3rd: Raffi-X (R.O.B)
4th: Craftis (Sonic)
5th: LingLing (Peach)
5th: HazMatt (Bayonetta)
7th: BelaC (Sheik)
7th: Pelca (Diddy Kong)
9th: LordXav1er (Link)
9th: Waldo (Ike)
9th: MattyG (Cloud)
9th: Red Beef Baron (Diddy Kong)
13th: Nelvin (Diddy Kong)
13th: K3H (Lucas)
13th: Suarsuar (Sheik)
13th: MSC Chaoszard (Charizard)

Super Smash on the Hill (April 16th) (Boston) (191 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Mr. R (Sheik)
3rd: Marss (Zero Suit Samus)
4th: Pugwest (Marth)
5th: Craftis (Sonic)
5th: False (Sheik, Marth)
7th: LingLing (Peach)
7th: Raffi-X (R.O.B)
9th: Koolaid (Fox)
9th: XL-XCVII (Cloud)
9th: Pelca (Diddy Kong)
9th: Element_Demon (Fox)
13th: MattyG (Cloud)
13th: Suarsuar (Sheik)
13th: Xorn (Toon Link)
13th: IceArrow (Greninja)

Collision XIII (April 16th) (Somerset) (81 Entrants) (Category 1)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: DKWill (Donkey Kong)
3rd: Mr. E (Marth)
4th: Chaos (Sheik, Bowser)
5th: TheGreatGonzales (Ness)
5th: EGGS| Omega (Bayonetta)
7th: Raptor (Yoshi)
7th: Angel Cortes (Diddy Kong)
9th: Mutiny|Biddy (Toon Link)
9th: Blue (Mewtwo)
9th: C3PO (Diddy Kong)
9th: Max Ketchum (Captain Falcon)
13th: Gunblade (Cloud)
13th: Fabled (Yoshi)
13th: Nexus|Snakeee (Corrin)
13th: Camalange (Sonic)

NEW FISH (May 7th) (New York) (155 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
2nd: Ally (Mario)
3rd: MVD (Diddy Kong)
4th: Marss (Zero Suit Samus)
5th: C3PO (Diddy Kong)
5th: John Numbers (Wii Fit Trainer)
7th: Pugwest (Marth)
7th: San (Ike)
9th: KID Goggles (Sonic)
9th: LingLing (Peach)
9th: Dark Wizzy (Mario)
9th: Cassius (Bowser)
13th: Dekillsage (Sheik)
13th: Craftis (Sonic)
13th: Raptor (Yoshi)
13th: Mr. E (Marth)

Smashadelphia (May 15th) (Philadelphia) (128 Entrants) (Category 1)
1st: James (Luigi, Cloud)
2nd: LingLing (Peach)
3rd: Apple (Diddy Kong)
4th: BlazingPasta (Ness)
5th: Hooded (Ryu)
5th: GWJ (Bayonetta)
7th: Seagull Joe (Sonic)
7th: 6WX (Sonic)
9th: Crowdingmovie (Mario)
9th: C3PO (Diddy Kong)
9th: Ninja (Mario)
9th: BC Luck (Luigi)
13th: Daenerys (Zelda)
13th: Odon (Captain Falcon)
13th: Ten (Fox)
13th: Redeemer Z (Mario, R.O.B)

S@X 3/29/2016 (March 29th, 2016) (Category 1)
1st: Pink Fresh (Bayonetta)
2nd: Remzi (Corrin, Zero Suit Samus)
3rd: Zage (Pac-Man)
4th: Mr. Eric (R.O.B.)
5th: Mik (Ness)
5th: DunnoBro (Duck Hunt, Mario)
7th: Seryender (Jigglypuff)
7th: Logic (Olimar)
9th: Zephyr (Cloud)
9th: Dexter (Ness, Corrin)
9th: Boss (Luigi)
9th: NSM Nika (Lucina)
13th: Snow (Fox)
13th: Techei (Greninja)
13th: AoH Nature (Bayonetta)
13th: Kaboom (Olimar)

Pound 2016 (April 2nd-3rd, 2016) (Category 3)
1st: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
2nd: Ally (Mario)
3rd: Marss (Zero Suit Samus)
4th: Mr. R (Sheik)
5th: Tweek (Cloud)
5th: VoiD (Sheik)
7th: Pink Fresh (Bayonetta)
7th: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
9th: Dabuz (Rosalina)
9th: ESAM (Pikachu, Corrin)
9th: KID Goggles (Sonic, Kirby)
9th: Hyuga (Toon Link)
13th: Saj (Bayonetta)
13th: Scatt (Mega Man)
13th: NAKAT (Ness, Pikachu, Fox)
13th: K9 (Sheik)

Final Round 19 (March 18th-20th) (Category 1)
1st: Anti (Mario, Zero Suit Samus, Sheik)
2nd: Scatt (Mega Man, Cloud)
3rd: Fatality (Captain Falcon)
4th: LordMix (Bowser)
5th: Wrath (Sonic)
5th: Oni Day (Lucario)
7th: Player-1 (Diddy Kong)
7th: Rango (Ike)

Come to Papa (March 19th) (Category 1)
1st: MVD (Diddy Kong)
2nd: Ryo (Corrin, Ike)
3rd: Myran (Olimar)
4th: Master Raven (Sheik)
5th: Dyr (Diddy Kong)
5th: Heero/Static Manny (Sonic)
7th: Riot (Donkey Kong, Bayonetta)
7th: Dath (Robin)
9th: Purple Guy (Sheik, Zelda)
9th: Poltergust (Yoshi)
9th: TrueBlue (Sonic)
9th: RoguePenguin (Mario)
13th: Sol (Little Mac)
13th: Pthas (Lucario)
13th: Seibrik (Meta Knight)
13th: Xaltis (Rosalina)

Fusion 3 (April 16th) (Atlanta) (162 Entrants) (Category 1)
1st: Scatt (Mega Man)
2nd: Ryo (Ike)
3rd: Mew2King (Cloud)
4th: Fatality (Captain Falcon)
5th: Gadiel (Bayonetta)
5th: 6WX (Sonic)
7th: LordMix (Bowser)
7th: Saj (Bayonetta)
9th: Oni Day (Lucario)
9th: Brawlman1000 (Sonic, Cloud)
9th: Neos (Rosalina & Luma)
9th: Micaelis (Wario)
13th: Xanos (Ness)
13th: Wrath (Sonic)
13th: DC (Bayonetta)
13th: Rango (Cloud, Ike)

Gwinnett Brawl May (May 14th) (Georgia) (115 Entrants) (Category 1)
1st: TheReflexWonder (Wario, Mewtwo)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: LordMix (Bowser)
4th: Copycat (Captain Falcon)
5th: Gadliel (Bayonetta)
5th: Limbs (Mii Brawler)
7th: Loco (R.O.B)
7th: OrcatheHuman (Meta Knight)
9th: FlaminRoy (Sheik)
9th: Hyper (Roy)
9th: Neos (Rosalina & Luma)
9th: P2W Doom Bot (Marth)
13th: KDK (Donkey Kong)
13th: Micaelis (Wario)
13th: Wrath (Sonic)
13th: Newk (Wario)

EagleLAN (April 23rd-24th, 2016) (Florida) (192 Entrants) (Category 1)
1st: Oni|Day (Lucario)
2nd: Heero/StaticManny (Sonic, Fox, Roy)
3rd: DJ Jack (Ryu)
4th: Saj (Bayonetta, Peach)
5th: 8BitMan (R.O.B.)
5th: Master Raven (Sheik, Mewtwo)
7th: Headshot (Samus)
7th: Josh (Diddy Kong)
9th: Ryo (Ike, Corrin, Roy)
9th: Son (Lucas)
9th: Cayman (Bayonetta, Rosalina)
9th: RiotLettuce (Bayonetta, Donkey Kong)
13th: Tremendo Dude (Shulk)
13th: CrazieCuban (Toon Link, Jigglypuff)
13th: AkashicSword (Greninja)
13th: Tachyon (Pikachu, Duck Hunt Dog)

Play Mor Smash Bros Mayhem (May 7th) (Miami Lakes) (139 Entrants) (Category 1)
1st: Riot (Bayonetta, Donkey Kong)
2nd: Josh (Diddy Kong)
3rd: Nick Riddle (Zero Suit Samus, Bowser)
4th: Dath (Robin)
5th: Myran (Olimar)
5th: DJ Jack (Ryu)
7th: 8BitMan (R.O.B.)
7th: Master Raven (Sheik)
9th: Seibrik (Cloud)
9th: TrueDimentioKirby (Bayonetta)
9th: Snorely (Wario)
9th: True Blue (Sonic)
13th: Son (Lucas)
13th: Leo Heart (Mewtwo)
13th: Yung Zootie (R.O.B.)
13th: Tremendo Dude (Shulk)

GoTE 4 the Kids 2016 (May 14th) (Florida) (94 Entrants) (Category 1)
1st: Prince Ramen (Palutena)
2nd: 8BitMan (R.O.B)
3rd: JaK (Diddy Kong)
4th: Prodigy (Diddy Kong)
5th: Degree of Fear (Zero Suit Samus)
5th: Cashmere (Captain Falcon)
7th: Purple Guy (Zelda)
7th: Riot (Bayonetta)
9th: Rideae (Pikachu)
9th: Ewok41 (Cloud, Lucas)
9th: EvilGoku (Ganondorf)
9th: Static Manny (Sonic)
13th: BlueBeast (Corrin)
13th: Kazu (Fox)
13th: Wingey (Zero Suit Samus)
13th: Poltergust (Yoshi)

Midwest Mayhem (March 19th) (Category 1)
1st: Ally (Mario, R.O.B)
2nd: Mr. R. (Sheik)
3rd: Tyroy (Bayonetta, Meta Knight)
4th: Hyuga (Toon Link)
5th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Nite (Rosalina)
7th: Greenbeast (Olimar)
7th: MJG (Villager, Toon Link)
9th: Dan (Mario)
9th: Shel (Luigi)
9th: Akiro (Sheik)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
13th: Ned (Zero Suit Samus)
13th: BoScotty (R.O.B., Peach)
13th: Ruins (Fox)
13th: Nero (Pikachu)

Outfoxx’d (March 26th) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Ally (Mario)
3rd: Zinoto (Diddy Kong)
4th: Mew2King (Cloud)
5th: Tyroy (Bayonetta)
5th: Anti (Mario, Diddy Kong, Sonic)
7th: H-Man (Samus)
7th: Viev ( Zero Suit Samus, Luigi)
9th: Ned (Zero Suit Samus)
9th: Darkshad (Ryu)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: Colinies (Fox)
13th: Ruins (Fox)
13th: Ksev (Fox)
13th: Naoto (Little Mac)
13th: Sai (Diddy Kong)

Midwest Mayhem 2 (April 30th) (Illinois) (234 Entrants) (Category 2)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Tyroy (Bayonetta)
3rd: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
4th: VoiD (Sheik)
5th: DarkShad (Ryu)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
7th: iStudying (Greninja)
7th: Nite (Rosalina)
9th: Ksev (Fox)
9th: Anonymous Moniker (Corrin)
9th: JTWild (Mario)
9th: Big Mak (Sheik)
13th: Demitus (Captain Falcon)
13th: Rich Brown (Mewtwo)
13th: Nero (Pikachu)
13th: BoScorry (R.O.B)

Rebirth VII (May 7th) (Michigan) (173 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Vinnie (Sheik)
3rd: Ksev (Fox)
4th: Ned (Cloud, Diddy Kong)
5th: Loe1 (Luigi, Diddy Kong)
5th: Ge0 (Diddy Kong)
7th: Nom (Corrin)
7th: DkWill (Donkey Kong)
9th: Mikey Lentia (Peach)
9th: Adorable (Luigi)
9th: ***** (Toon Link)
9th: Nero (Pikachu)
13th: Viev (Zero Suit Samus)
13th: MJG (Villager)
13th: Fatyblob (Samus)
13th: Rickles (Cloud, Ganondorf)

Deluge (May 14th) (Midwest) (117 Entrants) (Category 1)
1st: Zinoto (Diddy Kong)
2nd: Tyroy (Bayonetta)
3rd: Nite (Rosalina & Luma)
4th: Ned (Cloud)
5th: JJROCKETS (Diddy Kong)
5th: Ksev (Fox)
7th: MVD (Diddy Kong)
7th: Demitus (Captain Falcon, Mewtwo)
9th: Komota (Kirby)
9th: H-Man (Samus)
9th: Katakiri (Mewtwo, Roy)
9th: Dan (Mario)
13th: Darkshad (Ryu)
13th: LCC JDB (Mario)
13th: Yoshi Kirishima (Palutena, Lucina)
13th: Shel (Luigi)

Combo Breaker (May 27th-May 29th) (Midwest) (186 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu)
2nd: Tyroy (Bayonetta, Sheik)
3rd: JJROCKETS (Diddy Kong)
4th: MVD (Diddy Kong, Donkey Kong)
5th: Dan (Mario)
5th: Dekillsage (Sheik, Fox)
7th: Zinoto (Diddy Kong)
7th: Skorpio (Robin)
9th: Shinjeobi (Greninja)
9th: Dill (Sheik)
9th: Ksev (Fox)
9th: Regralht (Yoshi)
13th: SWAG (Mega Man)
13th: Helpr (Diddy Kong)
13th: Day (Lucario)
13th: Ned (Cloud, Zero Suit Samus, Diddy Kong)

Shockwave Plano 76 (March 16th) (Category 1)

1st: Karna (Sheik)
2nd: Awestin (Ness)
3rd: Denti (Cloud)
4th: Cosmos (Corrin)
5th: Gyo (R.O.B.)
5th: Sassy (R.O.B.)
7th: Dakpo (Zero Suit Samus)
7th: YellowRello (Yoshi)
9th: P2P With Gibus (Greninja)
9th: Aerolink (Bayonetta)
9th: CalmAnimal (Bowser)
9th: Phenom (Fox)
13th: Deezus (Ryu)
13th: Mew^2 (Mewtwo)
13th: Johan (Robin)
13th: LiLPac (Little Mac)

Austin is Really Feeling It 12 (March 19th) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd:Grim Turtle (Bayonetta)
3rd: Megafox (Fox)
4th: Mew^2 (Mewtwo)
5th: Asa (Ness)
5th: Gnes (Toon Link, Marth)
7th: Aerolink (Bayonetta)
7th: Dakpo (ZSS, Luigi)
9th: YellowRello (Yoshi)
9th: Denti (Cloud)
9th: HaKii (Lucas)
9th: Espy (Sonic)
13th: LiLPac (Little Mac)
13th: Lucy (Toon Link)
13th: KJ (Cloud)
13th: iiGGy (Bayonetta)

Battlegrounds 2 (March 26th, 2016) (Category 1)
1st: NAKAT (Ness, Lucas)
2nd: Jbandrew (Meta Knight)
3rd: The Wall (Yoshi)
4th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
5th: Karna (Sheik)
5th: AeroLink (Bayonetta)
7th: MegaFox (Fox)
7th: ThisGuy (Fox)
9th: Jerm (Robin)
9th: SaSSy (R.O.B)
9th: Whispy (Diddy Kong)
9th: BC (Villager)
13th: MikEffect (Ness)
13th: HaKii (Lucas)
13th: Nicole (Zero Suit Samus)
13th: iiGGy (Bayonetta)

TCG 7 (April 9th, 2016) (Category 1)
1st: Megafox (Fox)
2nd: MVD (Diddy Kong)
3rd: AeroLink (Bayonetta)
4th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
5th: ESAM (Pikachu)
5th: MeMe (Mewtwo, Yoshi)
7th: Jerm (Robin)
7th: Karna (Sheik)
9th: Joker (Samus)
9th: Samsora (Peach)
9th: Pugwest (Marth)
9th: KJ (Cloud)
13th: ThisGuy (Fox)
13th: HaKii (Corrin)
13th: Tipy (Lucina)
13th: King Lucy IV (Toon Link)

TLOK 1K May (May 14th) (Dallas-Fort Worth) (136 Entrants) (Category 1)
1st: Cosmos (Corrin)
2nd: Aerolink (Bayonetta)
3rd: JaySon (Fox)
4th: Johan (Robin)
5th: Awestin (Ness)
5th: Karna (Sheik)
7th: BC (Villager)
7th: Sethlon (Roy)
9th: P2P With Gibus (Greninja)
9th: YelloRello (Yoshi)
9th: Dakpo (Luigi, Zero Suit Samus)
9th: Sassy (R.O.B)
13th: Weegee (Mario)
13th: Hakii (Lucas, Samus)
13th: BB SM Army (Olimar)
13th: iiGGy (Bayonetta)

LEVEL UP EXPO (May 14th-15th) (Las Vegas) (172 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: VoiD (Sheik)
3rd: Larry Lurr (Fox)
4th: Scatt (Mega Man, Cloud)
5th: Tyrant (Meta Knight, Sheik)
5th: Saiki (Sheik)
7th: K9 (Sheik)
7th: Falln (Rosalina & Luma)
9th: FOW (Ness)
9th: Xzax (Fox)
9th: Z (Pikachu, Palutena)
9th: Doomlion (Cloud)
13th: Lycan (Diddy Kong)
13th: Calculus (Bayonetta)
13th: JK (Bayonetta)
13th: Horse (Ness)

Northwest Majors 8 (4/30/2016) (Seattle) (116 entrants) (Category 1)
1st: Cacogen (Sheik)
2nd: Magister (Villager)
3rd: Justice (Ike)
4th: Konga (Donkey Kong)
5th: Captain L (Pikachu)
5th: Viviff T. Great MBA (Mario)
7th: Locke (Megaman, Cloud)
7th: Big D (Captain Falcon, King Dedede)
9th: Shinkou (Sheik)
9th: Waael (Ness)
9th: FEDVSRAFA (Luigi)
9th: Firefly (Yoshi)
13th: Focus BC (Cloud)
13th: Fuzzio (Yoshi)
13th: Len (Sheik)
13th: Dr. Robotnik (Yoshi)

2GGT FOW Saga (March 26th) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd:Larry Lurr (Fox, Mario, Donkey Kong)
3rd:Tearbear (Captain Falcon, Lucas)
4th: FOW (Ness)
5th: K9 (Sheik)
5th: Falln (Rosalina)
7th: VoiD (Sheik)
7th: 3xA (Toon Link)
9th: JWest (Samus)
9th: Zan (Toon Link)
9th: SS (Villager)
9th: MrConCon (Luigi)
13th: IC (Diddy Kong)
13th: TLTC (Palutena)
13th: Scizor (Link)
13th: Sleeh (Diddy Kong)

Collegiate Coliseum (April 2nd, 2016) (Category 1)
1st: Tyrant (Meta Knight)
2nd: MrConCon (Luigi)
3rd: Falln (Rosalina & Luma)
4th: Aphro (Bayonetta, Rosalina & Luma)
5th: Charger (Ness, Cloud)
5th: TLTC (Palutena)
7th: Rich Brown (Mewtwo)
7th: Tearbear (Captain Falcon)
9th: Zan (Toon Link)
9th: Scizor (Link)
9th: Elegant (Luigi)
9th: NCJacobT (Pikachu)
13th: Pitbull (Lucario, Marth)
13th: Jingen (Captain Falcon)
13th: Xzax (Fox)
13th: Hexfactor (Bayonetta)

2GGT Fresh Saga (May 7th) (Southern California) (338 Entrants) (Category 2)
1st: Trela (Ryu)
2nd: VoiD (Sheik)
3rd: Tyrant (Meta Knight, Sheik)
4th: FOW (Ness)
5th: SlayerZ (Peach)
5th: Xzax (Fox, Mario)
7th: K9 (Sheik)
7th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Aphro (Bayonetta, Rosalina)
9th: Vash (Little Mac)
9th: TLTC (Palutena)
9th: MrConCon (Luigi)
13th: Charliedaking (Fox)
13th: Elegant (Luigi)
13th: Teb (Mario)
13th: Zenyou (Mario)

Kawaii Kon (April 9th-11th, 2016) (Category 1)
1st: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong, Mario)
2nd: VoiD (Sheik)
3rd: MikeKirby (Kirby, Meta Knight)
4th: Dren (Yoshi)
5th: 6WX (Sonic)
5th: ZekkenB (Little Mac)
7th: K0rean (Fox)
7th: Wing It (Meta Knight)
9th: NinjaLink (Bayonetta, Greninja, Mega Man)
9th: Jalex (Yoshi)
9th: Kennypu (Ness)
9th: Fruitbasket (Mewtwo)
13th: Brigade (Rosalina & Luma)
13th: DanM (Captain Falcon)
13th: Snappy (Toon Link, Sheik)
13th: Deno (Yoshi)

EGLX (April 30th- May 1st) (Canada) (164 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Ally (Mario)
3rd: Mew2King (Cloud)
4th: SuperGirlKels (Sonic, Kirby)
5th: Holy Nightmare (R.O.B)
5th: IceNinja (Palutena)
7th: San (Ike)
7th: Poke (Luigi)
9th: Chrim Foish (Diddy Kong)
9th: PikaPika (Pikachu)
9th: Logic (Olimar)
9th: KID Goggles (Sonic, Kirby)
13th: Zhao_Guang (Luigi)
13th: Jibe (Yoshi)
13th: Phillycheeze (Diddy Kong)
13th: Venom (Ryu)

Battle of BC (May 14th) (British Columbia) (133 Entrants) (Category 1)
1st: Anti (Zero Suit Samus, Diddy Kong, Mario)
2nd: Big D (King Dedede, Captain Falcon, Mario)
3rd: Len (Sheik, Dr. Mario)
4th: Locus (Ryu)
5th: Captain L (Pikachu)
5th: Angis (Charizard, Bowser)
7th: Masai (Robin)
7th: Firefly (Yoshi)
9th: Focus (Sheik, R.O.B, Cloud)
9th: Ty (Link)
9th: Choi (Sheik)
9th: Iris Z (Link)
13th: Mono (Corrin)
13th: Lief (Fox)
13th: BSM (Zero Suit Samus)
13th: Cadence (Diddy Kong, R.O.B)

The Arena 2016 (Category 2) (March 26th-27th)
1st: Leo (Meta Knight, Cloud)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Regi (Mr. Game & Watch, Corrin)
4th: Javi (Cloud, Ness)
5th: Womf (Bayonetta)
5th: Addy (Cloud)
7th: Chag (Bayonetta)
7th: Emm_72k (Sonic)
9th: Nalga (Donkey Kong)
9th: Chota (Little Mac)
9th: Serge (Lucario, Cloud)
9th: Bedgar (Sheik)
13th: Kevin (Mewtwo)
13th: Manzano (Peach)
13th: Pollo (Bowser)
13th: Ramos (Diddy Kong)

Hirosuma 3 (March 19th) (DEFUNCT, formerly category 1.)
1st: Ikep (Bayonetta)
2nd: Wasubi (Wario, Mario)
3rd: 9B (Bayonetta)
4th: Ri-Ma (Toon Link)
5th: FILIP (Mario)
5th: Lagnel (Cloud, Zero Suit Samus)
7th: Mizero (Bayonetta, Peach)
7th: Ron (Luigi, Mario)
9th: Karoegu (Pikachu)
9th: Shimitake (Pikachu)
9th: Depuzo (King Dedede)
9th: Persia (???)
13th: Zoma (Mewtwo)
13th: Lickey (Meta Knight)
13th: Yassan (Zero Suit Samus)
13th: Sushi (???)

*Results kept but not counted due to below-80 entrants.

TUS Tournament 4 (March 19th?) (Category 1)
1st: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
2nd: Nyanko (Bayonetta)
3rd: Kamemushu (Mega Man, Cloud)
4th: KEN (Sonic)
5th: Zeke (Pikachu)
5th: Shogun (Mr. Game & Watch)
7th: Tsu- (Lucario)
7th: YOC (Corrin)
9th: Taranito (Ness)
9th: Mao (???)
9th: Elm (Sheik)
9th: bAhuto (Luigi, Mario)
13th: Daiki (Mega Man)
13th: Paseriman (???)
13th: Kawakami (???)
13th: Hikari (???)

Sumabato 9 (April 9th, 2016) (Category 2)
1st: 9B (Bayonetta)
2nd: Nasubi (Wario)
3rd: Atelier (Rosalina & Luma)
4th: Earth (Pit)
5th: Tea (Pac-Man, Bayonetta)
5th: HIKARU (Donkey Kong)
7th: Ikep (Bayonetta)
7th: Kie (Peach)
9th: Rizeasu (Marth, Ike, Robin)
9th: Masashi (Cloud)
9th: Aki (Ryu, Diddy Kong)
9th: Fuwa (Marth)
13th: Komorikiri (Sonic)
13th: YuriAIR (Captain Falcon)
13th: Lickey (Meta Knight)
13th: Ruri (Rosalina)

Umebara 22 (April 23rd, 2016) (Tokyo, Japan) (200 Entrants) (Category 2)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Shuton (Olimar)
3rd: Nietono (Diddy Kong)
4th: Kamemushi (Mega Man, Yoshi, Cloud)
5th: Kept (Villager)
5th: Elm (Sheik)
7th: bAhuto (Mario, Luigi)
7th: Brood (Duck Hunt)
9th: Abadango (Mewtwo)
9th: 9B (Bayonetta)
9th: Shu (Bayonetta)
9th: Shky (Zero Suit Samus)
13th: Atelier (Rosalina & Luma)
13th: Songn (Mr. Game & Watch)
13th: Takera (Ryu)
13th: Yazawa (Cloud, Diddy Kong)

KSB 2016 (April 30th) (Japan) (116 Entrants) (Category 1)
1st: Kamemushi (Mega Man)
2nd: Komorikiri (Cloud, Sonic)
3rd: KEN (Sonic)
4th: Ginko (Mewtwo, R.O.B)
5th: Yusan (Duck Hunt)
5th: Nasubi (Wario)
7th: 9B (Bayonetta)
7th: Earth (Pit)
----
9th: Ranai (Villager)
9th: Masashi (Cloud)
9th: Atelier (Rosalina, Mewtwo)
9th: Shogun (Fox)
13th: Yamanyon (Zero Suit Samus)
13th: Ri-Ma (Toon Link)
13th: Souther (Captain Falcon)
13th: Ikep (Bayonetta)

*9th-13th not counted due to players bypassing pools


Pandali’s Pandemonium Tournament (Germany) (March 26th, 2016) (Category 1)
1st: Cyve (Diddy Kong, Bayonetta)
2nd: Sodrek (Fox)
3rd: LoNg0uw (R.O.B, Cloud)
4th: Katsumi (Rosalina)
5th: Ganis (Mega Man)
5th: VyQ (Mario)
7th: Light (Sheik, Mario)
7th: Meth (Captain Falcon)
9th: Fire (Captain Falcon)
9th: Sabaca (Captain Falcon)
9th: LuiS (Yoshi, Sheik, Captain Falcon)
9th: Tsunayoshi (Toon Link, Corrin)
13th: Boomuki (Captain Falcon)
13th: Frieddo (Fox)
13th: Koyu (Pit, Corrin)
13th: Luigi Player (Luigi, Mewtwo)

MARS 2016 (France) (Category 1) (March 26th-27th 2016)
1st: Phogos (Diddy Kong)
2nd: Elexiao (Greninja, Pac-Man)
3rd: J. Miller (Luigi)
4th: Griffith (Bayonetta)
5th: Deimos (Zero Suit Samus, Ness)
5th: Homika (Rosalina)
7th: Mana (Toon Link)
7th: Glutonny (Bayonetta, Captain Falcon)
9th: Devskil (Bayonetta)
9th: Pur Gars (Lucario)
9th: Zudenka (Yoshi)
9th: Anragon (Falco, Ryu)
13th: Dakou (Lucas)
13th: Yoren (Cloud)
13th: Greil (Bayonetta)
13th: Yoyod (Zero Suit Samus)

Avalon U-III (Netherlands) (April 2nd, 2016) (Category 1)
1st: Sodrek (Cloud, Fox)
2nd: S1 (Ness, Mario)
3rd: Eddy (Greninja, Captain Falcon)
4th: LoNg0uW (R.O.B.)
5th: Yikarur (Yoshi, Mii Brawler)
5th: AscWolf (Wii Fit Trainer, Mewtwo)
7th: Cat (Link)
7th: Meru (Peach)
9th: Thomau5 (Bayonetta, Cloud)
9th: Yoh (Ike)
9th: Gregs (Sheik)
9th: Prodigy (Sheik, Cloud)
13th: Peeko (Rosalina)
13th: Narayan (Mii Brawler)
13th: Grove (King Dedede, Bayonetta, Villager)
13th: Broberto (Cloud)

Hypespotting V (United Kingdom) (April 2nd-3rd, 2016) (Category 1)
1st: Ixis (Sonic)
2nd: JMiller (Luigi)
3rd: AfroSmash (Samus)
4th: GRDBRKR|MINT (Rosalina & Luma)
5th: Plastic Poptart (Pit, Marth)
5th: Khanage (Peach)
7th: DX17 (Rosalina & Luma)
7th: Magi (Bowser Jr, Cloud)
9th: DAT VsW G~P (Ike)
9th: 8va (Sonic)
9th: Yackabean (Toon Link)
9th: Skarfelt (Fox)
13th: EOE (Peach)
13th: Jezo (Cloud)
13th: ED|Willksy15 (Rosalina & Luma)
13th: FROG (???)

Tech Republic (Spain) (April 3rd, 2016) (Category 1)
1st: Rydlle (Bayonetta)
2nd: Greward (Mega Man, Ness, Bowser, Olimar)
3rd: Macbri (Diddy Kong, Cloud)
4th: Robo Luigi (R.O.B.)
5th: Sefi (Rosalina & Luma)
5th: El_Pitikla (Fox, Palutena)
7th: Hikotsu (Peach)
7th: Nau (Lucario)
9th: El_Bardo (King Dedede)
9th: MazZone (Samus)
9th: Slay (Bayonetta, Sheik)
9th: FotuRAN (Bayonetta)
13th: Seton (Bowser)
13th: Darklu (Lucario)
13th: Orfen (Rosalina & Luma)
13th: Pocafeiner (Villager)

FreseSmash (April 16th) (Germany) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Purple H (Cloud)
2nd: Yoh (Ike)
3rd: Biggad (Corrin)
4th: Kunai Kazekun (Toon Link)
5th: Yikarur (Yoshi, Mii Brawler)
5th: Eddy (Greninja, Captain Falcon)
7th: BloodyDreamer (Corrin)
7th: Lotuz (Link)
9th: Majaal (Fox, Captain Falcon)
9th: Tay (Zero Suit Samus)
9th: Tolgini (Sonic)
9th: Tsuba (Zero Suit Samus)
13th: Licks (Peach)
13th: Semiron (Meta Knight, Wario)
13th: Suishomaru (Bowser Jr.)
13th: Zephyr (Shulk)

ICARUS II (April 23rd-24th, 2016) (Italy) (104+ Entrants) (Category 1)
1st: BlueLink (Link, Toon Link, Charizard, Marth)
2nd: MarthForever (Diddy Kong)
3rd: Lanz (R.O.B)
4th: Shunf (Donkey Kong)
5th: Genarog (Lucas)
5th: Ryusei (Cloud)
7th: Elmoro (Yoshi, Bayonetta)
7th: Orso (Ganondorf)
9th: Chimera (Corrin, Palutena)
9th: Danu (Fox)
9th: Dinamirer (Ness)
9th: Enygma (???)
13th: Sim-Max (R.O.B)
13th: Meercko (Toon Link)
13th: Loci_AF (Captain Falcon)
13th: Ndrept (Villager)

Neokan Party (April 30th-May 1st) (France) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Gluttony (Captain Falcon, Wario)
2nd: Anragon (Falco)
3rd: Griffith (Zero Suit Samus, Bayonetta, Sheik)
4th: Vanaheim (R.O.B.)
5th: Purner (Duck Hunt)
5th: Phogos (Diddy Kong)
7th: Scarhi (Shulk)
7th: Biglink (Bayonetta, Jigglypuff)
9th: Lucretio (Marth)
9th: Yoyod (Zero Suit Samus)
9th: Deimos (Zero Suit Samus, Ness)
9th: ZHT (Zero Suit Samus)
13th: Dakou (Lucas)
13th: Nin’ (R.O.B, Diddy Kong)
13th: Sahone (Shulk)
13th: Anoer (Captain Falcon)

Albion (May 7th-8th) (London) (150 Entrants) (Category 1)
1st: Badr (Bayonetta, Diddy Kong)
2nd: Cyve (Diddy Kong, Bayonetta, Mewtwo)
3rd: Ho (Bayonetta, Sheik)
4th: Ixis (Sonic)
5th: Magi (Bowser Jr.)
5th: SevereCalamari (Bayonetta)
7th: AfroSmash (Samus)
7th: S1 (Ness)
9th: Meru (Peach, Zelda)
9th: PlasticPoptart (Pit)
9th: LoNgu0w (R.O.B., Cloud)
9th: Ω (Rosalina & Luma)
13th: Willz (Captain Falcon)
13th: Patrino (Fox)
13th: Kibzu (Pit, Sheik)
13th: Jezo (Bayonetta)

Battle Arena Melbourne 8 (May 13th-15th) (Australia) (260 Entrants) (Category 2)
1st: Mr. R (Sheik)
2nd: Abadango (Mewtwo, Diddy Kong)
3rd: 9B (Bayonetta)
4th: Umeki (Peach)
5th: Waveguider (Wii Fit Trainer, Greninja)
5th: Ghostbone (Bayonetta, Meta Knight, Fox)
7th: Jaice (Rosalina, Olimar, Mewtwo, Bayonetta)
7th: Jezmo (Diddy Kong)
9th: Extra (Mr. Game & Watch)
9th: Earl (Ryu)
9th: Nikes (Yoshi)
9th: MM (Palutena)
13th: Boozer (Bowser)
13th: Poppt1 (Ness)
13th: Elegant (Sheik, Cloud)
13th: Duon (Fox)

1NN: FINAL PHASE 7 CHARACTER SCORES

Bayonetta: 739.75
Sheik: 463.25
Diddy Kong: 434.75
Cloud: 429
Fox: 376
Sonic: 330.5
Zero Suit Samus: 287
Mario: 281.5
Rosalina & Luma: 262.5
Ryu: 260.5
Mewtwo: 196.25
Corrin: 154.25
Marth: 152.5
Meta Knight: 150
Pikachu: 123
Peach: 117.25
Captain Falcon: 109.5
Luigi: 104
Ness: 100.25
Toon Link: 90
Donkey Kong: 80.5
Mega Man: 76
Duck Hunt: 74
Lucina: 72
Greninja: 69
Mr. Game & Watch: 68
Olimar: 58.5
Wario: 58
Samus: 56.5
Shulk: 54.5
R.O.B.: 52
Villager: 46
Lucario: 45.5
Ike: 45
Lucas: 45
Pac-Man: 42
Yoshi: 41.5
Bowser: 40.25
Little Mac: 40
Link: 33
Roy: 29.75
Charizard: 29
Bowser Jr.: 25
Robin: 16.5
Wii Fit Trainer: 16
Zelda: 15
Pit: 15
Palutena: 13
Falco: 12
Jigglypuff: 11
Dr. Mario: 6.5
Ganondorf: 4
King Dedede: 3
Kirby: 1
Mii Brawler: 1
Mii Gunner: 1

1OO: FINAL PHASE 6 CHARACTER SCORES

Bayonetta: 582.5
Cloud: 531.75
Diddy Kong: 463.75
Sheik: 372.5
Sonic: 337.5
Fox: 336.5
Mario: 233.75
Zero Suit Samus: 199.5
Rosalina & Luma: 178
Mewtwo: 174.75
Ryu: 159.25
Captain Falcon: 148.75
Meta Knight: 118.75
Corrin: 107
Greninja: 102.25
Peach: 100.25
Marth: 89.5
Luigi: 88.75
Toon Link: 88.75
Pikachu: 87.5
Donkey Kong: 84.25
Ness: 82
Lucina: 66.5
R.O.B.: 64.25
Mega Man: 61.5
Shulk: 45.5
Samus: 43
Villager: 43
Yoshi: 43
Olimar: 40
Lucario: 38.25
Lucas: 36
Roy: 35.75
Mr. Game & Watch: 35
Wario: 35
Bowser: 32.5
Ike: 32
Wii Fit Trainer: 24.5
Link: 22.5
Little Mac: 20.5
Pit: 19.5
Robin: 19.5
Charizard: 17
Duck Hunt: 16
Falco: 15.5
King Dedede: 9.5
Palutena: 6.5
Ganondorf: 6
Dark Pit: 5
Bowser Jr.: 4
Zelda: 3.5
Kirby: 2.5
Pac-Man: 2
Dr. Mario: 1.5
Mii Gunner: 1
Mii Brawler: 1
Jigglypuff: 0.25

1PP: FINAL PHASE 5 CHARACTER SCORES

Bayonetta: 751.5
Diddy Kong: 731.5
Cloud: 636.5
Sheik: 481.5
Mario: 427
Sonic: 410
Fox: 407.5
Zero Suit Samus: 338.5
Rosalina & Luma: 277.5
Ryu: 249.5
Mewtwo: 228
Corrin: 194.5
Mega Man: 162
Marth: 153
Pikachu: 151
Meta Knight: 139.5
Captain Falcon: 139
Donkey Kong: 138.5
Peach: 133.5
Greninja: 121
Ness: 118
Bowser: 110.5
Luigi: 106.5
Villager: 100.5
Toon Link: 84.5
Lucina: 84
R.O.B.: 79
Olimar: 73.5
Lucas: 70.5
Samus: 66
Yoshi: 65.5
Duck Hunt: 65
Lucario: 63.5
Little Mac: 52.5
Mr. Game & Watch: 43.5
Roy: 43.5
Ike: 42.5
Wario: 40
Pac-Man: 42
Charizard: 37
Robin: 34.5
Wii Fit Trainer: 30.5
Link: 26.5
Pit: 23.5
Shulk: 22
Palutena: 18
King Dedede: 14
Falco: 12
Ganondorf: 10
Jigglypuff: 9.5
Kirby: 7
Zelda: 5
Bowser Jr.: 4
Mii Brawler: 3.5
Mii Gunner: 3
Dark Pit: 2

1QQ: FINAL PHASE 4 CHARACTER SCORES

Cloud: 532.5
Diddy Kong: 519.5
Bayonetta: 509.5
Sheik: 440
Fox: 338.5
Mario: 287.5
Sonic: 286
Zero Suit Samus: 235.5
Rosalina & Luma: 230.5
Mewtwo: 199.5
Marth: 180
Ryu: 169
Meta Knight: 146.5
Captain Falcon: 141.5
Corrin: 117
Luigi: 113.5
Villager: 112.5
Peach: 109.5
Ness: 109.5
Mega Man: 109
Donkey Kong: 106.5
Olimar: 102.5
Greninja: 96.5
Toon Link: 96.5
Pikachu: 92
Lucario: 91.5
Lucina: 82
R.O.B.: 79
Bowser: 64
Shulk: 62.5
Duck Hunt: 59.5
Pit: 59
Robin: 54.5
Mr. Game & Watch: 49
Lucas: 44
Link: 39
Samus: 37.5
Wario: 32
Roy: 30.5
Yoshi: 29
Charizard: 28
Ike: 26.5
Little Mac: 18.5
Wii Fit Trainer: 18
Falco: 15
Pac-Man: 14.5
Palutena: 14.5
Dark Pit: 12
Mii Brawler: 9
Dr. Mario: 7
King Dedede: 3.5
Kirby: 2
Zelda: 2
Bowser Jr.: 1
Ganondorf: 1

1RR: FINAL LATE 2016/PHASE 3 CHARACTER SCORES

Cloud: 518.5
Bayonetta: 455.5
Diddy Kong: 433.5
Fox: 402
Sheik: 395.5
Sonic: 364.5
Mario: 322.5
Mewtwo: 243.5
Zero Suit Samus: 231
Rosalina & Luma: 212
Marth: 198
Meta Knight: 180.5
Ryu: 159
Corrin: 158.5
Mega Man: 154
Captain Falcon: 153.5
R.O.B: 143
Ness: 135.5
Greninja: 132.5
Bowser: 130
Donkey Kong: 121
Pikachu: 103
Peach: 102
Villager: 95.5
Yoshi: 89.4
Toon Link: 87
Luigi: 85
Olimar: 80.5
Wario: 81
Lucario: 77
Robin: 72.5
Little Mac: 69.5
Lucas: 69
Pit: 61
Mr. Game & Watch: 56
Charizard: 50.5
Palutena: 48
Ike: 47
Lucina: 42.5
Wii Fit Trainer: 40.5
Shulk: 40
Samus: 36
Roy: 35
Duck Hunt: 33
Link: 28.5
Pac-Man: 26
King Dedede: 23
Bowser Jr.: 19
Falco: 18.5
Kirby: 16
Jigglypuff: 6
Mii Brawler: 3
Mii Gunner: 3
Zelda: 4
Dr. Mario: 2
Dark Pit: 1.5
Mii Swordfighter: 0
Ganondorf: 0

Cloud: 286.5
Bayonetta: 243
Diddy Kong: 239
Sheik: 222.5
Sonic: 201
Fox: 199.5
Mario: 159.5
Zero Suit Samus: 131
Mewtwo: 121.5
Marth: 104
Rosalina & Luma: 94
Meta Knight: 88
Greninja: 71.5
Mega Man: 70
Bowser: 68
R.O.B: 64
Ryu: 63.5
Ness: 63
Captain Falcon: 61.5
Donkey Kong: 59
Pikachu: 58.5
Corrin: 58
Wario: 48.5
Olimar: 45.5
Villager: 41.5
Peach: 41
Luigi: 37
Toon Link: 35
Yoshi: 31.5
Lucas: 29
Lucina: 25.5
Robin: 29
Pit: 35.5
Lucario: 31
Charizard: 27
Mr. Game & Watch: 25
Wii Fit Trainer: 21.5
Little Mac: 20.5
Palutena: 19
Roy: 18.5
Shulk: 16
Ike: 14
Samus: 14
Duck Hunt: 13
King Dedede: 10
Pac-Man: 8
Link: 5
Kirby: 5
Falco: 3
Bowser Jr.: 2
Mii Brawler: 1
Jigglypuff: 1
Zelda: 1
Mii Gunner: 1
Ganondorf: 0
Dark Pit: 0
Dr. Mario: 0
Mii Swordfighter: 0

1SS: FINAL 1.1.6/SUMMER OF SMASH CHARACTER SCORES

Diddy Kong: 514.5
Sheik: 454
Cloud: 409.5
Sonic: 357
Mario: 308
Fox: 303.5
Rosalina & Luma: 269.5
Zero Suit Samus: 233.5
Bayonetta: 207
Ryu: 158.5
Mewtwo: 142.5
Toon Link: 142
Meta Knight: 138
Marth: 137.5
Captain Falcon: 128
Greninja: 119.5
R.O.B: 110
Ness: 109.5
Peach: 109
Villager: 103
Mega Man: 100.5
Corrin: 90.5
Olimar: 89
Lucario: 88.5
Pikachu: 87
Donkey Kong: 80.5
Yoshi: 78.5
Luigi: 73
Bowser: 64
Robin: 63.5
Lucas: 57
Pit: 50
Ike: 45.5
Little Mac: 45
Pac-Man: 40
Link: 38
Wario: 35.5
Duck Hunt: 29.5
Mr. Game & Watch: 28
Palutena: 22
King Dedede: 20
Samus: 18.5
Shulk: 18
Wii Fit Trainer: 18
Charizard: 16
Bowser Jr.: 16
Roy: 16
Kirby: 13
Lucina: 9.5
Zelda: 8
Jigglypuff: 8
Dr. Mario: 7
Falco: 6.5
Ganondorf: 6
Dark Pit: 4
Mii Brawler: 4
Mii Gunner: 4

Diddy Kong: 547
Cloud: 531
Sheik: 514
Sonic: 364
Fox: 358
Mario: 343
Rosalina & Luma: 293
Zero Suit Samus: 255
Bayonetta: 218
Meta Knight: 178
Ryu: 167
Toon Link: 155
Mewtwo: 152
Marth: 147
Captain Falcon: 139
Ness: 128
Greninja: 125
Olimar: 118
R.O.B: 116
Mega Man: 108
Corrin: 107
Villager: 105
Lucario: 103
Donkey Kong: 98
Peach: 96
Luigi: 89
Pikachu: 88
Bowser: 84
Yoshi: 79
Robin: 66
Lucas: 57
Ike: 55
Pit: 52
Little Mac: 52
Pac-Man: 51
Wario: 41
Duck Hunt: 38
Link: 38
Roy: 31
Mr. Game & Watch: 28
Palutena: 25
King Dedede: 24
Samus: 23
Charizard: 21
Wii Fit Trainer: 20
Lucina: 19
Shulk: 18
Bowser Jr.: 18
Kirby: 13
Falco: 10
Zelda: 8
Jigglypuff: 8
Ganondorf: 7
Dr. Mario: 7
Mii Brawler: 6
Mii Gunner: 4
Dark Pit: 4

Sheik: 281
Diddy Kong: 262.5
Cloud: 223
Sonic: 186
Mario: 177
Rosalina & Luma: 164.5
Fox: 145
Zero Suit Samus: 139.5
Bayonetta: 87.5
Mewtwo: 82
Meta Knight: 74
Ryu: 73.5
Toon Link: 69
Mega Man: 58.5
Olimar: 58
Marth: 56.5
Greninja: 54.5
Captain Falcon: 54
Peach: 53
R.O.B.: 47
Pikachu: 42
Corrin: 41
Villager: 37
Donkey Kong: 36
Ness: 33.5
Robin: 31.5
Lucario: 30
Bowser: 28.5
Pac-Man: 21
Pit: 21
Lucas: 20
Luigi: 19.5
Link: 18
Wario: 17.5
Yoshi: 17
Duck Hunt: 13.5
Ike: 11.5
Little Mac: 11
Charizard: 9.5
Wii Fit Trainer: 9
Mr. Game & Watch: 9
King Dedede: 8.5
Palutena: 7
Lucina: 6.5
Shulk: 6
Roy: 5
Dr. Mario: 5
Jigglypuff: 4
Samus: 3.5
Zelda: 2
Mii Gunner: 2
Dark Pit: 2
Falco: 1.5
Mii Brawler: 1
Bowser Jr.: 1
Ganondorf: 1

Sheik: 313
Cloud: 293
Diddy Kong: 282
Mario: 198
Sonic: 190
Rosalina & Luma: 188
Fox: 169
Zero Suit Samus: 156
Meta Knight: 98
Bayonetta: 93
Olimar: 84
Mewtwo: 82
Toon Link: 79
Ryu: 79
Mega Man: 63
Captain Falcon: 61
Marth: 61
Greninja: 57
Peach: 53
Corrin: 52
R.O.B.: 50
Donkey Kong: 49
Pikachu: 44
Ness: 40
Lucario: 39
Bowser: 38
Villager: 34
Robin: 32
Pac-Man: 31
Luigi: 28
Pit: 22
Wario: 21
Lucas: 20
Duck Hunt: 19
Yoshi: 17
Little Mac: 15
Link: 14
Ike: 14
Lucina: 13
Charizard: 12
King Dedede: 11
Roy: 10
Wii Fit Trainer: 10
Mr. Game & Watch: 9
Palutena: 7
Samus: 7
Shulk: 6
Dr. Mario: 5
Jigglypuff: 4
Falco: 3
Zelda: 2
Dark Pit: 2
Mii Brawler: 2
Mii Gunner: 2
Bowser Jr.: 1
Ganondorf: 1

1TT: FINAL 1.1.5 CHARACTER SCORES

Bayonetta: 276.5
Diddy Kong: 266.5
Sheik: 252.5
Cloud: 173.5
Fox: 160
Zero Suit Samus: 141
Mario: 132
Sonic: 124.5
Rosalina & Luma: 102.5
Ness: 102
R.O.B: 93.5
Mewtwo: 86.5
Captain Falcon: 86
Luigi: 78.5
Meta Knight: 74
Ryu: 67.5
Mega Man: 66
Yoshi: 67.5
Toon Link: 62.5
Corrin: 62.5
Peach: 60
Donkey Kong: 58.5
Pikachu: 51.5
Ike: 47
Marth: 44
Bowser: 38
Olimar: 37
Palutena: 35
Greninja: 35
Wario: 33.5
Lucario: 30
Villager: 28.5
Samus: 28.5
Robin: 27
Link: 25
Lucas: 23
Mr. Game & Watch: 19
Pit: 18
Little Mac: 18
Duck Hunt: 17.5
Kirby: 16.5
Wii Fit Trainer: 16
Pac-Man: 15.5
King Dedede: 11.5
Roy: 10.5
Falco: 9
Charizard: 9
Mii Brawler: 9
Bowser Jr.: 8
Shulk: 7
Zelda: 6
Jigglypuff: 5
Ganondorf: 5.5
Lucina: 3.5
Dr. Mario: 3

Bayonetta: 296
Diddy Kong: 282
Sheik: 280
Cloud: 220
Fox: 175
Mario: 159
Zero Suit Samus: 150
Sonic: 131
Ness: 112
Rosalina & Luma: 108
Mewtwo: 103
Captain Falcon: 99
R.O.B: 98
Meta Knight: 98
Luigi: 85
Donkey Kong: 83
Yoshi: 75
Corrin: 73
Ryu: 72
Toon Link: 68
Mega Man: 68
Peach: 63
Marth: 55
Pikachu: 54
Ike: 53
Bowser: 49
Olimar: 43
Wario: 40
Palutena: 40
Greninja: 39
Lucas: 32
Lucario: 30
Villager: 29
Samus: 29
Robin: 29
Link: 25
Kirby: 25
Mr. Game & Watch: 19
Pac-Man: 19
Pit: 18
Little Mac: 18
Duck Hunt: 18
Wii Fit Trainer: 16
Roy: 16
Mii Brawler: 14
Charizard: 13
King Dedede: 13
Falco: 9
Bowser Jr.: 8
Shulk: 7
Zelda: 7
Jigglypuff: 7
Ganondorf: 6
Dr. Mario: 6
Lucina: 4

Bayonetta: 158
Diddy Kong: 154
Sheik: 146.5
Cloud: 96
Zero Suit Samus: 88.5
Fox: 87.5
Mario: 74.5
Sonic: 61.5
R.O.B: 52.5
Mewtwo: 52.5
Meta Knight: 49
Ness: 46
Rosalina: 47.5
Captain Falcon: 39
Mega Man: 39
Donkey Kong: 36.5
Ryu: 34
Corrin: 32
Luigi: 30
Peach: 27.5
Ike: 23.5
Toon Link: 22.5
Yoshi: 22.5
Olimar: 19
Wario: 18
Pikachu: 16
Marth: 16
Greninja: 16
Bowser: 15
Palutena: 13
Villager: 11
Kirby: 10.5
Pac-Man: 10.5
Wii Fit Trainer: 10
Lucario: 10
Samus: 9
Link: 8
Mr. Game & Watch: 8
Pit: 8
Lucas: 8
Robin: 8
Duck Hunt: 7
King Dedede: 5.5
Falco: 5
Charizard: 5
Little Mac: 4
Mii Brawler: 4
Roy: 3.5
Bowser Jr.: 3
Dr. Mario: 2
Jigglypuff: 1.5
Ganondorf: 1
Shulk: 1
Zelda: 1
 
Last edited:

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#8
can results be submitted by the public? I would be super down to help out
Of course. I'll even take results that don't fit the criteria since they're useful nonetheless and could be used in alternative scoring systems. (though they won't be counted in mine, still, data is data)
 
Last edited:

ZSaberLink

Smash Journeyman
Joined
Mar 19, 2006
Messages
393
#9
I presume Combo Breaker would be under the 1.1.5 list?

I'm really excited to see how this goes!


Also out of curiosity, if a player/character gets #17 in a tourney of 200 players, does that get any weight at all? Like I know Tsage got #17 w/ Link at GUMS07, but that had 182 people participating.
 
Last edited:

Dagon97

Smash Journeyman
Joined
Jun 21, 2014
Messages
248
Location
Portland, Oregon
#10
sick

some for starters:

Nagobura (June 4th, 2016) (Japan) (Entrants: ???) (Category 1)
1st. Earth (Pit, Corrin & Fox)
2nd. Nga (Mega Man)
3rd. Gobu (Meta Knight)
4th. Da-chan (Little Mac)
5th. Hatsuyuki (Bowser Jr.)
5th. Gungnir (Ganon)
7th. Taiheita (Lucas)
7th. Ando Daisuke
9th. Fuwa (Marth)
9th. DIO (Yoshi)
9th. Ako (Cloud)
9th. Theo Jansen
13th. Excel (Sonic)
13th. Isotaku (Diddy Kong)
13th. Yuto (Wario)
13th. Dankeshi

GUMS 08 (June 4th, 2016) (Atlantic Northeast) (74 Entrants) (Category 1)
1st. Marss (ZSS)
2nd. Raffi-X (R.O.B.)
3rd. Pugwest (Marth)
4th. Craftis (Sonic)
5th. IceArrow (Greninja)
5th. Maverick (Lucario)
7th. Siccarius (Sonic)
7th. FierceTaint (Ness)
9th. DJ Delta (Luigi)
9th. DTD (Donkey Kong)
9th. Game7a1 (Mr. Game & Watch)
9th. Hark (Samus)
13th. Pilgrim (Olimar)
13th. DM888 (Pikachu)
13th. Kogarasuma (Lucina, Corrin)
13th. ZomBiehn (Bowser Jr.)

S@X Smash 4 Weekly (May 24th, 2016) (MD/VA) (107 Entrants) (Category 1)
1st. Angel Cortes (Diddy Kong)
2nd. Pink Fresh (Bayonetta)
3rd. ZD (Luigi)
4th. C3PO (Diddy Kong)
5th. Seagull Joe (Sonic)
5th. Tension (Fox)
7th. Logic (Olimar)
7th. Viceroy (Rosalina)
9th. Max Ketchum (Cloud, Captain Falcon)
9th. Dexter (Corrin)
9th. DunnoBro (Mario)
9th. Remzi (ZSS)
13th. Disgaea (Mr. Game & Watch)
13th. Cree (Villager)
13th. Parappa (Bowser Jr.)
13th. Zephyr (Cloud)
 
Last edited:

ZSaberLink

Smash Journeyman
Joined
Mar 19, 2006
Messages
393
#12
Das Koopa Das Koopa GUMS07 had 162 entrants. 2GGT FOW Saga had 356. Collegiate Colosseum had 128 entrants according to smash.gg.


Also you have no data for the Pacific Northwest for 1.1.5? What about northwest majors 8?

Northwest Majors 8 - 4/30/2016 - Seattle (PNW) - 116 entrants
1. Cacogen (Sheik)
2. Magister (Villager)
3. Justice (Ike)
4. Konga (Donkey Kong)
5. Captain L (Pikachu)
5. Viviff T. Great MBA (Mario)
7. Locke (Megaman, sometimes Cloud)
7. Big D (Captain Falcon, King Dedede)
9. Shinkou (Sheik)
9. Waael (?)
9. FEDVSRAFA (?)
9. Firefly - Yoshi
13. Focus BC (?)
13. Fuzzio (Yoshi)
13. Len (Sheik)
13. Dr. Robotnik (Yoshi, at least against Firefly in top 32)

You might have to check up on the characters used (I was there, but I'm partly guessing based on what I saw while there, but I didn't watch most of top 32).
 
Last edited:

Jaxas

Smash Lord
Joined
Apr 12, 2014
Messages
1,602
Location
Salem, OR, US
NNID
Jaxas7
#13
Das Koopa Das Koopa GUMS07 had 162 entrants. 2GGT FOW Saga had 356. Collegiate Colosseum had 128 entrants according to smash.gg.


Also you have no data for the Pacific Northwest for 1.1.5? What about northwest majors 8?

Northwest Majors 8 - 4/30/2016 - Seattle (PNW) - 116 entrants
1. Cacogen (Sheik)
2. Magister (Villager)
3. Justice (Ike)
4. Konga (Donkey Kong)
5. Captain L (Pikachu)
5. Viviff T. Great MBA (Mario)
7. Locke (Megaman, sometimes Cloud)
7. Big D (Captain Falcon, King Dedede)
9. Shinkou (Sheik)
9. Waael (?)
9. FEDVSRAFA (?)
9. Firefly - Yoshi
13. Focus BC (?)
13. Fuzzio (Yoshi)
13. Len (Sheik)
13. Dr. Robotnik (Yoshi, at least against Firefly in top 32)

You might have to check up on the characters used (I was there, but I'm partly guessing based on what I saw while there, but I didn't watch most of top 32).
FedVsRafa uses Luigi, but I'm forgetting Waael and Focus. I'll edit this in when I remember
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#15
Das Koopa Das Koopa GUMS07 had 162 entrants. 2GGT FOW Saga had 356. Collegiate Colosseum had 128 entrants according to smash.gg.


Also you have no data for the Pacific Northwest for 1.1.5? What about northwest majors 8?

Northwest Majors 8 - 4/30/2016 - Seattle (PNW) - 116 entrants
1. Cacogen (Sheik)
2. Magister (Villager)
3. Justice (Ike)
4. Konga (Donkey Kong)
5. Captain L (Pikachu)
5. Viviff T. Great MBA (Mario)
7. Locke (Megaman, sometimes Cloud)
7. Big D (Captain Falcon, King Dedede)
9. Shinkou (Sheik)
9. Waael (?)
9. FEDVSRAFA (?)
9. Firefly - Yoshi
13. Focus BC (?)
13. Fuzzio (Yoshi)
13. Len (Sheik)
13. Dr. Robotnik (Yoshi, at least against Firefly in top 32)

You might have to check up on the characters used (I was there, but I'm partly guessing based on what I saw while there, but I didn't watch most of top 32).
I apparently never noticed the existence of this tournament. Thanks for pointing it out!
 

ZSaberLink

Smash Journeyman
Joined
Mar 19, 2006
Messages
393
#16
FedVsRafa uses Luigi, but I'm forgetting Waael and Focus. I'll edit this in when I remember
Waael was Ness, Focus was Cloud.
Thanks folks! I'm guessing since Firefly himself didn't correct the other chars I listed, they're probably correct.

I apparently never noticed the existence of this tournament. Thanks for pointing it out!
Yup! Feel free to talk with the person/persons running pnwsmash.com. They're keeping track of the regions rankings and folks are submitting brackets there. It probably won't have people's character choices there, but that's where board folks and streams can probably help.
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#17
weekend update

KTAR XVIII (June 11th) (Tristate) (339 Entrants) (Category 2)
1st: Nairo :4zss:
2nd: Dabuz :rosalina:
3rd: Tweek :4cloud2:
4th: VoiD :4sheik:
5th: Salem :4bayonetta:
5th: 6WX :4sonic:
7th: DireOnFire :4bowser:
7th: John Numbers :4wiifit:, :4corrin:
9th: Mr. E :4marth:
9th: Frozen :4corrinf:
9th: NAKAT :4ness:
9th: Pink Fresh :4bayonetta:
13th: Jtails :4diddy:
13th: Waldo :4myfriends:
13th: LAG Chaos :4bowser:
13th: Dugan :4fox:


Smash n' Splash 2 (June 11th-12) (Midwest) (231 Entrants) (Category 2)
1st: Ally (:4mario:)
2nd: ZeRo (:4diddy:,:4sheik:)
3rd: Ned (:4cloud2:, :4corrinf:, :4zss:)
4th: Zinoto (:4diddy:)
5th: Abadango (:4mewtwo:)
5th: Mew2King (:4cloud2:)
7th: JJROCKETS (:4diddy:)
7th: Shel (:4ryu:)
9th: BoScotty (:4rob:)
9th: Dakpo (:4zss:, :4luigi:)
9th: Nite (:rosalina:)
9th: MJG (:4villager:)
13th: Fons (:4mario:)
13th: Mister Eric (:4rob:)
13th: Naoto (:4littlemac:)
13th: Triple R (:4kirby:)

There was also Smashmania but I can't find out who used who because there aren't any VODs atm.
 
Last edited:

Ethan7

Smash Journeyman
Joined
Jun 9, 2016
Messages
204
NNID
BulbapediaEditor
#19
To me, it seems that larger tournaments should yield more points compared to smaller tournaments than they do now. If someone wins a category 4 tournament (supermajor) with a thousand entrants their character gets 16 points. If two category 1 tournaments (local/regional) are won using a certain character, that character gets the same points as the character who was used to win the category 4 tournament.
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#20
To me, it seems that larger tournaments should yield more points compared to smaller tournaments than they do now. If someone wins a category 4 tournament (supermajor) with a thousand entrants their character gets 16 points. If two category 1 tournaments (local/regional) are won using a certain character, that character gets the same points as the character who was used to win the category 4 tournament.
Wouldn't the overall points distributed matter more?

I believe I'm somewhat underselling the technical value of certain Supermajors (I skipped from 14 to 16 to compensate for this in the jump from c3 to c4) but category 4 tournies distribute 180 points compared to category one tournaments distributing 52 points. Not all C4 tournaments necessarily garner 1000 entrants, either, since I agreed to define CEO as C4 due to the massive number of top 25-ish players attending even though it had 700 entrants at that time.
 

Ethan7

Smash Journeyman
Joined
Jun 9, 2016
Messages
204
NNID
BulbapediaEditor
#21
Wouldn't the overall points distributed matter more?

I believe I'm somewhat underselling the technical value of certain Supermajors (I skipped from 14 to 16 to compensate for this in the jump from c3 to c4) but category 4 tournies distribute 180 points compared to category one tournaments distributing 52 points. Not all C4 tournaments necessarily garner 1000 entrants, either, since I agreed to define CEO as C4 due to the massive number of top 25-ish players attending even though it had 700 entrants at that time.
I didn't think about the total points characters can get from tournaments. I guess this is fine, it's not like we can get an objectively perfect point system.

Also, it would be cool if we could display how many points a character gets from all the players. It would probably take a while to compile all the data at first and we can just observe to get an idea, of course, but if you want to do that or someone else who could, I would like to help if I can.
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#22
Weekend results.

Sumabato 11 (June 18th) (Japan) (181 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri :4sonic:, :4cloud2:
2nd: Kie :4peach:
3rd: Ikep :4bayonetta:
4th: You3 :4duckhunt:
5th: Earth :4pit:, :4corrinf:
5th: Oisiitouhu :4greninja:
7th: Aki :4ryu:, :4sheik:
7th: FILIP :4mario:, :4cloud2:
9th: Gomamugitya :4lucario:
9th: Z-Tan :4cloud2:, :4sonic:
9th: Fuwa :4marth:
9th: Tatsutsuyo :4mario:
13th: Sylph :4sheik:
13th: Souther :4falcon:
13th: HIKARU :4dk:
13th: A :4myfriends:

Apex 2016 (June 17th-19th) (Tristate) (309 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz :rosalina:
2nd: VoiD :4sheik:,:4fox:
3rd: Nietono :4diddy:, :4cloud2:
4th: Mew2King :4cloud:
5th: Supergirlkels :4sonic:
5th: Marss :4zss:
7th: Tweek :4cloud2:
7th: James :4cloud2:, :4diddy:
9th: The Great Gonzales :4ness:
9th: Umeki :4peach:
9th: RAIN :4cloud2:
9th: Mr. E :4marth:
13th: Day :4lucario:
13th: Pugwest :4marth:
13th: 6WX :4sonic:
13th: Raptor :4yoshi:

Low Tier City 4 (June 18th-19th) (South) (317 Entrants) (Category 2)
1st: ZeRo :4diddy:
2nd: Nairo :4zss:
3rd: Hyuga :4tlink:
4th: Cosmos :4corrinf:
5th: ESAM :4pikachu:, :4corrinf: (:4corrin:?
)
5th: Mook :4fox:, :4pikachu:
7th: P2P with Gibus :4greninja:, :4lucario:
7th: DKWill :4dk:
9th: Illusion. :4greninja:
9th: MVD :4diddy:
9th: FunCrazyFish :4wiifit:
9th: MJG :4villager:
13th: Mew^2 :4mewtwo:
13th: Jerm :4robinf:
13th: AeroLink :4bayonetta:
13th: ForbiddenOne :4pacman:


Smash Factor Prelude (June 18th) (Mexico) (85 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R :4sheik:
2nd: MK Leo :4marth:, :4cloud2:
3rd: Wonf :4sonic:, :4bayonetta:
4th: Pollo :4bowser:
5th: Klein :4ryu:
5th: Serge :4lucario:, :4cloud2:
7th: Javi :4sheik:, :4ness:
7th: Chag :4bayonetta:
9th: SF Lazh :4falcon:
9th: Elvis Park :4fox:
9th: SF Citi :4gaw:
9th: Cloudy :4cloud2:
13th: HY-And :4yoshi:
13th: CS Kaze :4falcon:
13th: Bryan Z :4sheik:, :4mario:, :4diddy:
13th: Manzano :4peach:


Breakout III (June 18th) (Midwest) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Ally :4mario:, :4cloud2:
2nd: Rayquaza07 :rosalina:, :4bowser:
3rd: Seagull Joe :4sonic:
4th: Blacktwins :4cloud2:, :4mario:
5th: Miloni :4cloud2:
5th: Ryuga :4corrinf:
7th: Zinoto :4diddy:
7th: LOE1 :4littlemac:, :4diddy:
9th: Zyth :4miibrawl:, :4dk:
9th: GP Linus :4bowser:
9th: AoH Vanity :4gaw:
9th: GG Nom :4corrinf:
13th: Adorable Knight :4luigi:
13th: Ge0 :4diddy:
13th: FS Chris :4yoshi:
13th: Zidico :4link:


Smash at Church (June 18th) (West Coast) (108 Entrants) (Category 1)
1st: Aphro :4bayonetta:, :rosalina:
2nd: K9 :4sheik:
3rd: Charliedaking :4fox:
4th: ImHip :4olimar:, :4duckhunt:
5th: Rich Brown :4mewtwo:
5th: Aarvark :4villager:
7th: Not Last :4peach:
7th: Elegant :4luigi:
9th: S2H :4metaknight:
9th: E2C Chompy :4pit:, :4lucario:
9th: Kiraflax :4pit:, :4rob:
9th: A2 Dynamo :4sheik:
13th: Ikez :4olimar:
13th: Linkedknight :4link:
13th: MastaMario :4mario:
13th: Eon Wave :4fox:

Emerald City III (June 18th) (Pacific Northwest) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L :4pikachu:
2nd: Locus :4ryu:
3rd: Big D :4dedede:, :4mario:, :4falcon:
4th: Firefly :4yoshi:
5th: Shinkou :4sheik:, :4lucina:
5th: Konga :4dk:
7th: Big Boss :4peach:
7th: Ruff! :4mario:, :4samus:
9th: Yope :4sonic:
9th: Jamnt0ast :4rob:
9th: Len :4pit:
9th: Felix :4diddy:
13th: Locke :4megaman:
13th: FedvsRafa :4luigi:
13th: Disorient :4zss:, :4corrinf:
13th: Tsage :4link:
 
Last edited:

CHOMPY

Sinbad: King of Sindria
Moderator
Joined
Dec 13, 2007
Messages
1,226
Location
Chicago Illinois
NNID
Chompy621
#23
Weekend results.

Sumabato 11 (June 18th) (Japan) (181 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri :4sonic:, :4cloud2:
2nd: Kie :4peach:
3rd: Ikep :4bayonetta:
4th: You3 :4duckhunt:
5th: Earth :4pit:, :4corrinf:
5th: Oisiitouhu :4greninja:
7th: Aki :4ryu:, :4sheik:
7th: FILIP :4mario:, :4cloud2:
9th: Gomamugitya :4lucario:
9th: Z-Tan :4cloud2:, :4sonic:
9th: Fuwa :4marth:
9th: Tatsutsuyo :4mario:
13th: Sylph :4sheik:
13th: Souther :4falcon:
13th: HIKARU :4dk:
13th: A :4myfriends:

Apex 2016 (June 17th-19th) (Tristate) (309 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz :rosalina:
2nd: VoiD :4sheik:,:4fox:
3rd: Nietono :4diddy:, :4cloud2:
4th: Mew2King :4cloud:
5th: Supergirlkels :4sonic:
5th: Marss :4zss:
7th: Tweek :4cloud2:
7th: James :4cloud2:, :4diddy:
9th: The Great Gonzales :4ness:
9th: Umeki :4peach:
9th: RAIN :4cloud2:
9th: Mr. E :4marth:
13th: Day :4lucario:
13th: Pugwest :4marth:
13th: 6WX :4sonic:
13th: Raptor :4yoshi:

Low Tier City 4 (June 18th-19th) (South) (317 Entrants) (Category 2)
1st: ZeRo :4diddy:
2nd: Nairo :4zss:
3rd: Hyuga :4tlink:
4th: Cosmos :4corrinf:
5th: ESAM :4pikachu:, :4corrinf: (:4corrin:?
)
5th: Mook :4fox:, :4pikachu:
7th: P2P with Gibus :4greninja:, :4lucario:
7th: DKWill :4dk:
9th: Illusion. :4greninja:
9th: MVD :4diddy:
9th: FunCrazyFish :4wiifit:
9th: MJG :4villager:
13th: Mew^2 :4mewtwo:
13th: Jerm :4robinf:
13th: AeroLink :4bayonetta:
13th: ForbiddenOne :4pacman:


Smash Factor Prelude (June 18th) (Mexico) (85 Entrants) (Category 1)
1st: Mr. R :4sheik:
2nd: MK Leo :4marth:, :4cloud2:
3rd: Wonf :4sonic:, :4bayonetta:
4th: Pollo :4bowser:
5th: Klein :4ryu:
5th: Serge :4lucario:, :4cloud2:
7th: Javi :4sheik:, :4ness:
7th: Chag :4bayonetta:
9th: SF Lazh :4falcon:
9th: Elvis Park :4fox:
9th: SF Citi :4gaw:
9th: Cloudy :4cloud2:
13th: HY-And :4yoshi:
13th: CS Kaze :4falcon:
13th: Bryan Z :4sheik:, :4mario:, :4diddy:
13th: Manzano :4peach:


Breakout III (June 18th) (Midwest) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Ally :4mario:, :4cloud2:
2nd: Rayquaza07 :rosalina:, :4bowser:
3rd: Seagull Joe :4sonic:
4th: Blacktwins :4cloud2:, :4mario:
5th: Miloni :4cloud2:
5th: Ryuga :4corrinf:
7th: Zinoto :4diddy:
7th: LOE1 :4littlemac:, :4diddy:
9th: Zyth :4miibrawl:, :4dk:
9th: GP Linus :4bowser:
9th: AoH Vanity :4gaw:
9th: GG Nom :4corrinf:
13th: Adorable Knight :4luigi:
13th: Ge0 :4diddy:
13th: FS Chris :4yoshi:
13th: Zidico :4link:


Smash at Church (June 18th) (West Coast) (108 Entrants) (Category 1)
1st: Aphro :4bayonetta:, :rosalina:
2nd: K9 :4sheik:
3rd: Charliedaking :4fox:
4th: ImHip :4olimar:, :4duckhunt:
5th: Rich Brown :4mewtwo:
5th: Aarvark :4villager:
7th: Not Last :4peach:
7th: Elegant :4luigi:
9th: S2H :4metaknight:
9th: E2C Chompy :4pit:
9th: Kiraflax :4pit:, :4rob:
9th: A2 Dynamo :4sheik:
13th: Ikez :4olimar:
13th: Linkedknight :4link:
13th: MastaMario :4mario:
13th: Eon Wave :4fox:

Emerald City III (June 18th) (Pacific Northwest) (103 Entrants) (Category 1)
1st: Captain L :4pikachu:
2nd: Locus :4ryu:
3rd: Big D :4dedede:, :4mario:, :4falcon:
4th: Firefly :4yoshi:
5th: Shinkou :4sheik:
5th: Konga :4dk:
7th: Big Boss :4peach:
7th: Ruff! :4mario:, :4samus:
9th: Yope :4sonic:
9th: Jamnt0ast :4rob:
9th: Len :4pit:
9th: Felix :4diddy:
13th: Locke :4megaman:
13th: FedvsRafa :4luigi:
13th: Disorient :4zss:, :4corrinf:
13th: Tsage :4link:
I used :4lucario: as well.
 
Last edited:

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#25
I don't generally include weeklies, Xanadu is an exception since it had tons of entrants/pr'd players/japanese talent/etc.

this week's results

Smash at Xanadu 155 (June 21st) (MD/VA) (156 Entrants) (Category 1)
1st: Nietono (Diddy Kong, Sheik, Cloud)
2nd: Angel Cortes (Diddy Kong)
3rd: Puppeh (Sheik)
4th: Wadi (Mewtwo, R.O.B.)
5th: Sova Unknown (Link)
5th: BlazingPasta (Peach, Ness)
7th: Pink Fresh (Bayonetta)
7th: Dexter (Corrin)
9th: Mister Eric (R.O.B.)
9th: Seagull Joe (Sonic, Diddy Kong)
9th: ZD (Luigi)
9th: Umeki (Peach)
13th: Zephyr (Cloud)
13th: Logic (Olimar)
13th: JeBB (Lucas)
13th: INC Snow (Marth)

CEO 2016 (June 24th-26th) (Southeast) (906 Entrants) (Category 4)
1st: ANTi (Mario, Meta Knight, Cloud, Zero Suit Samus)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
4th: Abadango (Mewtwo)
5th: Hyuga (Toon Link)
5th: Mr. R (Sheik)
7th: False (Sheik, Marth)
7th: Larry Lurr (Fox)
9th: VoiD (Sheik)
9th: ZeRo (Diddy Kong)
9th: NAKAT (Ness, Fox)
9th: Saj (Bayonetta)
13th: Nietono (Diddy Kong)
13th: Falln (Rosalina & Luma)
13th: Scatt (Mega Man)
13th: Wrath (Sonic)

Dream Match 2 (June 25th) (Chile) (92 Entrants) (Category 1)
1st: Harlonga (Wario)
2nd: Phantom (Meta Knight, Diddy Kong)
3rd: FireHao (Diddy Kong)
4th: Keen (Fox)
5th: Fast! (Sonic)
5th: Merci (Mario)
7th: Dertolo (Diddy Kong)
7th: LinkEa (Link)
9th: Pelon (Yoshi)
9th: Himura (Rosalina & Luma)
9th: Spyro (Yoshi)
9th: SB Necro (R.O.B)
13th: Joajijeje (Rosalina & Luma)
13th: Kazuki (Meta Knight)
13th: NT Godinez (Cloud)
13th: M(K) Hyuga (Meta Knight, Bowser)

TUS Tournmament 5 (June 25th) (Japan) (128 Entrants) (Category 1)
1st: YOC (Corrin, Sonic)
2nd: Shu (Sheik)
3rd: KEN (Sonic)
4th: Takera (Ryu)
5th: Tsu (Lucario)
5th: Gakuto (Ness)
7th: Kisha (Bowser, Megaman)
7th: Motsunabe (Lucario)
9th: Yotchan (Villager)
9th: Pichi (Captain Falcon)
9th: Pon (Ganondorf)
9th: Rotsuku (Yoshi)
13th: Aiba (Yoshi)
13th: Hikari (Mario)
13th: Shoot (Diddy Kong)
13th: Gurumia (Bayonetta)

Push More Buttons (June 25th) (Midwest) (180 Entrants) (Category 1)
1st: Ned (Zero Suit Samus)
2nd: Shinjoebi (Greninja)
3rd: Nite (Rosalina)
4th: Bushi (Bayonetta)
5th: PowPow (Sonic)
5th: Naoto (Little Mac)
7th: GanontheBeast (Ganondorf)
7th: Seth (Yoshi)
9th: NameLess (Sheik)
9th: Triple R (Kirby)
9th: Moti (Bowser Jr.)
9th: MJG (Villager)
13th: Sinnyboo242 (Sheik)
13th: Yeti (Toon Link)
13th: Sethlon (Roy)
13th: Jibca (Cloud)
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#26
Weekend results:

WTFox 2 (July 2nd-3rd) (Southeast) (174 Entrants) (Category 2)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma)
2nd: Mr. R (Sheik)
3rd: ZeRo (Diddy Kong, Cloud)
4th: Scatt (Mega Man)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Fatality (Captain Falcon)
7th: Player-1 (Diddy Kong)
7th: DarkShad (Ryu)
9th: Mahgnittoc (Diddy Kong, Bowser Jr.)
9th: Brawlman1000 (Sonic)
9th: Danbi (Yoshi, Ness)
9th: Xanos (Lucas)
13th: Rython (Little Mac)
13th: Jester (Rosalina & Luma)
13th: Cyan Can (Luigi)
13th: PKBlueberry (Lucas)

Neokan Party 2 (July 2nd-3rd) (France) (120 Entrants) (Category 1)
1st: Ixis (Sonic)
2nd: Gluttony (Wario, Captain Falcon)
3rd: Marcbri (Diddy Kong, Cloud)
4th: Khanage (Peach)
5th: Elexiao (Greninja, Pac-Man, Ryu)
5th: Pefo (Sonic)
7th: S1-14 (Ness, Mario, Cloud)
7th: Greward (Mega Man, Bowser)
9th: PikeForLife (Pikachu)
9th: Homika (Rosalina & Luma)
9th: Yoren (Sheik, Cloud)
9th: Rydle (Bayonetta)
13th: Griffith (Zero Suit Samus, Bayonetta, Lucario)
13th: Deimos (Zero Suit Samus, Ness)
13th: Vanaheim (R.O.B.)
13th: OursOuzBek (Ryu)
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#27
Week results

Smash at Xanadu 157 (July 6th) (MD/VA) (157 Entrants) (Category 1)
1st: ESAM (Pikachu, Samus)
2nd: Pink Fresh (Bayonetta)
3rd: WadiRob (Mewtwo)
4th: C3PO (Diddy Kong)
5th: Angel Cortez (Diddy Kong)
5th: Coney (Mario)
7th: Max Ketchum (Cloud)
7th: Seagull Joe (Sonic)
9th: 6WX (Sonic)
9th: Tension (Fox)
9th: ZD (Luigi)
9th: Zephyr (Cloud)
13th: Viceroy (Rosalina & Luma)
13th: Average Joe (Donkey Kong)
13th: Jebb (Lucas)
13th: Dexter (Corrin)

Midwest Mayhem 4 (July 9th) (Midwest) (230 Entrants) (Category 2)
1st: 6WX (Sonic)
2nd: Hyuga (Toon Link)
3rd: Ally (Mario)
4th: Pink Fresh (Bayonetta)
5th: Seagull Joe (Sonic)
5th: Zinoto (Diddy Kong)
7th: DarkShad (Ryu)
7th: Tyroy (Bayonetta)
9th: Ned (Cloud)
9th: Ksev (Fox)
9th: Renegade (Ryu)
9th: JJRockets (Diddy Kong)
13th: JTWild (Mario)
13th: UR Sage (Toon Link)
13th: PowPow (Sonic)
13th: H-Man (Samus)

Impact (July 9th) (South) (147 Entrants) (Category 1)
1st: Trela (Ryu)
2nd: Espy (Sonic)
3rd: Jerm (Robin, Toon Link)
4th: GrimTurtle (Fox)
5th: Megafox (Fox)
5th: KJ (Cloud)
7th: Illusion (Greninja)
7th: Whiteout (King Dedede)
9th: Joker (Samus)
9th: Haipe (Ryu)
9th: Gnes (Toon Link, Cloud)
9th: Whispy (Diddy Kong)
13th: SaSSy (R.O.B)
13th: Walter (Cloud)
13th: WeeGee (Mario)
13th: Solace/Deluxemenu (Bowser)

Breakout 4 (July 9th) (Midwest) (89 Entrants) (Category 1)
1st: Rayquaza07 (Rosalina & Luma)
2nd: Miloni (Cloud)
3rd: Ryuga (Corrin, Ike)
4th: Smasher1001 (Mega Man)
5th: SlimShady (Ness)
5th: King James (Diddy Kong)
7th: Eureka (Cloud)
7th: Regalht (Yoshi, Charizard)
9th: SETHsational (Captain Falcon)
9th: Nebula (Pac-Man)
9th: Daybreak (Cloud, Fox, Falco, Diddy Kong)
9th: exJORDANary (Ryu)
13th: Gameliking (Lucario)
13th: Adorable Knight (Luigi, Greninja)
13th: Technology (Meta Knight)
13th: Gunblade (Cloud, Marth)

Los Angeles Fraud Fights (July 9th) (Southern California) (97 Entrants) (Category 1)
1st: Nicko (Shulk)
2nd: Aarvark (Villager)
3rd: TLTC (Palutena)
4th: MK Iori (Diddy Kong, Sheik)
5th: Not Last (Peach)
5th: Rollo (Toon Link)
7th: Chiroz (Charizard)
7th: SL Dragon (Sheik)
9th: El Gato (Unknown)
9th: Elegant (Luigi)
9th: Blue (Unknown)
9th: Das (Toon Link)
13th: DiscorD (Unknown)
13th: Light (Ryu)
13th: A2ZOMG (Ganondorf)
13th: Noteka (Marth)

Divine Intervention (July 9th) (Southeast) (91 Entrants) (Category 1)
1st: Wrath (Sonic)
2nd: Fatality (Captain Falcon)
3rd: Hungrybox (Jigglypuff)
4th: Scatt (Mega Man)
5th: Neos (Rosalina & Luma)
5th: Zack? (Cloud)
7th: PR QT (Ryu)
7th: Umby (Villager)
9th: DI Apollo (Meta Knight)
9th: Justice (Captain Falcon)
9th: Ray (Ike)
9th: PH Mayo (Mario)
13th: Loco (R.O.B.)
13th: Mr. Speedman (Sonic)
13th: PR Seren (Mr. Game & Watch)
13th: Z6 Suber (Luigi)
 

Djmarcus44

Smash Journeyman
Joined
Sep 25, 2015
Messages
374
#28
Das Koopa Das Koopa , This tournament was on May 28th. I mentioned it earlier in the Competitive Impressions thread, but I didn't know that you included tournaments this size. Four people tied for 9th, and four people tied for 13th because there was a pool for the top 32. I also put a question mark next to a character if I was not able to figure out if the player won a game with that character.

By the way, I was also able to confirm that none of Mii Brawler results on your list used 1111 Brawler. Although Zyth uses 1111 Brawler as a secondary, he used 2122 Brawler for the tournament on your list.

Hail Smash III (84 entrants) Category 1
1st MK Leo:4marth:
2nd Serge :4lucario:,:4greninja:,:4cloud:,:4feroy:
3rd Hyuga :4tlink:
4th sf Javi :4sheik:,:4ness:
5th Flama :4miigun: (1111),:4mario:(?)
5th D•Chag :4bayonetta:(?),:4sheik:(?)
7th Klein :4ryu:(?)
7th Bryan Z
9th Elvis Park
9th 4NG
9th YoRCh
9th Cloudy
13th Richi
13th D-artik
13th TFY Richy
13th Dano

Notable players outside of the top 16 for this tournament are D Pollo and Addy.
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#29
I'll look into documenting Hail Smash at a later time

EVO results

EVO 2016 (July 15th-16th) (Southwest) (2637 Entrants) (Category 4)
1st: Ally (Mario)
2nd: Kamemushi (Mega Man)
3rd: TSM| ZeRo (Diddy Kong)
4th: VoiD (Sheik)
5th: Ranai (Villager)
5th: Abadango (Mewtwo)
7th: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
7th: Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
9th: Trela (Ryu)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: Earth (Pit)
9th: Vinnie (Sheik)
13th: KEN (Sonic)
13th: Liquid|Nairo (Zero Suit Samus)
13th: Mr. E (Marth)
13th: Oni|Day (Lucario)
 
Last edited:

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#30
Week results

VSGC 7/21/16 (July 21st) (Florida) (120 Entrants) (Category 1)
1st: DJ Jack (Ryu)
2nd: Xaltis (Rosalina & Luma)
3rd: Seibrik (Cloud)
4th: True Blue (Sonic)
5th: Purple Guy (Zelda)
5th: TNF Child (Bayonetta)
7th: 8BitMan (R.O.B.)
7th: Black Guy Gamer (Wario)
9th: Zen (Robin)
9th: Dath (Robin)
9th: PPG Leo (Little Mac)
9th: Hex (Yoshi)
13th: Pears (Ness)
13th: Taku (Captain Falcon)
13th: Eden (Fox)
13th: SHB Wang (Captain Falcon)

PPT Summer (July 23rd) (Germany) (188 Entrants) (Category 2)
1st: Abadango (Mewtwo)
2nd: Ixis (Sonic)
3rd: Quik (Zero Suit Samus)
4th: Elexiao (Greninja, Pac-Man)
5th: Sodrek (Fox, Cloud)
5th: iStudying (Greninja)
7th: LoNg0uw (R.O.B, Cloud)
7th: Patrino (Ryu, Fox)
9th: Boomuki (Captain Falcon)
9th: Tolgini (Sonic)
9th: C.R.Z (Fox)
9th: Cfive (Fox)
13th: Sabaca (Captain Falcon)
13th: Luigi Player (Luigi, Mewtwo)
13th: Hoe4U (Pikachu)
13th: Destany (Little Mac)


2GGT: KTAR Saga (July 23rd) (Southern California) (414 Entrants) (Category 3)
1st: Pink Fresh (Bayonetta)
2nd: Marss (Zero Suit Samus)
3rd: VoiD (Sheik)
4th: Larry Lurr (Fox)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: Falln (Rosalina & Luma)
7th: Tyrant (Meta Knight)
7th: Zan (Toon Link)
9th: Aarvark (Villager)
9th: Mr. E (Marth)
9th: SS (Ness, Villager)
9th: MVD (Diddy Kong)
13th: False (Sheik, Marth)
13th: Elegant (Luigi)
13th: TLTC (Palutena)
13th: DKWill (Donkey Kong)

Umebura 24 (July 24th) (Japan) (224 Entrants) (Category 2)
1st: Pichi (Captain Falcon)
2nd: T (Link, Toon Link)
3rd: Tsu- (Lucario)
4th: Choco (Zero Suit Samus)
5th: KEN (Sonic)
5th: Umeki (Peach)
7th: Yui (Fox)
7th: Hikari (Mario)
9th: Nietono (Diddy Kong)
9th: Kakera (Sheik)
9th: Kisha (Mega Man, Bowser)
9th: Yuzu (Rosalina & Luma)
13th: Ri-Ma (Toon Link)
13th: Taiheita (Lucas)
13th: Hayato. (Toon Link)
13th: YOC (Corrin)


Be Smash 2016 (July 23rd-July 24th) (Dominican Republic) (212 Entrants) (Category 1)
1st: Sharpyzard (Charizard)
2nd: Digital Strider (Cloud)
3rd: Stark (Zero Suit Samus)
4th: Papin (Mario)
5th: 0mart (Captain Falcon, Bowser)
5th: Capitancito (Ness)
7th: Keekay (Greninja)
7th: Naranja (Corrin)
9th: Javon (Fox)
9th: SS Cabellito (Sheik)
9th: SS Rikar (Bowser Jr.)
9th: Xelim (Ryu)
13th: FDC Monra (Villager)
13th: DantelinkX (Bayonetta)
13th: Don Neko (Villager)
13th: Shaka (Unknown)

Nexus (July 23rd, 24th) (Midwest) (165 Entrants) (Category 1)
1st: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
2nd: Skorpio (Robin)
3rd: JJROCKETS (Diddy Kong)
4th: Tyroy (Bayonetta)
5th: MJG (Villager)
5th: Sinnyboo242 (Sheik)
7th: EcneBanjo (Rosalina & Luma)
7th: Nev (Mewtwo)
9th: Fatality (Captain Falcon)
9th: Skillager (Villager)
9th: Poyo (Kirby)
9th: Mr. Doom (Yoshi)
13th: Shinjoebi (Greninja)
13th: Jibca (Cloud)
13th: Marshall (Diddy Kong)
13th: Jesus (Mario)
 

Meru.

Moderator
Moderator
Joined
Dec 24, 2008
Messages
3,795
Location
The Netherlands, sometimes Japan
3DS FC
0963-1622-2801
NNID
Merudi
#31
A tournament in Japan two weeks ago. Challonge: http://challonge.com/ShullabraVIIT (Original Japanese: http://challonge.com/em6lojj2)

Shulla-Bra (July 16th) (Fukuoka, Japan) (88 Entrants) (Category 1)
1st: Shuton (Olimar)
2nd: Masashi (Cloud)
3rd: HIDE (Sonic, Diddy Kong)
4th: Meru (Peach)
5th: Suinoko (Diddy)
5th: Kie (Peach)
7th: Mattsun (Cloud)
7th: Ri-ma (Toon Link)
9th: Nanchan (Mario, Meta Knight)
9th: Beji (Pac Man)
9th: Sushi (Mewtwo)
9th: Kenkenpa (ROB)
13th: Woolley (Olimar)
13th: Zoma (Greninja)
13th: myg (Samus)
13th: Banbure (Villager)
 

freeziebeatz

Smash Apprentice
Joined
Jun 9, 2016
Messages
98
#32
I filled in what I believe each player mains for this tournament. The only ones I'm not positive on are D-artik and 4NG.

Hail Smash III (84 Entrants) Category I
1st: MKLeo (Marth)
2nd: Serge (Cloud/Lucario/Greninja/Roy/Charizard)
3rd: Hyuga (Toon Link)
4th: Javi (Sheik/Ness)
5th: Flama (Mii Gunner/Mario)
5th: DChag (Bayonetta)
7th: Klein (Ryu)
7th: BryanZ (Diddy Kong/Sheik)
9th: Elvis Park (Fox)
9th: 4NG (Rosalina & Luma)
9th: CloudY (Cloud)
9th: YoRCH (Falco)
13th: D-artik (Fox)
13th: Richi (Lucario)
13th: Dano (???) (Couldn't find anything on this player.)
13th: Richy (Meta Knight)
 

Ethan7

Smash Journeyman
Joined
Jun 9, 2016
Messages
204
NNID
BulbapediaEditor
#33
In "Top 16 Unweighted", Cloud surpasses Sheik by one point but Sheik is placed above him.

Also, I was thinking it might be nice to have the character's rank ordered with numbers aside their name to make it easier to see were each character is ranked.
For example:
  1. Diddy Kong: 360
  2. Sheik: 351
  3. Cloud: 313.5
 

Jaguar360

Smash Lord
Joined
Apr 9, 2014
Messages
1,797
Location
NJ
3DS FC
0516-7348-2137
NNID
Jaguar360
#34
Another VSGC weekly, but with ESAM being here after a long absence at these as well as most of South Florida's other top and high level players. Would this count?

http://versus.challonge.com/s4_080416
VSGC 8/5/16 (August 5th) (Florida) (97 entrants)
1. PG | ESAM :4pikachu:
2. NickRiddle :4zss::4mario::4bowser::4marth: (won a game each with the latter characters)
3. TGl | DJ Jack :4ryu:
4. BC GOTE | 8BitMan :4rob:
5. PPG | Josh (Wormynugget) :4diddy:
5. Poltergust :4yoshi::4luigi:
7. Seibrik :4cloud2:
7. Eden :4cloud2::4fox:
9. Hex :4yoshi:
9. Dath :4robinf:
9. TNF | Child :4bayonetta:
9. True Blue :4sonic:
13. Snorley :4wario:
13. PPG Leo :4littlemac:
13. Coffee :4greninja::4mewtwo:
13. ATR Xaltis :rosalina::4lucina:
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#36
updated stuff

Clutch City Clash (August 6th-7th) (South) (241 Entrants) (Category 2)
1st: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
2nd: Samsora (Peach, Rosalina & Luma)
3rd: Ally (Mario)
4th: Trevonte (Sheik)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: CaptainZack (Bayonetta)
7th: DJ Fliphop (Diddy Kong)
7th: ScAtt (Mega Man)
9th: Megafox (Fox)
9th: 6WX (Sonic)
9th: P2P With Gibus (Greninja)
9th: TheReflexWonder (Wario)
13th: BC (Villager)
13th: Illusion (Greninja)
13th: LordMix (Bowser)
13th: Brawlman1000 (Sonic)

Rebirth VIII (August 6th) (Midwest) (176 Entrants) (Category 2)
1st: Larry Lurr (Fox)
2nd: Zinoto (Diddy Kong)
3rd: Ryuga (Corrin)
4th: Rayquaza07 (Rosalina & Luma, Bowser)
5th: MJG (Villager)
5th: Ned (Cloud, Zero Suit Samus)
7th: LOE1 (Luigi)
7th: DarkShad (Ryu)
9th: Sethsational (Captain Falcon)
9th: Blacktwins (Mario)
9th: Nero (Pikachu)
9th: Chris (Yoshi)
13th: Cyco (Olimar)
13th: A-Fin (Lucas)
13th: Smasher1001 (Mega Man, Mario)
13th: Colinies (Fox)

Don’t You Dair 2 (August 7th) (Northern California) (105 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Rice (Mario, Fox)
3rd: FuTure (Ness)
4th: Mudomo (Fox)
5th: Sean (Diddy Kong)
5th: Sinister (Rosalina & Luma)
7th: Zex (Sheik)
7th: Nabster (Rosalina & Luma)
9th: Haystack (Luigi)
9th: Jodi Bleek (Greninja)
9th: Kesa (Captain Falcon)
9th: Three (Unknown)
13th: Hitaku (Mewtwo)
13th: Iron Gonzales (Lucas)
13th: Mr. Peabody (Fox)
13th: Sks (Samus)


GUMS 09 (August 7th) (New England) (96 Entrants) (Category 1)
1st: Pugwest (Marth)
2nd: Craftis (Sonic)
3rd: MattyG (Cloud, Mega Man)
4th: Marss (Zero Suit Samus)
5th: LingLing (Peach)
5th: Light (Fox)
7th: Glare (Donkey Kong)
7th: BelaC (Ryu)
9th: Hero (Cloud)
9th: IceArrow (Greninja)
9th: Dark Wizzy (Mario)
9th: XL-XCVll (Cloud)
13th: Siccarius (Sonic)
13th: DJ Delta (Luigi)
13th: Red Beef Baron (Diddy Kong)
13th: Mr. Freeze (Ike)

Smash @ The Cave #34 (August 11th) (MD/VA) (128 Entrants) (Category 1)
1st: K9 (Sheik, Diddy Kong)
2nd: Fatality (Captain Falcon, Mario)
3rd: Xerom (Ness)
4th: Puppeh (Sheik, Diddy Kong)
5th: Zage (Pac-Man)
5th: Techei (Greninja)
7th: DunnoBro (Mario)
7th: Zan (Toon Link)
9th: Remzi (Zero Suit Samus)
9th: Rich Brown (Mewtwo)
9th: Raptor (Yoshi)
9th: ZD (Luigi)
13th: QWERTY (Lucario)
13th: Average Joe (Donkey Kong)
13th: AoH Vanity (Mr. Game & Watch)
13th: Sova Unknown (Link)

Super Smash Con 2016 (August 12th-14th) (MD/VA) (1272 Entrants) (Category 4)
1st: Nairo (Zero Suit Samus)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
3rd: Mr. R (Sheik)
4th: VoiD (Sheik, Fox)
5th: Ally (Mario)
5th: ScAtt (Mega Man)
7th: Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma)
7th: Fatality (Captain Falcon, Mario)
9th: Ryo (Corrin, Ike, Roy)
9th: 6WX (Sonic)
9th: MVD (Diddy Kong)
9th: Marss (Zero Suit Samus)
13th: Saj (Bayonetta)
13th: ZeRo (Diddy Kong)
13th: Tweek (Cloud)
13th: ANTi (Mario, Cloud, Diddy Kong)
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#38
fixed some category definitions

will be updating scores/results on Monday since this weekend will be packed and last weekend only had 3-ish tournies. Might as well just throw it all out at once
 

Ethan7

Smash Journeyman
Joined
Jun 9, 2016
Messages
204
NNID
BulbapediaEditor
#39
  • 2GGT: KTAR Saga | 414 Entrants | 5 top 20 players | Includes many ranked players outside of top 20, like Pink Fresh
  • Umebura S.A.T. | 304 Entrants | 7 top 20 players | Includes Kamemushi and KEN
  • Shine 2016 | 483 Entrants | 6 top 20 players
Panda Global Rankings aren't as up-to-date as they could be. They may have been more top 20 players that I didn't put if they placed low. I think Shine 2016 is worthy of category 3, but it's up to you.
 

Das Koopa

Smash Master
Rankings Team
Joined
Jun 13, 2014
Messages
3,545
Location
Texas
3DS FC
2938-7117-6800
NNID
NebulaMan
#40
last bit of results for Summer of Smash from the last 2 weeks. Will be updating the scores in a bit, I have a lot to do over the weekend:

Umebura S.A.T. (August 20th-21st) (Japan) (300 Entrants) (Category 3)
1st: KEN (Sonic)
2nd: Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
3rd: Nairo (Zero Suit Samus)
4th: Kamemushi (Mega Man)
5th: Mr. R (Sheik)
5th: Taiheita (Lucas)
7th: Tsu- (Lucario)
7th: Kuro (Pit)
9th: T (Link)
9th: Shuton (Olimar)
9th: Sigma (Toon Link)
9th: Nietono (Diddy Kong, Sheik)
13th: Ranai (Villager)
13th: Abadango (Mewtwo, Meta Knight)
13th: Komorikiri (Sonic, Cloud)
13th: Eim (Sheik)


Endgame (August 20th-21st) (Midwest) (257 Entrants) (Category 2)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: Mew2King (Cloud)
3rd: Ally (Mario)
4th: Zinoto (Diddy Kong)
5th: Ned (Cloud)
5th: Mr. E (Marth)
7th: DarkShad (Ryu)
7th: Dan (Mario)
9th: Tweek (Cloud)
9th: JJROCKETS (Diddy Kong)
9th: Demitus (Meta Knight)
9th: Xane (Meta Knight)
13th: Bushi (Bayonetta)
13th: Ksev (Fox)
13th: Yeti (Toon Link)
13th: Nero (Pikachu)

Who’s Your Pappy #3 (August 21st) (Northern California) (150 Entrants) (Category 1)
1st: Ito (Meta Knight)
2nd: Trevonte (Sheik)
3rd: 3xA (Toon Link)
4th: Legit (Diddy Kong)
5th: Dath (Robin)
5th: Zex (Sheik)
7th: Sean (Diddy Kong)
7th: Rice (Mario, Fox)
9th: Apologyman (Lucario)
9th: FuTure (Ness)
9th: Krustol (Mario)
9th: Mo (Mewtwo)
13th: Mudomo (Fox)
13th: Sotonie (Shulk)
13th: Virus (R.O.B)
13th: Soulimar (Olimar)



Shine 2016 (August 26th-28th) (New England) (483 Entrants) (Category 3)
1st: ZeRo (Diddy Kong)
2nd: ESAM (Pikachu)
3rd: Dath (Robin)
4th: 6WX (Sonic)
5th: Mew2King (Cloud)
5th: Larry Lurr (Fox)
7th: Craftis (Sonic)
7th: Marss (Zero Suit Samus)
9th: StaticManny (Sonic, Roy)
9th: Xorn (Toon Link)
9th: Mr. E (Marth)
9th: Dyr (Diddy Kong)
13th: JJROCKETS (Diddy Kong)
13th: LingLing (Peach)
13th: SuperGirlKels (Sonic)
13th: Z (Mewtwo, Mario)

Sumabato 12 (August 27th) (Japan) (184 Entrants) (Category 2)
1st: Komorikiri (Sonic, Cloud)
2nd: Ron (Mario, Luigi)
3rd: HIKARU (Donkey Kong)
4th: Earth (Pit)
5th: Oishiitofu (Greninja)
5th: OCEAN (R.O.B.)
7th: Ri-Ma (Toon Link)
7th: Shogun (Fox)
9th: MASA (Ness)
9th: Rizeasu (Marth)
9th: 9B (Bayonetta)
9th: Ikep (Bayonetta)
13th: You3 (Duck Hunt)
13th: Kiosk (Sheik)
13th: Take (Pikachu)
13th: Zaki (King Dedede)

OzHadou Nationals 14 (August 26th-27th) (Australia) (140 Entrants) (Category 1)
1st: Extra (Mr. Game & Watch, Wario)
2nd: NVO|Ghost (Bayonetta, Meta Knight, Cloud, Diddy Kong)
3rd: Luco (Lucas, Ness)
4th: Revax (Mewtwo)
5th: Waveguider (Greninja, Wii Fit Trainer, Cloud)
5th: SaucyDancer (Mewtwo)
7th: Boozer (Bowser)
7th: Duon (Fox, Little Mac)
9th: Quen (Ryu)
9th: Ignis (Mario, Robin)
9th: Scott (Cloud)
9th: Seymour Butts (Yoshi)
13th: Linoone (Bayonetta)
13th: Kira (Zero Suit Samus)
13th: Jdizzle (Toon Link)
13th: Vasi (Little Mac)

Alberta Beat Down 2016 (August 26th-28th) (Canada) (146 Entrants) (Category 1)
1st: Blacktwins (Mario, Cloud)
2nd: 2manyCooks (Dr. Mario, Cloud)
3rd: Exodia (Zero Suit Samus)
4th: Alphicans (Diddy Kong, Little Mac)
5th: Nurse (Donkey Kong)
5th: Focus (Sheik)
7th: aMac (Bowser Jr, Luigi)
7th: V115 (Zero Suit Samus)
9th: Captain L (Pikachu)
9th: KillLock (Marth)
9th: Daddy;)Kins (Peach)
9th: Conut (Jigglypuff)
13th: Jimbo (Fox)
13th: Neki (Rosalina & Luma)
13th: Ed (Little Mac)
13th: Jams (R.O.B)


Battalion (August 26th-28th) (Germany) (111 Entrants) (Category 1)
1st: Longouw (R.O.B., Cloud)
2nd: Boomuki (Captain Falcon, Olimar)
3rd: WiiAse (Ryu, Bowser)
4th: Yoh (Ike)
5th: Sodrek (Fox)
5th: Tsunayoshi (Corrin, Toon Link)
7th: Eddy (Greninja)
7th: Schligger (Mewtwo, Robin)
9th: Haeschen (Diddy Kong)
9th: SdN (Kirby)
9th: Yikarur (Yoshi)
9th: Kweet (Meta Knight, Diddy Kong)
13th: Plategoron (R.O.B)
13th: Sabaca (Marth)
13th: Repus (Rosalina & Luma, Donkey Kong)
13th: Miles (Diddy Kong)


Capital City Smash #4 (August 27th) (Canada) (107 Entrants) (Category 1)
1st: Jpeds (Diddy Kong)
2nd: Holy (R.O.B)
3rd: Deathorse (Mewtwo)
4th: QB (Meta Knight)
5th: BreaD (Zero Suit Samus)
5th: Mr. Gommi (Rosalina & Luma)
7th: Canada Man (Mega Man)
7th: Excalibur (Toon Link)
9th: DooM (Greninja, R.O.B)
9th: SilveR (Diddy Kong)
9th: KingKong (Bowser)
9th: Yonks (Sonic)
13th: Luffy (Ness)
13th: HoH Dunston (Pikachu, Ness)
13th: Nimious (Link)
13th: Soru (Palutena)


Super SmashNest v10 (August 27th) (Pacific Northwest) (99 Entrants) (Category 1)
1st: Caocogen (Sheik)
2nd: Konga (Donkey Kong)
3rd: Justice (Ike)
4th: Braixen (Diddy Kong)
5th: Mr. Gentleman (Mario, Rosalina & Luma)
5th: Viviff the Great (Mario, Bowser)
7th: MaTA (Lucario)
7th: Churro (Villager)
9th: G~Man, the Cosmic Destroyer (Cloud)
9th: CrimZ (Fox)
9th: FedVsRafa (Luigi)
9th: Shinkou (Sheik)
13th: BroBear (Zero Suit Samus)
13th: TrueMain (Sonic)
13th: MeowMC (R.O.B., Mewtwo)
13th: Nikki (Cloud)


Battery Basement 6 (August 27th) (Rocky Mountain) (86 Entrants) (Category 1)
1st: BANG! (Diddy Kong)
2nd: JFK (Yoshi)
3rd: Ghey (Sonic)
4th: Jesus (Mario)
5th: Detta (R.O.B.)
5th: SSB100 (Olimar)
7th: Miiself (Ness)
7th: Fishbait (Cloud)
9th: Ludi (Greninja)
9th: 4G|Nero (Bayonetta)
9th: LiveWithDave (Ryu)
9th: Brax (Yoshi)
13th: Avian (Pikachu)
13th: Haku (Diddy Kong)
13th: GenericRhyme (Robin)
13th: Samfish (Villager)




DAT Blastzone 14 (August 27th) (United Kingdom) (87 Entrants) (Category 1)
1st: iStudying (Greninja)
2nd: Aperture (Sonic)
3rd: Griffith (Bayonetta, Mario, Lucario, Zero Suit Samus)
4th: Shido (Mario)
5th: Khanage (Peach)
5th: Plastic Poptart (Marth, Pit)
7th: KEIKUNz (Diddy Kong)
7th: Badr (Diddy Kong, Bayonetta)
9th: G~P (Ike)
9th: Gregs (Sheik)
9th: J. Miller (Luigi)
9th: SevereCalamari (Lucario)
13th: LuigiMitsu (Villager)
13th: Critical (Fox)
13th: SilentDoom (Cloud, Charizard)
13th: Deon (Diddy Kong)

Astra 2016 (August 26th-28th) (Colombia) (115 Entrants) (Category 1)
1st: 8A (Sonic)
2nd: Axl-4J (Sheik)
3rd: Dabrezz (Sheik)
4th: Adram (Fox)
5th: Nestor (Mario)
5th: Sky (Dark Pit)
7th: Nary (Mewtwo)
7th: Maurox (Unknown)
9th: Anderson (Marth)
9th: Clokke (Bayonetta)
9th: Silver (Unknown)
9th: HRP/Mighty (Unknown)
13th: Chuck (Bayonetta)
13th: POL (Mewtwo)
13th: JoKeR (Olimar)
13th: Varo (Falco)
 
Top